Opublikowano
2019-01-03 17:00
Licencja
Wolna licencja

10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (3 I 19)

Enigma: komu zawdzięczamy złamanie niemieckich szyfrów?; 2019: kogo i co będziemy upamiętniać w Polsce w nowym roku?; Adolf Eichmann: „architekt ludobójstwa” czy „drobny trybik w machinie”?; Tak tonął „Titanic”. Animacja w czasie rzeczywistym – to tylko niektóre tematy, które poruszaliśmy na Histmagu w ostatnich dniach. Zobacz przegląd naszych najciekawszych treści!


Możesz też otrzymywać takie zestawienie co tydzień na swoją skrzynkę. Aby to zrobić, załóż konto w naszym serwisie!Enigma: komu zawdzięczamy złamanie niemieckich szyfrów?

W filmie Gra tajemnic Alan Turing opisuje swoją koncepcję tzw. bomby kryptograficznej jako „coś, jak stare urządzenie Polaków, tylko że bardziej zaawansowane”. Kiedy pierwszy raz odczytano niemieckie depesze szyfrowane za pomocą Enigmy? Komu Alianci winni być wdzięczni za ten wywiadowczy sukces?

2019: kogo i co będziemy upamiętniać w Polsce w nowym roku?

Już niebawem wejdziemy w nowy rok 2019. Decyzjami Sejmu i Senatu rok ten będzie miał swoich specjalnych „patronów” – kogo i co upamiętnimy w najbliższych 12 miesiącach?

Adolf Eichmann: „architekt ludobójstwa” czy „drobny trybik w machinie”?

Adolf Eichmann, koordynator „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, znalazł się w Izraelu 22 maja 1960 roku. Kim był ten wpływowy nazista – masowym mordercą i architektem Holocaustu, czy też zwykłym biurokratą i drobnym trybikiem w hitlerowskiej machinie zagłady?

Tak tonął „Titanic”. Animacja w czasie rzeczywistym [Video]

Umieszczona na kanale Titanic: Honor And Glory w serwisie YouTube animacja przedstawia w czasie rzeczywistym jedną z największych katastrof w dziejach. Widz minuta po minucie może obserwować kres „Titanica” – od momentu zaobserwowania góry lodowej po chwilę, w której głębia oceanu pochłania na zawsze transatlantyk, a w raz z nim życia ponad 1500 osób... Polecamy uwadze.

10 najchętniej kupowanych e-booków w sklepie Histmag.org w 2018 roku!

Końcówka roku to dobry czas na podsumowania. Prezentujemy 10 Histmagowych e-booków, które najchętniej kupowaliście w 2018 w sklepie naszego portalu. Jeśli któregoś z nich jeszcze nie macie w swojej kolekcji – zapraszamy do zakupu. Wpływy ze sprzedaży wspierają nasz portal!

Jak wyglądała dieta Krzyżaka?

Większość potraw spożywanych ok. 500 lat temu na krzyżackim zamku w Przezmarku (woj. pomorskie) gotowano. Składały się z mięsa i warzyw, a zaskakująco mało było dań rybnych, mimo blisko położonego jeziora – wynika z analiz tłuszczów znajdujących się na fragmentach naczyń ceramicznych.

10 nowych-starych miast na mapie Polski

Zgodnie z tradycją wraz z Nowym Rokiem na mapie Polski pojawiły się kolejne miasta. Choć miejscowości te są z reguły nieduże i zamieszkiwane przez małą społeczność, w przeszłości legitymowały się prawami miejskim i nierzadko ciekawą historią. Oto dziesięć nowych-starych miast.

Estetyczne, zaskakujące, specyficzne... herby polskich miast [Galeria]

W heraldyce polskich miast znajdziemy naprawdę wiele ciekawych symboli – w tym te mocno niestandardowe. Które miasto ma w herbie głowę Łokietka, a które znak Polski Walczącej? Gdzie będziemy szukać dzbana, a gdzie... „królikoryby”? Oto herby polskich miast – specyficzne, ciekawe i wyjątkowe!

Nowy rekord! Ponad 2,9 mln Czytelników i 9,1 mln odsłon Histmag.org w 2018 roku!

W 2018 roku odnotowaliśmy 2 913 215 użytkowników i 9 134 777 odsłon naszych stron – liczba naszych Czytelników w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła o 40%! Dziękujemy za zainteresowanie treściami na naszych stronach. Zachęcamy do wspierania naszego portalu lub zakupu reklamy w Histmagu.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:Wybieramy najlepsze książki historyczne II półrocza 2018 w Historii Zebranej!

34 publikacje walczą o tytuł najlepszej książki historycznej II półrocza 2018 r. w trzech kategoriach. Zapraszamy do zapoznania się ze zgłoszonymi do plebiscytu pozycjami. Najlepsze książki wybiorą internauci w powszechnym głosowaniu oraz jurorzy. Dla głosujących internautów mamy aż 60 nagród książkowych!

Stulecie [Nieskończenie Niepodległa]

11 listopada 2018 roku. Domyka się „stulecie niepodległości”, w którym Polska to głównie państwo; w nowym może być – społeczeństwo.

„Nasze matki, nasi ojcowie”: niemiecka telewizja będzie musiała przeprosić

Zapadł wyrok w sprawie wzbudzającego kontrowersje serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”. Sąd Okręgowy w Krakowie zadecydował, że producenci będą musieli wystosować przeprosiny w polskiej i niemieckiej telewizji oraz zapłacić odpowiednie zadośćuczynienie.

„Pełnoletni 1918/2018” – wyjątkowa mapa na 100. rocznicę odzyskania niepodległości

Jak w nietypowy sposób uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości? Można np. dowiedzieć się czegoś więcej o swoich przodkach lub lokalnych bohaterach! „Pełnoletni 1918/2018” to portal zawierający interaktywną mapę – jej celem jest przybliżenie życiorysów osób, które w okolicach 1918 r. osiągały pełnoletność. O tym interesującym projekcie rozmawialiśmy z Joanną Kacprzak z wrocławskiego Centrum Historii Zajezdnia.

20.000 Czytelników „Historii na dziś”!

Profil „Historia na dziś” na Facebooku śledzi już 20.000 Czytelników! Bardzo dziękujemy za okazane zainteresowanie – jest ono dla nas bardzo cenne. Jeśli nie ma Cię jeszcze z nami na „Historii na dziś”, gorąco zachęcamy do polubienia profilu!

Kraków: odkryto pierwszy w Europie dowód na to, że człowiek polował na mamuty

W epoce lodowcowej mieszkańcy dzisiejszej Europy polowali na mamuty za pomocą oszczepów. Pierwszy bezpośredni dowód na to stanowi odkryty w Krakowie fragment krzemiennego grotu sprzed 25 tys. lat, wbitego w żebro mamuta.

Sonda Histmag.org: które z wydarzeń dotyczących polskiej historii lub pamięci historycznej było najważniejsze w 2018 roku?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy Was o to które z wydarzeń dotyczących polskiej historii lub pamięci historycznej było najważniejsze w 2018 roku? Zobaczcie sami jak głosowali Nasi Czytelnicy! Teraz zaś pytamy Was które miasto w Polsce ma Waszym zdaniem najpiękniejsze Stare Miasto?

Była Jugosławia – jest wojna [Galeria]

Rozpad Jugosławii i kolejne konflikty z nim związane były szokiem dla Europy. Okazało się, że ponad 45 lat po zakończeniu II wojny światowej część Starego Kontynentu znowu mogła zostać pochłonięta przez krwawe starcia połączone z etnicznymi czystkami i wojennymi zbrodniami. Dawna Jugosławia cierpiała latami – i to przecież nie tak daleko nas.

Historia Krymu – od starożytności do Chanatu Krymskiego [Video]

W kolejnym odcinku vloga „Historia na szybko” jego twórca, ThrashingMadPL, opowiada o historii Krymu od czasów starożytnych aż do momentu powstania Chanatu Krymskiego w XV wieku. Zobaczcie sami!

Powstaje wirtualna rekonstrukcja średniowiecznego portu z Pucka

Trwają pracę nad wirtualną rekonstrukcją jednego z najstarszych portów na ziemiach Polski, który znajdował się w Pucku (Pomorskie). W 2020 r. każdy zainteresowany będzie mógł skorzystać z bezpłatnej aplikacji, gdzie dostępne będą wizualizacje.

340 tys. Czytelników Histmag.org w grudniu!

W grudniu odnotowaliśmy 339 546 użytkowników i 889 498 odsłon naszych stron – liczba naszych Czytelników w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła o prawie 60%! Dziękujemy za zainteresowanie treściami na naszych stronach. Zachęcamy do wspierania naszego portalu lub zakupu reklamy w Histmagu.

Wiemy więcej o tym, jak oddychały ichtiozaury

Część ichtiozaurów – wielkich drapieżnych gadów morskich, żyjących w czasach dinozaurów – miała stale otwarte pyski. W ten sposób wydychały one powietrze pobrane w czasie wynurzenia – ustalili paleobiolodzy z PAN. Do tej pory sposób oddychania tych zwierząt stanowił naukową zagadkę.

Archeolodzy odkryli unikatową średniowieczną pisankę z motywem krzyży

Średniowieczną glinianą pisankę-grzechotkę wielkości kurzego jajka odkryli przypadkowo archeolodzy na jednej z wysp na Pojezierzu Myśliborskim w Zachodniopomorskiem. Zdobiona jest motywem krzyży. Ma około tysiąca lat - szacują naukowcy.

Przeczytaj to jeszcze raz... Najpopularniejsze artykuły Histmag.org w 2018 roku

Kobiety w życiu Kazimierza Wielkiego, mapy, ciekawostki i historia XX wieku – tak w skrócie można scharakteryzować najczęstsze preferencje naszych czytelników w mijającym roku. Zobacz 10 najpopularniejszych artykułów Histmag.org w 2018 roku.

Ginące języki – jak je ratować?

Ginących języków nie można ratować tylko w gronie naukowców, musi być w to zaangażowana lokalna społeczność – mówi dr hab. Justyna Olko z UW. Przez ostatnie trzy lata koordynowała ona projekt poświęcony rewitalizacji języków, w ramach którego ratowano m.in. język wilamowski.

Ziemie pod panowaniem Danii latami, na mapach [Video]

W najnowszym odcinku „Historii na szybko” na swoim kanale na YouTube ThrashingMadPL omawia i pokazuje na jakich terytoriach i jak długo panowała Dania. Zapraszamy do oglądania!

10. Warszawskie Targi Książki 2019 – data, atrakcje, wystawcy

10. Warszawskie Targi Książki odbędą się w dniach 23-26 maja 2019 r. na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Targi Książki Warszawa 2019 to największe międzynarodowe wydarzenie branży wydawniczej w Polsce. Na Warszawskich Targach Książki co roku można zapoznać się również z ofertą wydawców książek o tematyce historycznej. W miarę pojawiania się kolejnych informacji o imprezie będziecie je mogli znaleźć tutaj!

Noc Muzeów 2019 – data, program, atrakcje, lista muzeów

Noc Muzeów 2019 w poszczególnych miastach całej Polski. Jaka jest data konkretnych wydarzeń? Jaki program i atrakcje przygotowano? Które z muzeów i instytucji kultury biorą udział w wydarzeniu? Wszystkiego dowiesz się w naszym portalu!

Styczniowy numer miesięcznika „Odkrywca” (nr 01/2019)

19 listopada 2018 roku – odbyło się spotkanie konsultacyjne w MKiDN z przedstawicielami PZE i innymi organizacjami, które zajmują się różnego rodzaju działalnością eksploracyjną i poszukiwawczą. W spotkaniu uczestniczył również przedstawiciel „Odkrywcy”. Celem zaproponowanej przez czasopismo ankiety, która została opublikowana w tym numerze jest zebranie opinii osób, które wzięły udział w konsultacjach. Oprócz tego tradycyjne tematy związane z poszukiwaniami w terenie i archiwach (m.in. artykuł „Czarownice Himmlera”)!

Aleksander Sołżenicyn – „Pruskie noce” – recenzja i ocena

W styczniu 1945 roku, gdy na froncie wschodnim ruszyła ofensywa sowiecka, pruskie dnie i noce rozświetlały łuny pożarów. Wojna totalna wkroczyła na teren Trzeciej Rzeszy niosąc ze sobą przemoc i zniszczenie. Nie było podziału na winnych i niewinnych.

Jonathan Schell „Prawdziwa wojna. Wietnam w ogniu” – recenzja i ocena

Wojna wietnamska nie miała zwycięzców. Formalnie był nim komunistyczny Wietnam, który nigdy nie pokonał przeciwnika na polu bitwy. Dlaczego zatem Stany Zjednoczone wycofały swoje siły zbrojne z Indochin? Czy amerykańscy żołnierze byli zbrodniarzami wojennymi?

Wojciech Mruk – „Homo sanctus. Wzorce świętych w Europie łacińskiej w średniowieczu” – recenzja i ocena

To kolejna pozycja wydana nakładem PWN, która przybliża wzorce osobowe w średniowiecznej Europie.

Rafał Matyja, Błażej Sajduk – „Wybory 2014–2015 a przemiany elit politycznych Trzeciej Rzeczypospolitej” – recenzja i ocena

Autorzy tej książki omawiają zmiany w polskiej polityce, jakie dokonały się w 2015 roku. Czy pomagają nam zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość polityczną?

Andrzej Skalimowski – „Sigalin. Towarzysz odbudowy” – recenzja i ocena

Budowniczy opętany wizją Warszawy. Człowiek, który zmierzył się z misją odbudowy zniszczonej Stolicy. O Józefie Sigalinie napisano już wiele, ale jego postać wciąż intryguje i budzi kontrowersje.

Juan Pablo Escobar – „Pablo Escobar. Pod lupą” – recenzja i ocena

Terrorysta stojący na czele kartelu narkotykowego z Medellin czy troskliwy, czuły ojciec dbający o dobro rodziny? Jaki portret najbardziej znanego przestępcy na świecie przedstawia w swojej książce jego syn?Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Możesz też otrzymywać takie zestawienie co tydzień na swoją skrzynkę. Aby to zrobić, załóż konto w naszym serwisie!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Michał Świgoń

Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami oraz z Czytelnikami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org