Co wydarzyło się 8 sierpnia?

opublikowano: 2016-08-08 04:00
wolna licencja
poleć artykuł:
361 lat temu Rosjanie zajęli Wilno. A co jeszcze wydarzyło się tego dnia w historii? Zapraszany do naszego przeglądu rocznic historycznych, w sam raz do porannej kawy!
REKLAMA
***
Rocznica na dziś: 361 lat temu wojska rosyjskie zajęły Wilno. Dwa dni później do miasta triumfalnie wjechał car Aleksy. Stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego po raz pierwszy w historii znalazła się pod obcym panowaniem. Na skutek rozpasania najeźdców, trzydniowej rzezi mieszkańcow oraz trwającego dwa i pół tygodnia pożaru, Wilno zostało w dużej mierze zniszczone. Wiele z cennych budowli miano już nigdy nie odbudować. Siły Rzeczpospolitej pod dowództwem Michała Kazimierza Paca zdołały odbić miasto w sierpniu 1660 roku, ale przez długi czas nie mogło ono odzyskać dawnej świetności.
Sylwetka: 236 lat temu zmarł Tadeusz Reytan, poseł ziemi nowogródzkiej, który zasłynął z ostrego protestu przeciw skonfederowaniu Sejmu Rozbiorowego. Kiedy stało się to faktem, rzucił się na próg, by zagrodzić drogę wychodzącym z sali. Wiernie stosował się tym samym do instrukcji, którą otrzymał w Nowogródku: bronić całości Polski z narażeniem życia i mienia . Posłowie przechodzili przez leżącego. Po 36 godzinach bez jedzenia Reytan opuścił w końcu salę sejmową. Sąd konfederacji skazał go zaocznie na karę kryminalnę i konfiskatę dóbr jako wzburzyciela pokoju powszechnego i buntownika przeciw ojczyźnie , lecz przedstawiciele mocarstw zaborczych doprowadzili do skasowania wyroku. Po zakończeniu sejmu Reytan wyjechał na Litwę, gdzie prawdopodobnie popadł w obłęd, w efekcie czego popełnił samobójstwo. Wkrótce później w Polsce rozpowszechnił się kult jego postaci. Pamięć o nim uczcił już Sejm Czteroletni.
Z archiwum Histmaga: 102 lata temu władze austriackie aresztowały w Nowym Targu Włodzimierza Lenina. Dwuletni pobyt przywódcy rewolucji październikowej na polskiej ziemi był ważnym elementem propagandy PRL i obrósł w wiele legend. Miał świadczyć o szczególnych związkach "Wodza Rewolucji" z Polakami. O historii jego pobytu w Krakowie i w Tatrach dowiecie się więcej z tekstu Tomasza Leszkowicza.

Muzyka z Histmag.org Postawa Tadeusza Reytana na Sejmie Rozbiorowym stała się inspiracją dla Jacka Kaczmarskiego, który poświęcił posłowi ziemi nowogródzkiej jeden ze swoich utworów. Gorąco zachęcamy do jego wysłuchania:

Polecamy e-book Jakuba Jędrzejskiego – „Hetmani i dowódcy I Rzeczpospolitej”

Jakub Jędrzejski
„Hetmani i dowódcy I Rzeczpospolitej”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
160
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-31-0

W sprzedaży dostępne są również druga i trzecia część tego e-booka. Zachęcamy do zakupu!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Woś
Student historii i absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią XX w. – zwłaszcza okresem międzywojennym – oraz szeroko pojętą historią dyplomacji. Miłośnik filmów i seriali, a także wielki pasjonat uniwersum „Gwiezdnych wojen”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone