Grobowiec Sulejmana Wspaniałego odnaleziony?
Zobacz też: „Wspaniałe stulecie” – fenomen orientalnego kopciuszka
Historycy są prawie pewni, że udało im się odnaleźć grobowiec Sulejmana Wspaniałego, najdłużej panującego sułtana Imperium Osmańskiego. Władca zmarł w 1566 roku podczas oblężenia twierdzy Szigetvár (Węgry). Fakt ten został jednak zatajony przez dowództwo, w obawie przed masową dezercją zdemoralizowanych żołnierzy. Przez 48 dni, aż do wstąpienia na tron syna Sulejmana, Selima, nikt nie wiedział co właściwie stało się z sułtanem.
Podczas 46-letnich rządów Sulejmana Wspaniałego Imperium Osmańskie osiągnęło apogeum potęgi. Władca nie tylko rozszerzył państwo (głównie kosztem Węgier), ale dbał też o reformy wewnętrzne (administracja, armia, skarb) i rozwój kultury (sam pisywał wiersze). Barwne życie dworu Sulejmana stało się kanwą serialu „Wspaniałe stulecie”.
Śmierć zastała Sulejmana w jego namiocie, nieopodal bliskiej kapitulacji twierdzy Szigetvár. W 2013 r. badania archeologiczne wykazały, że w miejscu tym istniała turecka miejscowość Turbek (dziś Turbékpuszta). Według źródeł miała ona zostać założona właśnie w hołdzie dla sułtana. Tutaj też złożono jego wnętrzności i serce, ciało zaś zabrano do Stambułu.
Naukowcy twierdzą, że wszystko wskazuje iż w miejscu śmierci Sulejmana powstał później jego grobowiec. Większość struktur znajduje się ciągle pod ziemią i wymaga jeszcze dodatkowyh badań. Analiza geofizyczna umożliwiła jednak wysnucie wniosku, że budynki zorientowane są w kierunku południowo-wschodnim – a więc w kierunku Mekki. Według archeologów jest to dowód na wybudowanie w tym miejscu meczetu, w którym złożono następnie serce i wnętrzności Sulejmana. Wskazuje też na to nazwa miejscowości - Turbek przypomina tureckie „turbeh” – grób.
Od lat 70. XVI wieku Turbek miało nawet rozwijać się jako sanktuarium i święte miasto. W 1680 roku zostało jednak spalone przez armię habsburską. Od tego momentu pamięć o grobowcu Sulejmana zanikała.
- Wszystko wskazuje na to, że odkryte struktury to właśnie zaginiony grobowiec Sulejmana Wspaniałego. Do wydania ostatecznego werdyktu potrzebne są jednak jeszcze dalsze wykopaliska i badania, które planujemy na kwiecień - komentuje Norbert Pap z Uniwersytetu w Pecs.
Źródła: theguardian.com, http://news.discovery.com/