10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (24 IX 20)

opublikowano: 2020-09-24 14:36
wolna licencja
poleć artykuł:
Polski prezydent Kostaryki: Teodoro Picado Michalski; Polskie Termopile? Obrona Wizny to jeden z największych mitów kampanii wrześniowej; Czy wikingowie stworzyli Ruś?; Czy urbex może być formą popularyzacji historii? – to tylko niektóre z poruszanych przez nas ostatnio tematów. Zobacz zestawienie naszych najciekawszych treści!
REKLAMA


Premiera: Michał Beczek – „Wikingowie na Rusi”

U schyłku VIII wieku, gdy świat był pogrążony w mrokach średniowiecza, a państwa Europy dopiero zaczęły zapisywać karty historii, na wschodzie kontynentu pojawili się tajemniczy przybysze z północy.

Polski prezydent Kostaryki: Teodoro Picado Michalski

Kostaryka przeczy stereotypowi bananowej republiki. Pozostaje jednym z najstabilniejszych politycznie krajów Ameryki Łacińskiej o ustroju nieco podobnym do amerykańskiego. 8 maja 1944 roku jej prezydentem został syn polskiej lekarki Teodoro Picado Michalski.

Polskie Termopile? Obrona Wizny to jeden z największych mitów kampanii wrześniowej

Obrona Wizny stanowi symbol bohaterstwa polskich żołnierzy. Wydarzenia, które rozegrały się w dniach 7–10 września 1939 roku stały się kanwą powieści Jacka Komudy pt. „Wizna”, opowiadającej o desperackiej walce kapitana Władysława Raginisa z niemiecką armią. O znaczeniu bitwy oraz przebiegu kampanii wrześniowej opowiada autor publikacji.

Czy wikingowie stworzyli Ruś?

W połowie XVIII wieku w carskiej Rosji rozgorzał spór o korzenie średniowiecznej Rusi. Jaki wpływ na proces tworzenia państwa mieli Skandynawowie? Kiedy przybysze z północy zainteresowali się podbojem Europy Wschodniej?

Czy urbex może być formą popularyzacji historii?

Urbex to zyskujące na popularności hobby. Jego celem jest poznawanie historii opuszczonych miejsc poprzez ich eksplorację. Czy w związku z tym może być nowatorską formą popularyzowania historii wśród młodzieży?

„My bohaterami? Prawdziwi bohaterowie to bombowcy” - mawiał as przestworzy Marian Duryasz, lotnik biorący udział w Bitwie o Anglię

Znaczenie Bitwy o Anglię dla losów II wojny światowej jest niebagatelne. Jednym z jej uczestników był as przestworzy Marian Duryasz. Jego relację pogłębioną o realia życia pilotów, opisy walk powietrznych i sylwetki kolegów można przeczytać w publikacji „Moje podniebne boje. Wspomnienia dowódcy Dywizjonu 302”. Jaki był prywatnie? O tym rozmawiamy z jego synem, Markiem Duryaszem.

James Bond w Polsce? Agent brytyjskiego wywiadu faktycznie istniał? IPN ma na to dowody

James Bond to jeden z najsłynniejszych z tajnych szpiegów wszechczasów. Postać tę znamy z kart powieści „Casino Royal” Iana Fleminga oraz z bijących rekordy popularności filmów opowiadających o przygodach agenta 007. Okazuje się, że bohater ten istniał naprawdę, a w jego życiu pojawił się także wątek polski. A może to jedynie drwina Brytyjczyków?

Rewolucja węgierska 1956 [Galeria]

Na przełomie października i listopada 1956 roku Węgrzy, niezadowoleni z sytuacji polityczno-gospodarczej w kraju, wzniecili powstanie, znane też jako „rewolucja 1956”. Zostało ono niestety krwawo stłumione po interwencji Armii Radzieckiej... Oto zbiór interesujących zdjęć z czasu tego zrywu. UWAGA: niektóre zdjęcia mogą zostać uznane przez część odbiorców za drastyczne.

Husajn kontra Chomejni – wojna iracko-irańska (1980-1988)

To miała być krótka, zwycięska wojna, która zwiększyłaby prestiż międzynarodowy triumfatora. Wojna iracko-irańska przeciągnęła się jednak w długotrwały konflikt na wyniszczenie, w którego tle znalazły się interesy mocarstw, handel ropą oraz użycie broni chemicznej.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Zostań Patronem Histmaga i wybierz temat, który opiszemy!

Wystartowało głosowanie nad tematem artykułu, który pojawi się dzięki Waszemu wsparciu na łamach Histmaga. Głosowanie odbywa się na stronach naszego profilu w Patronite.

Bitwa pod Piławcami, czyli „hańba plugawiecka”

Klęski nad Żółtymi Wodami i pod Korsuniem, niewola hetmanów, śmierć króla, wojna domowa połączona z rewolucją społeczną – oto początek powstania Chmielnickiego. Wkrótce doszła do tego bodaj najbardziej haniebna porażka w nowożytnych dziejach kraju: bitwa pod Piławcami.

Unikatowe zdjęcia Warszawy z czasu Powstania Warszawskiego od dziś dostępne online

Muzeum Powstania Warszawskiego na swojej stronie internetowej udostępniło oryginalne zdjęcia lotnicze, dzięki którym możemy zrekonstruować wydarzenia rozgrywające się w trakcie Powstania Warszawskiego. Wszystkie zdjęcia wykonano 18 września 1944 roku o godz. 11.30 z pokładu rosyjskiego samolotu podczas lotu zwiadowczego realizowanego przez 2. Samodzielny Pułk Zwiadu Lotnictwa 16 Armii Lotniczej.

Jak pracowała Główna Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich?

Dorobek Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce jest imponujący. W jaki sposób komisja zbierała materiały? Jak docierano do osób, które w czasie II wojny światowej ratowały Żydów?

Dowódca, który dał III Rzeszy blitzkrieg: Heinz Guderian

Heinz Wilhelm Guderian był niemieckim teoretykiem wojskowości i generałem, którego korpus we wrześniu 1939 roku został pod Wizną na kilka dni zatrzymany przez oddział kapitana Władysława Raginisa. Jak wyglądała kariera głównego organizatora wojsk pancernych Trzeciej Rzeszy?

Afganistan, Bośnia, Czeczenia. Wojna w obiektywie Michaiła Jewstafjewa [Galeria]

Michaił Jewstafjew (ur. 1963) to rosyjski artysta, który oprócz malunków zasłynął również świetnymi zdjęciami reporterskimi z różnych wojen. Był świadkiem walk w Afganistanie, oblężenia Sarajewa czy rosyjskiego szturmu na Grozny. Oto niektóre z jego interesujących prac! UWAGA: niektóre zdjęcia mogą zostać uznane przez część odbiorców za drastyczne.

Wizna. Kapitana Raginisa pożegnanie we dworze

Strękowa Góra, w rejonie Wizny. Za kilka dni rozegra się tu jedna z najbardziej dramatycznych walk polskiego Września. Kapitan Raginis przybywa do dworu Jamiołkowskiego w Strękowej Górze. Jest 5 września 1939 roku...

Wojny książąt w XVI wieku

Ewolucja monarchii stanowych, a także centralizacja władzy w Europie doprowadziły do zaostrzenia rywalizacji o hegemonię na kontynencie. Przed wami pierwsza połowa XVI wieku w pigułce.

Semiramida i Onnes

Młoda Semiramida poznaje potężnego wodza Onnesa wracającego z wyprawy wojennej. Wódz oznajmia pięknej dziewczynie, że zostanie jego żoną... Tak rozpoczyna się najnowsza powieść Ewy Kassali.

Niemiecka polityka okupacyjna wobec chłopów

W jaki sposób nazistowskie Niemcy realizowały politykę okupacyjną na polskiej wsi na terenie Generalnego Gubernatorstwa? Jakie metody stosowano wobec polskich chłopów?

„ELEAR" – kiedy Polacy rządzili Moskwą, czyli nowy film twórców „Zrodzonych do szabli”

Tatarzy weszli i wyszli, Francuzi zajęli na chwilę niemal puste mury. Z kolei Polacy kontrolowali Moskwę przez dłuższy czas i nie dali się z niej tak łatwo wyrzucić. Historia ta stała się kanwą powstającego właśnie pełnometrażowego, polskiego filmu fabularnego. Będzie to kolejna produkcja twórców „Zrodzonych do Szabli".

„Żołnierz polski potrafi ochronić od najazdu wroga”, 18-24 września [Wiktoria 1920]

20 września Rada Ligi Narodów przyjmuje rezolucję, która potwierdza tzw. linię Focha na Suwalszczyźnie, jako tymczasową linię demarkacyjną między Polską a Litwą. Tego dnia Polacy ruszają do natarcia na Grodno.

Mistrzowie malarstwa: Canaletto i jego Warszawa [Galeria]

Bernardo Bellotto, znany też jako Canaletto, był malarzem, Włochem rodem z Wenecji, który znalazł zatrudnienie na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z czasów jego działalności w Polsce pozostało wiele wspaniałych obrazów przedstawiających Warszawę. Jak wyglądała stolica w wieku XVIII? Co artysta dostrzegł na gwarnych ulicach miasta?

Badaczka: kapłani egipscy nie zawsze pracowali na pełen etat

W przeciwieństwie do współczesnych wielkich religii monoteistycznych egipscy kapłani nie byli przywódcami religijnymi, którzy pełnili rolę duszpasterską, głosząc zasady wiary. Wielu z nich nie pracowało tylko na rzecz świątyni, ale na własny rachunek – mówi historyk dr Joanna Wilimowska.

Komputerowe symulacje pozwolą zrozumieć mechanizmy handlu w starożytnym Rzymie

Czy da się badać gospodarkę, nie znając cen, płac i PKB? W dodatku gospodarkę, która nie istnieje od ponad 1500 lat – bo mowa o starożytnym Rzymie? Da się, a to dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod, w tym komputerowych symulacji – przekonuje dr Paulina Komar.

Naukowiec: starożytna mozaika z domu w Nea Pafos na Cyprze była krytyką chrześcijaństwa

Starożytna mozaika znajdująca się w domu pochodzącym z IV w., w centrum starożytnego miasta Pafos na Cyprze była „obrazkową” krytyką chrześcijaństwa – uważa dr hab. Marek T. Olszewski. Powstała prawdopodobnie z inspiracji neoplatończyków, którzy krytykowali wyznawców nowej religii.

Badanie: genetyczne dowody na wyprawy Wikingów po Europie

W okresie wikińskim, czyli w latach 750-1050, genom Skandynawów pojawił się w licznych częściach Europy, szczególnie w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Islandii i na Grenlandii – wynika z szeroko zakrojonych analiz DNA. Artykuł na ten temat opublikowano w magazynie „Nature”.

Policja odnalazła skradzione dzieła Galileusza, Newtona i Petrarki

W środę, 16 września, funkcjonariusze z Met’s Specialist Crime South we współpracy z rumuńską policją odnaleźli około 200 cennych ksiąg i inkunabułów o szacunkowej wartości ponad 2,5 mln euro. Wśród nich są m.in. dzieła Galileusza, Newtona, Petrarki, Dantego, a także 80 szkiców malarza Francisca de Goi.

Jak Witold Pilecki dostał się na ochotnika do Auschwitz?

19 września 1940 roku podczas niemieckiej łapanki na Żoliborzu schwytany został Witold Pilecki. W tej samej łapance aresztowano również Władysława Bartoszewskiego. Obaj trafili do KL Auschwitz.

Miejsca pamięci Polaków zamordowanych na Wschodzie

17 września 1995 roku został odsłonięty w Warszawie Pomnik Poległym i Pomordowany na Wschodzie, poświęcony pamięci Polaków, którzy zostali wysiedleni w głąb ZSRR, ofiarom łagrów syberyjskich i zbrodni katyńskiej, a także poległym po agresji sowieckiej w 1939 roku.

Ludzie z Auschwitz: kaci i ofiary

Dramat obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w 1945 roku dobiegł końca. Jednak zarówno więźniowie, którzy go przetrwali, jak i ich oprawcy żyli dalej. Kim byli i jaki los spotkał ludzi, którzy widzieli zagładę na własne oczy?

Greta Garbo i inne. Słynne aktorki dwudziestolecia międzywojennego

18 września 1905 roku urodziła się Greta Garbo, jedna z najsłynniejszych aktorek w historii kina. W okresie przed 1939 r. w środowisku filmowym pojawiło się wiele fenomenalnych i pięknych gwiazd, które zachwycają do dzisiaj.

Promocja Histmagowych e-booków w Ebookpoint. Nasze tytuły już od 3,25 zł!

Ruszyła promocja w księgarni Ebookpoint – nasze ebooki możecie kupić z bardzo dużymi zniżkami sięgającymi do 45%, a ceny zaczynają się już od 3,25 zł. Wpływy ze sprzedaży wspierają działalność naszego portalu. Promocja jest aktywna do poniedziałku 28 IX!

Ludzie i pieniądze 1794 - 1914 - dodatek Mówią Wieki - odcinek 5-6

Magazyn „Mówią Wieki” kontynuuje publikację cyklu 12 darmowych dodatków edukacyjnych o historii gospodarczej. W części piątej i szóstej możemy m.in. poznać losy Leopolnda Kronenberga i Jana Blocha, a także dowiedzieć się jak przebiegały modernizacje Staropolskiego Okręgu Przemysłowego.

Pawieł Annienkow – „Gogol w Rzymie. Listy z zagranicy” oraz Ryszard Szawłowski – „Rafał Lemkin. Biografia intelektualna”

Książka Pawła Annienkowa „Gogol w Rzymie. Listy z zagranicy” jest przenikliwym portretem jednego z najważniejszych twórców dla literatury rosyjskiej. Z kolei publikacja Ryszarda Szawłowskiego „Rafał Lemkin. Biografia intelektualna” jest pierwszą pracą wszechstronnie przedstawiającą drogę zdolnego prawnika od początku jego kariery w międzywojennej Polsce aż do osiągnięcia statusu uznanego międzynarodowego jurysty.

Krzysztof Mroczkowski, Leszek Kawa – „Wojna widziana z kuchni... i kuchnia na wojnie”

Książka Krzysztofa Mroczkowskiego i Leszka Kawy „Wojna widziana z kuchni... i kuchnia na wojnie” jest nowatorskim ujęciem historii wojen. Łatwiej zrozumieć pewne zdarzenia, wiedząc, że król Ludwik XIV przepadał za truskawkami, a Ludwik XV nie mógł przełknąć kawioru od cara Piotra Wielkiego...

Kamil Dworaczek – „NSZZ Solidarność w PKP w latach 1980-1989. Przykład Dolnośląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych” – recenzja i ocena

Praca na kolei cieszyła się niegdyś wyjątkowym prestiżem. Niestety kilkadziesiąt lat istnienia PRL-u, doprowadziło branżę kolejarską do prawdziwej nędzy. Taki właśnie obraz wyłania się z ważnej książki Kamila Dworaczka, który nie tylko scharakteryzował polską kolej lat osiemdziesiątych, ale również ukazał na przykładzie Dolnośląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowej – walkę o polepszenie warunków pracy, zwiększenia zarobków czy zapewnienia istotnych przywilejów socjalnych w okresie „karnawału Solidarności”.

Piotr Chmielowiec – „Kryptonim Borsuki” – recenzja i ocena

Leśne akcje bojowe, odbijanie zakładników, a po wyzwoleniu ziemi z rąk okupanta zamiast upragnionej wolności – konieczność dalszego życia w ukryciu. To nie scenariusz filmu wojennego, ale brutalna rzeczywistość militarnego podziemia polskiego w okresie II wojny światowej. Na przykładzie obszaru łańcuckiego działalność tę opisuje Piotr Chmielowiec w swojej nowej książce „Kryptonim Borsuki”.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone