Izrael: nowe odkrycia archeologiczne z czasów I powstania żydowskiego

opublikowano: 2016-08-24 12:50
wolna licencja
poleć artykuł:
Obiekty odnalezione w Galilei pokazują, że represje ze strony Rzymian po stłumieniu buntu z lat 66-73 mogły być mniejsze niż dotychczas sądzono.
REKLAMA

Zobacz też: Jak doszło do zniszczenia Świątyni Jerozolimskiej?

Powstanie, nazywane także I wojną żydowską, rozpoczęło serię wystąpień ludności żydowskiej przeciwko panowaniu rzymskiemu w Judei. Podłożem rewolty były również konflikty między judejskimi Żydami a poganami (przede wszystkim Grekami), zamieszkującymi prowincję. Bunt, który szybko zmienił się w krwawą wojnę, został ostatecznie stłumiony przez władzę. Klęskę powstania przesądził w 70 r. n.e. upadek Jerozolimy i zniszczenie przez Rzymian tamtejszej świątyni – najważniejszego żydowskiego miejsca kultu.

Oblężenie i zburzenie Jerozolimy (aut. David Roberts, domena publiczna).

Na jedno z głównych centrów regionu wyrosło wówczas niewielkie Zippori, położone w środkowej części Galilei, które dzięki decyzji o nieprzyłączeniu się do powstania nie podzieliło losu Jerozolimy. Po 70 r. n.e. miasto przeżywało okres największego rozkwitu, powstały tam monumentalne kolumnady i budynki. Jeden z nich został odkryty tego lata podczas wykopalisk prowadzonych tam od 26 lat.

W budowli, która uległa zniszczeniu dopiero w III w. n.e., znaleziono setki fragmentów kolorowych fresków z wizerunkami ludzi i zwierząt. Tego typu wyobrażenia są rzadkością w Izraelu, ponieważ Tora zakazywała przedstawień figuralnych. Podobne malowidła odkryto jedynie na stanowisku archeologicznym w Herodium, dawnym pałacu króla Heroda. Jak powiedział nadzorujący prace archeologiczne w Zippori prof. Zeev Weiss z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, znalezisko jest dowodem na wielokulturowość miasta. – Nie wiadomo, czy rzeczywiście zbudowali to Żydzi, ale nic nie wskazuje na to, że ich społeczność została stamtąd usunięta. Znajdują się tam rytualne łaźnie i kamienne naczynia, świadczące o jednoczesnej obecności gminy żydowskiej i pogańskiej – stwierdził.

Pozostałości antycznej zabudowy w Zippori (fot. Carole Raddato, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.0).

W tym samym czasie archeolodzy z Kinneret College odnaleźli inny zabytek pochodzący sprzed 70 r. n.e. – synagogę w Tel Rechesh, niedaleko Góry Tabor w Dolnej Galilei. Jest to ósmy obiekt tego typu w Izraelu, ale pierwszy położony poza obszarem miejskim. Datację ruin ułatwiają dotychczasowe ustalenia, z których wynika, że synagogi zbudowane po zniszczeniu świątyni jerozolimskiej różniły się od tych powstałych wcześniej.

Naukowcy twierdzą, że najnowsze znaleziska wpłyną na sposób interpretacji wyników kolejnych badań archeologicznych prowadzonych w Izraelu. – Teraz wiemy, że jeśli w osadzie żydowskiej zidentyfikowanej na podstawie kamiennych naczyń i braku kości świń znajdziemy budowlę z ławkami wzdłuż ścian, jest to synagoga – powiedział dr Mordechai Aviam, dyrektor wykopaliska w Tel Rechesh. W ciągu ostatnich pięciu lat grupa badaczy pod jego kierunkiem odnalazła kompleks budowli pochodzących z okresu rzymskiego, które można uznać za miejsce zamieszkania dużej społeczności, uczęszczającej do synagogi. Podobnie jak Zippori, osada przetrwała powstanie z lat 66-73 n.e.

Odkrycia rzucają nowe światło na dzieje państwa hebrajskiego w I w. n.e. Potwierdzają, że osadnictwo żydowskie w Galilei przetrwało okres rewolty, co stawia pod znakiem zapytania rozmiar klęski Żydów. Elementy architektoniczne, łączące wpływy sztuki pogańskiej i żydowskiej wskazują, że pokojowa koegzystencja obydwu grup ludności była możliwa do zrealizowania.

Źródła: newhistorian.com, haaretz.com, britannica.com.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Monika Kaniecka
Studentka historii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną, szczególnie Anglią w epoce Tudorów, parlamentaryzmem w Rzeczpospolitej i epoką stanisławowską. Zajmuje się również dziejami Mazowsza w XVIII-XIX w., należy do Sekcji Historii Regionalnej Studenckiego Koła Naukowego Historyków UW. Wolontariuszka Inkubatora Miłosierdzia w warszawskim Centrum Myśli Jana Pawła II.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone