10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (21 X 21)

opublikowano: 2021-10-21 14:19
wolna licencja
poleć artykuł:
Piotr Gajdziński: Gierek lubił być lubiany przez wszystkich, co dla przywódcy nie jest najlepszą cechą; Projekt Darien: próba stworzenia szkockiego imperium kolonialnego; Aliaksandr Smalianchuk: we wrześniu 1939 r. Białoruś została zjednoczona w ramach wielkiego sowieckiego „obozu koncentracyjnego”; Jak zajść w ciążę... w średniowieczu? – przedstawiamy najciekawsze treści publikowane w Histmagu w ostatnich dniach! Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać takie zestawienie co tydzień!
REKLAMA


Poszukujemy osoby do działu promocji i reklamy portalu Histmag.org!

Interesujesz się historią? Czujesz, że praca w mediach internetowych to dla Ciebie idealna droga rozwoju? Potrafisz zarządzać różnymi projektami i bezproblemowo komunikujesz się z innymi? Ale jednocześnie nie odpowiada Ci 8-godzinna praca za biurkiem w korporacji czy państwowej instytucji? Zgłoś się do działu promocji i reklamy portalu Histmag.org! Oferujemy współpracę na umowę zlecenie w wymiarze godzinowym zbliżającym się do etatu (z perspektywą zawarcia w niedalekiej przyszłości umowy o pracę), poprzedzoną płatnym okresem próbnym. Sprawdź szczegóły i pamiętaj – termin na nadsyłanie zgłoszeń mija 2 listopada!

Piotr Gajdziński: Gierek lubił być lubiany przez wszystkich, co dla przywódcy nie jest najlepszą cechą

Edward Gierek zmarł 20 lat temu, ale do dziś starsze pokolenie z pewną nostalgią wspomina dekadę jego rządów, bowiem pomimo tego, że zadłużył kraj na bajońskie sumy, w rodzinnych stronach cieszył się opinią dobrego gospodarza. Jaki był? Postać tę opisuje Piotr Gajdziński w swojej najnowszej książce „Czas Gierka. Epoka socjalistycznej dekadencji”.

Projekt Darien: próba stworzenia szkockiego imperium kolonialnego

Historia Projektu Darien ukazuje jak marzenia i śmiałe plany mogą przeistoczyć się w narodową katastrofę. Kolonia w Nowym Świecie miała umożliwić Szkotom przełamanie angielskiego monopolu w handlu zamorskim i usprawnić narodową gospodarkę. Jaki był jednak rezultat tego odważnego przedsięwzięcia?

Aliaksandr Smalianchuk: we wrześniu 1939 r. Białoruś została zjednoczona w ramach wielkiego sowieckiego „obozu koncentracyjnego”

Wkroczenie Armii Czerwonej na tereny Zachodniej Białorusi we wrześniu 1939 r. propaganda sowiecka uzasadniała koniecznością wyzwolenia ludności białoruskiej spod jarzma polskich panów oraz potrzebą zjednoczenia białoruskiego kraju. Jak Białorusini postrzegali to wydarzenie i jakie miejsce zajmuje ono w świadomości dzisiejszych mieszkańców Białorusi? O tym opowiada dr hab. Aliaksandr Smalianchuk, autor książki „Za pierwszych Sowietów. Pogranicze polsko-białoruskie w latach 1939–1941 w relacjach ustnych mieszkańców Białorusi”.

Jak zajść w ciążę... w średniowieczu?

Spłodzenie spadkobiercy było poważną sprawą. W średniowiecznej rodzinie młoda żona była odpowiedzialna za sprowadzenie na świat potomka męskiego, który zapewni zachowanie nazwiska, firmy i posiadłości ziemskich. Jak to w interesach. Małżeństwo bywało uznawane dopiero wówczas, gdy dochodziło do stosunku, i to zazwyczaj przy świadkach.

Gambit nad Ourcq (5 września 1914 roku)

5 września 1914 roku nad rzeką Ourcq rozpoczęły się wyczerpujące walki między siłami niemieckimi oraz francusko-brytyjskimi. W sztabie feldmarszałka von Schlieffena powstał plan szybkiego wyeliminowania Francji z wojny. Niemcy liczyli na łatwe zwycięstwo nad Marną, jednak ich zamiary zostały brutalnie zweryfikowane na polu bitwy.

Sonda Histmag.org – Jaki Twoim zdaniem był wkład JPII i KK w Polsce w obalenie komunizmu?

Rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża często stanowi okazję do podsumowania jego pontyfikatu. Spytaliśmy w sondzie naszych Czytelników, jaki ich zdaniem był wkład Jana Pawła II i polskiego Kościoła Katolickiego w obalenie komunizmu? Teraz z kolei pytamy, czy odwiedzacie groby zmarłych osób ważnych dla historii, kultury czy polityki.

„Rzeźnik z Rostowa” i jego kolejna ofiara

Gdy Związek Sowiecki wkraczał w decydującą fazę pierestrojki, Andriej Czikatiło, czyli „Rzeźnik z Rostowa”, uderzył po raz kolejny. Szesnastoletnia Tatiana Ryżkowa była jego 41. ofiarą.

Czy można było uniknąć I rozbioru Polski? Nowy odcinek programu „Polihistor”

Czy można było uniknąć I rozbioru Polski? Dlaczego Katarzyna II postawiła na Stanisława Augusta Poniatowskiego? Dlaczego Rosji zależało na utrzymaniu liberum veto w Polsce? Na te i inne pytania odpowiada profesor Zofia Zielińska z Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z Bartkiem Gajosem z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe oraz nasze e-booki i audiobooki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Konkurs: Powietrzny żeglarz

W książce „Powietrzny żeglarz. Uczeń sztukmistrza” (tom II) kolejny raz przemierzamy Warszawę z początku XIX wieku, w której tak wiele się dzieje – oto wielka historia z Napoleonem w tle i codzienne życie – trochę cyrkowe, trochę kuchenne, ale i uczuciowe. W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 egzemplarze tej publikacji!

2022 będzie rokiem kobiet. Patronkami Konopnicka, Grzegorzewska i Rutkiewicz

Sejm zdecydował. Rok 2022 upłynie pod znakiem kobiet, bowiem jego patronkami została Maria Konopnicka, Maria Grzegorzewska oraz Wanda Rutkiewicz. To jednak nie wszystko, bowiem posłowie niemal jednogłośnie orzekli, że kolejnym patronem będzie Józef Wybicki. Nieprzypadkowo, ponieważ w 2022 r. minie 200 lat od jego śmierci, 275 lat od urodzin i 225 lat od powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”.

Słowiańska epopeja, czyli świat Słowian w 20 obrazach [Galeria]

Alfons Mucha (1860-1939) zasłynął jako twórca grafik przedstawiających kobiety. Dzieła utrzymane były w stylu belle époque. Ten czeski malarz stworzył też cykl 20 obrazów składających się na „Słowiańską epopeję”, przedstawiającą dzieje Słowian od prehistorii aż do XIX wieku. Pomysł powstał już w 1900 roku, kiedy Musze powierzono przygotowanie pawilonu Bośni i Hercegowiny na wystawę światową w Paryżu. Aby dobrze się do tego przygotować, wybrał się w podróż po Bałkanach i to właśnie ona zainspirowała go dalszej pracy. Jednakże do realizacji koncepcji przystąpił dopiero w 1910 roku. Było to możliwe dzięki finansowemu wsparciu Charlesa Crane'a, milionera z Chicago, a praca zajęła mu aż 18 lat. Dziś obrazy warte są prawdopodobnie ok. 10,8 mln euro. Można je oglądać w praskim Pałacu wystaw.

Dr Michał Przeperski zwycięzcą 21. edycji Nagród Naukowych „Polityki” i Nagrody Specjalnej Identitas

21. edycja Nagród Naukowych „POLITYKI” zakończona. Zwycięzcą w dziedzinie nauk humanistycznych został doktor Michał Przeperski, adiunkt Instytutu Historii Nauki PAN im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów i dawny redaktor naczelny Histmaga. Nie na tym koniec jego sukcesów, bowiem otrzymał też Nagrodę Specjalną Identitas. Serdecznie gratulujemy!

Archeolodzy: człowiek używał tytoniu ponad 12 000 lat temu

Prace wykopaliskowe przeprowadzone w stanie Utah rzuciły nowe światło na historię tytoniu. Okazuje się, że na terenie Ameryki tytoń używany był już w późnym paleolicie.

Kraków: Studentka ustaliła warsztat XV-wiecznego obrazu z bazyliki Mariackiej

Studentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Maria Zając ustaliła warsztat XV-wiecznego obrazu „Matka Boska z Dzieciątkiem z różą”. Gotyckie malowidło, w ramie z 38 najcenniejszymi relikwiami, na co dzień jest przechowywane w skarbcu bazyliki Mariackiej w Krakowie.

Naukowcy zbadają zapachy zabytków

Nie tylko sam wygląd, ale i zapach zabytków może interesować zwiedzających muzea. Polsko-słoweński zespół niebawem rozpocznie swój projekt dotyczący rozwoju międzynarodowej biblioteki zapachów obiektów muzealnych. Do analizy trafi m.in. „Dama z gronostajem”.

Bułgaria: Odkryto zestaw ekskluzywnych naczyń kuchennych w willi rzymskiego oficera

Zestaw kilkunastu ekskluzywnych naczyń kuchennych odkrył zespół polskich archeologów w willi rzymskiego oficera w obozie legionowym Novae w dzisiejszej Bułgarii. Znalazły się w nim garnki z pokrywkami, miski, kubki, a nawet kufel, który przypomina formą dzisiejsze szklanki do picia złotego trunku.

Targi książki historycznej Poznań 2022 - data, program, wystawcy

Międzynarodowe Targi Książki Historycznej w Poznaniu odbędą się w dniach 21-27 sierpnia 2022 roku. Poznańskie święto książki stanowi integralną część XXIII Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych Poznań 2020/2022.

Targi Książki Katowice 2021 – data, atrakcje, wystawcy

Targi Książki Katowice 2021: Tegoroczne Śląskie Targi Książki odbędą się w dniach 12-14 listopada roku. Wydarzenie to znalazło się już na liście liczących się imprez targowych i plenerów czytelniczych w Polsce.

Fryderyk Chopin: Poeta fortepianu

Fryderyk Chopin w karierze artystycznej osiągnął niemal wszystko. Już jako dziecko został okrzyknięty geniuszem. W życiu prywatnym nieustannie szukał spełnienia, targany tęsknotą, pragnieniem bliskości oraz rodzinnego ciepła. Jak żył i w czym tkwi fenomen jego twórczości?

Sprawa Dreyfusa, czyli ideowy spór o wizję III Republiki

Sprawa Dreyfusa jest do dziś jedną z najgłośniejszych politycznych afer w historii Europy. Jego losy doprowadziły do wybuchu ogromnego skandalu, podziału społeczeństwa, dyskusji nad wizją III Republiki i przetoczenia się przez Francję fali antysemityzmu. Kim był zatem Alfred Dreyfus, aresztowany dokładnie 15 października 1894?

Czekolada dla Elizy, czyli rocznica premiery „My Fair Lady”

To była prawdziwa megaprodukcja – za samo prawo do sfilmowania musicalu Warner Bros. zapłaciło 5,5 miliona dolarów. Filmowa „My Fair Lady” wciąż budzi zachwyt, choć za kulisami tej produkcji trwał aktorski konflikt. Dziś film ten obchodzi swoje kolejne urodziny.

Wembley 1973 jako polskie miejsce pamięci

Nazajutrz po meczu Anglia-Polska na Wembley w 1973 r. w „Przeglądzie Sportowym” napisano: „Dzień 17 października na Wembley wspominać będziemy przez wiele lat”. Autor tych słów nie pomylił się. Żaden mecz reprezentacji Polski przez kolejne lata nie zapadł dziennikarzom i kibicom w pamięci tak jak ten, którego rocznicę dzisiaj obchodzimy. Czy stadion Wembley jest polskim miejscem pamięci?

„Ukryte oblicze. Gaon z Wilna” – nowa wystawa Żydowskiego Instytutu Historycznego

„Ukryte oblicze. Gaon z Wilna” to nowa wystawa czasowa w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma, poświęcona jednemu z najwybitniejszych żydowskich uczonych, zwanemu Gaonem, czyli Geniuszem. Otwarcie wystawy dla publiczności już 22 października na ul. Tłomackie 3/5 w Warszawie.

Despina Stratigakos – „Północna utopia Hitlera” i Orlando Figes – „Europejczycy. Początki kosmopolitycznej kultury”

Książka Despiny Stratigakos „Północna utopia Hitlera” to fascynująca, nieopowiedziana dotąd historia o tym, jak nazistowscy architekci chcieli zbudować w Norwegii modelowe społeczeństwo. Z kolei w książce „Europejczycy. Początki kosmopolitycznej kultury” Orlando Figes przedstawia fascynującą panoramę świata i epoki, która dała początek europejskiej kulturze.

Maciej Górny – „Polska bez cudów. Historia dla dorosłych”

Maciej Górny w książce „Polska bez cudów. Historia dla dorosłych” wszechstronnie i pasjonująco opisuje Polskę na tle innych państw Europy Środkowo-Wschodniej, jakie powstały w chaosie jesieni 1918. Wobec tego porównania losy naszego kraju wcale nie jawią się jako niezwykłe...

Bogusław Kwiatkowski – „Poczet faraonów”

Książka Bogusława Kwiatkowskiego „Poczet faraonów” przedstawia w porządku chronologicznym ponad 200 postaci, znanych władców starożytnego Egiptu. Publikacja o charakterze popularnonaukowym, oparta na źródłach starożytnych i najnowszych badaniach, jest lekturą dla każdego, kto interesuje się historią.

Zuzanna Orlińska – „Powietrzny żeglarz. Uczeń sztukmistrza” (tom II)

Książka Zuzanny Orlińskiej „Powietrzny żeglarz. Uczeń sztukmistrza” (tom II) po raz kolejny przedstawia Warszawę z początku XIX wieku, w której tak wiele się dzieje! Bystry syn szewca ponownie znajdzie się w centrum działania spiskowców. Lawina zaskakujących zdarzeń nie pozwala spokojnie przyglądać się biegowi wypadków...

Wojciech Dutka – „Apokryf”

W książce „Apokryf” Wojciech Dutka kreśli świat starożytny II wieku naszej ery w sposób epicki, wciągający czytelnika w suspens powieści szkatułkowej, nie dając mu wytchnąć. To poruszająca opowieść o zagładzie, jaką Rzymianie zgotowali Żydom...

Adrian Goldsworthy – „Upadek Kartaginy. Historia wojen punickich” – recenzja i ocena

Dzieje starożytne obfitowały w wielkie kampanie i starcia, które znamy dzięki zachowanym źródłom z epoki. Niewiele jednak z tych wojen pobudza wyobraźnię w takim stopniu, jak czynią to trzy odsłony konfliktu rzymsko-kartagińskiego. Szczególnie środkowy epizod tego sporu, rozgrywający się w latach 218–201 p.n.e. to jeden z najbardziej fascynujących odcinków historii Europy, a marsz armii Hannibala przez Alpy do dziś wzbudza podziw i zachwyt.

Michael Sowa – „Tam, gdzie nie pada. Ballada o śląskim Teksasie” – recenzja i ocena

Franciszkanin o wdzięcznym nazwisku Moczygemba pracuje na misji w Teksasie. Postanawia zaprosić do nowego kraju braci, którym coraz trudniej żyje się w śląskiej wiosce. Jednak skala emigracji troszkę przerasta jego wyobrażenia… Tak o kilkaset osób.

Max Hastings – „Wietnam. Epicka tragedia” – recenzja i ocena

Dzięki książce Maxa Hastingsa „Wietnam 1945-1975. Epicka tragedia” polski czytelnik otrzymał możliwość nie tylko zapoznania się z osławioną „Wojną 10 tysięcy dni”, lecz także szansę zrozumienia sensu, a raczej bezsensu tego konfliktu. Jest to książka odbrązawiająca nie tylko idealizm Stanów Zjednoczonych, lecz także Demokratycznej Republiki Wietnamu.

Alicja Urbanik-Kopeć – „Chodzić i uśmiechać się wolno każdemu. Praca seksualna w XIX wieku na ziemiach polskich” – recenzja i ocena

W XIX i na początku XX wieku prostytucja była popularnym tematem, podnoszonym przez lekarzy, publicystów, stróżów prawa i literatów. Jak wyglądała naprawdę i jak traktowano pracownice seksualne przełomu wieków na ziemiach polskich?



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe oraz nasze e-booki i audiobooki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681


REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone