Historia terroryzmu na 33 mapach

opublikowano: 2016-03-30 14:53
wolna licencja
poleć artykuł:
Terroryzm kojarzy się dziś przede wszystkim z zamachami, dokonywanymi przez religijnych ekstremistów. Ale gdzie tkwią korzenie współczesnego terroryzmu i jak rozumiano go w przeszłości?
REKLAMA

Terroryzm to prosta idea, która ma jednak ogromny wpływ na współczesny świat - pisze Zack Beauchamp na łamach vox.com. Zaznacza, że terroryzm nie zawsze oznaczał to samo. Dla lepszego zrozumienia jego korzeni stworzył 33 mapy, prezentujące różne okresy w historii. Pod każdą z nich wyjaśnia jak wówczas pojmowano terroryzm i jakimi działaniami się przejawiał. Punktem wyjścia jest dla Beauchampa Rewolucja Francuska i terror jakobinów. W swoim wywodzie nie pomija też działań Ku-Klux Klanu, irlandzkich terrorystów z IRA, baskijskich z ETA, wreszcie dochodząc do Al-Ka’idy i ISIS. Ciąg przyczynowo-skutkowy został zarysowany bardzo przejrzyście, a mapy i wykresy dobrze ilustrują działalność terrorystyczną na przestrzeni lat.

Działalność Al-Ka'idy na świecie (fot. Maksim, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Pracę można znaleźć na stronie: vox.com.

Polecamy e-book Przemysława Mrówki – „Krwawy Kaukaz: Czeczenia”:

Przemysław Mrówka
„Krwawy Kaukaz: Czeczenia”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
82
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-03-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone