10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (3 IX 20)

opublikowano: 2020-09-03, 14:48
wolna licencja
Estońska „śpiewająca rewolucja”; Pierwsze starcie z Messerschmittami; Swastyka – najmroczniejszy symbol szczęścia w historii; Szokujący trend #holocaustchallenge na TikToku. O co chodzi? – to tylko niektóre z ostatnio opisywanych przez nas tematów. Zapoznajcie się z naszymi najciekawszymi treściami!
reklama


Estońska „śpiewająca rewolucja”

Józef Stalin powiedział kiedyś, że „rewolucji nie robi się w białych rękawiczkach”. Niezwykły przykład, jaki stanowi estońska „śpiewająca rewolucja” pokazuje, że w pewnych okolicznościach do niepodległości można dojść śpiewając piosenki i trzymając się za ręce.

Pierwsze starcie z Messerschmittami

Wkrótce po przybyciu do Anglii por. Marian Duryasz otrzymał przydział do brytyjskiego dywizjonu 213. Trwała wówczas wielka Bitwa o Anglię...

Swastyka – najmroczniejszy symbol szczęścia w historii

Odznaki pułkowe Strzelców Podhalańskich, emblemat amerykańskiej 45 Dywizji Piechoty, niewielka miejscowość usytuowana w Kanadzie, kilka drużyn hokejowych czy reklama Coca Coli – co łączy wymienione pozycje? Wszystkie z nich powiązane są znakiem swastyki – bodaj najmroczniejszym i najbardziej znienawidzonym symbolem w historii. Gdzie sięga jego geneza i co on właściwie oznacza?

Szokujący trend #holocaustchallenge na TikToku. O co chodzi?

Kolejny historyczny skandal? Od kilku dni młodzież za pośrednictwem popularnej platformy społecznościowej TikTok udaje ofiary Holokaustu. Pseudotwórczości towarzyszy podkład muzyczny w postaci popularnych dziś piosenek pop. Sprawę ostro skomentowało Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Sonda – Czy gdyby Wielka Brytania i Francja zaczęły aktywne działania zbrojne od 1 września 1939 r., to Polska obroniłaby swoją niepodległość?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy o to, czy gdyby Wielka Brytania i Francja zaczęły aktywne działania zbrojne od 1 września 1939 r., to Polska obroniłaby swoją niepodległość? Zobaczcie sami, jak głosowali Czytelnicy! Teraz z kolei pytamy o to, czy Waszym zdaniem sowiecka agresja z 17 IX 1939 roku była kluczowym czynnikiem decydującym o przegranej Polski?

Gdański Sierpień ’80: narodziny „Solidarności”

1 lipca 1980 r. władze PRL ogłosiły kolejną podwyżkę cen żywności. Choć tym razem miała dość ograniczony charakter, to z jej powodu wybuchały spontaniczne strajki, które w ciągu lata przetoczyły się przez cały kraj. Przełomem okazał się jednak dopiero strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina.

Pechowa bitwa. Kiedy Mieszko I mógł zostać raniony strzałą?

Według niektórych podań Mieszko I został raniony zatrutą strzałą w trakcie bitwy. Od śmierci uratowała go ingerencja sił nadprzyrodzonych. Czy jesteśmy w stanie określić, która potyczka była tak pechowa dla polskiego władcy?

Tomasz Leszkowicz w PR 4 Polskiego Radia opowiadał o ostatnim lecie przed wybuchem II wojny światowej

Gościem sobotniej audycji „Zaklinacze czasu” w radiowej Czwórce był doktor Tomasz Leszkowicz, wieloletni redaktor działu naukowego Histmaga oraz autor wielu artykułów, które można przeczytać na łamach portalu. Rozmowa dotyczyła ciszy przed wojenną burzą, czyli tego jak wyglądało lato tuż przed wybuchem II wojny światowej. Posłuchaj jej zapisu!

Blisko 275 tys. Czytelników i 870 tys. odsłon Histmag.org w sierpniu! Dziękujemy!

W sierpniu odnotowaliśmy 273 227 użytkowników i 870 958 odsłon! Dziękujemy za zainteresowanie treściami na naszych stronach! Zachęcamy do wspierania naszego portalu lub zakupu reklamy w Histmagu.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Konkurs: Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego

W książce „Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego” Jack Fairweather opowiada o honorze żołnierza, niewiarygodnej odwadze i samobójczej misji Witolda Pileckiego. W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 egzemplarze tej publikacji!

Świadomie o przeszłości, świadomie o teraźniejszości. Projekt „XX/XXI wiek. Historia, sztuka, edukacja”

Historia i sztuka to dwa światy, które mogą się świetnie uzupełniać. Na swój sposób udowadnia to „XX/XXI wiek. Historia, sztuka, edukacja” – nowy projekt Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, dedykowany młodym ludziom. O tym ciekawym przedsięwzięciu rozmawialiśmy z zespołem przygotowującym projekt.

21 postulatów – jak „Solidarność” odmieniła Polskę? [Nieskończenie Niepodległa]

Latem 1980 roku przez kraj przetoczyła się fala strajków, które wstrząsnęły Polską Ludową. Narodził się z nich ruch społeczny, który stworzył nową wspólnotę polityczną i dał Polakom nadzieję na zmiany.

Wschód słońca nad kwitnącymi wiśniami, czyli modernizacja Japonii

W 1868 r. Japonia była państwem słabym i zacofanym, zdanym na łaskę zachodnich mocarstw. W czasie krótszym niż pół wieku stała się dla nich równym partnerem. W jaki sposób Cesarstwo Wschodzącego Słońca nie podzieliło losu potężniejszych Chin?

Wojciech Korfanty został patronem lotniska w Katowicach

Nie „Katowice Airport”, ani nie lotnisko w Pyrzowicach. Od teraz Międzynarodowy Port Lotniczy w Katowicach zyskał nową nazwę. To lotnisko im. Wojciecha Korfantego. Decyzję w tej sprawie podjęli radni Sejmiku Województwa Śląskiego.

Zidentyfikowano Westerplatczyków, którzy zostali pochowani w zbiorowej mogile

Po 81 latach bohaterowie z Westerplatte przestali być anonimowi. Stało się tak za sprawą badań prowadzonych jesienią ubiegłego roku przez zespół archeologów z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie i Instytutem Pamięci Narodowej – Komisją Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu.

Westerplatte – dobrze przygotowany sukces

Obco brzmiąca nazwa Westerplatte stała się symbolem walki do końca jeszcze w trakcie kampanii wrześniowej. Jak doszło do tego, że polscy żołnierze wytrwali siedem dni na półwyspie, którego początkowo nie chciano nawet na placówkę wojskową?

Przyczyny wojny polsko-bolszewickiej w oczach rosyjskiego historyka

Współczesna historiografia rosyjska jest często wykorzystywana jako narzędzie realizacji polityki władz. Specyficzne rozłożenie akcentów, wybiórcze przedstawienie faktów, przemilczenia i tworzenie siatki pojęciowej to najczęściej stawiane zarzuty przez specjalistów. Prezentujemy fragment pracy Grigorija Popowa o wojnie polsko-bolszewickiej, ukazującej rosyjskie spojrzenie na ten temat.

„Wszyscy byli pewni, że już zginiemy bez ratunku”, 28 sierpnia - 3 września [Wiktoria 1920]

Trwają walki z 1 Armią Konną pod Zamościem. Miasta bronią wojska polskie i ukraińska 6 Dywizja płk. Marko Bezruczki. 31 sierpnia 1 Dywizja Kawalerii płk. Juliusza Rómmla stacza z wycofującą się armią Siemiona Budionnego walkę pod Komarowem – ostatnią wielką bitwę kawaleryjską XX wieku.

Odnaleziono płyty z muzyką do filmu „Janko Muzykant” z 1930 roku!

„Janko Muzykant” Ryszarda Ordyńskiego z 1930 roku to jeden z pierwszych wyprodukowanych w Polsce pełnometrażowych filmów dźwiękowych, powstały na przełomie kina niemego i dźwiękowego. Płyty, na których nagrano ścieżkę dźwiękową zaginęły po II wojnie światowej. Teraz udało się je odnaleźć.

2 września 1666 roku: wielki pożar Londynu

Wielki pożar Londynu w ciągu kilku dni doszczętnie zniszczył większość miasta, już wówczas potężnego w skali świata.

Pierwsze konstytucje europejskie

O Konstytucji 3 maja mówi się, że była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej, a przed francuską). Jest jednak faktem, że jeszcze przed uchwaleniem polsko-litewskiej „Ustawy rządowej” pojawiły się w Europie akty prawne uznawane przez niektórych za pierwsze konstytucje na świecie.

Pierwsza wojna opiumowa (cz. 1)

29 sierpnia 1842 roku, w Nankinie zawarto traktat kończący wojnę pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią a Chinami – była to tzw. pierwsza wojna opiumowa. To w erze nowożytnej chyba najbardziej ohydna wojna, jaką stoczyło mocarstwo europejskie z państwem zamorskim.

Pod Grunwaldem znaleziono dwa topory z czasów bitwy z 1410 roku

Dwa świetnie zachowane średniowieczne topory bojowe i kilkadziesiąt innych artefaktów odnaleziono podczas badań archeologicznych na dawnym polu bitwy pod Grunwaldem. W zakończonych w sobotę poszukiwaniach wzięło udział 70 detektorystów.

Zainaugurowano wystawę „Sztuka plakatu muzealnego na przykładzie kolekcji Muzeum Okręgowego w Toruniu”

15 sierpnia otwarta została nowa wystawa w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Tym razem odwiedzający będą mogli podziwiać plakaty, które na przestrzeni ostatnich 70 lat promowały wydarzenia oraz ekspozycje organizowane w murach tej toruńskiej placówki.

Wrześniowe wydanie miesięcznika „Odkrywca” (nr 9/260)

Autorzy „Odkrywcy” stale starają się weryfikować, badać, dociekać i odmitologizowywać, by osiągnąć stan suchej jak pustynia pewności, opartej na prostym podziale: prawda to czy fałsz. Jednak temu wszystkiemu towarzyszy swoisty rodzaj namiętności, w którym nie zawsze liczy się wyłącznie „szkiełko naukowca”, ale i „serce odkrywcy”.

Cykl „O demokracji. 20 lekcji z XX wieku dla uczniów szkół ponadpodstawowych”

MOCAK zaprasza nauczycieli i uczniów szkół ponadpodstawowych na cykl spotkań „O demokracji. 20 lekcji z XX wieku”. W ramach projektu klasy szkolne mogą wziąć udział w autorskich lekcjach-warsztatach inspirowanych książką „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku” Timothy’ego Snydera.

5 najciekawszych propozycji IPN we wrześniu

Oto 5 nowości wydawniczych IPN. Wśród nich m.in. „Najbardziej tajemniczy kraj świata. Związek Sowiecki w fotografiach i tekstach Juliena H. Bryana 1930-1959”, „Półmrok. Procesy karne w sprawie przestępstw okupacyjnych popełnionych przez chłopów wobec Żydów w województwie krakowskim”, czy „NSZZ Solidarność w PKP w latach 1980-1989. Przykład Dolnośląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych”.

Jack Fairweather – „Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego”

Książka „Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego” Jacka Fairweathera to oparta na nieznanych dotąd źródłach i relacjach świadków opowieść o polskim bohaterze, o którym powinien się dowiedzieć cały świat. To wstrząsający obraz wojny, odarty z sowieckiej propagandy.

Irena Wiszniewska – „Tajemnica rodzinna z Żydami w tle”

W książce „Tajemnica rodzinna z Żydami w tle” Irena Wiszniewska przedstawia przejmujący opis poszukiwań, odmów i powodów niechęci do grzebania się w przeszłości. Wstyd i poczucie winy za żydowską krzywdę zostały bowiem stabuizowane. Autorka rozmawia z ludźmi, którzy mają śmiałość to tabu naruszyć.

Dorota Combrzyńska-Nogala – „Niedokończona opowieść Pepe”

Książka „Niedokończona opowieść Pepe” Doroty Combrzyńskiej-Nogali to opowieść o losach rodziny z Wołynia w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. To kolejna pozycja z serii „Wojny dorosłych - historie dzieci”, której celem jest przybliżenie tematu wojny w przystępny dla dziecka i zrozumiały sposób.

Sławomir Koper, Tymoteusz Pawłowski – „Mity Wojny 1920” – recenzja i ocena

Dlaczego w przededniu bitwy warszawskiej Józef Piłsudski chciał podać się do dymisji? Jaką rolę w wydarzeniach 1920 roku odegrali Roman Dmowski i generał Józef Haller? Czy kończący wojnę traktat ryski był sukcesem Rzeczpospolitej?



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

reklama
Komentarze
o autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone