Grobowiec Sulejmana Wspaniałego odnaleziony?

opublikowano: 2015-12-12 18:55
wolna licencja
poleć artykuł:
Wszystko wskazuje na to, że udało się ustalić miejsce pochówku jednego z najpotężniejszych sułtanów Imperium Osmańskiego - Sulejmana Wspaniałego. Grobowiec władcy może znajdować się na terytorium dzisiejszych Węgier.
REKLAMA

Zobacz też: „Wspaniałe stulecie” – fenomen orientalnego kopciuszka

Historycy są prawie pewni, że udało im się odnaleźć grobowiec Sulejmana Wspaniałego, najdłużej panującego sułtana Imperium Osmańskiego. Władca zmarł w 1566 roku podczas oblężenia twierdzy Szigetvár (Węgry). Fakt ten został jednak zatajony przez dowództwo, w obawie przed masową dezercją zdemoralizowanych żołnierzy. Przez 48 dni, aż do wstąpienia na tron syna Sulejmana, Selima, nikt nie wiedział co właściwie stało się z sułtanem.

Sulejman Wspaniały (1494-1566) (domena publiczna)

Podczas 46-letnich rządów Sulejmana Wspaniałego Imperium Osmańskie osiągnęło apogeum potęgi. Władca nie tylko rozszerzył państwo (głównie kosztem Węgier), ale dbał też o reformy wewnętrzne (administracja, armia, skarb) i rozwój kultury (sam pisywał wiersze). Barwne życie dworu Sulejmana stało się kanwą serialu „Wspaniałe stulecie”.

Śmierć zastała Sulejmana w jego namiocie, nieopodal bliskiej kapitulacji twierdzy Szigetvár. W 2013 r. badania archeologiczne wykazały, że w miejscu tym istniała turecka miejscowość Turbek (dziś Turbékpuszta). Według źródeł miała ona zostać założona właśnie w hołdzie dla sułtana. Tutaj też złożono jego wnętrzności i serce, ciało zaś zabrano do Stambułu.

Naukowcy twierdzą, że wszystko wskazuje iż w miejscu śmierci Sulejmana powstał później jego grobowiec. Większość struktur znajduje się ciągle pod ziemią i wymaga jeszcze dodatkowyh badań. Analiza geofizyczna umożliwiła jednak wysnucie wniosku, że budynki zorientowane są w kierunku południowo-wschodnim – a więc w kierunku Mekki. Według archeologów jest to dowód na wybudowanie w tym miejscu meczetu, w którym złożono następnie serce i wnętrzności Sulejmana. Wskazuje też na to nazwa miejscowości - Turbek przypomina tureckie „turbeh” – grób.

Od lat 70. XVI wieku Turbek miało nawet rozwijać się jako sanktuarium i święte miasto. W 1680 roku zostało jednak spalone przez armię habsburską. Od tego momentu pamięć o grobowcu Sulejmana zanikała.

  • Wszystko wskazuje na to, że odkryte struktury to właśnie zaginiony grobowiec Sulejmana Wspaniałego. Do wydania ostatecznego werdyktu potrzebne są jednak jeszcze dalsze wykopaliska i badania, które planujemy na kwiecień - komentuje Norbert Pap z Uniwersytetu w Pecs.

Źródła: theguardian.com, http://news.discovery.com/

Zobacz też: Sulejman Wspaniały - wojownik o gołębim sercu?

Polecamy e-book Izabeli Śliwińskiej-Słomskiej – „Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”

Izabela Śliwińska-Słomska
„Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
128
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-55-6

Książka dostępna również jako audiobook!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone