Znaleziono pochówek kapłanów „Węża-Jaguara”

opublikowano: 2015-09-23 06:34
wolna licencja
poleć artykuł:
W peruwiańskiej prowincji Cajamarca odkryto grobowiec z czasów przed Inkami. Zawiera szczątki dwóch prawdopodobnie wysokiej rangi kapłanów z kultury Pacopampa.
REKLAMA

Archeolodzy zastali ciała ułożone w pozycji embrionalnej: jedno odwrócone w kierunku północy, drugie południa. Obydwie czaszki noszą ślady deformacji charakterystycznej dla tradycji andyjskiej. Poza tym jedna jest barwiona na czerwono, zielono, ciemnobrązowo, czarno i biało. Nie wiadomo na razie co poszczególne kolory oznaczają. Płeć kapłanów także jest jeszcze nieznana. W grobowcu znaleziono również skomplikowany wisior ze złotych koralików i czarną, ceramiczną wazę w kształcie węża z głową jaguara, który jest częstym motywem w wierzeniach prekolumbijskich.

Sądzi się, że kultura Pacopampa zajmowała świątynię w San Pedro w Andach między 1200 r. p.n.e. a 500 r. p.n.e. Jest to już drugie tego typu odkrycie na tym terenie. W 2009 roku peruwiańsko-japońska grupa badaczy znalazła grób kobiety nazwanej Panią z Pacopampa. Kobieta miała 1,55 metra wysokości i zmarła w wieku 30-40 lat. Jej czaszka została barwiona oraz celowo wydłużona. Taki zabieg przeprowadzano u dzieci z wyżyn społecznych poprzez odpowiednie przywiązywanie im do głowy drewnianych elementów. Struktura kości i zębów sugeruje również, że kobieta dobrze się odżywiała. Poza zwłokami w grobie znajdowała się kosztowna biżuteria i ceramika, co także wskazuje na przynależność kobiety do wyższej warstwy społecznej.

Dotychczas uważano, że społeczeństwo andyjskie w tym okresie było egalitarne. Jednak nowe badania wskazują na to, że do rozwarstwienia i stworzenia elity doszło znacznie wcześniej.

Źródło: newhistorian.com

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Wanesa Rerutko
Studentka Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Uzyskała licencjat w zakresie specjalności amerykanistycznej.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone