Autor: Michał Świgoń
Tagi: Redakcyjne
Opublikowany: 2021-01-21 16:39
Licencja: wolna licencja

10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (21 I 21)

Potop szwedzki: nie tylko Andrzej Kmicic; Czy pamiętacie Zimę Stulecia?; Święty Wojciech – praski biskup, który wpłynął na losy Polski; Banknot o nominale 1000 zł niebawem trafi do obiegu? Jest taka szansa – to niektóre z tytułów artykułów, które ostatnio publikowaliśmy. Nie przegapcie najciekawszych treści z Histmaga!


Potop szwedzki: nie tylko Andrzej Kmicic

Potop szwedzki - słyszał o nim niemal każdy Polak. Obrona Jasnej Góry, śluby lwowskie, klęska pod Ujściem weszły na stałe do narodowej mitologii. Jednak potop szwedzki to nie tylko te wydarzenia, a w ciągu pięciu lat drugiej wojny północnej wydarzyło się o wiele więcej.

Nadchodzi „bestia ze Wschodu”, a pamiętacie Zimę Stulecia? [Galeria]

3-metrowe zaspy, totalny paraliż komunikacyjny, iście arktyczne mrozy, a przy tym brak ogrzewania w domach i ciepłej wody - tak wyglądała Zima Stulecia, która rozpoczęła się w sylwestrową noc 1978 roku. Czy taka aura powtórzy się? Prognoza pogody na najbliższe dni wskazuje, że temperatura spadnie nawet do -23 st. C. Do Polski dotarła fala mroźnego powietrza. Nie będzie jednak tak dokuczliwa jak to miało miejsce 40 lat temu. Zobaczcie jak wyglądała Zima Stulecia na Wierzbnie w Warszawie!

Święty Wojciech – praski biskup, który wpłynął na losy Polski

Święty Wojciech – pierwszy słowiański męczennik, współpracownik Chrobrego i katolicki patron Polski. Historia Adalberta miała wielki wpływ na dzieje Polski doby wczesnego średniowiecza. Kim był biskup, upamiętniany dziś zarówno przez Polaków jak i Czechów?

Banknot o nominale 1000 zł niebawem trafi do obiegu? Jest taka szansa

W 2017 roku NBP postanowił wprowadzić do obiegu banknot o nominale 500 zł, a obecnie zapowiadane jest stworzenie 1000-złotowego. Pozostaje pytanie czyje oblicze zostanie na nim uwiecznione i kto dołączy do Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły, Zygmunta Starego i Jana III Sobieskiego?

Ampułka po szczepionce przeciw COVID-19 została eksponatem muzealnym

Rok 2020 przejdzie do historii jako rok pandemii koronawirusa. Przyszłe pokolenia odwiedzające Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu poznają tę historię przyglądając się niecodziennemu eksponatowi, który niedawno wzbogacił muzealną kolekcję. To ampułka po szczepionce przeciw COVID-19.

Wielowymiarowa rewolucja 1905 roku

Rewolucja 1905 roku otworzyła drogę do powstania szeregu stronnictw politycznych i organizacji społecznych. Jej konsekwencje były jednak znacznie większe. W jaki sposób rewolta wpłynęła na rzeczywistość u progu XX wieku? Co zmieniła w życiu miast Królestwa Polskiego?

Niebawem nakładem Wydawnictwa Bellona ukaże się „Mein Kampf” po polsku

Wydawnictwo Bellona zdecydowało się na wydanie „Mein Kampf” Adolfa Hitlera. Ma to być edycja krytyczna służąca wyłącznie celom naukowym, a autorem tłumaczenia na język polski jest historyk i politolog prof. Eugeniusz Cezary Król. Zgodnie z zapowiedziami cena prawdopodobnie będzie zaporowa.

„To rozbiory Polski wprowadziły Rosję do Europy” – rozmowa z prof. Romanem Szporlukiem

Stalin uczynił Polaków i Ukraińców sojusznikami przeciwko imperium – mówi profesor Roman Szporluk, historyk, były dyrektor Ukraińskiego Instytutu Badawczego na Uniwersytecie Harvarda w rozmowie z Bartłomiejem Gajosem.

Zbieramy zgłoszenia do plebiscytu na najlepszą książkę historyczną Historia Zebrana!

W czerwcu wystartuje kolejna edycja plebiscytu Historia Zebrana! Wydawców, dystrybutorów oraz autorów książek historycznych zapraszamy do zgłaszania swoich tytułów do plebiscytu! Wybierzemy najlepsze książki historyczne I półrocza 2021 roku.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:Konkurs: Kwestie miejskie

Książka „Kwestie miejskie. Dyskusja o problemach i przyszłości miast w Królestwie Polskim 1905–1915” to obserwacja fenomenu dziwiętnastowiecznej urbanizacji i industrializacji w Królestwie Polskim. W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 egzemplarze tej publikacji!

Konkurs: Ptaki i wilki

Książka „Ptaki i wilki. Tajna gra, która odwróciła losy II wojny światowej” to pełna emocji opowieść o jednej z najważniejszych gier wojennych w historii. W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 egzemplarze tej publikacji!

Jakie produkcje historyczne zobaczymy na ekranach w 2021 roku? [PRZEGLĄD]

Filmy historyczne 2021: Które z nich będą najgorętszymi premierami tego roku? Na jakie produkcje czekacie? Tajemniczy świat rozgrywek i intryg, kształtujących zakulisowy obraz konferencji monachijskiej z 1938 r., wykopaliska, skrywające echo przeszłości Wielkiej Brytanii czy historia zbrodni, która wstrząsnęła narodem doby PRL? Poniżej prezentujemy zestaw najciekawszych historycznych produkcji, które pojawią się na ekranach w 2021 roku.

Jak postrzegano niepełnosprawność w historii? Bada to interdyscyplinarny zespół

U neandertalczyków można znaleźć przykład opieki nad niepełnosprawnym, w starożytnym Egipcie szacunkiem darzono osoby niskiego wzrostu. W średniowieczu zaś polskie pochówki osób niepełnosprawnych nie różniły się od innych pochówków. Jak wyglądało w dziejach podejście do niepełnosprawności mówi archeolog dr Magdalena Matczak.

Sonda Histmag.org - Który z dyktatorów powstania styczniowego był Twoim zdaniem najlepszy?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy o to, kto Waszym zdaniem był najlepszym dyktatorem powstania styczniowego? Zobaczcie, jak głosowali Czytelnicy! Teraz z kolei pytamy, czyj wizerunek powinien się znaleźć na banknocie 1000 zł, jeśli taki wejdzie do obiegu?

Nad Bzurą i w 2. Korpusie Polskim. Historia żołnierza, którą poznaliśmy dzięki starej fotografii

Czasami buszując w Internecie trafiamy na zdjęcie czy obraz, które pobudzają nasze wspomnienia. Pan Zbigniew Pruski w trakcie przeglądania histmagowej galerii dotyczącej 2. Korpusu Polskiego od razu przypomniał sobie opowieści swojego ojca, Tadeusza, uczestnika walk wrześniowych, który do polskiego wojska we Włoszech trafił z obozu jenieckiego Murnau. Zbigniew Pruski zechciał podzielić się z nami tą niezwykłą historią. A zaczęło się od kilku roślin…

„Hotel Vidago Palace” - nowy serial o Portugalii w latach 30. XX wieku

„Hotel Vidago Palace” to nowy miniserial serial kostiumowy w reżyserii Henrique Oliveiry, który w przyszłym tygodniu zagości na małym ekranie. Będzie emitowany od 19 do 26 stycznia o godz. 21:50 z wyjątkiem soboty i niedzieli.

Znamy książki nominowane do tytułu najlepszej książki historycznej 2020 roku!

Internauci i jurorzy wyłonili publikacje historyczne nominowane do nagrody w ramach plebiscytu Historia Zebrana. Przedstawiamy nominowane książki i rozpoczynamy drugi etap głosowania!

George Orwell: pisarz, którego czyta się od końca

21 stycznia mija rocznica śmierci człowieka, który bezlitośnie obnażył prawdę o totalitaryzmie. Ukazał, że każda jego forma prowadzi do destrukcji, a dokonał tego jedynie za pomocą słowa pisanego. George Orwell – wielki pisarz, ale zarazem „zwykły” człowiek.

Jerzy Kukuczka: symbol złotej ery polskiego himalaizmu

W latach 1979-1987 Jerzy Kukuczka zdobył tzw. „Koronę Himalajów i Karakorum” – wspiął się na wszystkie czternaście głównych szczytów o wysokości przekraczającej osiem tysięcy metrów. Na osiem wszedł nowymi drogami, siedmiokrotnie w tzw. stylu alpejskim, na trzy podczas pierwszych wejść zimowych. Jak wyglądało życie i górskie osiągnięcia jednego z najwybitniejszych wspinaczy w historii?

Królowa Elżbieta Bośniaczka – tragiczny koniec piękności

Około 1340 roku na świat przyszła, znana z serialu „Korona Królów”, Elżbieta Bośniaczka - jedyna córka bana Bośni Stefana II Kotromanicia. Po kądzieli, przez będącego jej dziadkiem księcia gniewkowskiego Kazimierza III, była spokrewniona z kujawską linią Piastów.

Ks. Jan Twardowski: Anioł Stróż poezji

Pilnował, żeby poezja nie była zbyt poważna, zbyt zapatrzona w siebie – miała docierać do każdego, nie tylko poprzez humor i prostotę, ale też dzięki swojej prawdziwości. Poeta zaś miał być dla niego „towarzyszem wierzących i niewierzących”, czyli po prostu: człowiekiem.

Wybory parlamentarne 1947 – „lipa zakwitła w styczniu”

19 stycznia 1947 r. odbyły się w Polsce wybory, których przeprowadzenie ustalono dwa lata wcześniej w Jałcie. Komuniści nie próbowali stawać do równej walki według standardów demokratycznych, zastraszając opozycję i fałszując wyniki. To wtedy narodził się żart o lipie, która zakwitła w środku zimy.

Średniowieczna seksualność i przestępstwa seksualne. Rozważania wokół kodeksu karnego z Nablusu

16 stycznia 1120 rok podczas obrad synodu Kościoła jerozolimskiego w Nablusie, samaryjskim mieście nieopodal Jerozolimy, spisano pierwszy usystematyzowany zbiór praw w świeżo powstałym Królestwie Jerozolimskim. Z inicjatywy króla Baldwina II stworzono jedyny w historii Lewantu zbiór praw o charakterze karno-materialnym, zawierający też wiele szczegółowych przepisów przeciwko seksualności.

Simon Parkin – „Ptaki i wilki. Tajna gra, która odwróciła losy II wojny światowej”

Książka Simona Parkina „Ptaki i wilki. Tajna gra, która odwróciła losy II wojny światowej” to porywająca opowieść o kluczowej bitwie II WŚ, ujawniająca ukryte dotąd w cieniu postacie, ich pomysłowość i nieustępliwość. Przenosi nas z dusznych kabin U-Bootów do brytyjskiego pokoju operacyjnego, w którym w napiętej atmosferze nanoszono na mapę przebieg strategicznej gry na śmierć i życie.

Joanna Łenyk-Barszcz, Przemysław Barszcz – „Wielkie sekrety arcydzieł sztuki”

Joanna Łenyk-Barszcz i Przemysław Barszcz w książce „Wielkie sekrety arcydzieł sztuki” wyjaśniają tajemnice sekretnych znaków umieszczanych w dziełach sztuki przez ich twórców. Zabierz się wraz z nimi w porywającą podróż tropami błysków geniuszu.

Kamil Śmiechowski – „Kwestie miejskie. Dyskusja o problemach i przyszłości miast w Królestwie Polskim 1905–1915”

Książka Kamila Śmiechowskiego „Kwestie miejskie. Dyskusja o problemach i przyszłości miast w Królestwie Polskim 1905–1915” jest debatą o aktualnej kondycji i przyszłości miast w Królestwie Polskim w latach 1905–1915.

Grzegorz Kucharczyk – „Prusy. Pięć wieków” – recenzja i ocena

Prusy nie cieszą się w naszym kraju najlepszą prasą. Nie tylko jako jeden z zaborców. Dla wielu naturalnym skojarzeniem są pruski dryl i surowa musztra. W procesie zjednoczenia Niemiec dostrzega się czasem bezwzględne zniszczenie istniejących wcześniej organizmów politycznych. Część historyków zachęca jednak do bardziej wyważonego spojrzenia na historię Prus. Bez wątpienia należy do nich autor najnowszej syntezy dziejów tego państwa, prof. Grzegorz Kucharczyk.

Angus Konstam – „Świat piratów. Historia najgroźniejszych morskich rabusiów” – recenzja i ocena

Gdybym miał znów kilkanaście lat, zapewne nie posiadałbym się z radości po otrzymaniu takiego prezentu. Ta bogato ilustrowana, interesująca publikacja w sposób przekrojowy prezentująca dzieje piractwa od czasów najdawniejszych po współczesność może zainteresować zarówno młodszych, jak i bardziej doświadczonych czytelników.

Tomasz Grzywaczewski – „Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” – recenzja i ocena

Książka Tomasza Grzywaczewskiego to fascynująca podróż śladami nieistniejącej granicy. Jak życie na pograniczu wspominają najstarsi mieszkańcy rubieży II Rzeczpospolitej?

Magdalena Krzyżostaniak – „Od Somosierry do Saragossy” – recenzja i ocena

Relacja świadka wydarzeń jest zawsze najtrafniejszym i najbardziej wiarygodnym ze źródeł historycznych. Dla czytelnika zaś potrafi stanowić możliwość prawdziwej podróży w czasie: nie tylko z historycznego punktu widzenia – również dla miłośników literaturoznawstwa to nie lada gratka.

Adam Jońca – „Polskie pociągi pancerne 1921–1939” – recenzja i ocena

Nie ma nic prostszego, niż postawić armatę na wagon i nazwać taki twór pociągiem pancernym, prawda? Otóż, nie. Album autorstwa Adama Jońcy dzięki fascynującym ilustracjom ukazuje nam, jak skomplikowanym technicznie tworem inżynierii i mechaniki był pociąg pancerny.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
m.swigon@histmag.org
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy