W poniedziałek, 9 listopada w Wyborczej
Dmowski w Wersalu: Romana Dmowskiego, głównego przedstawiciela odradzającej się Polski kluczowi politycy zwycięskich mocarstw mieli za szowinistę oraz antysemitę. I traktowali go nieufnie. A jednak na konferencji pokojowej udało mu się załatwić nie mało. - Uważam nawet, że w ówczesnych warunkach więcej nie dało się wywalczyć - mówi prof. Mariusz Wołos.
reklama
Ponadto w wydaniu:
- Obrazek na kopercie. Znaczek pocztowy powstał z tego samego powodu, co większość wynalazków w historii ludzkości - chodziło o pieniądze. W 1837 r. w Londynie ukazała się broszura zatytułowana „Reforma poczty. Jej znaczenie i praktyczność”. Jej autor, nauczyciel i urzędnik pocztowy Rowland Hill, przeszedł do historii jako wynalazca znaczka pocztowego.
- Szczęśliwe dni Roosevelta. W 1934 r. Rexford Tugwell, doradca prezydenta Roosevelta, odwiedził faszystowskie Włochy i z satysfakcją odnotował liczne podobieństwa między włoską i amerykańską polityką gospodarczą. Włochy robią wiele rzeczy, które wydają mi się konieczne. Mussoliniemu przeciwstawiają się tacy sami ludzie, jak Rooseveltowi, ale on kontroluje prasę i nie mogą go codziennie obrzucać obelgami - pisał.
- Pościg na śmierć i życie. Jesienią 1983 r. na Pomorzu doszło do jednego z największych pościgów w czasach PRL-u. Uczestniczyła w nim milicja z całego ówczesnego województwa słupskiego, żołnierze Wojsk Ochrony Pogranicza, komandosi i tajniacy z SB.
- Ekscentryk i nimfomanka. On bał się już samego widoku kobiet i w sprawach damsko-męskich bywał raczej chłodny. Ona przeciwnie - przez całe niemal życie miała ogromny apetyt seksualny. Mimo to - jak się z czasem okazało - dobrali się jak w korcu maku. Historia miłości Gali i Salvadora Dalego.
reklama
Komentarze
2015-11-10 17:00
ks. Antoni
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja Zawsze Dziewica! Proszę o uszanowanie prawa do krytyki i umożliwienie Czytelnikom realizowania wolności słowa w komentarzach. Gazeta Wyborcza wraz z jej historycznym dodatkiem jest medium nierzetelnym, tendencyjnym i skompromitowanym do cna politycznym lokajstwem. Jej autorzy o Romanie Dmowskim wiedzą tyle, ile przeczytali w komunistycznych opracowaniach. Nie ma zatem potrzeby cenzurować wypowiedzi krytycznych ani, tym bardziej, promować ów periodyk.
Odpowiedz
2015-11-10 19:08
aljozy
@ks. Antoni a kto Panu każe tutaj zaglądać? Wolna wola daje możliwość niewchodzenia na strony interentowe. Chyba, że jakiś interentowy czort opęta zmuszą do zagląda i komentowania w sposób niezgodny z regulaminem.
2015-11-10 13:09
Polak
jest komentarz i go nie ma. Ot ciekawostka
Odpowiedz
2015-11-10 13:44
Michał Świgoń
@Polak Dodam, że stanie się tak z każdym komentarzem niezgodnym z regulaminem. Histmag.org ma być miejscem wartościowej dyskusji, nie wygłaszanych ex cathedra światopoglądowych połajanek.