„Dziewczyna z igłą” to koprodukcja polsko-szwedzko-duńska, która powalczy o Oskara

opublikowano: 2024-09-20, 20:50
wszelkie prawa zastrzeżone
„Dziewczyna z igłą” w reżyserii Magnusa von Horna to koprodukcja polsko-duńsko-szwedzka. Do udziału w oscarowym wyścigu film został zgłoszony przez Danię i to jej kandydat do Nagrody Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film międzynarodowy.
reklama
„Dziewczyna z igłą” w reż. Magnusa von Horna (fot. Nowe Horyzonty/ materiały prasowe)

Zobacz także:

„Dziewczyna z igłą” to film kostiumowy zainspirowany historią Dagmar Overbye, duńskiej seryjnej morderczyni. Ustalono, że w ciągu siedmiu lat od 1913 do 1920 roku, miała zamordować od 9 do 25 dzieci, które miała pod swoją pieczą, bowiem pracowała jako zawodowa opiekunka. Co więcej, zabiła także jedno swoje dziecko. Jej proces był jednym z najgłośniejszych w Danii. Morderczyni finalnie została skazana na karę śmierci. Później wyrok zmieniono na dożywocie. Zmarła w więzieniu w wieku 42 lat.

„Dziewczyna z igłą” powalczy o Oskara 

Akcja filmu rozgrywa się w Kopenhadze po zakończeniu pierwszej wojny światowej. Główna bohaterka Karoline, którą gra znana z takich produkcji jak „Godland" czy „Królestwo: Exodus” Vic Carmen Sonne, pracuje w fabryce. Kiedy zachodzi w ciąże, traci pracę, tracąc zarazem grunt pod nogami. Jej przyszłość staje pod znakiem zapytania. Zdaje sobie sprawę z tego, że nie ma na kogo liczyć i sama musi zmierzyć się z przeciwnościami losu. I kiedy znajduje się w podbramkowej sytuacji, poznaje charyzmatyczną Dagmar, właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej. Kobieta pomaga samotnym matkom w znalezieniu domu dla ich dzieci. Młodziutka Karoline decyduje się zostać mamką, jednakże kiedy wydaje jej się, że życie zaczyna się układać, odkrywa szokująca prawdę o Dagmar...

Magnus von Horn - absolwent łódzkiej filmówki

Film wyreżyserował Szwed Magnus von Horn. Był też współscenarzystką (razem z Line Langebek) obrazu. Warto wspomnieć o polskim wątku w jego życiorysie, bowiem jest on absolwentem i wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, a na swoim koncie ma wiele cennych nagród filmowych – także polskich jak m.in. nagrodę za scenariusz i reżyserię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przyznaną za film „Intruz”, będący jego pełnometrażowym debiutem fabularnym.

reklama

„Dziewczyna z igłą” to koprodukcja Danii, Polski i Szwecji, a film kręcony i wyprodukowany został w Łodzi. Obraz zrealizowano m.in. dzięki dotacji otrzymanej z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jak poinformowała Szkołą Filmowa w Łodzi, kierowniczką produkcji jest absolwentka Wydział Organizacji Sztuki Filmowej PWSFTViT w Łodzi – Luiza Skrzek, autorem zdjęć – absolwent Wydziału Operatorskiego – Michał Dymek, który pracował na planie takich produkcji jak „IO" czy „Sweat”, montażystką filmu – absolwentka Katedry Montażu – Agnieszka Glińska, a konsultantem scenariusza, wykładowca Wydziału Reżyserii – Andrzej Mellin. Z kolei a za scenografię odpowiada Jagna Dobesz („Moje wspaniałe życie", „Silent Twins"), natomiast nad kostiumami czuwała Małgorzata Fudali („Sweat", „A Real Pain"). 

Film prezentowano m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Canne i festiwalu Nowe Horyzonty. Teraz produkcja ta ma szansę na Oscara 2025 w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy.

Źródła:

www.wyborcza.pl,

www.festiwalgdynia.pl,

www.filmweb.pl,

www.filmpolski.pl,

www.gutekfilm.pl

Polecamy e-book Pawła Burdzyńskiego pt. „Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”:

Paweł Burdzyński
„Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”
cena:
15,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
215
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-63-1
reklama
Komentarze
o autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2025 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone