Opublikowano
2019-01-10 16:53
Licencja
Wolna licencja

10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (10 I 19)

Znamy książki nominowane do tytułu najlepszej książki historycznej II półrocza 2018 roku!; „Marsz, marsz...” – Jan Henryk Dąbrowski i Legiony Polskie we Włoszech; Kafir, weteran z Afganistanu, o polskiej armii i nie tylko; Polscy archeolodzy odkryli unikatową łaźnię Majów w Gwatemali. To tylko niektóre tematy, które poruszaliśmy w ostatnich dniach na łamach Histmaga. Polecamy zestawienie naszych najciekawszych tekstów!


Możesz też otrzymywać takie zestawienie co tydzień na swoją skrzynkę. Aby to zrobić, załóż konto w naszym serwisie!Znamy książki nominowane do tytułu najlepszej książki historycznej II półrocza 2018 roku!

Internauci i jurorzy wyłonili publikacje historyczne nominowane do nagrody w ramach plebiscytu Historia Zebrana. Przedstawiamy nominowane książki i rozpoczynamy drugi etap głosowania!

„Marsz, marsz...” – Jan Henryk Dąbrowski i Legiony Polskie we Włoszech

„Marsz, marsz, Dąbrowski, z ziemi włoskiej do Polski...” – wszyscy znamy słowa polskiego hymnu. Kim był Jan Henryk Dąbrowski i jak powstały słynne Legiony Polskie we Włoszech, którym swą pieśń poświęcił Józef Wybicki? Formacja ta została utworzona dokładnie 9 stycznia 1797 r. – to doskonały moment na przypomnienie tej niezwykłej i pięknej karty polskiej drogi do niepodległości.

Kafir, weteran z Afganistanu, o polskiej armii i nie tylko

W jaki sposób obronić się przed potencjalnym zagrożeniem ze strony wroga? Jak weteran z Afganistanu ocenia aktualną kondycję naszych Sił Zbrojnych? Na pytania Macieja Hacagi odpowiada „Kafir”.

Polscy archeolodzy odkryli unikatową łaźnię Majów w Gwatemali

Unikatową łaźnię parową, wykutą w skale, odkryli polscy archeolodzy na terenie starożytnego miasta Majów w Nakum w Gwatemali. Ma ona ponad 2,5 tys. lat. Zdaniem naukowców w tym miejscu mogły odbywać się również rytuały religijne.

Kim (nie) byli trzej królowie?

Mogli być zaratustrańskimi kapłanami, albo też astrologami wnikliwie obserwującymi niebo. Niektórzy twierdzą, że byli bogaczami z różnych zakątków świata. Mogli też w ogóle nie istnieć, a opowieść o nich jest jedynie symboliczną legendą biblijną. Kim byli Trzej Królowie i dlaczego ich święto było jednym z najważniejszych w Kościele?

Nowy film Zdzisława Cozaca ma obalić teorię Wielkiej Lechii

Co działo się na ziemiach między Wisłą a Odrą w okresie, gdy miało się tam rozwijać słowiańskie imperium Wielkiej Lechii? Na to pytanie ma odpowiedzieć film „Z otchłani pradziejów”. Gotowy już jest jego scenariusz – poinformował PAP jego twórca, Zdzisław Cozac.

Bitwy z całego świata na przestrzeni 4500 lat [Video]

Na kanale Cottereau w serwisie YouTube można zobaczyć animację przedstawiającą bitwy z całego świata – na przestrzeni 4500 lat. Dodatkowo widoczny jest licznik wygranych przez dane państwo bitew – zobacz, jak wypadła Polska!

Kornel Makuszyński – ojciec Koziołka Matołka

Kornel Makuszyński, autor najpoczytniejszych książek dla młodych czytelników, po drugiej wojnie światowej żył w zapomnieniu. Nie było dla niego miejsca w peerelowskiej przestrzeni publicznej. Wcześniej jednak stworzył wiele dzieł, które przyniosły mu miejsce w historii polskiej kultury.

Współpraca

Redakcja Histmag.org to zespół ludzi, którzy chcą opowiadać o historii w sposób rzetelny i uczciwy, wykorzystując przy tym nowoczesne narzędzia technologiczne.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:Rozstrzygnięcie konkursu: „Prawdziwa wojna”

W grudniu przeprowadziliśmy w naszym portalu konkurs w którym można było wygrać 4 egzemplarze książki Jonathana Schella „Prawdziwa wojna. Wietnam w ogniu”. Sprawdź, czy jedna z nich nie powędruje już wkrótce do Ciebie!

Grota, magowie i akuszerka – ikonografia Bożego Narodzenia w tradycji wschodniej

Kościoły wschodnie świętują Boże Narodzenie dopiero 7 stycznia, czyli niemal równo dwa tygodnie po świętach katolickich i protestanckich. Wydaje się to stanowić świetną okazję, by przedstawić jakże ciekawą – i często niezbyt dobrze rozumianą – ikonografię owego święta w tradycji wschodniej.

Luwr najpopularniejszym muzeum świata w 2018 r. Czy pomogli mu w tym... Beyoncé i Jay-Z?

W 2018 r. Luwr odwiedziło aż 10,2 milionów ludzi. Dzięki nowemu rekordowi paryska instytucja została uznana najpopularniejszym muzeum świata. Wiele wskazuje na to, że w zdobyciu tego osiągnięcia Luwrowi pomogły... muzyczne gwiazdy, Beyoncé i Jay-Z!

Trzynasty punkt Wilsona a sprawa polska

8 stycznia 1918 roku Thomas Woodrow Wilson przedstawił program pokojowy, który stał się podstawą dla ładu światowego po zakończeniu pierwszej wojny światowej. Choć idealistyczne koncepcje amerykańskiego prezydenta nie zapobiegły kolejnemu konfliktowi, plan miał kluczowe znaczenie dla sprawy polskiej i kształtu nowej mapy Europy.

„Małyszomania” – co zmieniła w naszym społeczeństwie?

Ilu z Was pamięta sobotnie popołudnia i niedzielne poranki przed telewizorem, gdy nagle ktoś z domowników wołał: szybko, Małysz skacze! Zapewne takich osób jest multum i mogłoby się wydawać, że era Adama Małysza w skokach narciarskich była stosunkowo niedawno.

Warszawa zabytkowa i nowoczesna w 4K [Video]

Na kanale YouTube Around The World 4K dostępny jest wysokiej jakości film pokazujący Warszawę – kamera, płynnie zmieniając ujęcia, odwiedza m.in. Pałac Kultury i Nauki, Plac Zamkowy, Łazienki Królewskie i kościół św. Anny. Warto zobaczyć!

Piastowskim szlakiem: Kujawy [galeria]

Na Kujawach, jak chyba w żadnym inny regionie w Polsce, znajdziemy bardzo wiele zabytków związanych z naszą pierwszą wojowniczą dynastią – Piastami. Warto się tam wybrać na dłuższy urlop, bowiem nigdzie indziej nie spotkamy tylu romańskich obiektów wyjątkowych na skalę światową!

Wincenty Pol – ojciec polskiej geografii

Wincenty Pol kojarzony jest głównie z twórczością poetycką i literacką. Tymczasem zawdzięczamy mu również pierwszą katedrę geografii na ziemiach polskich i rozbudzenie zainteresowania tymi terenami. Jest jednym z twórców polskiego krajoznawstwa i ojcem nowożytnej geografii polskiej.

Dyrektor słynnej włoskiej galerii zaapelował do Niemiec o zwrot obrazu

Dyrektor florenckiej Galerii Uffizi zaapelował do Niemiec o zwrot obrazu Jana van Huysuma skradzionego w 1944 r. Eike Schmidt, sam będący narodowości niemieckiej, określił to jako „moralny obowiązek”.

Mirra i kadzidło – starożytna historia orientalnych wonności

Przyprawy i wonności Orientu zawsze wzbudzały w Europejczykach wielkie zainteresowanie. Mirra, kadzidło, balsamy i inne roślinne wspaniałości okryte są nimbem tajemnicy. Spróbujemy uchylić nieco jej rąbka.

Czy należy płakać nad rozlaną Wisłą?

Ostatnia sytuacja związana z Wisłą Kraków przypomina najlepsze komedie Barei – choć kibicom „Białej Gwiazdy” wcale do śmiechu nie jest. Nad drużyną cały czas wisi widmo upadku, a wielkie derby z Pcimianką Pcim wciąż są możliwe. Zapraszam do refleksji nad Wisłą od innej strony – przez pryzmat historii.

Z dziejów gospodarczych Polski – odc. 12!

To 12. część serii magazynu "Mówią Wieki", zrealizowana wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim, pod nazwą "Z dziejów gospodarczych Polski". W tym odcinku przeczytają Państwo o: Centralnym Okręgu Przemysłowym w tekście autorstwa Wojciecha Morawskiego, Budowie polskiego przemysłu pisze Miłosz Niewierowcz oraz poznacie sylwetkę Antoniego Roszkowskiego. Zachęcamy do lektury!

5 najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy w styczniu!

Prezentujemy wybór najciekawszych styczniowych nowości w Księgarni Odkrywcy. W tym miesiącu warto zwrócić uwagę na książki: „100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości”, „Polakożerca kontra wrogowie Rzeszy”, „Tysiąc szkół na Tysiąclecie”, „Ignacy Daszyński” oraz „Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa”!

Edward Rutherfurd – „Dublin” – recenzja i ocena

Opisanie historii miasta poprzez losy pojedynczych ludzi wydaje się ciekawym zabiegiem. Szczególnie, gdy cała opowieść ciągnie się przez ponad tysiąc lat, obejmując wszystkie ważne zmiany w społeczeństwie.

Monica Hesse – „Dziewczyna w niebieskim płaszczu” – recenzja i ocena

Powieść przetłumaczona na kilkanaście języków. Thriller dla młodzieży rozgrywający się na tle Zagłady…

Maria i Przemysław Pilichowie - ,,Wybitni polscy odkrywcy i podróżnicy” – recenzja i ocena

Czy Gaspar da Gama ma coś wspólnego z wyprawą do Indii Portugalczyka Vasco da Gamy? Który Polak jako pierwszy przekroczył wysokość 4 tysięcy metrów n.p.m.? Co wspólnego mają potomkowie historycznych Ajnów z rodziną Piłsudskich?

„Historia to nie dziwka. Antologia tekstów Pawła Jasienicy, jego interlokutorów i recenzentów” – recenzja i ocena

Jest równocześnie staroświecki i niezwykle aktualny. Czego możemy się nauczyć od Pawła Jasienicy?

J. Ted Hartman – „Czołgista. Z 11 Dywizją Pancerną od bitwy w Ardenach po dzień zwycięstwa” – recenzja i ocena

Wszyscy miłośnicy broni pancernej zapewne mają już zapewne za sobą pamiętnikową jazdę w T-34, Panterze czy Tygrysie. „Czołgista” pozwala zmienić nieco perspektywę i przesiąść się do Shermana.

Andrzej Palacz – „Karolina Sobańska. Odeska Mata Hari” – recenzja i ocena

Zachwycali się nią Mickiewicz i Puszkin, przestrzega przed nią car Mikołaj I. Kim była Karolina Sobańska?

Jerzy Wojciech Borejsza – „Ostaniec czyli ostatni świadek” – recenzja i ocena

Biografia Jerzego Wojciecha Borejszy to niewątpliwie temat na pasjonującą opowieść. Jak przedstawia ją sam warszawski historyk?Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Możesz też otrzymywać takie zestawienie co tydzień na swoją skrzynkę. Aby to zrobić, załóż konto w naszym serwisie!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Michał Świgoń

Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami oraz z Czytelnikami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org