Kalisz - na rynku odkopano obiekty z XVIII w.

opublikowano: 2017-05-26 09:55
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Podczas prac wykopaliskowych na Głównym Rynku w Kaliszu archeolodzy odkryli pozostałości z XVIII w. - rynsztok, wodociąg i zbiornik na wodę, prawdopodobnie do celów przeciwpożarowych.
REKLAMA

Zdaniem archeologów jest to niecodzienne odkrycie, ponieważ obiekty te nie figurowały na żadnych mapach.

  • Przystępując do prac, myśleliśmy, że natrafimy jedynie na wykopy z okresu I wojny światowej, a okazało się, że nasze znaleziska pochodzą z XVIII wieku - powiedział PAP archeolog z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej Leszek Ziąbka.
Rynek Główny w Kaliszu (fot. Danuta B., opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Archeolodzy podkreślają, że znaczącym odkryciem jest wodociąg, osadzony na głębokości 4,5 m pod powierzchnią gruntu. - Odkrywane do tej pory w Kaliszu wodociągi są znane ze źródeł pisanych z pierwszej połowy XVI wieku, ale były one znacznie płycej lokowane, bo na głębokości najwyżej 1,5 metra i były wykonywane z wydrążonych pni. Natomiast tego typu rozwiązanie konstrukcyjne nie było do tej pory odkryte w Kaliszu. To odkrycie jest porównywalne z wodociągami późnośredniowiecznymi, znanymi z Wrocławia czy Krakowa - powiedziała PAP archeolog z Łodzi dr Anna Nierychlewska.

Wodociąg w całości wykonany jest z kawałków dębowych pni, wydrążonych w kształcie litery U. Koryto jest nakryte drewnianą belką i uszczelnione gliną. Zachował się też szalunek wykonany z desek.

Drugie znalezisko to drewniany rynsztok - koryto w kształcie litery V, które usytuowane jest na głębokości ok. 2 m pod powierzchnią gruntu.

  • No i mamy trzeci obiekt, który nie jest studnią, tak jak myśleliśmy na początku. Obiekt nie ma dna i żadnych wewnętrznych konstrukcji, więc trzeba go uznać za zbiornik na wodę przemysłową - może do celów pożarowych lub jako poidło do jakiegoś mycia - powiedziała Nierychlewska. Wewnętrzny okrąg jest wykonany z ręcznie robionych cegieł, pozbawionych zaprawy, datowanych na XVIII wiek. - Od strony zewnętrznej ceglana cembrowina jest obłożona kamieniami, układanymi w glinie - powiedziała archeolog.

Władze miasta podjęły decyzję o wyeksponowaniu znaleziska po zakończeniu prac archeologów. - Chcemy odsłonić nasze odkrycia, aby stanowiły element rewitalizacji Głównego Rynku - powiedział Leszek Ziąbka.

Prace archologiczne przed kaliskim ratuszem trwają od kwietnia. Wcześniej archeolodzy odkryli pozostałości kaliskich jatek, datowanych na około XV - XVI wiek, na co wskazują odnalezione fragmenty ceramiki oraz monety.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone