„Colonialism and Decolonization in National Historical Cultures and Memory Politics in Europe. Modules for History Lessons”

opublikowano: 2015-09-04 08:29
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Projekt unijny „CoDec: Kolonializm i dekolonializm a historie narodowe oraz pamięć polityczna z perspektywy europejskiej” to projekt realizowany w ramach programu Comenius (Uczenie się przez Całe Życie).
REKLAMA

Projekt Codec poświecony jest ważnym kwestiom naukowym dotyczącym historii kultury i pamięci politycznej w Europie:

  • przewartościowaniem kolonialnej przeszłości i procesów dekolonizacji w różnych państwach europejskich w perspektywie porównawczej;
  • analizą sposobu nauczania tematu kolonializmu na lekcjach historii w krajach partnerskich oraz analizą wpływu przeszłości kolonialnej na historię kultur i politykę pamięci w chwili obecnej;
  • podjęciem dyskusji, w jakim stopniu narodowe wizje kolonializmu i dekolonizacji mogą być uwzględnione w zbiorowej pamięci europejskiej, w kontekście idei, która mówi, że kolonialna przeszłość jest elementem łączącym, jak i dzielącym historię Europy.

Projekt skupia się na decentralizacji nauczania historii i poszerzeniu perspektywy nauczania historii poprzez przekroczenie ograniczeń narodowych, a jego celem jest m.in. uświadomienie uczniom i studentom różnorodności kulturowej, a także umożliwienie im poznania jej i docenienia. Poznanie innych czasów i różnych światów historycznych to szansa na spojrzenie na własną historię z nowej perspektywy oraz szansa na okazanie szacunku innym punktom widzenia na to samo zagadnienie.

Ponadto bliższa współpraca między światem nauki a światem dydaktyki jest bardzo ważna w edukacji historycznej.

W czasie trwania projektu powstały moduły edukacyjne na temat kolonizacji i dekolonializmu, które mogą być zastosowane w nauczania historii w szkole (zawierające wprowadzenie, scenariusze lekcji oraz nowe źródła bibliograficzne).

Podczas fazy pilotażowej projektu, wybrane przez partnerów moduły CoDec przetestowano w szkołach: zależnie od warunków, odbyło się to podczas lekcji historii lub podczas zająć dodatkowych.

W Polsce w pilotażu wzięły udział dwie szkoły na poziomie ponad gimnazjalnym. Czworo nauczycieli (po dwóch z każdej szkoły) poprowadziło zajęcia z uczniami.

Wnioski zawarte w raporcie po pilotażu posłużyły do poprawy modułów CoDec i opracowania ich ostatecznej wersji.

Partnerzy projektu opracowali Publikację pt: „Colonialism and Decolonization in National Historical Cultures and Memory Politics in Europe. Modules for History Lessons”. Jest to materiał wspierający wprowadzanie tematyki kolonializmu i dekolonizacji w szkołach, z uwzględnieniem europejskiej perspektywy i doświadczeń innych krajów, znajduje się tam również 19 modułów edukacyjnych, opracowanych przez autorów z różnych krajów, które mogą być potraktowane jako gotowe scenariusze lekcyjne.

Publikacja jest dostępna w języku angielskim, francuskim i niemieckim. Publikacja jest odpłatna i można zamówić wypełniając FORMULARZ (również dostępny na stronie internetowej http://www.dpf.spoleczna.pl) i przesyłając go pod adres: [email protected]">[email protected]">[email protected]

Osoby zainteresowane modułami CoDec mogą pobrać nieodpłatnie 4 przykładowe moduły ze strony internetowej projektu: http://www.uni-siegen.de/codec-eu/

Partnerstwo realizujące projekt składa się z 9. instytucji z 7 krajów (Niemcy, Belgia, Estonia, Austria, Polska, Wielka Brytania, Szwajcaria). Instytucją koordynującą i pomysłodawcą jest Uniwersytet w Siegen, Niemcy.

Projekt CoDec zakończy się we wrześniu 2015 r.

Polski partner projektu: Społeczna Akademia Nauk w Łodzi

Więcej informacji udziela p. Joanna Szczecińska [email protected]">[email protected].">[email protected].

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone