Co wydarzyło się 27 stycznia?

opublikowano: 2017-01-27 05:31
wolna licencja
poleć artykuł:
27 stycznia 1945 roku wojska radzieckiego 1. Frontu Ukraińskiego wyzwoliły niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. W rocznicę tego wydarzenia rokrocznie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Co jeszcze wydarzyło się 27 stycznia? Zapraszamy na nasz poranny przegląd rocznic.
REKLAMA

Co wydarzyło się 27 stycznia? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Święta na dziś: Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. W rezolucji wzywano państwa członkowskie do wprowadzenia do programów edukacyjnych treści związanych z doświadczeniem Holokaustu, a także do traktowania jego upamiętnienia jako uniwersalnej przestrogi przez uprzedzeniami, nienawiścią i rasizmem. Tradycyjnie centrum obchodów jest teren obozu Auschwitz-Birkenau.
Sylwetka: 27 stycznia 1951 roku zmarł Carl Gustaf Mannerheim – jedna z najważniejszych postaci w najnowszej historii Finlandii. Ten syn arystokratycznego rodu pochodzenia szwedzkiego urodził się 4 stycznia 1867 roku. Swoje życie związał z wojskiem, służąc w oddziałach carskiej kawalerii. Jako oficer stacjonował na ziemiach polskich (m.in. w Kaliszu i Mińsku Mazowieckim), w 1911 roku objął dowództwo Lejb-Gwardyjskiego Pułku Ułanów Jego Wysokości, będącego elitarną jednostką stacjonującą na terenie warszawskiego Belwederu. Po I wojnie światowej i rewolucjach rosyjskich trafił do Finlandii, gdzie wziął udział w jej dążeniu do niepodległości oraz wojnie domowej z komunistami. Od grudnia 1918 roku do lipca 1919 roku pełnił funkcję regenta Finlandii. Po przegranej w wyborach prezydenckich wycofał się z polityki. W latach 30. wrócił do armii, zostając jej głównodowodzącym. To jemu Finlandia zawdzięcza przygotowanie do obrony przed inwazją ZSRR zimą 1939 roku. Dowodził też w czasie tzw. wojny kontynuacyjnej, w sierpniu 1944 roku objął urząd prezydenta i podpisał zawieszenie broni z ZSRR, zgadzając się na uzależnienie się od Moskwy. W 1946 roku odszedł z polityki i wyjechał do Szwajcarii. Porównywany jest często do Józefa Piłsudskiego.
Z archiwum Histmaga: 27 stycznia 1924 roku odbył się pogrzeb Włodzimierza Lenina. Śmierć „Wodza Rewolucji” była nie tylko wielką przemianą w polityce bolszewików. Wykorzystano ją do rozpropagowania kultu Lenina, którego zabalsamowane zwłoki szybko stały się relikwią, wystawioną do dziś na Placu Czerwonym. O pośmiertnym kulcie Lenina pisaliśmy dwa lata temu .

Video historia: raz jeszcze wróćmy do dzisiejszej rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Europejska Sieć Pamięć i Solidarność wraz z Domem Konferencji w Wannsee przygotowała krótki film animowany „Memento”, którego reżyserem jest węgierski twórca Zoltán Szilágyi Varga. 30-sekundowy spot był wyświetlony w TVP a także m.in. telewizji czeskiej, słowackiej, węgierskiej, niemieckiej i rumuńskiej:

Polecamy e-book Michała Beczka – „Wikingowie na Rusi”

Michał Beczek
„Wikingowie na Rusi”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
135
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-37-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone