Autor: Antoni Olbrychski
Tagi: Ciekawostki i rocznice, Internet, Newsy, Nauki pomocnicze historii, Starożytny Rzym
Opublikowany: 2015-11-27 12:52
Licencja: wolna licencja

Cyfrowy atlas Imperium Rzymskiego

Do użytku internautów oddany został kompletny, cyfrowy atlas Imperium Rzymskiego. Znalazły się w nim nie tylko wielkie, antyczne miasta, lecz także drogi, świątynie, wille i oazy.
REKLAMA

Opracowany przez badaczy z Uniwersytetu w Lundzie (Szwecja) atlas to monumentalne dzieło. Na cyfrową mapę naniesiona została ogromna liczba danych. Na początku w oczy rzuca się przede wszystkim sieć dróg i podział na prowincje. Widok można jednak przybliżyć, co owocuje odsłonięciem następnych szczegółów. Przed użytkownikiem stopniowo odkrywają się największe miasta, następnie zaś forty, wsie i sanktuaria. Korzystając z atlasu na największej skali można przyjrzeć się ukształtowaniu geograficznemu poszczególnych regionów a także zlokalizować rozmaite obiekty - mosty, kopalnie, akwedukty, cmentarze, łaźnie.

Cesarstwo Rzymskie za Trajana (117 r.) (aut. Tataryn, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

To jednak nie wszystko. Obiekty znajdujące się na mapie powiązane zostały z bazą Wikipedii. Wystarczą dwa kliknięcia, by dowiedzieć się czegoś więcej o wybranej lokacji. Możliwe jest też uruchomienie szczegółowych planów danych miast i miasteczek. Są to wprawdzie rozkłady współczesne, ale na pewno przydadzą się podczas planowania wycieczki turystycznej. Oczywiście na plany naniesione zostały rozmaite zabytki.

Do obsługi takiej mnogości informacji warto skorzystać z zaimplementowanej wyszukiwarki. Mimo, że już teraz atlas przytłacza swoją drobiazgowością, to cały czas jest rozbudowywany. Nowości są odnotowywane w osobnej zakładce. Można też obserwować wszelkie zmiany za pośrednictwem Twittera jednego z twórców, Johana Åhlfeldta. Czyżby uznany w środowisku historyków atlas Ludwika Piotrowicza znalazł wreszcie godnego następcę?

Obejrzyj atlas Imperium Rzymskiego

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy