Pośmiertne życie wraku lotniskowca

opublikowano: 2016-08-29 19:06
wolna licencja
poleć artykuł:
22 sierpnia rozpoczęły się badania wraku amerykańskiego lekkiego lotniskowca USS „Independence”. Oceanolodzy chcą zbadać przede wszystkim zniszczenia wywołane przez ładunki atomowe.
REKLAMA

Celem eksploracji amerykańskich naukowców jest lotniskowiec zatopiony ponad 60 lat temu na Pacyfiku. Okręt był jednym z ważniejszych uczestników ofensywy przeciw Japończykom na Oceanie Spokojnym w latach 1943-1945. W 1946 r. „Independence” zaczął pełnić nową funkcję w armii Stanów Zjednoczonych: stał się jednym z celów w czasie testów ładunków atomowych (operacja „Crossroads”) przeprowadzonych latem tego roku przez amerykańskie wojsko na atolu Bikini, znajdującym się ponad 4 tys. km na północ od Australii. Co ciekawe, lotniskowiec nie został zatopiony ani przez wybuchy, ani przez fale przez nie wywołane. Po testach został zabrany na szczegółowe badania do Pearl Harbor, a następnie do San Francisco, gdzie ostatecznie został zatopiony w 1951 r. około 800 m. od Wysp Farallońskich, w pobliżu wybrzeży Kalifornii.

USS Independence uszkodzony po testach bomby atomowej na atolu Bikini, lipiec 1946 roku (domena publiczna).

Kai Vetter z Uniwersytetu California podkreśla, że wrak posiada obecnie prawdopodobnie 1% początkowej radioaktywności, co oznacza, że nie zagraża on ani naukowcom, ani środowisku naturalnemu, dzięki czemu możliwa jest jego eksploracja.

Do analiz używany jest robot Nautilus z założoną kamerą. Naukowcom udało się zaobserwować, że wrak „Independence” uległ naturalnym procesom, między innymi korozji, zaś na jego pokładzie zalęgły się różnego rodzaju gąbki wodne i ryby. Mimo to nadal możliwe jest odczytanie napisu z nazwą „Independence” na burcie lotniskowca. Ponadto badacze obejrzeli dziury wywołane przez torpedy i odkryli, że we wnętrzu lotniskowca obecny jest samolot, którego wedle dokumentacji nie powinno tam być. Maszyną tą jest myśliwiec Grumman F6F Hellcat używany w okresie II wojny światowej. Został on w znacznym stopniu zniszczony przez bomby atomowe, m.in. połamały się jego skrzydła, na których jednak wciąż widać namalowaną gwiazdę.

Źródła: livescience.com, ibtimes.co.uk.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Polecamy e-book: „Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945”

Łukasz Męczykowski
„Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
123
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-9-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mikołaj Kwiatkowski
Student Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w zagadnieniach z historii politycznej II RP, państw autorytarnych i totalitarnych, myśli politycznej oraz Kościoła katolickiego.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone