Co wydarzyło się 3 sierpnia?

opublikowano: 2016-08-03 04:00
wolna licencja
poleć artykuł:
102 lata temu zaczęła się rodzić legenda Legionów Polskich. A co jeszcze wydarzyło się 3 sierpnia? Zapraszany do naszego przeglądu rocznic historycznych, w sam raz do porannej kawy!
REKLAMA

Co wydarzyło się 3 sierpnia? – zobacz też nasz wpis na 4 sierpnia

***
Rocznica na dziś: 238 lat temu otwarto w Mediolanie teatr La Scala, najsłynniejszą scenę operową we Włoszech i jedną z najsłynniejszych na świecie. Pełna nazwa, "Teatro alla Scala", pochodzi od nazwiska księżnej Beatrycze Reginy della Scala, żony księcia Bernabo Viscontiego, który w XIV wieku ufundował budowę kościoła Santa Maria alla Scala, rozebranego w 1776 roku w celu stworzenia miejca dla nowego mediolańskiego teatru. Gmach budynku został zaprojektowany przez architekta Giuseppe Permariniego. Przedstawieniem inaguarcyjnym była opera Antonio Salieriego L'Europa riconosciuta . Po zaledwie kilkunastu latach działalności La Scala dorobił się pozycji centrum sztuki operowej na międzynarodową skalę. Wiele z wybitnych włoskich oper od takich twórców jak Giacomo Puccini czy Giuseppe Verdi powstało z myślą o ich wykonaniu właśnie na deskach La Scali.
Sylwetka: 115 lat temu urodził się Stefan Wyszyński. Przyszły prymas Polski w latach 20. odbył studia w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku, tam też przyjął później święcenia kapłańskie. Większą część niemieckiej okupacji spędził na Lubelszczyźnie. Służył jako kapelan AK podczas powstania warszawskiego dla okręgu Żoliborz-Kampnios i szpitala powstańczego w Laskach. W 1946 został mianowany biskupem lubelskim, a zaledwie dla lata później – arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim oraz prymasem Polski. W 1953 roku papież Pius XII nadał mu w Rzymie godność kardynała. Wyszyński stał na stanowisku, że z komunistycznymi władzami w kraju należy się porozumieć. W zamian za zagwarantowanie nauki religii w szkołach oraz swobodę funkcjonowania KUL, m.in potępił działalność zbrojnego podziemia. Mimo, w 1953 roku został aresztowany, a następne trzy lata spędził w miejscach odosobnienia. W połowie lat 60. wraz z Episkopatem Polski zwrócił się do biskupów niemieckich z gestem pojednania obu narodów. W latach 1980-1981 pośredniczył w rozmowach między władzami a Solidarnością. Cieszył się powszechnym autorytetem społecznym. Zmarł na chorobę nowotworową w wieku 80 lat.
Z archiwum Histmaga: 102 lata temu powołano do życia Pierwszą Kompanię Kadrową. Skupiona wokół Józefa Piłsudskiego formacja, złożona z członków "Strzelca" oraz Drużyn Strzeleckich, dała początek Legionom Polskim. Wkrótce po utworzeniu "Kadrówka" wyruszyła do Kielc. Na terenie zaboru rosyjskiego zamierzała wywołać powstanie narodowe. Choć celu tego nie zdołała osiągnąć, jej marsz na wschód urósł do rangi symbolu, o czym dowiecie się więcej z tekstu Justyny Skalskiej.

Muzyka z Histmag.org Pieśń Pierwszej Kompanii Kadrowej powstała w czasie kilkudniowego marszu tej formacji na tereny zaboru rosyjskiego. Zachęcamy do wysłuchania utworu w wyjątkowej aranżacji Chóru Juranda z 1934 roku:

Polecamy e-book Izabeli Śliwińskiej-Słomskiej – „Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”

Izabela Śliwińska-Słomska
„Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
128
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-55-6

Książka dostępna również jako audiobook!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Woś
Student historii i absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią XX w. – zwłaszcza okresem międzywojennym – oraz szeroko pojętą historią dyplomacji. Miłośnik filmów i seriali, a także wielki pasjonat uniwersum „Gwiezdnych wojen”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone