Opublikowano
2019-08-14 10:54
Licencja
Wolna licencja

1 września 2019 Warszawa - obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej [PROGRAM]

1 września 2019 mija 80 lat od wybuchu II wojny światowej. Tegoroczne centralne obchody początkowo miały mieć miejsce w Gdańsku, jednakże ostatecznie zdecydowano, że odbędą się w Warszawie. Zaproszono przywódców państw należących do UE, NATO oraz państw członkowskich Partnerstwa Wschodniego, a swój udział w wydarzeniu potwierdziły delegacje z całego świata. Miał też przyjechać Donald Trump, prezydent USA, ale 29 sierpnia odwołał wizytę.


Zniszczenia po nalocie Luftwaffe na Wieluń (fot. domena publiczna)

Zgodnie z informacjami radia RMF FM, centralne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Warto wspomnieć, że świętowanie zostanie zainaugurowane 1 września już o godz. 4.40 w Wieluniu. Dlaczego? Miejscowość bywa uważana przez wielu za faktyczne miejsce wybuchu II wojny światowej. Tutaj, pierwszego dnia wojny właśnie o godz. 4.40 spadły pierwsze niemieckie bomby. Spadły m.in. na Szpital Wszystkich Świętych. Po kilku godzinach przygraniczne miasto za sprawą Luftwaffe przemieniło się w gruzowisko. Z uwagi na bestialstwo, jakiego dopuścili się tutaj Niemcy wobec ludności cywilnej, Wieluń bywa nazywany polską Guernicą. Przypomnijmy, że baskijskie miasto Guernica 26 kwietnia 1937 zostało zbombardowane przez niemiecki korpus Legion Condor, wchodzący w skład Luftwaffe.

1 WRZEŚNIA 2019 WARSZAWA [PROGRAM]

  • Godz. 11.45 Ceremonia powitania szefów delegacji przez Parę Prezydencką, Plac Piłsudskiego
  • Godz. 12.15 Ceremoniał wojskowy, Plac Piłsudskiego
  • Godz. 12.30 Uroczysta zmiana Posterunku Honorowego według Ceremoniału Wojskowego, Plac Piłsudskiego
  • Godz. 12.32 Wystąpienie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Wystąpienie prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, Plac Piłsudskiego
W programie przewidziano też wystąpienie prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Donalda Trumpa, jednakże w czwartek, 29 sierpnia, odwołał wizytę z powodu zbliżającego się do Florydy huraganu Dorian.

  • Godz. 13.30 Ceremonia złożenia wieńca na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza z udziałem szefów delegacji, Plac Piłsudskiego
  • ok. 13.40 Defilada pododdziałów Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, Plac Piłsudskiego
  • Godz. 17.00 Oficjalny obiad wydawany przez prezydenta RP z udziałem szefów zaproszonych delegacji, Zamek Królewski, Sala Wielka Asamblowa
  • Godz. 20.00 Udział prezydenta RP i małżonki oraz szefów delegacji w koncercie upamiętniającym 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – „Polskie Requiem” Krzysztofa Pendereckiego, Teatr Wielki

Transmisja na żywo w TVP Kultura oraz w Programie II Polskiego Radia

Kto weźmie udział w uroczystych obchodach wybuchu II wojny światowej?

W uroczystości miał wziąć udział Donald Trump, prezydent USA. Jak informuje kancelaria prezydenta RP:

W dniach 31 sierpnia - 2 września 2019 roku (sobota-poniedziałek) wizytę oficjalną w Rzeczypospolitej Polskiej złoży Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald J. Trump z małżonką. 1 września w Warszawie Prezydent Trump weźmie udział w uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Do Warszawy przyjedzie 40 delegacji zagranicznych, czyli około 250 gości z całego świata w tym prezydenci, premierzy, przewodniczący parlamentów, ministrowie spraw zagranicznych, ministrowie obrony narodowej, a także specjalni wysłannicy rodzin królewskich z Europy.

Źródła:

www.wiadomosci.onet.pl, www.tvp.info, www.prezydent.pl, www.tvpparlament.pl, www.prezydent.pl l

1 września 2019 - obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

1 września 2019 roku będzie miała miejsce 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Centralne obchody zaplanowano w Warszawie i Wieluniu. Jednakże niemalże wszystkie polskie miasta uczczą pamięć o poległych. Poniżej będziemy na bieżąco publikowali informacje zawierające programy uroczystości organizowanych przez poszczególne gminy.Czytaj dalej...

Polecamy e-book: Paweł Rzewuski – „Wielcy zapomniani dwudziestolecia”

Autor: Paweł Rzewuski
Tytuł: „Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.1”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-934630-0-8

Stron: 58

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

3,9 zł

(e-book)
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Magdalena Mikrut-Majeranek

Redaktor naczelna Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org