Co wydarzyło się 4 lipca?

opublikowano: 2016-07-04 04:00
wolna licencja
poleć artykuł:
406 lat temu wojska hetmana Żółkiewskiego utorowały sobie drogę do Moskwy. A co jeszcze wydarzyło się 4 lipca w historii? Zapraszamy do naszego przeglądu rocznic historycznych, w sam raz do porannej kawy!
REKLAMA

Co wydarzyło się 4 lipca? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Rocznica na dziś: Amerykanie obchodzą dzisiaj Dzień Niepodległości. Święto zostało ustanowione w rocznicę ogłoszenia przez Kongres Kontynentalny w Filadelfii Deklaracji Niepodległości. Treść dokumentu została opracowana przez Komitet Pięciu w składzie: Thomas Jefferson, John Adams, Robert R. Livingston, Roger Sherman i Benjamin Franklin. 4 lipca to najważniejsze święto w Stanach Zjednoczonych. W całym kraju odbywają się w tym dniu liczne parady, festyny i koncerty, a po zapadnięciu zmierzchu tradycyjnie mają miejsce pokazy sztucznych ogni.
Sylwetka: 73 lata temu w katastrofie gibraltarskiej zginął Władysław Sikorski, Naczelny Wódz i premier rządu RP na uchodźstwie. W czasie I wojny światowej był związany z Legionami Polskimi. Do 1918 roku opowiadał się za współpracą z Austro-Węgrami. Dwa lata później – już jako generał Wojska Polskiego – objął dowództwo nad 5. Armią, która odegrała ważną rolę w bitwie warszawskiej. Po zabójstwie Gabriela Narutowicza został powołany na premiera i szefa MSW, piastując oba stanowiska przez blisko pół roku. Podczas zamachu majowego opowiedział się po stronie rządu. Z tego powodu nowe władze II RP odsunęły go od dowodzenia i pozostawiły bez przydziału. W tym czasie Sikorski współorganizował antysanacyjną opozycję w ramach Frontu Morges. We wrześniu 1939 roku, korzystając ze swoich układów z władzami francuskimi, został wybrany premierem RP, a 7 listopada objął również stanowisko Naczelnego Wodza. Kontynuował wojnę z Niemcami u boku Francji i Wielkiej Brytanii. Po ataku III Rzeszy na ZSRR nawiązał stosunki dyplomatyczne z Moskwą, co wywołało kryzys w polskim rządzie na uchodźstwie. Zginął w katastrofie samolotu na Gibraltarze w czasie powrotu z inspekcji Armii Polskiej na Wschodzie.
Z archiwum Histmaga: 406 lat temu hetman Żółkiewski rozbił pod Kłuszynem armię rosyjsko-szwedzką dowodzoną przez Dymitra Szujskiego i Jakuba De la Gardie. Zniszczył tym samym siły, które szły na odsiecz – obleganemu przez wojska Zygmunta III Wazy – Smoleńskowi. To błyskotliwe zwycięstwo otworzyło Polakom drogę do Moskwy. Więcej na temat bitwy dowiecie się z tekstu Macieja Adama Pieńkowskiego.

Video historia: Po tragicznej śmierci Władysława Sikorskiego w katastrofie gibraltarskiej, zwłoki generała przetransportowano do Plymouth w Anglii. Naczelny Wódz został pochowany na cmentarzu lotników polskich w Newark koło Notthingham. Poniżej wideo z tej uroczystości:

Polecamy e-book Jakuba Jędrzejskiego – „Hetmani i dowódcy I Rzeczpospolitej”

Jakub Jędrzejski
„Hetmani i dowódcy I Rzeczpospolitej”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
160
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-31-0

W sprzedaży dostępne są również druga i trzecia część tego e-booka. Zachęcamy do zakupu!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Woś
Student historii i absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią XX w. – zwłaszcza okresem międzywojennym – oraz szeroko pojętą historią dyplomacji. Miłośnik filmów i seriali, a także wielki pasjonat uniwersum „Gwiezdnych wojen”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone