10 historycznych gier mobilnych, które umilą czas #zostanwdomu

Jeśli nudzisz się w domu i nie masz ochoty wstawać z kanapy... czemu nie spróbować historycznych gier na smartfony? Podpowiadamy najciekawsze pozycje dostępne w Google Play.
Tekst ma więcej niż jedną stronę!
Strona 1
Strona 2
Strona 3

1. Egyptian Senet

Egyptian Senet, grafika promocyjna gry.

Przed wiekami zagrywali się w nią faraonowie i społeczeństwo Egiptu, dzisiaj możemy również i my na naszych telefonach. Senet to autentyczna, starożytna gra planszowa, przypominająca założeniami skrzyżowanie szachów z chińczykiem. Celem jest przeprowadzenie swoich pionów przez całą planszę i pozbycie się ich, zanim zrobi to przeciwnik. Zamiast kostek rzucamy tu naciętymi odpowiednio patyczkami, których ułożenie decyduje o wyniku „rzutu kością”. Figury przeciwnika można tak „zbijać”, jak i blokować własnymi pionami. Jest też kilka „pól specjalnych”. Jeśli gra wyda nam się mało intuicyjna, w aplikacji dołączono również dokładną instrukcję z wszystkimi zasadami.

Link do strony gry

2. Trenches of War

Trenches of War, grafika promocyjna gry.

Prosta i przyjemna gra taktyczna, w której wcielamy się w rolę dowódcy na pierwszowojennej arenie walk pozycyjnych. Naszym zadaniem jest prowadzenie szturmów w taki sposób, aby zdobyć wszystkie linie okopów nieprzyjaciela i zniszczyć jego bazę. Pomogą nam w tym jednostki, z których każda ma swoją unikalną specyfikę - zwykli strzelcy zdobywają okopy, snajperzy atakują z dystansu, czołgi są wytrzymałe, lecz jednocześnie drogie i powolne, działa strzelają na dużą odległość, ale same są wrażliwe na ostrzał, samoloty przelatują ponad przeciwnikiem i tak dalej... Zadanie komplikują różne rodzaje przeszkód terenowych, wpływających na nasze wojska.

Link do strony gry

3. Marginalia Hero

Marginalia Hero, grafika promocyjna gry

Gra rytmiczna, której głównymi bohaterami są tytułowe marginalia - średniowieczne rysunki dodawane do pism, z których niektóre były wyjątkowo dziwaczne czy śmieszne. Twórcy chwalą się, że przenieśli do swojej produkcji autentyczne twory dawnych artystów. Sama mechanika, choć początkowo wydaje się banalna, w późniejszych etapach potrafi zaskoczyć!

Link do strony gry

4. Powstanie Styczniowe: Gra Strategiczna

Powstanie Styczniowe: Gra Strategiczna, grafika promocyjna gry.

Strategia czasu rzeczywistego, przywodząca na myśl komputerową serię „Kozacy”, od Fundacji Interaktywnej. Nie tylko jest solidną i dość unikalną na rynku gier mobilnych przedstawicielką swojego gatunku, osadzoną w realiach powstania styczniowego. Jest to też projekt, który ma uczyć przez zabawę. W grze rozgrywamy historyczne starcia oraz poznajemy prawdziwe postacie i wydarzenia. Wszystko okraszone jest poglądową mapką z datami i cytatami ze źródeł z epoki.

Link do strony gry

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

5. Wojna polsko-bolszewicka

Wojna polsko-bolszewicka, grafika promocyjna gry

Kolejny, wciąż rozwijany projekt Fundacji Interaktywnej, związany ze stuleciem polskiego zwycięstwa w bitwie warszawskiej 1920 roku. Wojna polsko-bolszewicka oparta jest na mechanikach, znanych z opisywanego wcześniej „Powstania Styczniowego”. Niemniej, pojawiają się tu nowe elementy, jak karabiny maszynowe pociągi pancerne czy system skuteczności ostrzału. Wszystko ponownie ma mieć również walor edukacyjny, grając odtwarzamy wydarzenia historyczne, a nasze oczy i uszy ucieszą cytaty źródłowe.

Link do strony gry

6. The Pirate: Caribbean Hunt

The Pirate: Caribbean Hunt, grafika promocyjna gry.

Tym razem przenosimy się na Karaiby, do czasów majestatycznych żaglowców, aby zostać kapitanem jednego z nich. Ci, którzy kojarzą komputerową serię „Port Royale”, poczują się tu jak w domu: Przewozimy towary pomiędzy miastami, toczymy bitwy morskie, rozwijamy własną flotę oraz osadę. Na uwagę zasługuje wyjątkowo śliczna, jak na realia smartfonów, grafika.

Link do strony gry

7. 1941 Frozen Front

1941 Frozen Front, grafika promocyjna gry.

Jedna z najbardziej udanych strategii turowych na urządzenia z androidem. Dowodzimy jednostkami niemieckimi lub sowieckimi na froncie wschodnim podczas II wojny światowej. Poza planowaniem natarć, należy zwrócić też uwagę na odpowiednie linie zaopatrzenia: samoloty muszą lądować co jakiś czas na lotniskach, czołgi otrzymywać regularnie paliwo czy amunicję z ciężarówek transportowych, a punktami o strategicznym znaczeniu na każdej mapie są składy, bez których żadna armia nie może funkcjonować. Wielkim atutem gry jest też tryb wieloosobowy, w tym tzw. „gorące krzesła”, gdzie możemy toczyć batalie z żywym przeciwnikiem, podając sobie nawzajem telefon i wykonując naprzemiennie tury. A jeśli wojna zimowa się znudzi, w tej serii wyszło już kilka kolejnych gier, rozgrywających się między innymi na Pacyfiku, czy w Europie Zachodniej

Link do strony gry

Polecamy e-book Marcina Winkowskiego – „Gdy Polacy nosili dredy. Kołtun – historia prawdziwa”

Marcin Winkowski
„Gdy Polacy nosili dredy. Kołtun – historia prawdziwa”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 108
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-28-0

8. Dark legend of war

Dark legend of war, grafika promocyjna gry

Strzelanina 2D, osadzona w realiach I wojny światowej. Wcielamy się w brytyjskiego żołnierza, który musi zmierzyć się z jej horrorami. Choć utrzymana w minimalistycznej stylistyce „cieni”, to i tak potrafi porazić swoją brutalnością, tak charakterystyczną dla tego okresu historii. Towarzyszy temu równie ciężki klimat. Uwagę zwraca ciekawie rozwiązany system strzelania z karabinu czterotaktowego. Pierwsze naciśnięcie przycisku „strzału” odpowiada za pociągnięcie za spust. Kiedy naciśniemy go ponownie, żołnierz zarepetuje karabin (co zajmuje chwilę) i dopiero wtedy będzie można ponownie wystrzelić. Nie zalejesz więc przeciwnika ogniem jak w typowych grach z tego gatunku.

Link do strony gry

9. Townsnen 6

Townsnen 6, grafika promocyjna gry.

Tocząca się w czasach rewolucyjnej Francji gra ekonomiczna, budząca słuszne skojarzenia z serią „The Settlers”. Naszym zadaniem jest wybudowanie sprawnie funkcjonującej wioski, którą spaja wydajny łańcuch dostaw różnych towarów. Sterowanie w pierwszej chwili może wydać się mało intuicyjne, jednak cierpliwych gra nagrodzi przyjemnie spędzonym czasem.

Link do strony gry

10. European War 4: Napoleon

European War 4: Napoleon, grafika promocyjna gry.

Na koniec jeszcze jeden przedstawiciel turowych strategii - gatunku, który na smartfonach przeżywa prawdziwy renesans. Tym razem bierzemy udział w wojnach napoleońskich. Rozgrywka toczy się tu na skalę ogólnoeuropejską. Produkcja dość wymagająca, jednak po opanowaniu wszystkich zależności pierwsze sukcesy przynoszą ogromna satysfakcję.

Link do strony gry

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

Tekst ma więcej niż jedną stronę!
Strona 1
Strona 2
Strona 3
Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Mateusz Balcerkiewicz
Redaktor naczelny portalu Histmag.org, archiwista Archiwum Akt Nowych w Warszawie, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Autor książki „Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”, redaktor naukowy i współtwórca portalu 1920.gov.pl. Hobbystycznie członek grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwo Historyczne "Rok 1920" oraz gitarzysta zespołu heavymetalowego.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy