10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (27 II 20)

opublikowano: 2020-02-27 15:39
wolna licencja
poleć artykuł:
Państwo Islamskie – powstanie i działalność samozwańczego kalifatu; Wojna z Niemcami już w 1932 roku? Problem polskiego Gdańska; Cenne zbiory Eugeniusza Tyrajskiego wyrzucono na śmietnik. Część z nich udało się uratować; Bitwa pod Rarańczą (1918). To tylko niektóre z tematów które poruszaliśmy w ostatnich dniach na łamach Histmaga. Zapoznajcie się z zestawieniem naszych najciekawszych treści!
REKLAMA


Premiera: Jakub Jędrzejski – „Hetmani i dowódcy I Rzeczpospolitej”

Hetmani i dowódcy Rzeczpospolitej do dziś symbolizują chwałę polskiego oręża pod rządami królów elekcyjnych. To dzięki nim w historii zapisały się wielkie zwycięstwa pod Kircholmem, Kłuszynem, Beresteczkiem, Chocimiem i Wiedniem. Nasze wojska toczyły wiele zaciętych bitew i krwawych wojen z sąsiednimi państwami. działania militarne wywarły ogromny wpływ na przemiany w naszym państwie, które coraz bardziej pogrążało się w kryzysie.

Państwo Islamskie – powstanie i działalność samozwańczego kalifatu

Państwo Islamskie (ISIS) to salaficka organizacja terrorystyczna, która ogłosiła swoje powstanie na terytorium Iraku i Syrii w 2014 roku. W odpowiedzi prezydent USA Barack Obama autoryzował międzynarodową interwencję przeciwko Państwu Islamskiemu. Dzięki temu udało się zahamować ekspansję terrorystów z samozwańczego kalifatu.

Wojna z Niemcami już w 1932 roku? Problem polskiego Gdańska

Gdańskie państewko z międzywojnia było faktycznie niezależne: posiadało własny parlament, senat, hymn, konstytucję oraz pieniądze. Co najbardziej istotne - było też częstym polem starć polsko–niemieckich. Jedno z nich w 1932 roku prawie doprowadziło do wojny.

Cenne zbiory Eugeniusza Tyrajskiego wyrzucono na śmietnik. Część z nich udało się uratować

Cenne książki, dokumenty, listy i archiwalne zdjęcia gromadzone przez zmarłego niedawno Eugeniusza Tyrajskiego ps. „Sęk”, powstańca warszawskiego, trafiły do śmietnika. Dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu wolontariuszy część z nich udało się ocalić.

Bitwa pod Rarańczą (1918)

Bitwa pod Rarańczą została stoczona w nocy z 15 na 16 lutego 1918 między II Brygadą Legionów Polskich a wojskami Austro-Węgier. Jakie był cele oraz znaczenie akcji polskich formacji wojskowych pod dowództwem pułkownika Józefa Hallera?

W Katowicach powstanie Panteon Górnośląski

Niebawem w Katowicach powstanie Panteon Górnośląski. Będzie on instytucją kultury współprowadzoną przez cztery podmioty: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Archidiecezję Katowicką, województwo śląskie i prezydenta Katowic. Umowę w tej sprawie podpisano pod koniec ubiegłego tygodnia.

Anty-pucz moskiewski 1991 roku: opór przeciwko reanimacji ZSRR

W sierpniu 1991 roku na ulice Moskwy wyprowadzono czołgi i siły policyjne. Starzy aparatczycy podjęli próbę zachowania reżimu radzieckiego. Chociaż do akcji rzucili potężne siły, próba puczu się nie udała – opór postawili mu politycy opozycji i kształtujące się społeczeństwo obywatelskie.

Sprawa Joanny d’Arc – średniowieczny proces pokazowy

21 lutego 1431 roku rozpoczął się sąd nad Joanną d’Arc. Wydarzenie to można z powodzeniem uznać za jeden z najgłośniejszych procesów pokazowych w dziejach.

Zostań Patronem Histmaga i wybierz temat, który opiszemy!

Wystartowało głosowanie nad tematem artykułu, który pojawi się dzięki Waszemu wsparciu na łamach Histmaga. Głosowanie odbywa się na stronach naszego profilu w Patronite.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Konkurs: Dzieci, których nie ma

Książka „Dzieci, których nie ma” autorstwa Renaty Piątkowskiej opowiada o obozie przy ul. Przemysłowej w Łodzi, do którego trafiały niewinne dzieci oraz młodzież. W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 egzemplarze tej publikacji!

Kolorowe lata 70. w Nowym Jorku [Galeria]

Suzanne Szasz (1915-1997) była amerykańską fotografką węgierskiego pochodzenia. W pierwszej połowie lat 70. uwieczniła na zdjęciach życie codzienne mieszkańców Nowego Jorku – lokalne festiwale, wspólne aktywności, słoneczne dni w Central Parku... Zobaczcie, jak wyglądały kolorowe lata 70. w słynnym „The Big Apple”!

Bitwa pod Olszynką Grochowską: przegrana wygrana bitwa

Bitwa pod Olszynką Grochowską była najkrwawszą bitwą powstania listopadowego. Przyniosła śmierć ponad 17 tysiącom istnień. Dla Chłopickiego jej wspomnienie stało się koszmarem, w którym zwyciężyłby, gdyby dowodził do końca. Urosła do rangi symbolu narodowego. Co tak naprawdę wydarzyło się 25 lutego 1831 roku na polach przed Pragą?

Dietiniec – nowogrodzki kreml

Kreml w Nowogrodzie Wielkim, zwany niekiedy Dietińcem, to jedna z najciekawszych budowli miasta nad Wołchowem. Poznajcie jego historię!

Ostatnia wyprawa w góry. Tragedia na Przełęczy Diatłowa

Gdy w drugiej połowie stycznia 1959 roku grupa młodych ludzi wyruszała pod przewodnictwem Igora Diatłowa na wyprawę w góry Ural, nikt nie spodziewał się tak tragicznego finiszu. Dziewięć osób zginęło w tajemniczych okolicznościach uciekając wcześniej w popłochu z namiotu. Co musiało się wydarzyć, że postanowili wybiec nie w pełni ubrani na siarczysty, uralski mróz?

Promocja Histmagowych e-booków historycznych w Ebookpoint. E-książki ze zniżką do 45%!

Wystartowała promocja w księgarni Ebookpoint – nasze e-książki historyczne możecie kupić z bardzo dużą zniżką. Wpływy ze sprzedaży wspierają działalność naszego portalu. Nie zwlekajcie, akcja promocyjna kończy się już niedługo!

„Ziemia obiecana” w reżyserii Andrzeja Wajdy na ekranach kin

21 lutego 1975 roku miała miejsce premiera „Ziemi obiecanej” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Jak to się stało, że dzieło Władysława Reymonta zmieniono w jedną z najwybitniejszych ekranizacji w historii polskiej kinematografii?

August Emil Fieldorf „Nil” - dzieje powojenne

24 lutego 1953 roku zamordowano ostatniego dowódcę Kedywu Armii Krajowej. August Emil Fieldorf był jednym z wielu bohaterów AK, którzy powstanie nowej Polski przypłacili życiem. Jak wyglądały dzieje powojenne generała „Nila”?

Zmarł były prezydent Egiptu - Hosni Mubarak

Husni Mubarak, a właściwie Muhammad Husni as-Sajjid Mubarak zasłynął z tego, że przez 30 lat rządził Egiptem żelazną ręką. Zmarł 25 lutego 2020 w Kairze, w wieku 91 lat, po długotrwałej chorobie.

Poznań: Archeolodzy odkryli w centrum miasta mur dawnej kolegiaty

Archeolodzy, pracujący na poznańskim placu Kolegiackim, odsłonili mur będący prawdopodobnie częścią prezbiterium stojącego tam niegdyś kościoła. W miejscu prowadzenia prac w ostatnim czasie odkryto też m.in. medalion z zachowanym wezwaniem-modlitwą do św. Agaty.

Zielona wyspa Kazimierza Wielkiego [Podcast]

Polska, średniowiecze i cud gospodarczy. Niemożliwe? Nic bardziej mylnego. W XIV-XV wieku Królestwo Polskie znalazło się na ścieżce przyspieszonego wzrostu gospodarczego. Jego symbolem stał się wybitny król, Kazimierz Wielki, który zastał kraj drewnianym, a zostawił go murowanym. W tym przekazywanym od pokoleń porzekadle kryje się jednak tylko cząstka prawdy… Posłuchaj!

Odkrycie polskich archeologów: nieznane dzielnice średniowiecznego miasta w Sudanie

Dwie wyraźnie odróżniające się od siebie dzielnice należące do olbrzymiego średniowiecznego miasta Soba, zlokalizowali w Sudanie polscy naukowcy. Domostwa wykonywano głównie z suszonych cegieł mułowych.

Grzegorz Piątek – „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”

Książka Grzegorza Piątka „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” przedstawia losy stolicy tuż po II wojnie światowej. To opowieść o entuzjazmie i optymizmie, o wyobrażaniu sobie „najlepszego miasta świata” na gruzach starego porządku...

Renata Piątkowska - „Dzieci, których nie ma”

Książka Renaty Piątkowskiej „Dzieci, których nie ma” opowiada o tragicznej codzienności łódzkiego obozu przy ul. Przemysłowej. Trafiały do niego bezdomne lub osierocone dzieci w wieku od 2 do 16 lat, a nawet niemowlęta. Najczęściej podawanym powodem kierowania do obozu było „wałęsanie się” - przez co niemieckie władze mogły umieścić w obozie jakiekolwiek polskie dziecko spotkane na drodze...

Wojciech J. Muszyński – „Białe Legiony przeciwko bolszewikom. Polskie formacje w Rosji 1918–1920” – recenzja i ocena

Słabo znana historia polskich formacji wojskowych na Wschodzie wreszcie doczekała się popularyzatorskiego ujęcia. Dużym walorem recenzowanej publikacji jest znakomita strona edytorska oraz szata graficzna. Czy warto po nią sięgnąć?

Anna Matwiejewa – „Przełęcz Diatłowa. Tajemnica dziewięciorga” – recenzja i ocena

W lutym 1959 roku w północnym Uralu w niewyjaśnionych okolicznościach śmierć poniosło dziewięcioro studentów. W jakich okolicznościach zginęli? Dlaczego umorzono sprawę? Czy wojsko usunęło z miejsca tragedii ślady wskazujące na nienaturalną przyczynę zgonów?

Marcin Jurzysta – „Czasy. Dzieje rodzin: Ptaków i Kucabów” – recenzja i ocena

Ta książka może stanowić inspirację dla wszystkich, którzy pragną badać dzieje swoich rodzin. Wydawnictwo Tygiel zaprasza do poznania XX-wiecznej historii dwóch rodzin z okolic Rzeszowa.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone