10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (23 XII 20)

opublikowano: 2020-12-23, 16:03
wolna licencja
Quick Rage: Historyczny grudzień, e-booki historyczne już od 1 zł!; Krzyżacy byli „korporacją” odporną na kryzysy dynastyczne; Kardynał Gulbinowicz wspierał „Solidarność”, a przez 16 lat prowadził dialog operacyjny z SB; Czym płacili Chińczycy w XX wieku? – to tylko niektóre z poruszanych przez nas ostatnio tematów. Zapoznajcie się z najciekawszymi histmagowymi treściami ostatnich dni!
reklama


Redakcja Histmag.org składa życzenia bożonarodzeniowe

Z okazji Bożego Narodzenia przyjmijcie najserdeczniejsze życzenia od redakcji portalu.

Quick Rage: Historyczny grudzień, e-booki historyczne już od 1 zł!

Trwa specjalny Quick Rage z e-bookami historycznymi Histmaga już od złotówki! Tym razem to Wy wyznaczacie ich cenę, a także wybieracie, ile z przeznaczonych środków trafi na potrzeby Histmaga! Jest tylko jeden haczyk - akcja zakończy się już wkrótce, w bożonarodzeniowy piątek koło południa! Nie zwlekajcie, kupcie zestaw już dziś!

Krzyżacy byli „korporacją” odporną na kryzysy dynastyczne

Wielki mistrz krzyżacki zostaje zamordowany, z kolei nowy proponuje rozbiór Królestwa, król Jan Luksemburski hołduje Śląsk, a w Polsce rozpoczyna się starcie o przyszłość korony.... Książka „Odrodzone Królestwo” Elżbiety Cherezińskiej, wieńcząca pięciotomowy cykl to dynamiczna opowieść o schyłku panowania Piastów. W wywiadzie udzielonym Histmagowi autorka opowiada o silnych kobietach na europejskich tronach, Krzyżakach i swoich pisarskich planach.

Kardynał Gulbinowicz wspierał „Solidarność”, a przez 16 lat prowadził dialog operacyjny z SB

Arcybiskup, a później kardynał Henryk Gulbinowicz w latach 80. był jednym z tych hierarchów kościelnych, którzy jawnie wspierali działania „Solidarności”. Co ciekawe, wszedł także w trwający 16 lat dialog operacyjny ze Służbą Bezpieczeństwa. O tym jak wyglądały jego kontakty z bezpieką opowiada dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie, współautor książki „Dialog należy kontynuować…. Rozmowy operacyjne Służby Bezpieczeństwa z ks. Henrykiem Gulbinowiczem 1969–1985. Studium przypadku”.

Czym płacili Chińczycy w XX wieku? [Galeria]

Banknoty, monety i bony w XX-wiecznych Chinach to nie tylko forma pieniądza, ale także cenne źródło informacji na temat sytuacji gospodarczej, politycznej i kulturowej w Państwie Środka. Jak wyglądał chiński pieniądz w poprzednim stuleciu?

Konflikt w cieniu wojen napoleońskich. Zapomniany zatarg amerykańsko-francuski z lat 1798-1800

Dwie republiki z doświadczeniem walki przeciw wspólnemu wrogowi. Wydawało się, że tej przyjaźni nic nie zniszczy. Ale interesy handlowe skrzyżowały się z polityką. Rozpoczął się spór między dawnymi sojusznikami, a chociaż wojny nigdy nie wypowiedziano, to starcia na morzach trwały w najlepsze.

Gwiazda Betlejemska pojawi się dziś na nocnym niebie

Dzisiejszej nocy nastąpi „wielka koniunkcja” Jowisza i Saturna, a na niebie zobaczymy „Gwiazdę Betlejemską”. Prawdopodobnie to podobne zjawisko uznano przed wiekami za gwiazdę zwiastującą narodzenie Jezusa i to ona wskazywała drogę do Betlejem trzem mędrcom ze Wschodu.

Zapobieganie nawiązywaniu kontaktów seksualnych Niemców i Polaków w polityce III Rzeszy

Niemiecki reżim na okupowanych terenach sankcjonował politykę podziału rasowego. Kontakty pomiędzy Niemcami i Polakami mogły mieć jedynie służbowy charakter. W jaki sposób egzekwowano rasistowskie przepisy? W jaki sposób rozwiązywano polsko-niemieckie małżeństwa?

Boże Narodzenie - historia i świąteczne tradycje

Święta Bożego Narodzenia obchodzone są od setek lat. Przez ten czas narodziły się rozmaite świąteczne tradycje. Boże Narodzenie – historia świąt i świątecznych tradycji to temat, który poruszaliśmy w poniższych tekstach. Jak kiedyś wyglądały obchody Bożego Narodzenia, wigilijne potrawy, świąteczne życzenia, choinka i prezenty czy bożonarodzeniowa szopka? Czy polskie świąteczne zwyczaje różnią się od zagranicznych? I w końcu jaki jest w ogóle sens tych świąt? Tu znajdziesz odpowiedź na te i wiele innych pytań.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Zostań Patronem Histmaga i wybierz temat, który opiszemy!

Wystartowało głosowanie nad tematem artykułu, który pojawi się dzięki Waszemu wsparciu na łamach Histmaga. Głosowanie odbywa się na stronach naszego profilu w Patronite.

Sonda Histmag.org - Jaka jest Twoja ulubiona tradycja związana z Bożym Narodzeniem?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy o to, jaka jest Wasza ulubiona tradycja związana z Bożym Narodzeniem? Zobaczcie sami, jak głosowali Czytelnicy! Teraz z kolei pytamy, jaka jest Wasza ulubiona ekranizacja powieści historycznej?

Iwaszkiewicz i mit dionizyjski

Co na temat Jarosława Iwaszkiewicza mówi jego obfita korespondencja? Co oznaczało przyswojenie przez pisarza mitu dionizyjskiego?

Kulturalna kradzież w ZSRR

„W ZSRR, w odróżnieniu od Zachodu, muzeów się nie okrada” – stwierdziła swego czasu Minister Kultury ZSRR Jekaterina Furcewa. Wizerunki czterech ewangelistów pędzla Fransa Halsa mają za sobą burzliwą historię obejmującą sztormy, wojny, rabunki i zwykłe niedbalstwo. Z Rosjanami łatwo nie miał też „Święty Łukasz”.

Jan Luksemburski u bram Krakowa

Jan Luksemburski oficjalnie posługiwał się tytułem króla Polski. Zajęty konfliktami wewnętrznymi w Czechach nie zdołał zapobiec koronacji Władysława Łokietka. Teraz postanowił upomnieć się o swoje...

Ptaków związki z Bożym Narodzeniem

„Kur na grzędzie krzyczy wszędzie” - wiejskie pastorałki i staropolskie kolędy są pełne wątków ornitologicznych. Ponad 60 gatunków ptaków przy żłóbku wychwala narodziny Jezusa w lasach i na polach – wynika z opracowań poświęconych kulturowemu znaczeniu ptaków w folklorze. W Anglii prym wiedzie rudzik.

Przedświąteczna gorączka zakupowa [Galeria]

Wybieranie najpiękniejszej choinki, barwnych bombek, tradycyjnej szopki, najdorodniejszego karpia... czy podarunków dla najbliższych - taki schemat postępowania przed Bożym Narodzeniem towarzyszy nam od wielu lat. Tegoroczne przygotowania do świąt obchodzonych w środku pandemii nieco się różnią. Warto przyjrzeć się fotografiom pokazującym jak wyglądał okres przedświąteczny w pierwszej połowie XX wieku.

Wybrano projekt cmentarza wojskowego Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte

Ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej cmentarza wojskowego Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte, którego organizatorem jest Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wybrano projekt warszawskiej pracowni NM architekci.

Złota Kaplica w katedrze poznańskiej – pasja i przekleństwo hrabiego Edwarda Raczyńskiego (cz. 2)

Mauzoleum pierwszych Piastów w stylu wschodnim miało ukazać potęgę i świetność panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Sprowokowało jednak zarzuty, które hrabia Raczyński odebrał jako zniewagę.

Zakres pracy Departamentu III MSW

W grudniu 1956 roku zatwierdzono nowe zakresy działalności Departamentu III MSW, komórki organizacyjnej Służby Bezpieczeństwa. Jakie zadania wyznaczono funkcjonariuszom? Jak prezentowała się struktura organizacyjna Departamentu w 1956 roku?

Obserwujemy dziś modę na odkrywanie swoich korzeni, poszukiwanie ich, ale i chwalenie się nimi

Funkcjonująca dziś moda na poszukiwanie własnych korzeni dobrze koresponduje z trendem odkrywania historii lokalnych, historii alternatywnych, kontekstowych, herstorii, a także zbieraniem i zapisywaniem historii mówionych. Tajniki inwentaryzacji dziedzictwa niematerialnego, lokalnej tradycji w działaniu czy aplikacji mobilnej do społecznej archiwizacji dziedzictwa EtnoStoria zdradza Joanna Dziadowiec-Greganić.

Domy na palach sprzed 4 tys. lat bada geoarcheolog z UŁ

Budowali domy na drewnianych palach usytuowane ponad poziomem jeziora i jedli gęsty wywar gotowany w glinianych garnkach - życie neolitycznych mieszkańców palafitowej osady w dolinie rzeki Serteji w obwodzie smoleńskim bada międzynarodowy zespół z udziałem Polaków.

Obrączki i pierścionki wśród odnalezionych średniowiecznych monet w Kaliszu

Obrączki i pierścionki znaleziono wraz ze średniowiecznymi monetami zakopanymi na polu kukurydzy w Słuszkowie k. Kalisza. Według dr Adama Kędzierskiego z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, który kierował badaniami, jest to jeden z najbardziej intrygujących skarbów z terenu Polski.

Boye o aborcję w II Rzeczpospolitej

Aborcja, spędzenie płodu, zabicie dziecka, wolność kobiety, państwo neutralne światopoglądowo… Co jakiś czas w Polsce wybucha dyskusja na temat aborcji, w której ścierają się różne głosy, dotyczące tak meritum jak i spraw związanych z używaniem odpowiednich pojęć. A jak było w dwudziestoleciu międzywojennym? I jak rolę w tych dyskusjach odegrał Tadeusz Boy-Żeleński?

Łukasz Sojka – „Skrzydlata husaria. Historia polskich lotników bombowych” – recenzja i ocena

Wciągająca opowieść o polskich lotnikach walczących na pierwszej linii frontu. Historia powstania, rozwoju, a przede wszystkim walk z czasów II wojny światowej. Książka opowiada o pasji, heroizmie, męstwie, poświęceniu, ale także… miłości i dramatach ludzkich.

Violetta Wiernicka – „Polacy, którzy zadziwili Rosję” – recenzja i ocena

Książka Violetty Wiernickiej jest interesującym kompendium relacji polsko-rosyjskich XIX wieku. Może nie tyle obala, co osłabia zakorzeniony mit o odwiecznej polsko-rosyjskiej wrogości. Okazuje się, że z naszym wschodnim sąsiadem dało się żyć.

David Charlwood – „Rok 1920. Świat po Wielkiej Wojnie” – recenzja i ocena

David Charlwood serwuje na nam przegląd najważniejszych wydarzeń sprzed stu lat. Książkę „Rok 1920. Świat po Wielkiej Wojnie” czyta się niczym roczniki średniowiecznego kronikarza. A w oczach (a raczej piórze autora) jest to decydujący rok dla przyszłych pokoleń.

Andrzej Fiedoruk – „Alkoholowe dzieje świata” – recenzja i ocena

Od wielu lat badacze alarmują nas, że poziom czytelnictwa w Polsce spada. Z kolei spożycie napojów procentowych per capita nieustannie wzrasta. Jak w takich warunkach odnajdzie się więc książka dotycząca spirytualiów? I czy warto w ogóle po taką pozycję sięgnąć?

Christopher Macht – „Spowiedź doktora Mengele” – recenzja i ocena

Fikcyjna rozmowa z osławionym Aniołem Śmierci to dość ryzykowna formuła opowiadania o naturze systemu totalitarnego. Czy warto sięgnąć po książkę „Spowiedź doktora Mengele”?

Anna Czerwińska-Rydel – ,,Gen i już! Opowieść o Stefanie Banachu” – recenzja i ocena

Polski matematyk, genialny uczony, ponadprzeciętny umysł. Tak w kilku słowach można opisać Stefana Banacha, jednego z przedstawicieli sławnej lwowskiej szkoły matematycznej. Kim był? Czym zasłynął? Co mu zawdzięczamy? Książka dla najmłodszych ,,Gen i już! Opowieść o Stefanie Banachu” stanowi próbę odpowiedzi na niemal wszystkie pytania stawiane przez dzieci (i nie tylko!)

Peter Frankopan – „Jedwabne szlaki. Nowa historia świata” – recenzja i ocena

Nie sposób zrozumieć obecnego świata bez zrozumienia przeszłości. Ale jak w najprostszy sposób pokazać to przyszłym pasjonatom historii i polityki, którzy nie są jeszcze sami w stanie znaleźć odpowiednich źródeł, a już godzinami potrafią patrzeć w mapę świata i zastanawiać się, dlaczego jedni byli wielcy, a inni tacy słabi? Z rozwiązaniem tego problemu przychodzi Peter Frankopan, który w odmienionym, popularnym wydaniu słynnej książki „Jedwabne Szlaki. Nowa historia świta” wyjaśnia małym i dużym kształt obcego świata.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

reklama
Komentarze
o autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu. Nauczyciel akademicki - prowadzi zajęcia z popularyzacji historii w internecie dla studentów historii UW.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2025 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone