10 lat SPWL w Poznaniu – subiektywna fotorelacja

opublikowano: 2014-06-02 08:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Okrągłe rocznice to ważne wydarzenie w życiu każdego z nas i ważny powód do spotkań w uroczystej atmosferze. Kiedy swe dziesięciolecie obchodzi jedna z najbardziej znanych jednostek w kraju, obchody muszą być przeprowadzone ze szczególnym rozmachem…
REKLAMA

Wielkopolska Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych im. Gen. Bryg. Franciszka Seweryna Włada funkcjonuje od 1 lipca 2004 roku. Szkoła jest spadkobierczynią tradycji pułkowych szkół podoficerskich zorganizowanych w ramach 14 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty. Jednostka ta powstała w styczniu 1919 roku jako 1 Dywizja Strzelców Wielkopolskich.

Obchody dziesięciolecia szkoły połączono z dniem otwartym koszar i Dniem Dziecka, co pozwoliło na urozmaicenie obchodów i zwiększyło liczbę atrakcji dostępnych dla publiczności. Jak zwykle, jednym z głównych punktów programu była prezentacja pojazdów znajdujących się w zbiorach „Muzeum Broni Pancernej”. Tym razem jednak, zabytkowe pojazdy prezentowano przede wszystkim w formie statycznej, pozostawiając pole do popisu dla współczesnych pojazdów opancerzonych. Oprócz żołnierzy, swoje zdolności zaprezentowali także policjanci i strażacy.

Patrząc na reakcje zgromadzonej publiczności można stwierdzić, że obchody zakończyły się sukcesem. Pozostaje mieć nadzieję, że także za rok poznańscy wojskowi otworzą swe podwoje dla gości.

=====================================================================

Żołnierze z kompanii honorowej
Orkiestra podczas występu
Część zgromadzonej publiczności
Zainscenizowany punkt kontrolny
Przybyłe wsparcie zasypuje wroga gradem „kul”. Przez 30 sekund słychać byłe jedynie serie z karabinów maszynowych i eksplozje petard
Jeńcy „spakowani”, czas na odwrót
Prezentacja współczesnych pojazdów Wojska Polskiego
Najcięższa artyleria samobieżna na terenie jednostki – radziecka armata samobieżna 2S7 Pion kal. 203 mm.
KTO Rosomak służący do szkolenia kierowców
T-72
PT-91
WZT-3
T-72M2D „Wilk” bez pancerza reaktywnego
Osłona działa Su-76 z napisem „Zemsta za Katyń”. Więcej informacji o tej historii można znaleźć na facebookowym profilu
Ten sam Su-76 w pełnej krasie
Pancerna limuzyna Volvo 760 GLE
Pancerna limuzyna Ził 111 D
Słynna „katiusza”
TKS wyposażony w NKM kalibru 20 mm
Wnętrze wozu
Po raz pierwszy pokazana publiczności wyremontowana w Poznaniu tankietka TKS
Replika samochodu pancernego wz. 34
A ku ku!

Autorem wszystkich zdjęć jest Łukasz Męczykowski

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Łukasz Męczykowski
Doktor nauk humanistycznych, specjalizacja historia najnowsza powszechna. Absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Miłośnik narzędzi do rozbijania czołgów i brytyjskiej Home Guard. Z zawodu i powołania dręczyciel młodzieży szkolnej na różnych poziomach edukacji. Obecnie poszukuje śladów Polaków służących w Home Guard.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone