Autor: Redakcja
Tagi: Przeglądy nowości, Książki, Kraków
Opublikowany: 2021-10-13 06:34
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

10 książek, na które warto zwrócić uwagę na 24. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie!

Już w ten czwartek w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków rozpoczynają się 24. Międzynarodowe Targi Książki. Na co zwrócić uwagę na stoiskach? O polecenie interesujących książek poprosiliśmy zaprzyjaźnionych Wydawców. Oto 10 interesujących publikacji, które możecie znaleźć na 24. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie!
Tekst ma więcej niż jedną stronę!
Strona 1
Strona 2

Zobacz też:

Katarzyna Droga, Nigdy się nie bałam (Wydawnictwo MOVA, stoisko C15 – Wydawnictwo Kobiece)

Silne, odważne, wrażliwe. Kobiety, które zmieniły oblicze polskiej medycyny.

Przez dziesięciolecia odważnie zmieniały sztukę medyczną. Kształcąc się, praktykując i przekazując swoją wiedzę, udowodniły, że medycyna nie jest dziedziną zarezerwowaną jedynie dla mężczyzn. Pokazały, że mogą być także chirurgami, onkologami, naukowcami, dyrektorami placówek medycznych. „Nigdy się nie bałam” to portrety polskich lekarek – silnych, odważnych, z niezwykłymi historiami medycznymi i doświadczeniami wojennymi. Ich życiorysy stanowią niezwykłą inspirację dla współczesnego czytelnika, są dowodem ich uporu, determinacji, zdolności oraz ogromnej wrażliwość i otwartości na drugiego człowieka.

Robert F. Barkowski, Włócznia. Powieść historyczna z czasów Piastowskich (Wydawnictwo Novae Res, stoisko C14)

Fascynująca, pełna przygód opowieść o wierności, waleczności i męstwie.

„Barkowski w mistrzowski sposób połączył wielką historię z powieścią w stylu Andrzeja Sapkowskiego, dając czytelnikowi drużynę czterech wojów, którym świat kłania się w pas, a przygody tworzą niekończące się pasmo zdarzeń, o których lepiej czytać niż je przeżyć.”

– Adrianna Michalewska, Granice.pl

„Wciągająca lektura dla wszystkich zainteresowanych czasami pierwszych Piastów i początkami państwa polskiego, a zwłaszcza dla miłośników powieści historycznych!”

– Iwona Szymichowska, Histmag.org

Despina Stratigakos, Północna Utopia Hitlera (Wydawnictwo Wielka Litera, stoisko D20 – księgarnia Tantis.pl)

Fascynująca, nieopowiedziana dotąd historia o tym, jak nazistowscy architekci chcieli zbudować w Norwegii modelowe społeczeństwo.

W latach 1940–1945 niemieccy okupanci zamienili Norwegię w ogromny plac budowy. Despina Stratigakos po raz pierwszy przedstawia pełny zakres działań zmierzających do zbudowania nordyckiego imperium, które z założenia miało poprawić czystość rasową narodu niemieckiego oraz potwierdzić jego przeznaczenie jako nowego wcielenia wikingów. Ta wciągająca opowieść o próbie podporządkowania krajobrazu Norwegii nazistowskim wyobrażeniom stanowi również niepokojącą wizję tego, jak mógłby wyglądać świat pod znakiem swastyki.

Paweł Miedziński, Centralna Agencja Fotograficzna 1951–1991 (Instytut Pamięci Narodowej, stoisko B34)

Obszerna i bogato ilustrowana monografia poświęcona Centralnej Agencji Fotograficznej (CAF), instytucji powołanej do tworzenia serwisu fotograficznego dla prasy codziennej. Obejmuje całokształt spraw związanych z „drogą zdjęcia od wydarzenia do czytelnika”. Przedstawia zróżnicowane mechanizmy, które regulowały proces, którego finalnym efektem była publikacja zdjęcia. Znalazły się w niej niepublikowane wcześniej zdjęcia. Odtworzone zostały też kulisy powstania i nieoczywiste losy niektórych dobrze znanych fotografii. Ramy czasowe publikacji obejmują okres powojenny oraz próbę adaptacji agencji do nowej rzeczywistości na początku lat 90. XX wieku.

Rosalie Gilbert, Tajemne życie seksualne kobiet w średniowieczu (Rebis, stoisko D20 – księgarnia Tantis.pl)

Seks, miłość i średniowiecze – sprawdź, co działo się za zamkniętymi drzwiami sypialni setki lat temu. Poznaj prawdziwe historie średniowiecznych kobiet. Oto seksowny, barwny i rzeczywisty obraz najbardziej tajemniczej epoki w dziejach.

Jak naprawdę wyglądało życie seksualne kobiet w średniowieczu? Czy spełniały one niewolniczo wszystkie zachcianki mężów, którzy na czas nieobecności zakuwali je w pasy cnoty? Czy czerpały z seksu przyjemność? Czy tylko uznawały go za jeszcze jeden uciążliwy obowiązek? Czy miały coś do powiedzenia w sprawach własnej seksualności i własnych ciał?

Więcej informacji o 24. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia - LINK

Kup książkę: „Polacy na krańcach świata: XIX wiek”

Mateusz Będkowski
„Polacy na krańcach świata: XIX wiek”
39,9 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org] i Wydawnictwo CM
Liczba stron: 422
Format: 145 x 210 [mm]
ISBN: 978-83-66022-39-3

Książka dostępna także jako e-book w 3 częściach: Część 1, Część 2, Część 3

Monika Luft, Arabska awantura. Od Emira Rzewuskiego do Krzysztofa Jurgiela (Wydawnictwo LTW, stoisko B18)

„Arabska awantura. Od Emira Rzewuskiego do Krzysztofa Jurgiela” przenosi czytelnika w świat, owiany z jednej strony legendą, z drugiej zaś zanurzony w zakulisowych grach. Monika Luft, w przeszłości m.in. dziennikarka TVP1, mająca na koncie powieści i reportaże, potem rzeczniczka MSZ, a przez kilkanaście lat redaktor naczelna portalu poświęconego koniom czystej krwi, zabiera nas w podróż przez różne etapy polskich dziejów, od XIX wieku po współczesność. Pojawia się tu szereg nieopisywanych wcześniej wątków z czasów PRL.

Marcin Pilis, Cisza w Pogrance (Wydawnictwo LIRA, stoisko C40)

Lipiec 1943 roku. Dwie nastoletnie siostry z Pogranki zakochują się w młodzieńcu z sąsiedniej ukraińskiej wsi Połapy. Chłopak jest członkiem UPA, ale dla uczuć nie stanowi to przeszkody.

Tymczasem ze Wschodu docierają wieści o krwawych atakach na polskie wioski. Polacy będą zmuszeni dokonać wyboru: zostać czy uciekać. Co się stanie, jeśli pogłoski o okrucieństwach okażą się prawdziwe?

Zaczyna się XXI wiek, ostatni uciekinierzy z Wołynia i Małopolski Wschodniej odwiedzają rodzinne strony. Tam, gdzie kiedyś stały domy i toczyło się życie, dziś kwitną puste łąki…

Antonio Scurati, M. Mąż opatrznościowy (Wydawnictwo Sonia Draga, stoisko D5)

Wędrówkę po dziejach włoskiego faszyzmu rozpoczęła powieść „M. Syn stulecia”, która nie tylko odniosła ogromny sukces czytelniczy, ale też przyczyniła się do zrewidowania samoświadomości narodowej Włochów i poszerzenia zbiorowej pamięci.

W tomie drugim autor jeszcze śmielej splata powieściową narrację z cytatami z autentycznych dokumentów. Swą opowieść prowadzi aż do roku 1932, do dziesiątej rocznicy Marszu na Rzym, kiedy to Duce odwiedza imponujące sanktuarium poświęcone faszystowskim męczennikom. Tam jednak, zamiast czcić poległych w niedalekiej przeszłości, zdaje się przeczuwać hekatombę w jeszcze bliższej przyszłości.

Muzeum Krakowa, Zagadkowy Kraków (Wydawnictwo Muzeum Krakowa, stoisko B41)

„Od wielu lat istniała potrzeba oddania do rąk miłośników Krakowa książki, która mogłaby służyć poznawaniu historii miasta, nie będąc jednocześnie hermetycznym, naukowym wykładem dziejów. Potrzebę taką szczególnie odczuwali organizatorzy i uczestnicy najrozmaitszych konkursów historycznych o Krakowie. Przy układaniu pytań lub szukaniu na nie odpowiedzi brakowało wydawnictwa, które poprzez swoją „zagadkową” formę byłoby nie tylko interesującą i pożyteczną lekturą, ale także okazją do zabawy w przyjacielskim gronie. [...] Niech ta książka będzie hołdem dla wszystkich zasłużonych w popularyzacji historii naszego miasta, będąc jednocześnie bramą, która szeroko otwarta odsłoni przed czytelnikami piękno historii prastarego grodu Kraka.”

Wacław Passowicz

Bart van Es, Dziewczynka z wycinanki. Opowieść o wojnie, przetrwaniu i rodzinie (Wydawnictwo Bo.wiem, marka Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, stoisko B11)

Bart van Es opowiada historię żydowskiej dziewczynki, ukrywanej podczas wojny przez jego dziadków. Poszukuje także odpowiedzi na pytanie: dlaczego wymazano ją z rodzinnej pamięci?

„Dziewczynka z wycinanki” to mistrzowskie połączenie książki historycznej, reportażu i biografii. Autor rozlicza się nie tylko z przeszłością własnej rodziny. Opisuje również niejednoznaczną postawę Holendrów wobec niemieckiego okupanta, odsłaniając ciemne strony liberalnego i tolerancyjnego społeczeństwa.

Więcej informacji o 24. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia - LINK

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

Tekst ma więcej niż jedną stronę!
Strona 1
Strona 2
Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy