Co wydarzyło się 8 marca?

opublikowano: 2017-03-08, 05:37
wolna licencja
Dziś Dzień Kobiet, z tej okazji prezentujemy więc nasz poranny przegląd rocznic historycznych całkowicie poświęcony historii kobiet.
reklama

Co wydarzyło się 8 marca? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Święta na dziś: Międzynarodowy Dzień Kobiet po raz pierwszy obchodzono w 1910 roku, na mocy decyzji Międzynarodówki Socjalistycznej. Jednak już rok wcześniej, 28 lutego 1909 roku, w Stanach Zjednoczonych obchodzono Narodowy Dzień Kobiet, również organizowany z inicjatywy socjalistów. Dziś często kojarzy się to święte z okresem PRL, kiedy to był wpisany na stałe do kalendarza oficjalnych celebracji, czczących propagandowy wizerunek państwa przyjaznego kobietom. Warto jednak pamiętać o tym święcie nie jako dniu goździków i rajstop, ale ważnym upamiętnieniu walki o emancypację kobiet.
Sylwetka: 8 marca 1702 roku królową Anglii została Anna Stuart, córka Jakuba II, obalonego w wyniku „chwalebnej rewolucji”. W czasach panowania królowej Anny, która objęła rządy po swojej siostrze Marii i Wilhelmie Orańskim, doszło do ostatecznego zbliżenia Anglii ze Szkocją w postaci unii, która stworzyła podwaliny Wielkiej Brytanii. Jej sfinalizowanie było mocno związane z osobą Anny, gdyż to w Szkocji istniały silne przywiązanie do jakobickiej linii dynastii Stuartów, co w sytuacji braku potomstwa królowej groziło rozpadem państwa. Anna Stuart zmarła 1 maja 1707 roku, a jej następcą został jej kuzyn Jerzy I Hanowerski, syn wnuczki Jakuba I Doroty Wittelsbach. Zapoczątkował on rządy nowej dynastii w Londynie.
Z archiwum Histmaga: z okazji dzisiejszego święta polecamy Wam teksty o historii kobiet – zbiór biografii kobiet Jagiellonów oraz artykuł o tym, jak kobiety walczyły o prawo wyborcze

 8 marca 1917 roku w Mińsku urodziła się Hanna Skarżanka, polska aktorka i piosenkarka. Była siostrą filozof prof. Barbary Skargi. Swoją karierę zaczynała w Wilnie w czasie drugiej wojny światowej, przerwała ją jednak z powodu konieczności podjęcia pracy. Współpracowała z wileńskim AK. Debiutowała w 1944 roku w Wilnie, następnie występowała na deskach teatrów w Toruniu, Poznaniu i Olsztynie. Przez wiele lat była związana z Teatrem Ateneum w Warszawie. Występowała również w filmach i serialach telewizyjnych.

Polecamy e-book Michała Gadzińskiego – „Tudorowie. Od Henryka VIII do Elżbiety”

Michał Gadziński
„Tudorowie. Od Henryka VIII do Elżbiety”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
115
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-43-3
reklama
Komentarze
o autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone