10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (24 V 18)

opublikowano: 2018-05-24 14:31
wolna licencja
poleć artykuł:
„Jadwiga, córka Kazimierza Wielkiego i jej tajemnicze małżeństwo”, „Macedonia zmieni nazwę? Jest konkretna propozycja”, „Szolc-Rogoziński – Polak na Czarnym Lądzie” czy „Mieszko I i chrystianizacja Polski – proces był szybszy, niż sądzono?”. To tylko niektóre z materiałów opublikowanych ostatnio na łamach Histmaga. Polecamy zestawienie naszych najciekawszych artykułów!
REKLAMA


Jadwiga, córka Kazimierza Wielkiego i jej tajemnicze małżeństwo

Jadwiga, córka Kazimierza III Wielkiego, wychowywała się na węgierskim dworze, a o odpowiednie wydanie jej za mąż miał zadbać król Ludwik Andegaweński. Kogo wybrał na męża najmłodszej Kazimierzówny? Tego źródła nie przekazały.

Macedonia zmieni nazwę? Jest konkretna propozycja

Premier Macedonii Zoran Zaew ogłosił, że doszło do porozumienia z Grecją w sprawie nazwy były jugosłowiańskiej republiki. Polityk prosi obywateli i opozycję o zaakceptowanie tej ugody.

Szolc-Rogoziński – Polak na Czarnym Lądzie

Zorganizował pierwszą polską ekspedycję do Afryki. Miała ona zwrócić uwagę świata na sprawę polskich dążeń do niepodległości. Jak wyglądała wyprawa Stefana Szolca-Rogozińskiego do Kamerunu?

Mieszko I i chrystianizacja Polski – proces był szybszy, niż sądzono?

Pierwsze chrześcijańskie, szkieletowe cmentarze zakładano w Polsce już w X w., a nie dopiero w początkach XI w. – uważa mediewista, prof. Andrzej Buko. Tym samym przyjmuje, że chrystianizacja kraju zainicjowana przez Mieszka I wcale nie była pozorna.

Digitalizacja zbiorów – przyszłość badań i muzealnictwa?

Należąca do Polskiej Akademii Nauk Biblioteka Kórnicka podjęła się trudnego, choć potrzebnego zadania – właśnie trwają prace nad konserwacją i digitalizacją jej zbiorów. Jak powinna wyglądać platforma udostępniająca takie zbiory? Co warto digitalizować? Czy digitalizacja jest potrzebna? Zapytaliśmy o to członków redakcji i współpracowników portalu Histmag.org. Czekamy też na Wasz głos w komentarzach!

Ostatnie lata II RP: polityka z pozycji siły [Nieskończenie Niepodległa]

W ślad za skutecznymi aneksjami III Rzeszy wobec Austrii i Czechosłowacji, władze II RP postanawiają skorzystać z aury stanowczej polityki między narodami.

Kostaryka: od wojny domowej do Drugiej Republiki

Mimo ostrego sporu politycznego między rządem a zjednoczoną opozycją w Kostaryce podczas wyborów prezydenckich w 1948 roku nie odnotowano większych incydentów. Wydawało się, że nowa ordynacja wyborcza się sprawdziła. A jednak miesiąc później wybuchła wojna domowa.

Mieszko I bohaterem gry komputerowej – poznaj „Ancestors Legacy”! [video]

W „Ancestors Legacy” wyruszysz na podbój średniowiecznej Europy w serii długofalowych kampanii. Wybierz jedną z czterech dostępnych frakcji – Wikingów, Anglosasów, Germanów bądź Słowian – i poprowadź ich do zwycięstwa. Kluczem do niego będzie sięgnięcie po szeroki wachlarz taktycznych opcji, wykorzystanie przewagi terenu oraz rozsądne zarządzanie obozami i osadami. Zobacz na trailerze jak wygląda gra!

Promocja e-booków Histmag.org w Ebookpoint – 50 procent zniżki

Wystartowała promocja naszych e-booków w księgarni Ebookpoint. Możecie je zamówić za połowę ceny. Wpływy ze sprzedaży wspierają nasz portal. Promocja potrwa do 27 maja.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Konkurs: „Krótka historia pijaństwa”!

Mark Forsyth w „Krótkiej historii pijaństwa” w zabawny i lekki sposób snuje opowieść o romansie ludzkości z alkoholem od czasów najwcześniejszych aż po współczesność. Czy ludzkość zaszłaby tak daleko, gdyby nie piła? W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 egz. tej książki!

Konkurs: „Lenin. Dyktator”!

Lenin wymyka się schematom, którym podlegali wszyscy późniejsi dyktatorzy. Biografia „Lenin. Dyktator” autorstwa Victora Sebestyena to nie tylko wnikliwe studium dyktatury. W naszym konkursie możecie wygrać jeden z 4 egzemplarzy tej książki!

Konkurs: „Stefan Szolc-Rogoziński”

Stefan Szolc-Rogoziński to postać ze wszech miar nietuzinkowa. 4 egzemplarze jego biografii „Stefan Szolc-Rogoziński. Zapomniany odkrywca Czarnego Lądu” możecie wygrać w naszym dzisiejszym konkursie. Zapraszamy do udziału w zmaganiach!

Rozstrzygnięcie kwietniowych konkursów!

W kwietniu przeprowadziliśmy w naszym portalu 6 konkursów, w których można było wygrać wiele ciekawych nagród. Sprawdź, czy jedna z nagród nie powędruje już wkrótce do Ciebie!

Pić jak prawdziwi wikingowie

Thor, Loki i zakład o wypicie rogu z piwem? Pod okiem wiecznie pijanego Odyna było to możliwe. A wikingowie z całą pewnością dorównywali swoim bogom w piciu.

„Ku zwycięstwu” – gra komputerowa o Powstaniu Wielkopolskim i odzyskaniu niepodległości

„Ku Zwycięstwu” – tak będzie brzmiał tytuł gry komputerowej o Powstaniu Wielkopolskim i odzyskaniu niezależności przez Polskę. Urząd Wojewódzki w Poznaniu ogłosił, że gra będzie jednym z dofinansowanych projektów na 100. rocznicę odzyskania niepodległości i 100. rocznicę wybuchu zrywu Wielkopolan.

Zmarł Richard Pipes

17 maja, w wieku 94 lat, odszedł znany amerykański historyk i sowietolog Richard Pipes. O śmierci naukowca poinformował wydział historii Uniwersytetu Harvarda.

Polscy archeolodzy odkryli kilkadziesiąt hieroglifów przy świątyni bogini egipskiej

Kilkadziesiąt zapisków hieroglificznych odkryli polscy naukowcy na skałach w sąsiedztwie świątyni bogini Hathor w Gebelein w Środkowym Egipcie. Zapisane tam prośby o wstawiennictwo u bóstw wykonali pątnicy lub kapłani – uważają badacze.

Filmy historyczne i seriale w telewizji (21 V – 27 V 2018)

Historia na małym ekranie, czyli filmy i seriale historyczne, produkcje inspirowane historią oraz dokumenty historyczne. To wszystko znajdziecie w naszym subiektywnym zestawie najciekawszych propozycji filmowych, które możecie zobaczyć w telewizji w najbliższym tygodniu!

9. Warszawskie Targi Książki – przegląd stoisk

Do niedzieli na Stadionie Narodowym w Warszawie trwają 9. Warszawskie Targi Książki. Wśród książek nie zabrakło także propozycji dla miłośników historii. Odwiedziliśmy poszczególnych wydawców i zapytaliśmy o polecane przez nich publikacje. Nasz przegląd ułożyliśmy w kolejności zgodnej z kolejnością stoisk na targach, zaczynając od tych na parterze. Zobaczcie jakie książki Wydawcy polecają miłośnikom historii!

Zmiany w regulaminie serwisu i polityce prywatności

W związku z wejściem w życie od 25 maja nowych regulacji o ochronie danych osobowych (RODO) dokonaliśmy zmian w naszym regulaminie oraz polityce prywatności. Zmiany dostosowują je do nowych przepisów, nie wpływają na sposób użytkowania serwisu przez użytkowników.

Udostępnianie Cyfrowych Zasobów Biblioteki Kórnickiej – opis prac nad Platformą dla zbiorów cyfrowych XXI wieku!

23 września 2019 - wydaje się być datą niezwykle odległą, ale czy na pewno tak jest? Do tego terminu wg wskazań projektu unijnego „Cyfrowe udostępnianie zasobów Polskiej Akademii Nauk – Biblioteki Kórnickiej” ma zostać udostępniona najnowocześniejsza w Polsce Platforma Cyfrowa Zasobów Naukowych należących do Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk!

„Ancestors Legacy: Edycja Mieszka I”– premiera gry już za kilka dni!

„Ancestors Legacy” to strategia czasu rzeczywistego rozgrywająca się w czasach średniowiecznych autorstwa polskiego studia Destructive Creations. Wzbogacona o dodatki pudełkowa Edycja limitowana gry „Ancestors Legacy: Edycja Mieszka I” będzie dostępna w standardowej cenie już od 22 maja do wyczerpania nakładu premierowego. Gra w polskiej edycji ozdobiona jest specjalną okładką autorstwa Mariusza Kozika!

Victor Sebestyen – „Lenin. Dyktator”

Biografia Lenina autorstwa Victora Sebestyena to nie tylko wnikliwe studium dyktatury. To także – a może przede wszystkim – głęboki, intymny portret człowieka odpowiedzialnego za największy horror ludzkości.

Mark Forsyth – „Krótka historia pijaństwa”

Lekki styl, barwne anegdoty, zaskakujące fakty i całkiem spore procenty… angielskiego humoru. Jak pili starożytni? Czy Wikingowie walczyli na trzeźwo? Czy największe polityczne decyzje były podejmowane przez pijanych? Tego i wielu innych rzeczy można dowiedzieć się z tej książki!

Sławomir Leśniewski – „Drapieżny ród Piastów”

Do niedawna wydawało się, że o pierwszych władcach Polski wiadomo wszystko. Tymczasem najnowsze odkrycia naukowe pokazują, że im więcej o Piastach wiemy, tym więcej pojawia się nowych pytań i tajemnic do odkrycia. Z fenomenem rodu Piastów w swej najnowszej książce postanowił zmierzyć się popularyzator historii Sławomir Leśniewski.

Dariusz Skonieczko, Maciej Klósak – „Stefan Szolc-Rogoziński. Zapomniany odkrywca Czarnego Lądu”

Stefan Szolc-Rogoziński to postać ze wszech miar nietuzinkowa. Pochodzący z Kalisza orędownik niepodległej Polski, będący patriotą i niespokojną duszą, a także łowcą przygód – nie tylko podróżniczych – przez całe życie poszukiwał swego miejsca na ziemi. W końcu wyruszył na podbój Afryki. O jego losach opowiada książka „Stefan Szolc-Rogoziński. Zapomniany odkrywca Czarnego Lądu”!

Helena Kowalik – „PeeReL zza krat. Głośne sprawy sądowe z lat 1945-1989” – recenzja

Jak wyglądał świat przestępstw i sądownictwa w okresie PRL-u? Helena Kowalik zabiera czytelnika w podróż po głośnych procesach sądowych, przedstawiając pełen kalejdoskop przewinień wobec komunistycznej wykładni prawa.

Andrzej Brzeziecki – „Czerniawski. Polak, który oszukał Hitlera” – recenzja

Hitler rozpoczął wojnę, Czerniawski pomógł ją zakończyć. Czy agent Brutus faktycznie wyprowadził w pole nazistowskie służby i przyczynił się do zakończenia najkrwawszego konfliktu w dziejach? Jak duży był jego wkład w ostateczne zwycięstwo Aliantów?

Hanna Świda-Ziemba – „Uchwycić życie. Wspomnienia, dzienniki i listy 1930-1989” – recenzja

Co zajmowało dzieci w czasie II wojny światowej? Jaki był stosunek młodzieży do socjalizmu? I jaką komedię trzeba było odegrać, żeby nie iść na kompromis z PRL? O tym we wspomnieniach znanej socjolog Hanny Świdy-Ziemby.

Reed Tucker – „Mordobicie. Wojna superbohaterów. Marvel kontra DC” – recenzja

Czarna Pantera, Avengers, Deadpool. Lub, jak kto woli, Batman, Superman i Wonder Woman. Za kulisami walki superbohaterów ze złoczyńcami toczy się prawdziwa wojna bez granic. Toczą ją dwa koncerny – Marvel i DC Comics.

Michael Wolff – „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” – recenzja

Donald Trump jako geniusz czy Donald Trump jako tyran? To jedna z najgłośniejszych książek politycznych ostatnich miesięcy. Jaki obraz prezydenta USA wyłania się z najnowszej książki Michaela Wolffa?

Dominik W. Rettinger – „Kommando Puff” – recenzja

Działalność burdeli w obozach koncentracyjnych jest wypierana ze społecznej świadomości historycznej. O puffach więźniowie z zasady wypowiadają się bardzo oględnie i tylko wtedy, gdy nie mogą uniknąć odpowiedzi. Czy powieść może coś zmienić w tej materii?



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone