Autor: Michał Świgoń
Tagi: Redakcyjne
Opublikowany: 2021-07-29 13:56
Licencja: wolna licencja

10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (29 VII 21)

„Zielony Rycerz” – bohater legendy arturiańskiej, którą przetłumaczył J.R.R. Tolkien; Czy naród jest „wymysłem” XIX wieku i modernizacji? Spojrzenie historyczne, politologiczne i socjologiczne; 24 lipca 1944 roku: Niemcy wycofują się z Warszawy; Ateny i Peloponez – najciekawsze miejsca okiem archeologa – przedstawiamy najciekawsze treści publikowane w Histmagu w ostatnich dniach! Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać takie zestawienie co tydzień!


Premiera: Mariusz Gadomski – „Gdzie diabeł nie może. Morderczynie i filutki”

Poeci przez wieki opiewali cnoty kobiet, a malarze z lubością uwieczniali na płótnach ich zalety. Możemy być pewni, że niejednemu zadrżałaby ręka, gdyby poznał choć jedną femme fatale opisaną w naszej książce… Nie chciały walczyć o równouprawnienie, ale o władzę. Nie pragnęły szacunku, ale wielkiej fortuny. Nie cofnęły się przed niczym, by zrealizować swoje cele. Wstąpiły na drogę zbrodni i występku.

„Zielony Rycerz” – bohater legendy arturiańskiej, którą przetłumaczył J.R.R. Tolkien

Poemat „Pan Gawen i Zielony Rycerz” to zwierciadło średniowiecznych oczekiwań wobec moralności i przewodnik po rycerskich cnotach. Najważniejszą z nich był honor. Czego dotyczył utwór i kim był tytułowy Zielony Rycerz?

Czy naród jest „wymysłem” XIX wieku i modernizacji? Spojrzenie historyczne, politologiczne i socjologiczne

Aż do lat 80. XX wieku przyjmowano, że podział na narody i grupy etniczne jest „odwieczny”, to znaczy, że narody i grupy etniczne istnieją tak długo, jak istnieje ludzkość. W wydanej w 1983 roku książce „Narody i nacjonalizm” socjolog Ernest Gellner podważył ten pogląd, stawiając tezę, że naród jest, mówiąc metaforycznie „produktem” XIX wieku. Wywołała ona silną dyskusję w środowisku naukowym, a podziały w tej kwestii nie do końca, wbrew pozorom, pokrywają się ze światopoglądem naukowców na linii „prawica i lewica”.

24 lipca 1944 roku: Niemcy wycofują się z Warszawy

Rozbite jednostki niemieckie w chaosie wycofywały się z Warszawy. Radość mieszkańców przysłonił widok mieszkańców Kresów, którzy w obawie przed gwałtami ze strony Sowietów w pośpiechu uciekali ze wschodu. Jak wyglądały ostatnie dni przed burzą, która wkrótce miała się przetoczyć przez polską stolicę?

Ateny i Peloponez – najciekawsze miejsca okiem archeologa

Subiektywny przewodnik po zabytkach starożytnych Aten i pobliskiego Peloponezu. Co warto zobaczyć wybierając się w ten rejon Grecji? Oto garść inspiracji i praktycznych wskazówek dotyczących zwiedzania.

Bartosz Januszewski: Słynne hasło „tylko świnie siedzą w kinie” okazało się nieskuteczne

Dla Polaków żyjących pod okupacją wizyta w kinie pozwalała choć na chwilę oderwać się od koszmaru codzienności. Polskie Państwo Podziemne starało się zdecydowanie przeciwdziałać niemieckiej propagandzie, słusznie dostrzegając w niej narzędzie indoktrynacji i ogłupiania społeczeństwa. Jaką postawę wobec obu okupantów prezentowali polscy twórcy filmowi? Kogo uważano za kolaboranta?

Czy wszyscy posiadamy w sobie pierwiastek szaleństwa? Rozmowa z Maxem Czornyjem

Jak wyglądała polityka nazistowskich Niemiec wobec osób umysłowo chorych i cierpiących na zaburzenia psychiczne? Co możemy rozumieć przez pojęcie szaleństwa i w jaki sposób łączy się ono z wolnością? Czy słusznym jest eliminowanie ze społeczeństwa osób chorych psychicznie, zagrażających sobie lub innym? Na te pytania odpowiada Max Czornyj, autor książki „Sanatorium Zagłada”.

Wszystko, co musicie wiedzieć o filmie „Zielony Rycerz. Green Knight”! [Video]

Zapraszamy do obejrzenia filmiku edukacyjnyego, który wprowadzi Was w świat epickich legend o Rycerzach Okrągłego Stołu. Do czasów, gdy honor był wszystkim, życie bez honoru niczym, a odwaga czyniła królów. Wyruszcie na wielką wyprawę po honor i chwałę. Największa przygoda tego lata, „Zielony Rycerz. Green Knight" w kinach już od 30 lipca!

Na Facebooku jest nas już 90 000! Dziękujemy!

Profil Histmag.org na Facebooku lubi już 90 000 Czytelników! Dziękujemy, że z nami jesteście – Wasze zainteresowanie jest dla nas niezwykle ważne. Jeśli nie ma Cię jeszcze z nami na Facebooku, gorąco zachęcamy do polubienia profilu!Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe oraz nasze e-booki i audiobooki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:Rozstrzygnięcie lipcowych konkursów!

W lipcu przeprowadziliśmy w naszym portalu trzy konkursy, w których można było wygrać ciekawe książki. Ponadto, nagrody można było także wygrać głosując w plebiscycie „Historia Zebrana”, którego nasz portal jest współorganizatorem. Sprawdź, czy jedna z nagród nie powędruje już wkrótce do Ciebie!

Opłakany remis, czyli historia walk Teb i Sparty o dominację

Javier Moro na kartach książki „Szkarłatne sari” stwierdził kiedyś: „Sukces ma wielu ojców, klęska jest sierotą”. Cytat ten idealnie opisuje rozrachunek po wojnie Teb i koalicji spartańskiej, zakończonej bitwą pod Mantineją w 362 r. p.n.e., kiedy starły się ze sobą armie dwóch tytanów greckiej sztuki wojennej — tebańskiego wodza Epaminondasa i króla Sparty Agesilaosa II. Czy jednak którakolwiek ze stron zasługiwała na miano zwycięzcy?

Demonstracje w PRL we wspomnieniach Marka Karpińskiego

Marek Karpiński, filolog, publicysta i działacz opozycji w PRL wspomina swoje uczestnictwo w demonstracjach i protestach antykomunistycznych. Na pierwszą manifestację, po zamknięciu pisma „Po Prostu”, został zabrany przez starszego brata, gdy miał zaledwie... dziewięć lat.

Ukryta moc nieświadomości – teoria marzeń sennych Sigmunda Freuda

Zdaniem Freuda w historii dokonały się trzy rewolucyjne zdarzenia, które wstrząsnęły podstawami miłości własnej ludzkiego gatunku – odkrycie Kopernika, iż Ziemia nie jest centrum Wszechświata, teoria Darwina opisująca człowieka jako kolejne zaledwie ogniwo w ewolucji gatunków i jego własne spostrzeżenie: iż ludzie nie są w stanie w pełni kontrolować własnego umysłu. Najlepszym świadectwem tego ostatniego jest sen o zastrzyku Irmy, zdradzający jedno z ważniejszych twierdzeń ojca psychoanalizy.

Sowiety miłujące pokój? Polsko-radziecki układ o nieagresji z 1932 roku

25 lipca 1932 roku w Moskwie podpisano polsko-radziecki pakt o nieagresji. Po raz pierwszy od czasów traktatu ryskiego doszło do pokojowego porozumienia pomiędzy oboma krajami. Pozycja Polski uległa wzmocnieniu. Przynajmniej przejściowo…

Max Czornyj – „Sanatorium Zagłada”

Książka „Sanatorium Zagłada” Maxa Czornyja opowiada historię Lwa Wilcka – potomka prastarego rodu, wychowywanego w całkowitym odosobnieniu i przeświadczeniu, że wciąż trwa belle époque. Aresztowany przez Niemców i umieszczony w Zakładzie dla Umysłowo i Nerwowo Chorych w Kobierzynie odkrywa, że wszystko w co wierzył stanowiło jedynie wytwór fantazji. Na świecie trwa wojna. Czy w tej obdartej z ideałów, przerażającej rzeczywistości jest miejsce na jedyną znaną księciu miłość?

Sebastian Pawlina – „Motyl Ścibor-Rylski. 100 lat Polski, czyli opowieść o generale”

Książka Sebastiana Pawliny „Motyl Ścibor-Rylski. 100 lat Polski, czyli opowieść o generale” to pierwsza biografia generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego. AK-owca, lotnika, wielkiego patrioty, normalnego człowieka w nienormalnych czasach. Po wojnie stał się strażnikiem pamięci o Powstańcach, czasie zniszczenia i pogardy.

Przemysław Słowiński, Teresa Kowalik – „Bohaterowie Auschwitz”

Książka Przemysława Słowińskiego i Teresy Kowalik „Bohaterowie Auschwitz” to opowieść o ludziach, którzy potrafili stawić opór piekłu. A oporem mogło być wszystko, bo wszystko było zabronione. Oporem stawała się każda działalność, która stwarzała wrażenie, że więźniowi pozostało coś z dawnej osobowości i indywidualności...

„Hell Let Loose” okiem historyka: recenzja i ocena

Po dwóch latach sieciowa strzelanka „Hell Let Loose” opuściła właśnie „early access”, oddając przy tym w ręce graczy nowy, wschodnioeuropejski teatr działań wojennych. Czym debiutancki projekt studia Black Matter wyróżnia się na tle konkurencji i na jakim poziomie stoi historyczny realizm gry?

Monika Luft – „Arabska awantura. Od Emira Rzewuskiego do Krzysztofa Jurgiela” – recenzja i ocena

Jeszcze niedawno cały świat zachwycał się stadniną w Janowie Podlaskim. Wystarczyła jednak zmiana kierownictwa i wszyscy ogłosili upadek prestiżowego miejsca. Od tamtej pory w mediach ogólnodostępnych pojawiła się niezliczona liczba manipulacji sugerujących, „że nawet za hitlerowskiego Niemca było lepiej w Janowie Podlaskim, niż obecnie”. Gdy jednak szerzej przyjrzymy się temu miejscu i historii konia arabskiego nad Wisłą, którą opowiedziała Monika Luft w książce „Arabska awantura”, szybko przekonamy się, jak wiele przekłamań towarzyszy dziejom tych szlachetnych zwierząt w Polsce.

Andrzej Perepeczko – „Irenka. Dziewczynka z Wilna” – recenzja i ocena

O polskim dziedzictwie Kresów II Rzeczpospolitej oraz ich burzliwych losach podczas II Wojny Światowej mówi się ostatnio sporo. Jak przybliżyć tę niełatwą historię najmłodszym czytelnikom? Na przykład tak, jak robi to Andrzej Perepeczko.

Grażyna Bąkiewicz, Paweł Wakuła – ,,Uniejowskie duchy” – recenzja i ocena

Opowieści o duchach, miejskie legendy, tajemne przejścia i skarb. W dzieciństwie wszystko jest możliwe, a tajemnicze historie przekazywane z ust do ust rozbudzają wyobraźnię nie tylko najmłodszych. „Uniejowskie duchy” to publikacja, po którą chętnie sięgną dzieci wraz z dorosłymi.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe oraz nasze e-booki i audiobooki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
m.swigon@histmag.org
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681


Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy