Autor: Michał Świgoń
Tagi: Redakcyjne
Opublikowany: 2021-04-15 17:00
Licencja: wolna licencja

10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (15 IV 21)

Angielskie obozy śmierci dla Burów; Zawisza Czarny – wielki rycerz, który inspirował wielkich twórców; Książę Filip: Kim był mężczyzna, który skradł serce królowej Elżbiety II?; Bizancjum – jak bardzo rzymskie? – przedstawiamy najciekawsze treści publikowane w Histmagu w ostatnich dniach! Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać takie zestawienie co tydzień!


Angielskie obozy śmierci dla Burów

Anglicy wykazali się wobec Burów wyjątkowym barbarzyństwem. Zorganizowane przez nich obozy koncentracyjne służyły przede wszystkim eksterminacji. Do brytyjskiego piekła trafiła jedna trzecia narodu burskiego...

Zawisza Czarny – wielki rycerz, który inspirował wielkich twórców

Zawisza Czarny jeszcze za życia stał się symbolem rycerskiego etosu. Już jemu współcześni zbudowali legendę, która przez wieki przetrwała w licznych dziełach literackich i nie tylko. Jak pisali o nim Słowacki, Przerwa-Tetmajer, Wyspiański czy Sienkiewicz?

Książę Filip: Kim był mężczyzna, który skradł serce królowej Elżbiety II?

Książę Filip dał się poznać Brytyjczykom przede wszystkim za sprawą licznych kontrowersji i skandali towarzyskich. Mało kto jednak wie, jaką drogę musiał przejść, zanim dostał się na salony brytyjskiego dworu. Był on najdłużej żyjącym małżonkiem władcy w historii imperium brytyjskiego, a także najstarszym współmałżonkiem monarchy Wielkiej Brytanii. Jak wyglądała historia jego życia?

Bizancjum – jak bardzo rzymskie?

Czy Cesarstwo Bizantyńskie było rzeczywiście Cesarstwem Rzymskim istniejącym w średniowieczu i zamieszkałym przez greckojęzycznych Rzymian? Pytanie to wciąż budzi wiele kontrowersji. Jak zatem należy rozumieć rzymskość cesarstwa basileusów?

Spotkanie autorskie online z Jackiem Komudą, autorem książki „Zawisza. Czarne Krzyże” – zapraszamy do obejrzenia!

Zawisza Czarny jest niewątpliwie najsłynniejszym polskim rycerzem. Czym się wsławił? Jak prawdopodobne jest to, że był bohaterem bez skazy? Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do obejrzenia spotkania autorskiego z Jackiem Komudą, autorem książki „Zawisza. Czarne Krzyże”!

Najbardziej tajemniczy kraj świata i fotograficzna gra z totalitaryzmem

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich to kraj kontrastów. Naocznie przekonał się o tym Julien Hequembourg Bryan, amerykański reżyser i fotografik, który przez trzy dekady systematycznie odwiedzał państwo rozciągające się od Morza Bałtyckiego i Czarnego do Pacyfiku, dokumentując życie codzienne jego mieszkańców. Czy wykonane przez niego zdjęcia powielają stereotypy, a może odczarowują wizerunek Związku Sowieckiego?

Wizerunek Alana Turinga pojawi się na 50-funtowym banknocie w Wielkiej Brytanii

Alan Turing, brytyjski kryptolog i twórca koncepcji maszyny Turinga, pojawi się na nowym banknocie. Jego wizerunek ozdobi ten o nominale 50 funtów. Do obrotu zostanie wprowadzony 23 czerwca, czyli w dniu urodzin naukowca.

Chrzest bojowy w 3 Dywizji Pancernej

Młody Clarence Smoyer, czołgista amerykańskiej 3. Dywizji Pancernej „Spearhead” po przybyciu do Europy w 1944 roku nie przypuszczał, że przyjdzie mu toczyć tak ciężkie walki w Ardenach i na Wale Zachodnim. Pierwszego starcia z niemiecką machiną wojenną nie zapomni do końca życia.

Brazylia – republika zbudowana przez pozytywistów, a nie masonów

Niektórzy twierdzą, że Brazylia została stworzona przez masonerię. Krótka lekcja dziejów Brazylii w drugiej połowie XIX w. pokazuje jednak, że proklamowanie republiki miało zupełnie inne podłoże, niż spisek masonów.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:Konkurs: Szpica

Książka „Szpica. Od Wału zachodniego od Zagłębia Ruhry. Amerykański czołgista i niezwykły pojedynek pancerny w sercu III Rzeszy” przedstawia niezwykłą historię pojednania dawnych wrogów i finał dramatycznej wojennej historii. W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 egzemplarze tej publikacji w wersji z autografem autora i jednego z bohaterów!

Powstał znaczek upamiętniający III powstanie śląskie

Katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej z okazji setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego wydał znaczek upamiętniający to wydarzenie. Jak podkreślają inicjatorzy przedsięwzięcia, projekt przypinki inspirowany jest oznakowaniem powstańczym z pierwszego okresu walk.

Dla Zawiszy Czarnego honor był jedynym bogactwem, jakie posiadał

Zawisza Czarny z Garbowa herbu Sulima to legenda polskiego rycerstwa. Niepokonany wojownik, symbol cnót rycerskich i dyplomata został bohaterem najnowszej książki Jacka Komudy „Zawisza. Czarne Krzyże”. Z kart powieści poznajemy także inne oblicze rycerza.

Zmarł książę Filip, mąż królowej Elżbiety II

Książę Filip zmarł w piątek, 9 kwietnia 2021 roku, w wieku 99 lat. Był najdłużej żyjącym małżonkiem władcy w historii imperium brytyjskiego, a także najstarszym współmałżonkiem monarchy Wielkiej Brytanii.

Centrum Szyfrów Enigma ruszy latem w Poznaniu z oryginalną Enigmą

Oryginalna niemiecka maszyna szyfrująca ma być elementem ekspozycji Centrum Szyfrów Enigma, które latem zostanie otwarte w Poznaniu. Trwają intensywne zabiegi w celu czasowego wypożyczenia eksponatu.

Polscy naukowcy stworzą modele 3D starożytnego, cypryjskiego miasta Nea Pafos

Naukowcy z Krakowa i Warszawy mimo pandemii kontynuują badania na Cyprze. Planują stworzyć m.in. modele 3D starożytnego miasta Nea Pafos.

Imperium mongolskie: Terror i tolerancja

Imperium mongolskie w szczytowym okresie swojego istnienia obejmowało Azję Środkową, południową Syberię, północne Chiny, Ruś i Bliski Wschód. Gdy Europejczycy słyszą „imperium”, myślą o imperium rzymskim, brytyjskim, czasem rosyjskim. Tymczasem w XIII wieku na azjatyckich stepach powstało państwo, przed którym drżano od Legnicy po Daleki Wschód, a jego dzieje naznaczone są krwią wrogów.

Zniesienie cenzury w Polsce

Przez cały PRL urząd na ulicy Mysiej czuwał i usuwał wszystko to, co było niezgodne z linią partii. 11 kwietnia 1990 roku, po blisko pół wieku, nastąpiło zniesienie cenzury w Polsce.

Jak Rosjanie przekazali Polakom dowody zbrodni katyńskiej?

14 października 1992 r. przewodniczący Komitetu do Spraw Archiwów przy rządzie Federacji Rosyjskiej prof. Rudolf Pichoja przywiózł do Warszawy dokumenty z tzw. teczki specjalnej nr 1, zawierającej dowody zbrodni katyńskiej. I choć władze ZSRR dwa lata wcześniej przyznały, że mordu dokonało NKWD, dopiero te akta ujawniły pełnię prawdy o tragedii z wiosny 1940 r.

Jedyna bitwa Gwardii Szwajcarskiej – straży przybocznej papieża [Video]

Gwardia Szwajcarska to osobista straż papieska, której historia rozpoczęła się na początku XVI wieku wraz ze sprowadzeniem 150 gwardzistów do Watykanu przez papieża Juliusza II. Od tamtej pory Gwardia stoczyła tylko jedną bitwę, za to niezwykle krwawą. Jak przebiegła owa potyczka i skąd wzięła się nazwa tej formacji? Zobaczcie film z kanału Warto Wiedzieć!

5 najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy w kwietniu!

Oto najciekawsze kwietniowe nowości w Księgarni Odkrywcy. W tym miesiącu warto zwrócić uwagę m.in. na książki: „Atrakcyjni królowie elekcyjni”, „Budowle obronne w Górnej Nubii na podstawie badań archeologicznych i etnologicznych” czy „Byk, Maczuga i inni... Na tropie najgroźniejszych przestępców międzywojennej Małopolski i Podkarpacia”.

Dzieje na Jedwabnym Szlaku – nowy pomocnik historyczny „Polityki”

14 kwietnia ukazał się Pomocnik Historyczny POLITYKI: „Dzieje na Jedwabnym Szlaku”. Jak powstał Jedwabny Szlak, czym był, jak funkcjonował? Nowy Pomocnik przedstawia dzieje polityczno-społeczne tego traktu, opisuje władztwa dominujące w kolejnych epokach na szlaku, w tym różne polityczne struktury tworzone przez nomadów z Wielkiego Stepu.

Alberto Angela – „Kleopatra. Królowa, która rzuciła wyzwanie Rzymowi i zdobyła wieczną sławę”

W swojej najnowszej książce „Kleopatra. Królowa, która rzuciła wyzwanie Rzymowi i zdobyła wieczną sławę” Alberto Angela proponuje Czytelnikom wyprawę do czasów Kleopatry, Juliusza Cezara, Marka Antoniusza i Oktawiana Augusta! Do starożytnego Rzymu wstrząsanego wewnętrznymi wojnami u schyłku republiki i do Egiptu epoki ptolemejskiej.

Adam Makos – „Szpica. Od Wału zachodniego od Zagłębia Ruhry. Amerykański czołgista i niezwykły pojedynek pancerny w sercu III Rzeszy”

Książka Adama Makosa „Szpica. Od Wału zachodniego od Zagłębia Ruhry. Amerykański czołgista i niezwykły pojedynek pancerny w sercu III Rzeszy” przedstawia autentyczną historię dwóch żołnierzy, pojedynku pancernego który stoczyli i niezwykłej więzi, która połączyła dawnych wrogów. Ich spotkanie niemal 70 lat po wydarzeniach z marca 1945 r. to pojednanie dawnych wrogów i poruszający finał dramatycznej wojennej historii.

Michał Wójcik – „Zemsta. Zapomniane powstania w obozach zagłady”

W książce „Zemsta. Zapomniane powstania w obozach zagłady” Michał Wójcik przedstawia mało znane fakty dotyczące żydowskiego oporu. Publikacja prezentuje też wątki poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu oraz kontrowersyjną kwestię pomocy Żydom ze strony AK i struktur państwa podziemnego.

Ch. Macht – „Spowiedź Goebbelsa. Szczera rozmowa [...]”, S. Zinovieff – „Czerwona księżniczka”, B. I. Kozińska – „Czerwone niebo nad Wołyniem”

Książka Christophera Machta „Spowiedź Goebbelsa. Szczera rozmowa z przyjacielem Hitlera” to nieznane dotąd zapiski szczerej do bólu rozmowy z ministrem propagandy III Rzeszy. Z kolei publikacja Sofki Zinovieff „Czerwona księżniczka” to intrygująca opowieść o złożonym charakterze rewolucji 1917 roku i skomplikowanych losach ludzi znajdujących się po obu stronach rewolucyjnej barykady. Zaś książka Barbary Iskry Kozińskiej „Czerwone niebo nad Wołyniem” to nostalgiczna opowieść o utraconych Kresach.

Robert F. Barkowski – „Włócznia. Powieść historyczna z czasów piastowskich” – recenzja i ocena

Robert F. Barkowski zabiera nas w wir konfliktu między Bolesławem Chrobrym a cesarzem Henrykiem II. Na tym tle osadzona jest opowieść o losach czwórki śmiałków, którzy zostają uwikłani w niezwykłe wydarzenia.

Stanisław Rek – „Nikopolis 1396” – recenzja i ocena

Bitwa pod Nikopolis to jedno z najważniejszych starć średniowiecznej Europy. Symbolicznie kończy ona okres rycerskich krucjat przeciwko muzułmanom (bo bitwa pod Warną 50 lat później to jedynie epilog). Koniec tej epopei opisuje Stanisław Rek na łamach serii Historycznych Bitew wydawnictwa Bellona.

Anna Maria Kwiatkowska-Bieda – „Harcerki z Ravensbrück” – recenzja i ocena

Polskie harcerski zapisały się złotymi zgłoskami w walce o niepodległość. Nie tylko pełniły funkcje łączniczek, wywiadowczyń, sanitariuszek, prowadziły tajne nauczanie, ale również stawały do czynnej walki z bronią w ręku. Wiele z nich za swoje umiłowanie polskości znalazło się za drutami obozów koncentracyjnych. Jednak i tutaj potrafiły się po harcersku zorganizować.

Tomasz Awłasewicz – „Niewidzialni. Największa tajemnica służb specjalnych PRL” – recenzja i ocena

Ponad 30 lat po upadku komunizmu w Polsce do szerszego grona czytelników zaczynają docierać książki, które demaskują wiele zakulisowych historii działań służb specjalnych PRL. Naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu literaturą dotykającą tej materii wychodzi Tomasz Awłasewicz z książką, w której opisuje strzeżoną tajemnice peerelowskiego kontrwywiadu – naloty specjalnej komórki II Departamentu MSW na zagraniczne placówki w Polsce.

Tomasz Gliniecki, Dmitriy Panto – „Krzywy obraz wojny. Armia Czerwona w Gdańsku i Prusach w 1945 r.” – recenzja i ocena

Ofensywa Armii Czerwonej u schyłku II wojny światowej wciąż budzi duże emocje. W pamięci mieszkańców Pomorza zapisał się tragicznie i pozostawił niezabliźnione rany, natomiast komunistyczna propaganda ukazywała niepowstrzymany przemarsz żołnierzy sowieckich po zwycięstwo nad III Rzeszą.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
m.swigon@histmag.org
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681


Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy