Co wydarzyło się 29 sierpnia?

opublikowano: 2016-08-29 04:06
wolna licencja
poleć artykuł:
437 lat temu wojska Rzeczypospolitej zajęły Połock. A co jeszcze wydarzyło się 29 sierpnia? Zapraszany do naszego przeglądu rocznic historycznych, w sam raz do porannej kawy!
REKLAMA

Co wydarzyło się 29 sierpnia? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Rocznica na dziś: 437 lat temu wojska Rzeczypospolitej – po trwającym zaledwie dwadzieścia dni oblężeniu – zajęły Połock. Miasto to było pierwszym celem kampanii wojennej Stefana Batorego, który podejmując ofensywę na terytorium Carstwa Rosyjskiego, dążył do odzyskania Inflant. Następne w kolejności były Wielkie Łuki oraz Psków. I choć ostatniej z tych twierdz polskiemu królowi nie udało się zdobyć, strategicznie i tak odniósł całkowity sukces. Po trwającej 5 lat wojnie Rzeczpospolita i Rosja podpisały rozejm w Jamie Zapolskim. Iwan Groźny odstąpił w nim państwu polsko-litewskiemu Inflanty oraz ziemię połocką.
Sylwetka: 85 lat temu ukraińscy nacjonaliści zamordowali Tadeusza Hołówkę, czołowego działacza polskiego ruchu prometejskiego i prezesa klubu parlamentarnego BBWR. Hołówko był jednym z najbliższym współpracowników Józefa Piłsudskiego i głównym – obok Henryka Józewskiego - realizatorem jego myśli politycznej na Kresach II Rzeczpospolitej. Jako gorący zwolennik koncepcji federacyjnej Marszałka, dążył do polsko-ukraińskiego pojednania i usilnie działał na rzecz zmiany polityki narodowościowej w stosunku do mniejszości zamieszkującej wschodnie województwa kraju. Wszystko to miało służyć osłabieniu Rosji i wyparciu jej wpływów z Europy. W 1926 r. Hołówko zainicjował powstanie w Paryżu klubu „Prometeusz”, który zrzeszał emigrantów politycznych różnych narodowości z terenu Związku Sowieckiego. Obrany na cel przez OUN jako osoba zagrażająca pogłębianiu antagonizmu polsko-ukraińskiego, został zamordowany w Truskawcu sześcioma strzałami z broni krótkiej.
Z archiwum Histmaga: 174 lata temu na pokładzie angielskiego statku „Cornwaillis” zawarto traktat kończący I wojnę opiumową. Negocjacje toczyły się niemal dosłownie pod lufami brytyjskich dział. Pobite i upokorzone przez wyspiarzy Chiny musiały otworzyć swoje porty na europejskie statki i „po wsze czasy” odstąpić zwycięzcom Hong-Kong. Narzucenie Państwu Środka traktatu w Nankinie zapoczątkowało okres wyzysku tego kraju przez światowe mocarstwa. Więcej na temat wojny opiumowej dowiecie się z tekstu Wojciecha Tomaszewskiego.

50 lat temu zespół The Beatles zagrał w San Francisco swój ostatni oficjalny koncert. 

Polecamy e-book Michała Beczka – „Wikingowie na Rusi”

Michał Beczek
„Wikingowie na Rusi”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
135
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-37-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Woś
Student historii i absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią XX w. – zwłaszcza okresem międzywojennym – oraz szeroko pojętą historią dyplomacji. Miłośnik filmów i seriali, a także wielki pasjonat uniwersum „Gwiezdnych wojen”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone