10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (17 I 19)

opublikowano: 2019-01-17 15:49
wolna licencja
poleć artykuł:
Jan Kazimierz: najgorszy król w historii czy ofiara „złotej wolności”?; Pablo Escobar – narkotykowy miliarder, Robin Hood, terrorysta; Które miasto w Polsce ma najpiękniejsze Stare Miasto?; Hobbit ze Związku Radzieckiego – to tylko niektóre tematy, które poruszaliśmy na łamach Histmaga. Zapoznaj się z zestawieniem naszych najciekawszych tekstów ostatnich dni!
REKLAMA


Jan Kazimierz: najgorszy król w historii czy ofiara „złotej wolności”?

Jan Kazimierz jako monarcha był surowo oceniany już przez współczesnych. Z ich opinią zgadzają się również historycy. Bilans jego dwudziestoletnich rządów był dla Rzeczpospolitej katastrofalny. Czy ostatni przedstawiciel Wazów na polskim tronie był jednym z najgorszych władców w naszej historii?

Pablo Escobar – narkotykowy miliarder, Robin Hood, terrorysta

Pablo Escobar został wykreowany przez media na romantycznego gangstera. Jak to możliwe, że drobny kolumbijski przestępca stał się światowym baronem narkotykowym, a z czasem politykiem i terrorystą, który wypowiedział wojnę całej Kolumbii?

Sonda Histmag.org: Które miasto w Polsce ma Twoim zdaniem najpiękniejsze Stare Miasto?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy Was o to, które miasto w Polsce ma Waszym zdaniem najpiękniejsze Stare Miasto? Zobaczcie sami jak głosowali Nasi Czytelnicy! Teraz z kolei kierujemy do Was pytanie: jak często odwiedzacie muzea?

Hobbit ze Związku Radzieckiego [Video]

Na kanale YouTube Пятый канал Россия (Piatyj kanał Rossija) można zobaczyć film pt. „Czarodziejska podróż Bilba Bagginsa, hobbita”. To nic innego jak radziecka adaptacja słynnej powieści J. R. R. Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Nakręcone w 1985 roku dzieło robi... dość szczególne wrażenie. Naprawdę warto zobaczyć!

Krzysztof Arciszewski: na podbój Brazylii!

Krzysztof Arciszewski, jeden z najsłynniejszych polskich awanturników, za popełnione brutalne morderstwo musiał opuścić swoją ojczyznę. Przebywał i walczył m.in. w Brazylii. Jako pierwszy obywatel Rzeczypospolitej brał też udział w... nurkowaniu ze specjalnie stworzonym do tego celu sprzętem.

Anons Nagrody Karty Im. Katarzyny Miernickiej

Ośrodek KARTA zwraca się do wszystkich osób, które towarzyszą jego działaniom, do swoich Przyjaciół, Partnerów, Sympatyków – o zgłaszanie kandydatur do pierwszej edycji Nagrody Karty Im. Katarzyny Miernickiej za działania na rzecz pamięci historycznej, służące wspólnocie obywatelskiej.

Mazowieckie: archeolodzy odkryli grób książęcy sprzed blisko 2 tys. lat

Archeolodzy odkryli najbogatszy pradziejowy grób z terenu Polski na wschód od Wisły. Wewnątrz znajdowały się m.in. fragmenty naczyń z brązu, posrebrzane ostrogi oraz złoty pierścień, dlatego naukowcy nazwali go grobem książęcym.

Czy i w jaki sposób powinniśmy świętować rocznicę obrad Okrągłego Stołu?

W tym roku obchodzimy trzydziestą rocznicę obrad Okrągłego Stołu i pamiętnych wyborów czerwcowych z 1989 roku. Jak obecnie postrzegamy te wydarzenia?

Nie żyje Paweł Adamowicz

Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska zmarł dziś w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w wyniku obrażeń zadanych mu wczoraj przez nożownika.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Pradziejowe osady obronne na terenie Polski były bardziej powszechne, niż sądzono

Pradziejowe osady obronne na terenie dzisiejszej Polski były bardziej powszechne, niż sądzili archeolodzy. Do tej pory z neolitu i wczesnej epoki brązu znano ich około 20. Najnowsze badania na terenie Małopolski wykazały, że było ich blisko dwa razy tyle.

„Chciałem, by Warszawa była wielka. (...) I Warszawa jest wielka” [Galeria]

„Chciałem, by Warszawa była wielka. (...) I Warszawa jest wielka”– powiedział w jednym z przemówień we wrześniu 1939 r. Stefan Starzyński, prezydent stolicy. Starzyński wielkość miasta widział wśród jego płonących budynków, zbombardowanych ulic i parków, w odwadze jego mieszkańców. Po oblężeniu Warszawy zostało wiele poruszających fotografii. Zobaczcie niektóre z nich. UWAGA: osoby wrażliwe część zdjęć mogą uznać za drastyczne.

Historia Europy Zachodniej na mapie, rok po roku [Video]

Na kanale Ollie Bye w serwisie YouTube można zobaczyć ciekawą animację pokazującą historię Europy Zachodniej przy pomocy mapy – wszelkie zmiany graniczne, powstawanie i upadki państw pokazane są na przestrzeni 2,5 tysiąca lat. Zobaczcie sami!

Jak wygląda wrak statku po ponad 20 latach pod wodą? [Model 3D]

Jak wygląda wrak statku, który spoczywa pod wodą już blisko ćwierć wieku? W tym przypadku możesz to sprawdzić przy pomocy modelu 3D! Dzięki takiej formie w detalach można zobaczyć, jak wody oceaniczne i miejscowa fauna odmieniły jednostkę „American Heritage”.

Grody, kurhany, wały – archeolodzy odkryli ślady po dawnej przeszłości Ziemi Chełmińskiej

Nieznane do tej pory grody, kurhany i kilkusetmetrowe, monumentalne wały odkryli archeolodzy na Ziemi Chełmińskiej w woj. kujawsko-pomorskim. Udało się to dzięki zastosowaniu lotniczego skanowania laserowego.

Historia Bułgarii na mapie, rok po roku [Video]

Animacja udostępniona na kanale EmperorTigerstar w portalu YouTube pokazuje przy użyciu mapy historię Bułgarii i zmiany terytorialne w dziejach tego bałkańskiego państwa. Polecamy uwadze!

Polacy zeskanowali laserowo fragment słynnego zabytku Samarkandy

Portal słynnej medresy Sher Dor, czyli muzułmańskiej szkoły teologicznej w Samarkandzie w Uzbekistanie, zeskanowali z pomocą skanera laserowego naukowcy z Politechniki Lubelskiej. Uzyskane w ten sposób dane pomogą w renowacji tego XVII-wiecznego zabytku.

„Młodzi badacze kontra historia”: Jak przeklinali nasi przodkowie. Wykład w Muzeum w Gliwicach!

25 stycznia w Willi Caro, o godzinie 17.00, odbędzie się ostatni wykład z cyklu „Młodzi badacze kontra historia”. Tym razem dr Sebastian Adamkiewicz, opowie nam o tym jak przeklinali nasi przodkowie.

Konrad Piasecki – „Zamki na piasku. 20 obrazków z życia dziennikarza” – recenzja i ocena

Znany i doświadczony dziennikarz Konrad Piasecki zebrał ważne wydarzenia z ostatnich trzydziestu lat. Jak jego debiut książkowy ocenia nasz recenzent?

Porfiriusz z Tyru – „O wegetarianizmie” – recenzja i ocena

Wydawać by się mogło, że dieta wegetariańska zyskała swoją popularność dopiero w ostatnich latach. Nic bardziej mylnego. Wegetarianizm, który dziś kojarzymy z nowoczesnością i zdrowym odżywianiem, był znany już w czasach starożytnych jako dieta filozofów i intelektualistów.

Kamil Kartasiński – „Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa” – recenzja i ocena

Do księgarń trafiła niedawno książka szczególna. Zapoznajcie się ze wspomnieniami Polaka, który w czasie II wojny światowej musiał służyć w armii niemieckiej.

Brian Fagan „Krótka historia archeologii” – recenzja i ocena

Fenomen książek, których tytuły zaczynają się od słów „Krótka historia…” od lat zdumiewa i fascynuje. Wiele mówi o nas i naszej potrzebie ciągłego kompilowania i systematyzowania dostępnej wiedzy. Jak czyta się „Krótką historię archeologii” i do kogo ta pozycja jest skierowana?

Joanna Ostrowska – „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” – recenzja i ocena

Wszelkiego rodzaju konflikty zbrojne od zarania dziejów niosą za sobą oprócz mordów i rabunków również przemoc seksualną. Niemniej system kontrolowanego przez okupanta nierządu do dzisiaj nie przebił się zbyt szerokim echem.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone