#dzielimysięŁodzią – digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi

opublikowano: 2017-12-01 12:18
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W 2017 roku Muzeum Miasta Łodzi rozpoczęło współpracę ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska oraz Stowarzyszeniem Inicjatyw Miejskich „Topografie”, która ma na celu popularyzację kilkuset obiektów ze zbiorów Muzeum znajdujących się w domenie publicznej oraz udostępnienie części z nich na licencji CC BY-SA 3.0 Polska. Wybrane zdjęcia poddane zostały procesowi digitalizacji i będą rozpowszechnione poprzez stronę miastograf.pl oraz Wikimedia Commons!
REKLAMA

W Muzeum znajdują się mało znane szerokiej publiczności fotografie portretowe i gabinetowe. To interesujący zbiór zdjęć naklejonych na twardą tekturkę ze znakiem firmowym studio-atelier, dekorowane finezyjnymi ornamentami secesyjnymi. Zdjęcia portretowe robione na początku XX wieku w najlepszych łódzkich zakładach fotograficznych, wyróżniają się nie tylko dobrą jakością technicznego wykonania, ale również walorami artystycznymi.

Innym digitalizowanym zbiorem są ilustrowane karty pocztowe. Ich historia sięga ostatniego ćwierćwiecza XIX wieku, kiedy dzięki obrazkowi wykształcił się nowy wizerunek karty korespondencyjnej. Wysyłanie pocztówek stało się wówczas modne w całej Europie. Przedstawiały one ulice, place, rynki, budowle sakralne i budynki użyteczności publicznej. Autorami zdjęć byli miejscowi fotografowie, m.in. Eliasz Stumann i Bronisław Wilkoszewski. Wydawcą pierwszych pocztówek był Karol Hartmann, który miał zakład przy ul. Mikołajewskiej 2 (dziś Sienkiewicza). Drukowano je również na zlecenie znanych księgarzy z ulicy Piotrkowskiej: Ludwika Fiszera, Wolfa Szapiro, Stanisława Miszewskiego, Markusa Rosenbluma.

Unikatowym materiałem dokumentacyjno-reportażowym jest zawierający 216 czarno-białych fotografii przedstawiających Łódź w latach 50. i 60. XX wieku autorstwa Ignacego Płażewskiego. Na zdjęciach uwiecznione zostały m.in. budynki użyteczności publicznej, miejskie ulice i podwórka, architektura z czasów Polski Ludowej, wygląd Starego i Nowego Rynku, łódzkie świątynie, fabryki, parki i kawiarnie. Zdjęcia Płażewskiego stanowią swoistą opowieść o Łodzi powojennej przedstawiając obiektywny, realistyczny obraz miasta i jego mieszkańców.

#dzielimysięzbiorami

 • Projekt zakłada udostępnienie 525 fotografii ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi w Wikimedia Commons oraz na stronie miastograf.pl.
 • 330 fotografii trafi do domeny publicznej.
 • 165 fotografii jest na wolnej licencji CC-BY-SA 3.0 Polska

#dzielimysięmateriałamiedukacyjnymi

Na stronie dostepne.muzeum-lodz.pl można skorzystać z udostępnianych przez nas, na zasadzie wolnych licencji, filmów, scenariuszy i zeszytów edukacyjnych. Dzięki temu, że dzielimy się nimi na zasadzie wolnych licencji można je:

 • zmieniać, przekształcać, adaptować do swoich celów i potrzeb,
 • łączyć z innymi materiałami – remiksować,
 • ponownie rozpowszechniać – dzielić się z innymi.

#conamprzyświeca

Inspiruje nas idea otwartego, powszechnego i natychmiastowego dostępu do materiałów naukowych i edukacyjnych.

„Wyobraź sobie świat, w którym każdy człowiek na naszej planecie ma swobodny dostęp do całej wiedzy ludzkości. Do tego właśnie dążymy”.

Jimmy Wales, pomysłodawca Wikipedii

Łódź w latach 50. i 60 XX wieku, fot. Ignacy Płażewski licencja CC-BY-SA 3.0 Polska

#dzielimysięŁodzią - wydarzenia towarzyszące

Zajęcia dla indywidualnych uczestników

 • „Cyfrowe skarby muzeum” – warsztaty dla dzieci

Uczestnicy zwiedzą nową wystawę stałą – „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań” i dowiedzą się, jakie zbiory znajdują się w muzeum, czym jest ich digitalizacja i w jaki sposób muzeum je prezentuje i udostępnia. Zajęcia zakończą się warsztatem z sitodruku, podczas którego dzieci wykonają własnoręcznie nadruki na torby i plecaki wykorzystując do tego fotografie ze zbiorów muzeum. Zapewniamy torbę lub plecak (do wyboru), a także zachęcamy do przyniesienia własnej, gładkiej odzieży lub materiałowych akcesoriów, na których nieodpłatnie będzie można wykonać dodatkowe nadruki.

Termin: 10.11.2017 (piątek)

Godzina: 16.00-18.00

Bilety: 10 zł/os.

Zapisy: 42 254 90 11 / [email protected]

 • „Muzeum – podaj dalej!” – spotkanie dla młodzieży, dorosłych i seniorów

Uczestnicy zwiedzą nową wystawę stałą – „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań” i dowiedzą się, jakie zbiory znajdują się w muzeum, czym jest ich digitalizacja oraz w jaki sposób muzeum je prezentuje i udostępnia. Poznają także zagadnienia związane z prawem autorskim, Domeną Publiczną, wolnymi licencjami. Spotkanie zakończy się warsztatem z sitodruku, podczas którego uczestnicy wykonają własnoręcznie nadruki na torby i plecaki wykorzystując do tego fotografie ze zbiorów muzeum. Zapewniamy torbę lub plecak (do wyboru), a także zachęcamy do przyniesienia własnej, gładkiej odzieży lub materiałowych akcesoriów, na których nieodpłatnie będzie można wykonać dodatkowe nadruki.

Termin: 24.11.2017 (piątek)

Godzina: 16.00-18.00

Bilety: ulgowe 10 zł/os., normalne 14 zł/os.

Zapisy: 42 254 90 11 / [email protected]

 • „Muzeum – podaj dalej!” – spotkanie dla młodzieży, dorosłych i seniorów

Uczestnicy zwiedzą wystawę czasową – „Wokół Wielkiej Łodzi” i dowiedzą się, jakie zbiory znajdują się w muzeum, czym jest ich digitalizacja oraz w jaki sposób muzeum je prezentuje i udostępnia. Poznają także zagadnienia związane z prawem autorskim, Domeną Publiczną, wolnymi licencjami. Spotkanie zakończy się warsztatem z sitodruku, podczas którego uczestnicy wykonają własnoręcznie nadruki na torby i plecaki wykorzystując do tego fotografie ze zbiorów muzeum. Zapewniamy torbę lub plecak (do wyboru), a także zachęcamy do przyniesienia własnej, gładkiej odzieży lub materiałowych akcesoriów, na których wykonać będzie można bezpłatnie dodatkowe nadruki.

Termin: 15.12.2017 (piątek)

Godzina: 16.00-18.00

Bilety: ulgowe 10 zł/os., normalne 14zł/os.

Zapisy: 42 254 90 11 / [email protected]

 • „Akademia Małego Łodzianina” – warsztaty rodzinne dla dzieci i dorosłych

Uczestnicy zwiedzą wystawę czasową – „Wokół Wielkiej Łodzi” i dowiedzą się, jakie zbiory znajdują się w muzeum, czym jest ich digitalizacja i w jaki sposób muzeum je prezentuje i udostępnia. Zajęcia zakończą się warsztatem z sitodruku, podczas którego dzieci wykonają własnoręcznie nadruki na torby i plecaki wykorzystując do tego fotografie ze zbiorów muzeum. Zapewniamy torbę lub plecak (do wyboru), a także zachęcamy do przyniesienia własnej, gładkiej odzieży lub materiałowych akcesoriów, na których nieodpłatnie będzie można wykonać dodatkowe nadruki.

Termin: 17.12.2017 (niedziela)

Godzina: 12.30-14.00

Bilety: 7 zł / 1 osoba, 10 zł / 2 osoby, 15 zł / 3osoby

Zapisy: 42 254 90 11 / [email protected]

Zajęcia dla grup

 • Lekcje muzealne dla grup szkolnych

listopad – grudzień

Bilety: 10 zł/os.

Zapisy: 42 254 90 11 / [email protected]

 • „Wiki-Muzeum”

Jeśli chciałbyś nauczyć się kluczowych idei, zasad, technik i narzędzi, które umożliwią ci rozpoczęcie edytowania Wikipedii – największej w dziejach encyklopedii tworzonej przez ponad 100 000 edytorów z całego świata, możesz dołączyć do grupy wolontariuszy-wikipedystów współpracujących z naszym Muzeum. Zadaniem uczestników grupy będzie opracowywanie nowych artykułów na temat tradycji i historii Łodzi, encyklopedycznych miejsc i osób związanych z historią miasta, a następnie rozwijanie tych treści online. Efekty prac będą zgromadzone na podstronie w polskiej Wikipedii. Strona ta będzie prowadzić do wszystkich nowych tekstów oraz zdigitalizowanych zdjęć w bibliotece mediów Wikimedia Commons.

Zapisy: [email protected] (zapisy w trybie ciągłym)

#kimjesteśmy

Muzeum Miasta Łodzi, założone 31 października 1975 roku, mieści się w dawnej rezydencji przemysłowca Izraela Kalmanowicza Poznańskiego i siedzibie zarządu Towarzystwa Akcyjnego Wyrobów Bawełnianych I. K. Poznańskiego przy ulicy Ogrodowej 15. Muzeum jest instytucją interdyscyplinarną, kolekcjonującą obiekty zabytkowe z wielu dziedzin życia społecznego, historii, kultury i sztuki miasta oraz księgozbiór fachowy ze szczególnie wartościowym zbiorem druków związanych z Łodzią. Zbiory liczą 62 258 obiektów. Prowadzimy typową działalność muzealną – wystawienniczą, wydawniczą i edukacyjno-animacyjną. Jednym z celów Muzeum jest realizacja przedsięwzięć wpisujących się w ideę openGLAM (Galleries, Libraries, Archives, Museums), nowego myślenia o misji i funkcjonowaniu instytucji kultury i dziedzictwa, gdzie kluczową rolę odgrywa kwestia dostępności i możliwości dalszego wykorzystywania zasobów będących pod ich opieką. Nasze Muzeum udostępnia swoje zbiory znajdujące się w Domenie Publicznej oraz tworzy i upowszechnia materiały edukacyjne na wolnych licencjach.

Stowarzyszenie Wikimedia Polska jest organizacją pożytku publicznego, która wspiera rozwój projektów Wikimedia, takich jak Wikipedia (wolna encyklopedia, która stale jest rozwijana), Wikimedia Commons (biblioteka plików graficznych: ilustracji, fotografii, obrazów, filmów wideo) czy Wikiźródła (projekt poświęcony tekstom i materiałom źródłowym). Wszystkie projekty Wikimedia są niekomercyjne, ich celem jest udostępnienie wiedzy i kultury jak najszerszej grupie odbiorców – poprzez Sieć. Cele społeczności Wikimedia mają wiele wspólnego z misją instytucji kultury, stąd coraz więcej muzeów, archiwów czy bibliotek na całym świecie podejmuje współpracę z Wikipedystami w ramach projektów GLAM-Wiki.

Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich „Topografie” zostało założone w 2007 roku i od tego czasu realizuje swoją misję wzmacniania identyfikacji łodzian ze swoim miastem. Prowadzi działania nastawione na upowszechnienie partycypacji w przestrzeni miejskiej, rozwój życia kulturalnego miasta oraz ożywianie pamięci o ważnych wydarzeniach z jego przeszłości. Stowarzyszenie ma w swoim dorobku organizację wielu gier miejskich i przedsięwzięć poświęconych historii Łodzi. Tworzy m.in. programy edukacji regionalnej oraz portal „Miastograf.pl” – Cyfrowe Archiwum Łodzian.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone