Autor: Antoni Olbrychski
Tagi: Newsy, Archeologia, XVI-XVII wiek, Bliski Wschód i Afryka Północna
Opublikowany: 2016-03-17 16:30
Licencja: wolna licencja

Znaleziono wrak statku z floty Vasco da Gamy

U wybrzeży Omanu brytyjska ekspedycja natrafiła na wrak statku „Esmeralda”. Jest to najstarsze takie znalezisko z epoki wielkich odkryć geograficznych.
REKLAMA
Flota Vasco da Gamy w 1502 r. (domena publiczna)

Naukowcy nie kryją entuzjazmu. - To najstarszy statek z okresu wielkich odkryć geograficznych, jaki udało nam się znaleźć. Zatonął zaledwie dekadę po pierwszej wyprawie Kolumba - mówi David Mearns, dyrektor organizacji „Blue Water Recoveries”, specjalizującej się w pracach na dużych głębokościach.

Statek „Esmeralda” zatonął u wybrzeży Omanu w 1503 r., podczas drugiej wyprawy Vasco da Gamy do Indii. Jego wrak znaleziono już w 1998 r., ale bardziej szczegółowe badania podjęto dopiero dwa lata temu. Co ciekawe, w poszukiwaniach „Esmeraldy” posłużono się zapiskami z portugalskich archiwów. Kronikarze z epoki szczegółowo wyznaczyli miejsce katastrofy statku. A jaka była jego historia?

„Esmeraldą” dowodził wuj Vasco da Gamy, Vincente Sodre. Podczas wyprawy dostał zadanie, by patrolować południowo-zachodnie wybrzeże Indii i strzec niedawno tam założonych faktorii. Sodre nie posłuchał jednak rozkazów i zajął się przede wszystkim łupieniem arabskich statków. W maju 1503 r. zacumował na wyspie Al Hallaniyah. Mimo ostrzeżeń miejscowych rybaków o nadciągającej nawałnicy, postanowił wyruszyć w dalszą podroż. Decyzja ta okazała się katastrofą.

Z rozniesionego przez sztorm statku nie zostało do dziś wiele. W piasku wciąż jednak kryją się bezcenne znaleziska. Archeolodzy, penetrujący wody Zatoki Omańskiej, wskazują przede wszystkim na miedzianą płytę, z wyrytym herbem portugalskiej rodziny królewskiej. Wielki entuzjazm wywołało też odkrycie srebrnej monety, zwanej „Indio”. Jak dotąd na świecie znany był tylko jeden egzemplarz. Wybijanie tego typu monet rozpoczęto w 1499 r. Służyły przede wszystkim do handlu z Indiami.

Do innych ciekawych artefaktów zaliczyć można odlany z brązu dzwon, z inskrypcją „498”. Sugeruje to, że „Esmeraldę” wybudowano w 1498 r. Zachowało się też 35 kamiennych kul armatnich. Wyryte na nich litery „VS” miały z kolei być inicjałami dowódcy statku – Vincente Sodre.

Szczegółom pracy archeologów przy wraku „Esmeraldy” można przyjrzeć się dzięki ich kanałowi na Youtube.

Źródło: theguardian.com, http://news.discovery.com/

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy