10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (17 XII 20)

opublikowano: 2020-12-17, 16:02
wolna licencja
Czego nie wiesz o Winstonie Churchillu; Bunt Plagowy: za co zamordowano arcybiskupa Moskwy?; Ludwik Łazarz Zamenhof i historia wyjątkowych szklanych slajdów z lat 1911-1912; Stalin wobec religii. Piewca ateizmu i sojusznik Cerkwi prawosławnej - to niektóre z artykułów, które opublikowaliśmy w ostatnim tygodniu na łamach Histmaga. Zapoznajcie się z zestawieniem naszych najciekawszych treści ostatnich dni!
reklama


Premiera: Anna Wójciuk – „Jedz, pij i popuszczaj pasa. Staropolskie obyczaje i rozrywki”

Czasy największej świetności I Rzeczpospolitej kojarzą nam się z imponującymi zwycięstwami, wybitnymi politykami i dowódcami oraz unikalnym ustrojem, którego podstawą była złota wolność. Jednak ogromnym skarbem przedrozbiorowej Polski było również bogactwo obyczajów. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele z nich wciąż towarzyszy nam w codziennym życiu.

Czego nie wiesz o Winstonie Churchillu

Winston Churchill, cieszący się renomą jednej z najważniejszych postaci XX wieku, pamiętany jest głównie jako polityk i przywódca Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Życiorys miał jednak o wiele ciekawszy - pełen tak niezwykłych wydarzeń, jak i narosłych wokół jego osoby mitów.

Bunt Plagowy: za co zamordowano arcybiskupa Moskwy?

W trakcie epidemii niewiele potrzeba, aby wściekły lud wyszedł na ulice. Arcybiskup Ambroży chciał powstrzymać dżumę, ale swoimi działaniami podpisał na siebie wyrok śmierci.

Ludwik Łazarz Zamenhof i historia wyjątkowych szklanych slajdów z lat 1911-1912

Ludwik Łazarz Zamenhof, twórca esperanto i lekarz okulista urodził się 161 lat temu. Popularyzowaniem jego spuścizny zajmuje się Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku.. Niedawno instytucja ta wzbogaciła się o cenny nabytek. To szklane slajdy z lat 1911-1912, będące darem od angielskiego esperantysty Billa Chapmana. Co zostało na nich uwiecznione? Historię tę przybliża Agnieszka Kajdanowska.

Stalin wobec religii. Piewca ateizmu i sojusznik Cerkwi prawosławnej

Jaki był stosunek Stalina do religii? Z jednej strony otwarcie wrogi, dążący do całkowitej ateizacji, z drugiej w imię partykularnych interesów, potrafił dojść do porozumienia z duchowieństwem. Uzależniał on podejście do religii od aktualnych potrzeb politycznych.

Piraci w średniowieczu

Nie tylko wikingowie żyli z piractwa. Gdzie działali średniowieczni morscy rabusie? Kim był Klaus Störtebeker, jeden z najsłynniejszych przywódców bractwa Likedeelers? Jak rozwijało się piractwo wokół Wysp Brytyjskich? Kto siał postrach na Morzu Śródziemnym?

Prusy, wyrosłe z Brandenburgii i ziem Zakonu Krzyżackiego, umierały w trzech aktach, ale czy i „duch pruski” zginął?

Ostatni wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego Albrecht Hohenzollern dokonał apostazji i przyjął luteranizm, stając się pierwszym świeckim władcą utworzonego w ten sposób Księstwa Pruskiego. Jak potoczyły się losy państwa? Dzieje Prus od XVI do XX wieku spisał prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, a efekty jego pracy można poznać czytając książkę „Prusy. Pięć wieków”.

Szimon Peres i pożegnanie z Polską

Szimon Peres, późniejszy dwukrotny premier Izraela i laureat Pokojowej Nagrody Nobla urodził się w Wiszniewie na terenie województwa nowogródzkiego jako Szymon Perski. Jak po latach wspominał rodzinną miejscowość?

„Polskie Miesiące: Grudzień 1970” – nowa strona Instytutu Pamięci Narodowej

IPN zaprasza do zapoznania się z historią grudnia '70 na swojej nowej stronie w całości poświęconej wypadkom na Wybrzeżu. Zgromadzono tam m.in.: kopie meldunków operacyjnych, postulatów robotniczych, stenogramów rozmów telefonicznych czy ulotek antyreżimowych.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Sadysta o wielu twarzach - historia „Rzeźnika z Rostowa”

Z pozoru przykładny mąż i ojciec, nieśmiały nauczyciel, oddany działacz partyjny. W rzeczywistości bezwzględny morderca, sadysta, pedofil, uosobienie zła. Andriej Czikatiło bestialsko zamordował ponad 50 osób. Części z przestępstw być może udałoby się uniknąć, gdyby nie opieszałość władz ZSRR.

Churchill i Stalin przed operacją „Barbarossa”

Churchill podejmował niestrudzone wysiłki na rzecz budowy sowiecko-zachodniego sojuszu, nawet po napaści ZSRR na Polskę. Co spowodowało ochłodzenie relacji Londynu z Moskwą?

Czy Fryderyk Chopin miał skłonności homoseksualne? – opinie chopinologów

W ostatnich tygodniach prasę i Internet obiegły sensacyjne informacje o domniemanych skłonnościach homoseksualnych Fryderyka Chopina. Chopinolodzy studzą jednak nastroje zwolenników tej kontrowersyjnej teorii.

Legendarna Enigma odnaleziona... w Bałtyku

Legendarna maszyna szyfrująca z czasów II wojny światowej została odnaleziona…. przez niemieckich nurków w Morzu Bałtyckim. Jak do tego doszło?

Lotnicy byli zakładnikami wielkiej polityki i wielkich interesów

Dlaczego generał Ludomił Rayski nie walczył w powietrzu podczas II wojny światowej, a pomagał w ewakuacji rezerw złota Narodowego Banku Polskiego do Rumunii? Czemu Ludwik Maślanka zajął się tropieniem U-Bootów na Atlantyku? Jaką rolę odegrało lotnictwo w wojnie polsko-bolszewickiej? I ile prawdy jest w powiedzeniu, że „bombowiec zawsze się przedrze”? Na te wszystkie pytania odpowiada Łukasz Sojka, autor książki „Skrzydlata husaria. Historia polskich lotników bombowych”.

Złota Kaplica w katedrze poznańskiej – pasja i przekleństwo hrabiego Edwarda Raczyńskiego (cz. 1)

Dla wielkopolskiego arystokraty budowa mauzoleum pierwszych Piastów była spełnieniem jego osobistych ambicji. Jako miłośnik architektury i starożytności pragnął, aby kaplica swoim blaskiem uświetniła miejsce spoczynku władców Polski. W ocenie bliskich hrabiego, stała się jednak źródłem rozpaczy i przyczyną jego śmierci.

13 grudnia 1981 r. – dzień, który zmienił Polskę

Noc z 12 na 13 grudnia 1981 r., w czasie której wprowadzono stan wojenny, była jednym z najmocniej zapamiętanych wydarzeń najnowszej historii Polski. Jak „Noc Generała” i następujący po niej dzień wspominali opozycjoniści, ludzie władzy, studenci i żołnierze?

Nie przypuszczałem, że mogą strzelać. To było tak dalekie, takie obce

Pacyfikacja kopalni „Wujek” należała do jednych z najtragiczniejszych wydarzeń stanu wojennego w Polsce. O to, co wydarzyło się 16 grudnia, zapytaliśmy Krzysztofa Pluszczyka, jednego z uczestników strajku.

Organista z martwej wsi

Czy muzyka może być narzędziem walki przeciwko zniewoleniu? Jaka jest cena sprzeciwu? Zapoznajcie się z fragmentem najnowszej powieści Danuty Chlupovej.

Archiwistyka społeczna wpisuje się w transformację cyfrową kultury

Archiwistyka społeczna to nie tylko zbieranie dokumentów i zdjęć. Okazuje się, że prawdziwymi perełkami, na podstawie których można rekonstruować przeszłość są również stroje ludowe czy tradycyjne tańce. Zagadnienia te nie obce są Agnieszce Wargowskiej-Dudek - menedżerce kultury, choreografce, badaczce i animatorce. Podczas wywiadu opowiada jak udało się uratować jedyną wiejską drewnianą bożnicę w Polsce, jak powstał słownik „Wiśniowska godka” i jaką funkcję pełnią dziś zespoły ludowe.

Stefan Czarniecki (1599–1665)

Stefan Czarniecki – hetman polny koronny i wojewoda kijowski, bohater hymnu narodowego, patron szkół oraz jednostek wojskowych – jest postacią niemal legendarną. W kolejną rocznicę jego śmierci warto przywołać zarówno jego osiągnięcia, jak i porażki.

Grudzień militarny

Grudzień kojarzymy zwykle z czasem świąt i podsumowań. Tymczasem ostatni miesiąc roku obfituje w wydarzenia, które zapisały się w historii w wojskowości.

„Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie – Jerzy Lisowski. Listy 1947–1979”

Korespondencja Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów oraz Jerzego Lisowskiego, obejmująca lata 1947–1979, liczy ponad tysiąca stron i składa się łącznie z 412 pozycji (oprócz listów są też karty pocztowe, telegramy, krótkie komunikaty skreślone na luźnych kartach i jedno zaproszenie). Listy poprzedzone są wstępem Roberta Papieskiego. Bez wątpienia jest to jedna z najważniejszych korespondencji Iwaszkiewiczowskich, a zarazem jedna z najistotniejszych w całej polskiej powojennej epistolografii.

Talgat Jaissanbayev – „Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzieckim”

Talgat Jaissanbayev w książce „Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzieckim” przedstawia koszmarne zbrodnie z sierpem i młotem w tle. Są to opowieści fascynujące i wstrząsające, które pozwalają wejść w skórę zarówno ofiar, jak i ich katów...

Jung H. Pak – „Kim Dzong Un. Historia dyktatora” – recenzja i ocena

Korea Północna uchodzi za ostatni bastion komunizmu i najbardziej totalitarne państwo świata. Od niespełna dekady rządzi nią Kim Dzong Un. Jakie sekrety dyktatora pokazuje nam w swojej książce Jung H. Pak, była analityczka Centralnej Agencji Wywiadowczej i znawczyni tematyki koreańskiej?

Craig Symonds – „II Wojna Światowa na morzu. Historia globalna” – recenzja i ocena

Wojny światowe wygrywa się właśnie na morzu – próbuje czytelnikom udowodnić Craig Symonds. Damy się przekonać?

Andrzej Friszke – „Państwo czy rewolucja. Polscy komuniści a odbudowanie państwa polskiego 1892–1920” – recenzja i ocena

W III Rzeczpospolitej komunizm stał się synonimem zła. Trudno się temu dziwić, skoro system komunistyczny skojarzono ze zbrodniami, tysiącami ofiar i czterdziestoma pięcioma latami dominacji Moskwy. Nowa książka Andrzeja Friszke przypomina, że na komunizm warto spojrzeć nieschematycznie.

Peter Hetherington – „Niezłomny. Józef Piłsudski. Odrodzona Polska i walka o Europę Wschodnią” – recenzja i ocena

Połączenie George’a Washingtona z Robin Hoodem, marzyciela z człowiekiem czynu, romantyka z osobowością realisty. Taki portret Józefa Piłsudskiego wyłania się z książki Petera Hetheringtona. W jaki sposób obcokrajowiec skonstruował biografię jednej z najważniejszych postaci polskiej historii?



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
m.swigon@histmag.org
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

reklama
Komentarze
o autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu. Nauczyciel akademicki - prowadzi zajęcia z popularyzacji historii w internecie dla studentów historii UW.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2025 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone