jewish.org.pl - recenzja i ocena strony internetowej

opublikowano: 2007-04-25 16:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Pesach, Purim, Adar, Tisza be-Aw – te i inne egzotycznie brzmiące nazwy nie będą stanowiły żadnej zagadki. Wszystko wyjaśni jewish.org.pl – Portal Społeczności Żydowskiej w Polsce.
REKLAMA

Nowa odsłona serwisu funkcjonuje ledwie od końca lutego. Portal powstał, aby zacieśniać więzi kulturowe środowiska żydowskiego w Polsce. Stanowi również dobre źródło podstawowych informacji dla wszystkich zainteresowanych kulturą żydowską i aktualnościami, szczególnie, że większość miejsc w Polskim Internecie poświęcona jest jedynie historii Żydów.

Na pierwszy rzut oka serwis sprawia bardzo przyjemne wrażenie. Przyjazna kolorystyka, intuicyjność, rozbudowane menu daje nadzieje na bogactwo informacji. Znaleźć tu można najświeższe wiadomości o najważniejszych wydarzeniach kalendarza żydowskiego, imprezach kulturalnych, a także dowiedzieć się czym są i jak obchodzi się święta. Przeczytamy, na czym polega kaszrut – prawo regulujące sposób odżywiania się, jak dzieli się muzyka żydowska, gdzie znajdują się najciekawsze cmentarze i wiele innych. Nie brakuje także informacji praktycznych – na przykład gdzie organizowane będą obchody kolejnych świąt. Ściągnąłem też sobie listę dostępnych w Polsce produktów koszernych.

Bogatym źródłem wiedzy okazuje się być forum dyskusyjne z prawie pięciuset użytkownikami, funkcjonujące od około trzech lat. Nie jest może bardzo aktywne, ale przez ten okres uzbierało się już sporo ciekawych tematów.

Niestety jednym z najobszerniejszych działów jest część poświęcona antysemityzmowi. Dominują informacje o jego aktualnych przejawach w Polsce - wśród społeczeństwa, ale również polityków. Warto poczytać.

Portal nie ustrzegł się pewnej wpadki. Złamano jedną z podstawowych zasad tworzenia serwisów internetowych – kilka pozycji menu prowadzi do działów niezawierających jeszcze żadnej treści. Na szczęście nie ma ich dużo, więc nie zniechęciły mnie do dalszego odkrywania, jak to często bywa w takich przypadkach. Obecnie autorzy dokonują niestety dość rzadkich aktualizacji. Ale jeśli sytuacja się zmieni, zapowiada się jedno z najciekawszych źródeł wiedzy i aktualności dotyczących kultury żydowskiej, rzecz bardzo potrzebna w Polsce. Tylko jak zwykle – po prostu komuś musi się naprawdę chcieć.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Bartosz Jakubiak
Student czwartego roku sinologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone