10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (2 V 19)
Karol Modzelewski nie żyje
Zmarł prof. dr hab. Karol Modzelewski, wybitny mediewista i jeden z najwybitniejszych polskich opozycjonistów. Kawaler Orderu Orła Białego i senator w latach 1989-1991.
Margaret Thatcher zwyciężczynią plebiscytu „Kobiety polityki - Liga Histmaga”
Wielki finał naszego plebiscytu „Kobiety polityki. Liga Histmaga” za nami. W finałowym pojedynku, jaki rozegrał się pomiędzy królową Elżbietą I i Margaret Thatcher, zwyciężyła Żelazna Dama.
W kwietniu 81 osób wsparło nas kwotą 2040 zł! Dziękujemy i prosimy o dalsze wsparcie!
To dzięki Wam możemy tworzyć i rozwijać nasz portal!
Ułan, dragon, rotmistrz i wachmistrz w Siłach Zbrojnych RP
Szeregi polskiej armii zasilą… ułani! To nie żart, a kolejny pomysł Ministerstwa Obrony Narodowej. Ułan, rotmistrz, ogniomistrz, wachmistrz i dragon zastąpią dawne stopnie wojskowe takie jak starszy sierżant czy starszy szeregowy.
Cesarz Akihito abdykował. Na Chryzantemowym Tronie zastąpi go syn, Naruhito
Zmiana na Chryzantemowym Tronie. Cesarz Japonii abdykował. Zastąpi go jego najstarszy syn – książę Naruhito, który został 126. władcą. To historyczne wydarzenie w dziejach Kraju Kwitnącej Wiśni.
Igo Sym: gwiazda kina i szpicel Gestapo
Przedwojenny amant, popularny aktor, a ponoć także kochanek samej Marleny Dietrich. W latach trzydziestych podjął współpracę z III Rzeszą. Polskie podziemie wydało na niego wyrok śmierci.
Defilada 3 maja 2019 – Warszawa: program, trasa, utrudnienia
Z okazji 20-lecia wstąpienia Polski do NATO i 15-lecia wstąpienia do Unii Europejskiej odbędzie się specjalna wojskowa defilada. 3 maja 2019 Warszawa stanie się miejscem obchodów upamiętniających obie rocznice.
Katedra Notre-Dame: Szklany dach, szklarnia z ulami, iglica z nanotechnologią. Jak będzie wyglądała odbudowana świątynia?
Dwa tygodnie po pożarze katedry Notre-Dame nie milkną echa tego tragicznego wydarzenia. Mnożą się także pomysły i koncepcje na odbudowę zawalonej wieży. Szklany dach? A może metalowa iglica? Szklarnia z ulami? Jak będzie wyglądała zrekonstruowana świątynia?
Leonardo da Vinci: z notatek geniusza [Galeria]
Niebawem minie 500 lat od śmierci Leonarda da Vinci. Był to bez wątpienia prawdziwy „człowiek renesansu” i przy okazji osoba, która wyprzedziła swoje czasy o setki lat. Geniusz pozostawił po sobie liczne rysunki, szkice i notatki... a w nich pomysły na m.in. rower, czołg i maszyny latające! Zapraszamy w podróż po zakamarkach umysłu – absolutnie niezwykłego umysłu.
Kim był George Washington, pierwszy prezydent USA?
George Washington to jeden z najważniejszych ojców-założycieli Stanów Zjednoczonych. Był dowódcą w amerykańskiej wojnie o niepodległość i pierwszym prezydentem USA, zaprzysiężonym na to stanowisko 30 kwietnia 1789 roku.
Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!
Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!
Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:
„Konkurs: Uboat”
Grając w „UBOAT” kontrolujesz załogę, aby kontrolować okręt. Dbasz o zdrowie fizyczne i psychiczne marynarzy, bo jeśli są głodni, zmęczeni, a ich morale jest niskie, nie ma szans na wygranie jakiejkolwiek potyczki… W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 egzemplarze gry w wersji pudełkowej!
Napoleon Cybulski – współodkrywca adrenaliny
26. kwietnia 1919 r. zmarł polski fizjolog Napoleon Nikodem Cybulski – jeden z twórców światowej endokrynologii, współodkrywca adrenaliny oraz prądów czynnościowych mózgu, pionier elektroencefalografii i badacz hipnozy. W wolnych chwilach był publicystą, społecznikiem, gimnastykiem i dentystą.
Historia Francji na mapie, rok po roku [Video]
Animacja udostępniona na kanale EmperorTigerstar w portalu YouTube pokazuje przy użyciu mapy historię Francji i zmiany terytorialne w dziejach tego państwa. Zapraszamy do obejrzenia!
Nieudany zamach na cara Aleksandra III i nieświadomy współudział Józefa Piłsudskiego
13 marca 1887 roku członkowie Frakcji Rewolucyjnej Narodnej Woli podjęli nieudaną próbę zamachu na cara Aleksandra III. Półtora miesiąca później zapadło piętnaście wyroków skazujących. Wśród niedoszłych carobójców znaleźli się bracia Piłsudscy: Bronisław i Józef – przyszły Pierwszy Marszałek Polski.
NOTRE-DAME: historia, pożar, odbudowa – cz. 1 [Video]
Pożar Notre-Dame to katastrofa, która poruszyła cały świat. Czym jest ten budynek i jakie ma znaczenie? Co zostało zniszczone i jak to odbudować? W ramach vloga „Good Idea” umieszczonego na kanale Radosław Gajda & Natalia Szcześniak autor opowiada o tej niezwykle ważnej światyni.
1 Maja: pochody jak przed wojną
Pierwszy maja to najważniejsze święto w socjalistycznym kalendarzu. Przymus lat PRL spowodował, że wielu ludzi kojarzy je z niechcianym obowiązkiem, nudnymi akademiami oraz ciągnącymi się godzinami przemówieniami partyjnych mówców. Były jednak czasy w Polsce, kiedy ludzie z radością szli w pochodach 1 maja.
„Bunt rojstów”: Józef Mackiewicz bez retuszu o Kresach Wschodnich
„Bunt Rojstów” to jedna z najważniejszych pozycji polskiego reportażu międzywojennego. Józef Mackiewicz stworzył nie tylko barwny i fascynujący opis życia codziennego mieszkańców Kresów Wschodnich, lecz także wielkie oskarżenie administracji państwowej o nadużycia w stosunku do mieszkańców wschodnich województw II RP.
Japonia. Historia zielonej herbaty, 1215 lat [Video]
Poznajcie długą historię zielonej herbaty, metody jej produkcji i sposoby konsumpcji. W nowym odcinku vloga „Historia w 5 minut” autor przedstawia dzieje napoju, który wywodzi się z Azji, a podbił cały świat.
Patroni Histmaga wybierają artykuł, który opublikujemy dzięki ich wsparciu!
Wystartowało głosowanie nad tematem artykułu, który pojawi się dzięki Waszemu wsparciu na łamach Histmaga. Głosowanie odbywa się na stronach naszego profilu w Patronite.
Muzeum Pozostałości Wojennych w Wietnamie [Galeria]
30 kwietnia 1975 roku, po wkroczeniu komunistów do Sajgonu, zakończyła się wojna wietnamska. Jeszcze w tym samym roku, w mieście znanym dziś jako Ho Chi Minh, zwycięzcy otworzyli wystawę poświęconą zbrodniom popełnionym przez Republikę Wietnamu i Stany Zjednoczone. Obecnie instytucja funkcjonuje pod nazwą Muzeum Pozostałości Wojennych i jest tłumnie odwiedzana przez turystów z całego świata. Mimo jednostronnego przedstawienia konfliktu, muzeum należy do najciekawszych placówek dokumentujących okrucieństwa wojny. Uwaga: niektóre ujęcia mogą być uznane przez część odbiorców za drastyczne!
1 maja 2004: Polska w Unii Europejskiej – felieton
15 lat temu, w nocy z 30 kwietnia na 1 maja 2004 roku, Polska oficjalnie weszła do Unii Europejskiej. Wiele codziennych gazet i tygodników wydało wtedy specjalne numery, które z entuzjazmem pisały o tym historycznym wydarzeniu.
Pożar Notre-Dame przestrogą dla polskich instytucji zajmujących się ochroną zabytków
Choć od pożaru katedry Notre-Dame minęło już wiele dni, wciąż nie milkną echa tego wydarzenia. Katastrofa ta stała się niejako pretekstem do podjęcia dyskusji na temat stanu polskich zabytków. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Monikę Bogdanowską, Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Karol Modzelewski: Historyk wśród kryminalistów
Wybitny polski mediewista Karol Modzelewski, dał się również zapamiętać jako jeden z najwybitniejszych polskich opozycjonistów. W sumie w komunistycznych więzieniach spędził blisko dekadę. Jak wyglądało jego spotkanie z grypsującymi kryminalistami?
Bolko II: mały wielki książę. Serialowy Bolko z „Korony królów”, Andrzej Popiel, opowiada o swojej postaci
Bolko II Mały, książę świdnicki to postać niezwykle barwna i ciekawa. Był ostatnim niezależnym księciem piastowskim na Śląsku i wnukiem króla Władysława Łokietka. Odziedziczył niewielkie księstwo, które udało mu się znacznie powiększyć. O księciu i jego filmowej kreacji rozmawiamy z Andrzejem Popielem, wcielającym się w Bolka II w serialu „Korona królów”.
Pochód pierwszomajowy, czyli propaganda PRL w pigułce
Pochód pierwszomajowy i obchody 1 maja jako całość stały się jednymi z symboli Polski Ludowej. Dla jednych to symbol zniewolenia społeczeństwa, dla innych wspomnienie związane z zabawą i świętem. Jak wyglądały pochody pierwszomajowe w PRL – najważniejszy spektakl propagandowy polskiego komunizmu?
Ziemie pod panowaniem Serbii latami, na mapach [Video]
W najnowszym odcinku „Historii na szybko” na swoim kanale na YouTube ThrashingMadPL omawia i pokazuje na jakich terytoriach i jak długo panowała Serbia. Zapraszamy do oglądania!
Strajk włókniarek łódzkich w 1971 roku: lemiesze zamiast mieczy
Po wydarzeniach z grudnia 1970 roku kolejna fala strajków miała przetoczyć się przez Polskę Ludową w lutym 1971 roku. Miejscem, w którym wybuchł strajk włókniarek, była spokojna – jak sądzono – Łódź. Kobiety, stanowiące nawet do 80% załogi tamtejszych fabryk, pokonały pozornie wszechwładną partię.
Koronacja Ramy X na króla Tajlandii odbędzie się w maju
Maha Vajiralongkorn, czyli Rama X, król Tajlandii, wreszcie zostanie oficjalnie koronowany. Uroczystości potrwają kilka dni. Rozpoczną się 4, a zakończą 6 maja 2019 roku.
Historia PPS-43 [Video]
W najnowszym odcinku swojego vloga w portalu YouTube IrytujacyHistoryk opowiada o PPS-43 – radzieckim pistolecie maszynowym. Polecamy!
Militariada 2019 [program, atrakcje, wydarzenia]
Tegoroczna edycja „Militariady”, czyli militarno-muzycznego święta Nowej Dęby odbędzie się w dniach 15-16 czerwca 2019 roku. W programie zaplanowano mnóstwo atrakcji. W miarę pojawiania się kolejnych informacji o imprezie będziecie je mogli znaleźć tutaj!
„Uboat” - premiera gry już dziś!
UBOAT to symulator okrętu podwodnego z czasów II wojny światowej, ale inny niż wszystkie, jakie do tej pory widzieliście. To gra typu sandbox z mechaniką zarządzania załogą, a jej głównym tematem jest życie niemieckich żołnierzy. Zobaczcie zwiastun gry!
Iwona Kienzler „Wojenne losy przedwojennych gwiazd”
Jak potoczyły się okupacyjne losy Eugeniusza Bodo, Hanki Ordonówny, Iny Benity czy Mieczysławy Ćwiklińskiej i innych gwiazd, a także jak zginął zdrajca –Igo Sym? O tym wszystkim opowiada publikacja Iwony Kienzler „Wojenne losy przedwojennych gwiazd”.
Simon Sebag Montefiore – „Katarzyna Wielka i Potiomkin” – recenzja i ocena
Kolejna świetna książka, którą napisał Simon Sebag Montefiore. Jaki wpływ na losy świata miały relacje carycy Katarzyny i Potiomkina?
Agnieszka Teterycz-Puzio – „Zamachy na Piastów” – recenzja i ocena
Polska szlachta dumnie głosiła, że nasi władcy umierali tylko we własnych łóżkach. Agnieszka Teterycz-Puzio udowadnia, że prawda jest o wiele bardziej skomplikowana. Dlatego warto zapoznać się z książką „Zamachy na Piastów”.
Leszek Gardeła – „Magia, kobiety i śmierć w świecie wikingów” – recenzja i ocena
Długie łodzie, ostre miecze i wspaniałe Sagi – to najczęstsze skojarzenia, jakie przywołuje na myśl słowo „wiking”. Leszek Gardeła postanowił pójść niezadeptanym szlakiem i w swojej nowej monografii skupił się na magicznych aspektach życia i śmierci wczesnośredniowiecznych Skandynawów.
Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!
Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!
Życzę miłej lektury!
Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681