10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (26 III 20)

opublikowano: 2020-03-26 16:11
wolna licencja
poleć artykuł:
Józef Piłsudski – Pierwszy Marszałek Polski; Co dla ratowania Żydów zrobili polscy dyplomaci? Zobacz film IPN „Paszporty Paragwaju”; Przypominać i upamiętniać – Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów; Niezwykłe kolorowe fotografie Imperium Rosyjskiego sprzed ponad 100 lat – to tylko wybrane tytuły materiałów spośród opublikowanych na łamach Histmaga. Zapoznaj się z zestawieniem naszych najciekawszych treści z ostatnich dni!
REKLAMA


Józef Piłsudski – Pierwszy Marszałek Polski

19 marca 1920 r. Józef Piłsudski został Pierwszym Marszałkiem Polski, wyznaczając tym samym miejsce tej godności w hierarchii stopni wojskowych Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Ranga, choć przez długi czas nienadawana, przetrwała do dziś w nieco zmienionej formie. Co ciekawe, najwyższy polski stopień wojskowy przypadł w udziale także obywatelom innych krajów.

Co dla ratowania Żydów zrobili polscy dyplomaci? Zobacz film IPN „Paszporty Paragwaju”

Film „Paszporty Paragwaju” w reżyserii Roberta Kaczmarka opowiada historię współpracy polsko-żydowskiej, której celem nadrzędnym było ratowanie życia drugiego człowieka. W tym celu fałszowano paszporty krajów neutralnych, które trafiały potem do Żydów w okupowanej Europie. Dzięki nim uniknęli oni w większości wywózek do niemieckich obozów zagłady.

Przypominać i upamiętniać – Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Od dwóch lat 24 marca to oficjalnie Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. O istocie tego święta, niezwykłych historiach z czasów okupacji oraz działaniach IPN w związku z tym szczególnym dniem rozmawialiśmy z dr. Mateuszem Szpytmą, Zastępcą Prezesa Instytutu.

Niezwykłe kolorowe fotografie Imperium Rosyjskiego sprzed ponad 100 lat – cz. 2! [Galeria]

Siergiej Prokudin-Gorski (1863-1944), z wykształcenia chemik, był rosyjskim fotografem i jednym z pionierów fotografii kolorowej. W latach 1905-1915 podróżował po Imperium Rosyjskim i przy użyciu opracowanej przez siebie techniki utrwalał życie jego mieszkańców. Oto druga część galerii jego pięknych, barwnych fotografii, dzięki którym możemy poznać niezwykły świat, którego już nie ma!

COVID-19, Igrzyska-21

24 marca ogłoszona została decyzja spodziewana, choć z pewnością bezprecedensowa: Igrzyska Olimpijskie w Tokio zostają przesunięte na rok 2021! Podobna sytuacja nigdy nie zdarzyła się w nowożytnych dziejach tych zawodów, choć parę razy nie odbyły się one wcale. Zdarzało się również, że bojkotowało je pół świata. W tym szczególnym dla sportu dniu przyjrzyjmy się nieco tym przypadkom.

Sprzeciw wobec apartheidu w RPA

W 1990 roku Republika Południowej Afryki oficjalnie odeszła od zbrodniczej polityki apartheidu. Sposób w jaki tego dokonano budzi nadzieję, że wspólne budowanie jednego kraju przez ludzi o różnych kolorach skóry jest możliwe.

Armia Rokossowskiego – jak radziecki marszałek stworzył siłę polskiego wojska?

W okresie stalinowskim jednym z priorytetów rządzących Polską stała się rozbudowa wojska. W ciągu kilku lat w LWP zamiast koni pojawiły się odrzutowce, a zwykłą piechotę zaczęły zastępować oddziały zmechanizowane. Wszystko to pod rządami w armii… radzieckiego marszałka.

Top 20 z 20 tysięcy! Najpopularniejsze teksty z Histmag.org

Przykuwające Waszą uwagę, odkrywcze, edukujące, a nieraz zdumiewające. Oto teksty, które pokochaliście przez lata naszej działalności! Prezentujemy Wam wybór 20 absolutnie najchętniej czytanych przez Was tekstów spośród ponad 20 tysięcy, które ukazały się w Histmag.org. #Zostanwdomu i czytaj!

Największe epidemie w historii ludzkości [infografika]

W dziejach ludzkości zdarzały się już wielkie epidemie pochłaniające miliony ofiar. Choć koronawirusowi jeszcze daleko do ogromnych liczb związanych z Czarną Śmiercią czy grypą hiszpanką, to jednak absolutnie nie możemy lekceważyć sytuacji. Zobacz, jak przedstawiały się największe epidemie w dziejach ludzkości w liczbach i podejmij mądrą decyzję - #zostanwdomu i #bądźbohateremhistorii.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką - materiały multimedialne IPN

24 marca 2020 roku po raz trzeci obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Tego dnia mija dokładnie 76 lat od zamordowania przez Niemców bohaterskiej rodziny Ulmów oraz ukrywanych przez nich Żydów. W związku z epidemią wszystkie uroczystości upamiętniające zostały odwołane lub przeniesione, jednak IPN przygotował bogatą ofertę multimedialną. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z nią.

Józef Kudła: przerwana kariera aktora i baletmistrza

Był nazywany „polskim Serge’m Lifarem”, występował z Polskim Baletem Reprezentacyjnym w Europie i Ameryce, grał też u boku Jadwigi Smosarskiej w filmie „Jadzia”. Kim był Józef Kudła i dlaczego popadł w zapomnienie?

Maria I Stuart. Dekapitacja królowej

„Powiedz królowej Anglii, żem umarła wierna mojej religii, jak prawdziwa katoliczka, prawdziwa Szkotka i prawdziwa księżniczka. Niech Bóg ma zmiłowanie dla tych, którzy zażądali mojej głowy” – te słowa krótko przed śmiercią miała wypowiedzieć Maria Stuart do swego hofmistrza Melvila. Jak wyglądała egzekucja królowej?

W pałacu Nerona

Mało kto lubił uczty Nerona; każda zdawała się ciągnąć w nieskończoność – i ta również nie była wyjątkiem...

Zostań Patronem Histmaga i wybierz temat, który opiszemy!

Wystartowało głosowanie nad tematem artykułu, który pojawi się dzięki Waszemu wsparciu na łamach Histmaga. Głosowanie odbywa się na stronach naszego profilu w Patronite.

Ucieczka Józefa Piłsudskiego ze szpitala psychiatrycznego

Gdy w 1900 roku Józef Piłsudski został aresztowany, zaczął symulować chorobę umysłową. Z więzienia trafił na obserwację do szpitala dla psychicznie chorych im. św. Mikołaja Cudotwórcy w Petersburgu. Przygotowano plan ucieczki...

How did the Polish diplomacy contribute to saving Jews? Watch „Passports to Paraguay”, a documentary by IoNR.

“Passports to Paraguay” is a documentary on unusual and forgotten cooperation between Polish diplomacy in Switzerland and Jewish organizations. To save Jews, Polish diplomats have falsified passports of war-neutral countries. Thanks to their distribution, thousands of Jews were saved from death camps. Only now the survivors' families find out to whom they owed saving their lives.

Wojna francusko-pruska w fotografii [Galeria]

Choć trwającą w latach 1870-1871 wojnę francusko-pruską znamy głównie z obrazów batalistycznych, to z owego okresu przetrwało też sporo zdjęć. Oto dokumentacja fotograficzna przedstawiająca obie strony XIX-wiecznego konfliktu.

Wielka Rumunia. Duży kraj z dużymi problemami

Wielka Rumunia, czyli Romania Mare powstała w 1920 roku była urzeczywistnieniem nacjonalistycznych pragnień polityków w Bukareszcie. Nowe granice okazały się jednak trudne do utrzymania. Roszczenia do rumuńskich ziem zgłaszały Węgry, Bułgaria i ZSRR.

Archeolodzy badają wielkopolskie... jezioro. Ma to związek z osadą obronną sprzed 4 tys. lat

Około 4 tys. lat temu w dzisiejszym Bruszczewie (Wielkopolska) istniała unikalna w skali Europy Środkowej obszerna osada obronna, która otoczona była jeziorem. Teraz naukowcy przyjrzą się bliżej temu zbiornikowi i spróbują ustalić m.in. jak wpłynął na niego człowiek.

Kunegunda: córka Kazimierza Wielkiego [Podcast]

Kunegunda – młodsza córka króla Polski Kazimierza III Wielkiego i Anny Aldony – nie zaznała małżeńskiego szczęścia. Została co prawda poślubiona księciu bawarskiemu Ludwikowi, ale z powodu rodzinnych sporów przez lata nie mogła zamieszkać w ojczyźnie męża. Posłuchaj!

Niedzielnik Adamkiewcza: Ten obcy

W świecie, w którym z trudem próbowano wytłumaczyć mechanizmy roznoszenia się zarazy i jej genezę, odpowiedzią wypełniającą tę irytującą lukę było poszukanie kozła ofiarnego. Dziś, kiedy procesy rozwoju choroby dużo łatwiej ogarnąć rozumem, podejrzany bywa ten sam: obcy.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką [PROGRAM OBCHODÓW]

Jutro, 24 marca 2020 roku, po raz trzeci będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Tego dnia mija dokładnie 76 lat od zamordowania przez Niemców bohaterskiej rodziny Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów. Jak będą przebiegały tegoroczne obchody?

Kilkanaście domów sprzed ok. 3 tys. lat przebadali archeolodzy w Delcie Nilu

Kilkanaście domów sprzed ok. 3 tys. lat, wraz z ich wyposażeniem, przebadali archeolodzy w Tell el-Retaba w egipskiej Delcie Nilu. Badania konstrukcji z tego okresu historii Egiptu to nadal rzadkość – podkreślają odkrywcy.

Turcja: Część mieszkańców pradziejowego osiedla mogła być pochowana w swoich domach

Część z mieszkańców pradziejowego protomiasta sprzed ponad 8 tys. mogła być pochowana w domostwach, w których mieszkali i spędzali swoje życie – ustaliła dr Katarzyna Harabasz. Wniosek dotyczy znanego stanowiska archeologicznego Çatalhöyük, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Książę Karol zakażony koronawirusem

Rzecznik prasowy Clarence House (rezydencji królewskiej w Londynie) podaje, że u 71-letniego syna królowej Elżbiety II potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2. Występują u niego łagodne objawy choroby.

Dzwon Zygmunta zabrzmiał dziś w samo południe

Dziś, 25 marca, w samo południe zabrzmiał Dzwon Zygmunta, oznajmiając rozpoczęcie modlitwy związanej z pandemią COVID-19. Dlaczego? Otóż w niedzielę, papież Franciszek zaapelował, aby właśnie dziś chrześcijanie wszystkich wyznań przyłączyli się do wspólnej modlitwy. Dźwięk najsłynniejszego polskiego dzwonu zawsze towarzyszy ważnym wydarzeniom, a zagrożenie związane z koronawirusem z pewnością wpłynie na wiele sfer ludzkiego życia.

Warszawska Noc Muzeów przełożona!

W związku z pandemią koronawirusa stołeczny ratusz podjął decyzję o przełożeniu warszawskiej Nocy Muzeów. Pierwotnie wydarzenie miało odbyć się 16 maja, wedle obecnych ustaleń impreza zostanie zorganizowana w drugiej połowie września.

Szkoły zamknięte do Wielkanocy. Przedłużono czas zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych

To już pewne. Szkoły pozostaną zamknięte do świąt Wielkiej Nocy. Informację o przedłużeniu czasu zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uwagi na koronawirusa podał premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Warszawskie Targi Książki 2020 odwołane

W tym roku doroczne święto książki celebrowane w stolicy Polski zostało odwołane. Kolejna edycja Warszawskich Targów Książki odbędzie się dopiero w maju 2021 roku.

5 najciekawszych propozycji wydawniczych IPN na wiosnę

Oto 5 wiosennych nowości wydawniczych IPN. Wśród nich m.in. „Policja granatowa w Generalnym Gubernatorstwie w latach 1939–1945”, „Kalwaryjska rebelia. Z historii wybranych sanktuariów Pomorza Gdańskiego w okresie Polski ludowej” czy „Światowe harcerstwo. Związek Harcerstwa Polskiego na obczyźnie w latach 1918-2018. Studia, szkice i materiały”.

Hans Mommsen – „Ostateczne rozwiązanie. Historia Holokaustu”

W książce „Ostateczne rozwiązanie. Historia Holokaustu” Hans Mommsen próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, na które przez ponad pół wieku po tragedii wciąż nie możemy znaleźć odpowiedzi. Jak mogło dojść do tego tragicznego ludobójstwa?

Grażyna Bąkiewicz – „Złoty dukat”

„Złoty dukat” autorstwa Grażyny Bąkiewicz to książka, która przenosi nas do czasów przemysłowej Łodzi widzianej oczyma... dzieci. Nie są to jednak przeciętne dzieciaki - ich ojciec jest słynnym fabrykantem, Ludwikiem Geyerem, a dzieci chcą ustrzec rodzinę przed klątwą złotego dukata...

„Ostatnie dni królowych” – recenzja i ocena

Znajdowały się w centrum wydarzeń, a ich życiu i zachowaniom przyglądały się miliony. Jak wyglądały ostatnie dni królowych? Autorzy recenzowanej książki przygotowali dwadzieścia sylwetek, które warto poznać. No właśnie, czy warto?

Andrzej Fedorowicz – „Słynne ucieczki Polaków 2” – recenzja i ocena

Kontynuacja bestsellerowej książki „Słynne ucieczki Polaków” odkrywa nowe historie, dla których wspólnym mianownikiem jest motyw ucieczki. Czy druga część również okaże się sprzedażowym sukcesem?

Renata Piątkowska – „Dzieci, których nie ma” – recenzja i ocena

Prewencyjny obóz dla młodzieży polskiej w Łodzi to miejsce, w którym odbywano kary za… nic. Kradzież bułki, śpiew polskich piosenek na dworcu, złapanie gołębia na wabia, bo tata jest polskim oficerem – to tylko niektóre z przyczyn zamknięcia tysięcy dzieci w obozie. Tam trafiały w ręce brutalnych esesmanów.

Robert Fabbri – „Wespazjan. Rzymskie Furie” – recenzja i ocena

„Rzymskie Furie” to kolejna odsłona przygód Flawiusza Wespazjana, podług pióra Roberta Fabbriego. Tym razem zasłużony żołnierz oraz szanowany senator musi się zmierzyć z furią zemsty poniżonej królowej, kipiącej zemstą matki oraz inspirującej przywódczyni brytyjskich plemion. A to nie jest jego jedyny problem.

„Warszawa zapamiętana. W okupowanej stolicy” – oprac. Magda Szymańska – recenzja i ocena

Terror, głód, opresja, a jednocześnie próby zachowania pozorów normalnego życia. Prezentowany zbiór relacji świadków ukazuje czytelnikowi okupowaną przez Niemców Warszawę z lat 1939 – 1944 oczami zwykłych ludzi, zwykłych mieszkańców Warszawy – jak żyli, co czuli, co widzieli.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone