10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (2 IV 20)

opublikowano: 2020-04-02 15:22
wolna licencja
poleć artykuł:
Husaria – duma i chwała polskiego wojska; TOP 10 filmów o historii; Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej; Ani jednego dnia bez pracy twórczej - życie Jana Matejki – to tylko niektóre z tematów ostatniego tygodnia w Histmagu. Zobacz zestawienie naszych najbardziej interesujących treści!
REKLAMA


Husaria – duma i chwała polskiego wojska

Skrzydlaci jeźdźcy, odziani w zbroje i zwierzęce skóry, z impetem siejący spustoszenie w szeregach wroga, zwyciężający bitwy oraz będący elitą wojska polskiego w XVI i XVII wieku. Husaria do dziś jest obiektem fascynacji, ale także przedmiotem legend i mitów powielanych w literaturze i sztuce narodowej.

TOP 10 filmów o historii

Czytelnicy Histmaga zdecydowali. Oto lista 10 filmów, które ich zdaniem każdy miłośnik historii i kinematografii powinien zobaczyć. Wśród zwycięskich produkcji znalazły się realizacje z całego świata.

Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej [Galeria]

W tym roku, 24 marca, po raz trzeci obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Instytut Pamięci Narodowej udostępnił w Internecie materiały graficzne pochodzące z wystawy dotyczącej osób , które z odwagą niosły pomoc współobywatelom żydowskiego pochodzenia. Zapraszamy do zapoznania się z tymi historiami!

Ani jednego dnia bez pracy twórczej - życie Jana Matejki

Oglądając obrazy Matejki zazwyczaj koncentrujemy się na ich przesłaniu historycznym. Warto jednak zastanowić się nad tym, jak powstawały te ogromnych formatów płótna. W jakich okoliczności i atmosferze artysta urzeczywistniał za pomocą pędzla i farb swoją wizję przeszłości?

Sonda Histmag.org – Który ze stylów w sztuce cenisz sobie najbardziej?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy, który ze stylów w sztuce cenicie sobie najbardziej? Zobaczcie wyniki! Teraz, na podstawie sugestii Czytelników, pytamy o to, który film o tematyce historycznej uważacie za najlepszy w dziejach kina?

Profesor, który okradał polskie muzea z najcenniejszych dzieł sztuki?

Günther Grundmann był niemieckim historykiem sztuki i konserwatorem zabytków. Czy odpowiadał za grabież dzieł sztuki w czasie II wojny światowej? A może próbował je ocalić? Jaki był jego stosunek do nazizmu?

Jak pan Ludwik został królem?

Z tego tekstu dowiemy się, jak można zostać królem, czemu pewną fabrykę w Łodzi pomalowano na biało i gdzie jest ukryty skarb. Opowieść nie tylko dla najmłodszych.

XIII edycja Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na najlepszą pracę magisterską i doktorską

IPN oraz IH PAN im. Tadeusza Manteuffla ogłaszają trzynastą edycję Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku w zakresie historii najnowszej. Do udziału zapraszamy autorów niepublikowanych prac magisterskich i doktorskich poświęconych historii Polski i Polaków w XX wieku.

420 tys. Czytelników i ponad milion odsłon Histmag.org w marcu! Dziękujemy!

W marcu odnotowaliśmy 419 226 użytkowników i 1 001 964 odsłon naszych stron – liczba naszych Czytelników w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła o 25%! Dziękujemy za zainteresowanie treściami na naszych stronach! Zachęcamy do wspierania naszego portalu lub zakupu reklamy w Histmagu.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Problemy Histmag.org przyczyniły się do zmiany polskiego prawa. 1 kwietnia 2014 r. prezydent podpisał ustawę o zbiórkach publicznych

1 kwietnia 2014 roku prezydent podpisał ustawę o zbiórkach publicznych, liberalizującą zbieranie funduszy w przestrzeni publicznej. Stało się tak dzięki staraniom wielu ludzi dobrej woli oraz... sprawie sądowej z udziałem naszego portalu.

„Korona królów” znika z ramówki TVP?

TVP zapowiedziała zmianę swojej wiosennej ramówki. W najbliższych dniach telewidzom przyjdzie się pożegnać z ulubionymi teleturniejami i serialami. Programy oczywiście nie znikną zupełnie. Choć nie uświadczymy nowych realizacji, to emitowane będą powtórki.

Krótka historia higieny [infografika]

Który naród wynalazł prototyp papieru toaletowego, a który cesarz rzymski zasłynął z budowy łaźni publicznych? Jak starożytni dbali o swoją higienę? Dowiedz się z naszej infografiki. Sam możesz napisać jej kolejny etap: po prostu #myjręce i #zostań_bohaterem_historii!

NPA: program kosmiczny Józefa Piłsudskiego [Zdjęcia]

Nie święcił żadnych sukcesów, ani nie pozostawił po sobie szczególnego dziedzictwa. Być może dlatego dziś prawie nikt o nim nie pamięta. Powstały w międzywojniu z inicjatywy Marszałka Piłsudskiego Narodowy Program Aeronautyczny istniał jednak naprawdę i odpowiadał za planowanie lotów w kosmos.

„Matrix” - kasowy hit, który odmienił oblicze światowej kinematografii

21 lat temu świat pierwszy raz usłyszał o „Matrixie” w reż. Wachowskich, prekursorskim filmie, który odmienił oblicze światowej kinematografii i zatrząsł międzynarodowym rynkiem filmowym. Film został oparty na idei wirtualnej rzeczywistości i osadzono go w realiach cybernetycznej sieci informacyjnej.

Wśród żołnierzy II RP [Galeria]

Narcyz Witczak-Witaczyński (1898-1943) był chorążym kawalerii Wojska Polskiego. Walczył w czasie I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej oraz II wojny światowej. Zginął w obozie w Majdanku. Oprócz zasług na polach bitew, warto tę postać zapamiętać także jako świetnego fotografa – w okresie międzywojennym wykonał tysiące zdjęć dotyczących polskiej armii. Zobaczcie niektóre z nich!

Karol I Stuart – losy ściętego tyrana

Angielska, a później brytyjska lista królów liczy wiele imion. Do najbardziej kontrowersyjnych monarchów zaliczał się Karol I Stuart. Jak wyglądało życie walczącego z parlamentem władcy, który po egzekucji został przez niektórych uznany za męczennika?

Zmarł maestro Krzysztof Penderecki

29 marca 2020 roku, w wieku 86 lat, zmarł Krzysztof Penderecki, wybitny polski kompozytor, dyrygent, ale i pedagog muzyczny, którego utwory znane są na całym świecie.

Historycy: epidemia koronawirusa z roku 2020 nie jest zjawiskiem wyjątkowym

Epidemia koronawirusa z roku 2020 nie jest dla historyka zjawiskiem wyjątkowym, ale zaledwie epizodem w długich dziejach zmagań człowieka z niewidzialnymi gołym okiem patogenami – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego.

Koronawirus zmieni naszą przyszłość - felieton

Skala epidemii koronawirusa nadal rośnie i nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy codzienne życie wróci do normalności. Tylko niestety tak zwaną „normalność” należy wziąć w cudzysłów, bo to, że pandemia zmieni społeczeństwa w kwestii dostosowania się do ewentualnej walki z kolejnymi odmianami wirusa – jest niemal pewna. Natomiast to jak obecna sytuacja wpłynie na globalny świat, stanowi wielką niewiadomą.

Maria Teresa Burbon-Parmeńska pierwszą ofiarą koronawirusa wśród rodzin królewskich

Wirus SARS-CoV-2 jest niebezpieczny dla osób starszych i chorych bez względu na pochodzenie społeczne. W czwartek w wyniku zakażenia koronawirusem zmarła w Paryżu księżniczka Maria Teresa Burbon-Parmeńska. Pierwsza ofiara śmiertelna wśród rodzin królewskich wywodzi się z dynastii związanej z burzliwym wątkiem historii Hiszpanii.

W dawnej prasie: XIX-wieczne karykatury rysownicze [Galeria]

John Tenniel (1820-1914) przez ponad 50 lat pracował jako rysownik i karykaturzysta dla brytyjskiego magazynu satyrycznego „Punch”. Zostawił po sobie setki ilustracji humorystycznie podsumowujących sytuację polityczną Imperium Brytyjskiego i reszty świata w drugiej połowie XIX wieku. Oto, jak wyglądał słynny brytyjski humor na stronach dawnej prasy!

Niedzielnik Adamkiewicza: Error

Profeci snują ambitne wizje, że świat po epidemii spowodowanej koronawirusem jeszcze mocniej dostrzeże walory przestrzeni wirtualnej i być może całkowicie się do niej przeniesie. Wobec takich wróżb pozostaję sceptyczny. Nowoczesność nie polega przecież na bezrozumnym oddaniu hołdu lennego technologii, ale pomyśle jak ją efektywnie wykorzystać.

Ustawy norymberskie

Ustawy norymberskie zostały uchwalone przez Reichstag 15 września 1935 roku. Ich celem była „obrona krwi i czci niemieckiej”. Na mocy ustaw norymberskich pozbawiono Żydów obywatelstwa niemieckiego i zmuszano do wyjazdu z Rzeszy. Jak powstawały rasowe ustawy w państwie Adolfa Hitlera?

Wincenty Witos: polski Cincinnatus

Dla jednych jest mężem stanu, najwybitniejszym liderem polskiego ruchu ludowego i wielkim patriotą. Oponenci widzą w nim „chłopskiego Machiavellego” zarzucają mu bezpardonowość w dążeniu do władzy oraz cyniczne kreowanie własnego mitu. Pewne jest jednak, że Wincenty Witos zasłużył na trwałe miejsce w panteonie najwybitniejszych polskich polityków epoki II Rzeczpospolitej.

Koronawirus a Polska: Business as usual - felieton Miłosza Sowy

Od kilku miesięcy cała ludzkość zmaga się z jedną z największych trosk, jakie spotkały ją od czasów II wojny światowej – z wybrykiem biologii, z którym walka człowieka jest dosyć nierówna.

Lubelskie: Znaleziono skarb monet sprzed 2 tys. lat

Ważący ok. 5,5 kg i składający się z blisko 1800 srebrnych monet skarb przekazał Muzeum w Hrubieszowie przypadkowy znalazca. Zdaniem archeologów to jeden z największych skarbów z okresu rzymskiego odkrytych do tej pory w Polsce.

#zostanwdomu – Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na zwiedzanie online! [Video]

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na zwiedzanie online po swojej gdańskiej siedzibie! W tym odcinku dr Przemysław Ruchlewski oprowadza wirtualnie po sali A – sali strajkowej – śladami Anny Walentynowicz, jednej z ikon NSZZ „Solidarność”. Serdecznie polecamy!

Trwają zgłoszenia do udziału w IV Letniej Szkole Historii Najnowszej IPN – 7–12 września 2020

Letnia Szkoła Historii Najnowszej IPN to doskonała okazja dla doktorantów oraz studentów starszych lat, podejmujących w swoich badaniach problematykę związaną z szeroko rozumianymi najnowszymi dziejami Polski, do wymiany poglądów oraz poszerzenie horyzontów. W tym roku wydarzenie odbędzie się już po raz czternasty, w dniach 7–12 września 2020. Zgłoszenia trwają już tylko do 15 kwietnia.

Materiały edukacyjne IPN dla uczniów i nauczycieli – „Polacy ratujący Żydów w latach II wojny światowej”

IPN przygotował specjalne materiały edukacyjne dla uczniów i nauczycieli, dotyczące Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Teki edukacyjne przekazywane są bezpłatnie nauczycielom i przedstawicielom innych placówek oświatowych, którzy uczestniczą w okołopakietowych kursach metodycznych organizowanych przez IPN.

#ZostańwdomuOpowiedzKraków – nowa akcja Muzeum Krakowa!

#zostanwdomu – to najistotniejszy dziś hasztag, przypominający o odpowiedzialności obywatelskiej przekładającej się na bezpieczeństwo nas wszystkich. Muzeum Krakowa pragnie dodać do niego część drugą: #OpowiedzKraków, będący zaproszeniem do wspólnej (choć zdalnej) aktywności. W imieniu Muzeum zapraszamy do OpowiadaniaKrakowa!

Najnowszy, 102. numer kwartalnika „Karta” już w sprzedaży!

Tematem głównym nowego numeru „Karty” jest polska sytuacja po rewolucji 1905 - czyli skutki kryzysu caratu dla Królestwa Polskiego; dwie wolnościowe manifestacje w Warszawie na początku listopada 1905 oraz debata o ideowym i politycznym kształcie przyszłej Polski w zapisach m.in. Władysława Reymonta, Ignacego Daszyńskiego i innych. O czym jeszcze można przeczytać w publikacji?

„Bohaterowie Niepodległej” - nowa seria Instytutu Pamięci Narodowej

„Bohaterowie Niepodległej” to seria broszur opracowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Przedstawiono w niej postacie, które uczestniczyły w zmaganiach o niepodległość Rzeczypospolitej w latach 1914–1918 oraz o granice Polski Odrodzonej w latach 1918–1921. Publikacje dostępne są online na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

5 najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy w kwietniu!

Oto najciekawsze kwietniowe nowości w Księgarni Odkrywcy.. W tym miesiącu warto zwrócić uwagę m.in. na książki: „Asteroid i półkotapczan. O polskim wzornictwie powojennym”, „Furia Wikingów” czy „Historia Inuitów i zarys badań archeologicznych w regionie rzeki Mackenzie i Arktyce kanadyjskiej”.

Hans Mommsen – „Ostateczne rozwiązanie. Historia Holokaustu” – recenzja i ocena

Hans Mommsen w książce „Ostateczne rozwiązanie” przedstawia etapy prześladowania Żydów do lata 1942 roku, kiedy rozpoczęto realizację celu, jakim było ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej. Wśród elity nazistowskiej panowała pełna zgoda na usunięcie Żydów z przestrzeni niemieckiej, jednak główny problem stanowił jak odpowiednio to przeprowadzić.

Anna Herbich – „Dziewczyny ocalałe. Kobiety, które przetrwały Holocaust” – recenzja i ocena

Terror, głód, choroby, poniewierka, niepewność jutra i codzienna walka o przetrwanie. To tylko niektóre pojęcia, jakimi można opisać sytuację Żydów na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945. Anna Herbich opowiada o ostatnich ocalałych z Zagłady. O niezabliźnionych ranach i poszukiwaniu własnej tożsamości.

Antonio Scurati – „M. Syn Stulecia” – recenzja i ocena

Muszę przyznać, że kiedy w moje ręce trafiła publikacja, którą można skrótowo określić jako „powieść o Mussolinim”, koncepcja taka wydała mi się dość oryginalna. Czy rzeczywiście o dość dobrze znanych wydarzeniach, takich jak droga faszystów do władzy we Włoszech, można opowiedzieć w sposób nowatorski i niekonwencjonalny?

„Narcos” – recenzja i ocena serialu

Tą historią żyły miliony. O Pablo Escobarze napisano już w zasadzie wszystko. Wiemy, że miał majątek szacowany na 30 miliardów dolarów, że był posłem do kolumbijskiego kongresu, że na jego rozkaz zamordowano kilka tysięcy osób, że odsiedział wyrok w luksusowym więzieniu, które sam wybudował i dobrał do niego „strażników”. Równie szokujących faktów z życia założyciela kartelu z Medellin można wymienić znacznie więcej. Możemy poznać je oglądając serial „Narcos”.

„Dwóch papieży” – reż. Fernando Meirelles – recenzja i ocena filmu

„Dwóch papieży” to film nietypowy, bo pokazujący zupełnie niezwykłe spotkanie dwóch osobowości, które odcisnęły i wciąż odciskają wpływ na naszej historii. Czy warto obejrzeć film Fernando Meirellesa?



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone