10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (4 III 21)

opublikowano: 2021-03-04 15:32
wolna licencja
poleć artykuł:
„Krwawa Luna” przed II wojną światową; Czy Polska mogła uniknąć II wojny światowej?; Wernher von Braun: SS-man podbija Księżyc; Kim byli Niewidzialni? Jakie sekrety skrywał tajemniczy Wydział IX Departamentu II MSW? – to niektóre z poruszanych przez nas ostatnio tematów. Polecamy zestawienie najciekawszych histmagowych treści ostatnich dni!
REKLAMA


„Krwawa Luna” przed II wojną światową

Julia Brystiger swoją działalnością w komunistycznym aparacie bezpieczeństwa zapracowała na przydomek „Krwawa Luna”. Jaki był przebieg jej kariery w ruchu komunistycznym przed II wojną światową?

Czy Polska mogła uniknąć II wojny światowej?

Stalin porozumiał się z Hitlerem, choć jedynie z powodu chwilowej zbieżności interesów. Ale dyplomatyczne gry ówczesnych europejskich mocarstw mogły zakończyć się zupełnie inaczej. Czy możliwy był taki scenariusz, w którym do wojny światowej wcale by nie doszło?

Wernher von Braun: SS-man podbija Księżyc

Mówi się, że mierzył do gwiazd, lecz strzelał w Londyn. Wernher von Braun urodził się na terenie dzisiejszej Polski, służył w SS, lecz to Amerykanom zapewnił kosmiczną potęgę i zwycięstwo nad Sowietami w walce o dominację w kosmosie.

Kim byli Niewidzialni? Jakie sekrety skrywał tajemniczy Wydział IX Departamentu II MSW?

Wydział IX Departamentu II MSW przez lata pozostawał pilnie strzeżoną tajemnicą. Czym się zajmował? Jak rekrutował funkcjonariuszy? Jak wyglądało życie codzienne pracowników? Sekrety służb specjalnych PRL-u odsłania Tomasz Awłasewicz w swojej najnowszej książce „Niewidzialni. Największa tajemnica służb specjalnych PRL”.-22045”.

Spotkanie autorskie online z autorem książki „Mróz, głód i wszy. Życie codzienne Wyklętych” – zapraszamy do obejrzenia!

Jak naprawdę wyglądały codziennie warunki bytowania żołnierzy podziemia antykomunistycznego? Gdzie kwaterowali, jak odpoczywali i jak wyglądały codzienne obowiązki Wyklętych? Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do obejrzenia spotkania autorskiego ze Stanisławem Płużańskim, autorem książki „Mróz, głód i wszy. Życie codzienne Wyklętych”!

Dzieci z dworca ZOO na polskim podwórku – problem narkomanii w PRL

Niedawno na platformie HBO GO pojawił się serial „My, dzieci z dworca ZOO”, stanowiący ekranizację kultowej książki Christiane Very Felscherinow o tym samym tytule. Autorka przybliżyła w niej problem narkomani wśród młodzieży w Berlinie Zachodnim w latach 70. XX wieku. Jak kwestia ta wyglądała w PRL-u? Czym i na jaką skalę narkotyzowali się nasi dziadkowie?

7 podniebnych katastrof bez udziału samolotów

Podniebne katastrofy kojarzą nam się z tragicznymi w skutkach wypadkami samolotów pasażerskich. Upadek Boeing 747 holenderskich linii lotniczych KLM w 1977 roku spowodował śmierć 583 osób, z kolei Japan Airlines z 1985 roku - 520, a Saudi Arabian Airlines z 1996 roku - 349. Przygotowując to zestawienie, redakcja skupiła się jednak na wypadkach w przestworzach, w których uczestniczyły balony, sterowce czy ekranoplan.

W latach 1944-1956 Resort Bezpieczeństwa Publicznego był tarczą i mieczem partii, bezpardonowo wykorzystywaną przez rządzących

„Leksykon bezpieki. Kadra kierownicza aparatu bezpieczeństwa 1944-1956” to publikacja, która ma na celu wypełnienie białych plam w biografistyce polskich dziejów najnowszych. W pierwszym tomie opublikowano 50 życiorysów postaci służących w bezpiece. W planach jest przygotowanie kilkuset kolejnych biogramów! O tajnikach pracy nad publikacją opowiadają redaktorzy: dr Witold Bagieński i Magdalena Dźwigał.

480 tys. Czytelników i 975 tys. odsłon Histmag.org w lutym! Dziękujemy!

W lutym odnotowaliśmy 479 284 użytkowników i 974 420 odsłon. Liczba naszych Czytelników w porównaniu z lutym ubiegłego roku wzrosła o blisko 50%! Dziękujemy za zainteresowanie treściami na naszych stronach. Zachęcamy do wspierania naszego portalu lub zakupu reklamy w Histmagu.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Konkurs: Nowości IPN w marcu

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do wzięcia udziału w naszym konkursie, w którym do wygrania jest 5 egzemplarzy nowych pozycji wydawniczych Instytutu.

Konkurs: Kaci z SS

Książka „Kaci z SS. Nazistowskie bestie” przedstawia historie życia czterech postaci, którzy dzięki władzy jaką dawała im przynależność do SS, dali upust swoim najdzikszym instynktom. W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 egzemplarze tej publikacji!

Prawdy i mity o życiu średniowiecznego rycerza – Antoni Olbrychski w Programie 4 Polskiego Radia

Gościem audycji „Zaklinacze czasu” Programu 4 Polskiego Radia był Antoni Olbrychski, redaktor portalu Histmag.org. Opowiadał o życiu średniowiecznych rycerzy. Co z powszechnie krążących informacji o nich jest prawdą, a co zostało wyolbrzymione? Posłuchajcie!

Archeolog: w Dębianach odkryliśmy jedno z największych cmentarzysk megalitycznych w Polsce

Siedem kilkudziesięciometrowych grobowców megalitycznych sprzed ok. 5,5 tys. lat odkryli archeolodzy w Dębianach (woj. świętokrzyskie). Zdaniem odkrywców jest to jedno z największych cmentarzysk tego typu w Polsce.

Gdzie walczyli Żołnierze Wyklęci? [Mapy]

Żołnierze Wyklęci, czyli członkowie powojennego podziemia antykomunistycznego, budzą w ostatnich latach spore zainteresowanie. Jak liczna była partyzantka stawiająca opór sowietyzacji Polski? Gdzie podziemie było liczne, a gdzie pojawiało się sporadycznie?

Sojusz polsko-rumuński. Sukces czy zmarnowana szansa?

Sojusz polsko-rumuński miał chronić wschodnią granicę odradzającej się po pierwszej wojnie światowej Rzeczpospolitej. Czy był to sukces polskiej dyplomacji?

15 polskich hymnów i pieśni hymnicznych, o których warto pamiętać!

Początek maja to każdego roku czas nie tylko wypoczynku, ale również ważnych świąt. Przy okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypominamy o innym symbolu państwowym: hymnie. Narodowych pieśni w naszej historii było bardzo wiele. Przypominamy najważniejsze z nich.

Samuraje: wojenne cnoty i hańba

Od wieków kojarzą się z bezprzykładnym męstwem i pogardą dla śmierci. Jak kształtował się kodeks honorowy japońskich samurajów?

Zderzenie mocarstw: wojny polsko-tureckie w latach 1416-1598 na mapie! [Video]

Imperium Osmańskie i Rzeczpospolita toczyły wiele wojen, które wywarły istotny wpływ na kształt mapy politycznej Europy. Materiał z kanału „Yan Xishan 閻錫山” przedstawia przebieg starć polsko-osmańskich w XV i XVI wieku. Zapraszamy do oglądania!

5 najciekawszych propozycji IPN w marcu

Oto 5 nowości wydawniczych IPN. Wśród nich m.in. „Trzy konspiracje. Historia Aleksandra Rusina ps. Rusal”, „Relacje o pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w latach 1939–1945” (t. 4) czy „Oddział Wywiadowczy Sztabu Głównego LWP 1944-1945. Organizacja i działalność. Studium historyczno-wojskowe”.

Władysław Studnicki – „Polska za linią Curzona”

Książka Władysława Studnickiego „Polska za linią Curzona” to geopolityczne studium polskich Ziem Wschodnich. Wyjątkowe, bo w zasadzie jedyne w swoim rodzaju, bogato udokumentowane, z historycznym omówieniem i przygotowane już po II wojnie światowej, kiedy ziemie te znalazły się pod bezpośrednią okupacją sowiecką.

Gabriel Gorodetsky (opr.) – „Dzienniki Majskiego” i Jesus Hernandez – „Kaci z SS. Nazistowskie bestie”

Książka „Dzienniki Majskiego” szczegółowo opisuje działania Iwana Majskiego. Na kartach publikacji pojawiają się czołowi politycy brytyjscy i plejada znanych postaci z innych krajów. Z kolei w książce „Kaci z SS. Nazistowskie bestie” Jesus Hernandez przedstawia życie czterech postaci, którzy dzięki władzy jaką dawała im przynależność do SS, dali upust swoim najdzikszym instynktom.

Katarzyna Rembacka – „Komunista na peryferiach władzy. Historia Leonarda Borkowicza (1912-1989)” – recenzja i ocena

Zagorzały komunista, więzień polityczny Berezy Kartuskiej, żołnierz Dywizji Kościuszkowskiej i pierwszy wojewoda szczeciński. Dlaczego pod koniec życia stał się przeciwnikiem komunizmu? O specyficznej biografii Leonarda Borkowicza opowiada książka Katarzyny Rembackiej.

Nina Majewska-Brown – „Ostatnia „więźniarka” Auschwitz” – recenzja i ocena

Upalne lato 1939 roku, wymarzone wakacje w Polsce i wybuch wojny, która na zawsze odmieni życie głównej bohaterki. Pech? Przeznaczenie? Można się o tym przekonać, sięgając po najnowszą książkę Niny Majewskiej-Brown.

Wojciech Polak – „Żółkiewski. Pogromca Moskwy” – recenzja i ocena

Hetman Stanisław Żółkiewski był jednym z najwybitniejszych dowódców nowożytnej Europy. Niedawno ukazała się jego biografia pióra Wojciecha Polaka. Czy warto po nią sięgnąć?

Jerzy Ptakowski – „Auschwitz bez cenzury i bez legend” – recenzja i ocena

Wiele napisano o więźniach KL Auschwitz oraz o tworzonym przez nich ruchu oporu. Jednak mało mówi się o tej działalności poprzez pryzmat ich przedwojennej działalności politycznej. Warto wypełnić ową lukę.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681


REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone