Autor: Antoni Olbrychski
Tagi: Newsy, Historia polityczna, Historia życia codziennego i obyczajowości, XVI-XVII wiek, Bliski Wschód i Afryka Północna
Opublikowany: 2015-12-12 18:55
Licencja: wolna licencja

Grobowiec Sulejmana Wspaniałego odnaleziony?

Wszystko wskazuje na to, że udało się ustalić miejsce pochówku jednego z najpotężniejszych sułtanów Imperium Osmańskiego - Sulejmana Wspaniałego. Grobowiec władcy może znajdować się na terytorium dzisiejszych Węgier.
REKLAMA

Zobacz też: „Wspaniałe stulecie” – fenomen orientalnego kopciuszka

Historycy są prawie pewni, że udało im się odnaleźć grobowiec Sulejmana Wspaniałego, najdłużej panującego sułtana Imperium Osmańskiego. Władca zmarł w 1566 roku podczas oblężenia twierdzy Szigetvár (Węgry). Fakt ten został jednak zatajony przez dowództwo, w obawie przed masową dezercją zdemoralizowanych żołnierzy. Przez 48 dni, aż do wstąpienia na tron syna Sulejmana, Selima, nikt nie wiedział co właściwie stało się z sułtanem.

Sulejman Wspaniały (1494-1566) (domena publiczna)

Podczas 46-letnich rządów Sulejmana Wspaniałego Imperium Osmańskie osiągnęło apogeum potęgi. Władca nie tylko rozszerzył państwo (głównie kosztem Węgier), ale dbał też o reformy wewnętrzne (administracja, armia, skarb) i rozwój kultury (sam pisywał wiersze). Barwne życie dworu Sulejmana stało się kanwą serialu „Wspaniałe stulecie”.

Śmierć zastała Sulejmana w jego namiocie, nieopodal bliskiej kapitulacji twierdzy Szigetvár. W 2013 r. badania archeologiczne wykazały, że w miejscu tym istniała turecka miejscowość Turbek (dziś Turbékpuszta). Według źródeł miała ona zostać założona właśnie w hołdzie dla sułtana. Tutaj też złożono jego wnętrzności i serce, ciało zaś zabrano do Stambułu.

Naukowcy twierdzą, że wszystko wskazuje iż w miejscu śmierci Sulejmana powstał później jego grobowiec. Większość struktur znajduje się ciągle pod ziemią i wymaga jeszcze dodatkowyh badań. Analiza geofizyczna umożliwiła jednak wysnucie wniosku, że budynki zorientowane są w kierunku południowo-wschodnim – a więc w kierunku Mekki. Według archeologów jest to dowód na wybudowanie w tym miejscu meczetu, w którym złożono następnie serce i wnętrzności Sulejmana. Wskazuje też na to nazwa miejscowości - Turbek przypomina tureckie „turbeh” – grób.

Od lat 70. XVI wieku Turbek miało nawet rozwijać się jako sanktuarium i święte miasto. W 1680 roku zostało jednak spalone przez armię habsburską. Od tego momentu pamięć o grobowcu Sulejmana zanikała.

  • Wszystko wskazuje na to, że odkryte struktury to właśnie zaginiony grobowiec Sulejmana Wspaniałego. Do wydania ostatecznego werdyktu potrzebne są jednak jeszcze dalsze wykopaliska i badania, które planujemy na kwiecień - komentuje Norbert Pap z Uniwersytetu w Pecs.

Źródła: theguardian.com, http://news.discovery.com/

Zobacz też: Sulejman Wspaniały - wojownik o gołębim sercu?

POLECAMY

Kup koszulkę ze Stefanem Batorym:

Cena koszulki wynosi 34,99 zł.

Kup koszulkę, wesprzyj nasz portal!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy