Autor: Michał Świgoń
Tagi: Redakcyjne
Opublikowany: 2021-08-05 14:38
Licencja: wolna licencja

10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (5 VIII 21)

Mercedesem na Miodową… Zbigniew Ścibor-Rylski i pierwsze dni powstania warszawskiego; Z igrzysk olimpijskich na estradę muzyczną: Jerzy „Jurand” Koszutski; Krwawe walki o Dworzec Gdański w sierpniu 1944 roku; Bitwa o twierdzę Brześć – przedstawiamy najciekawsze treści publikowane w Histmagu w ostatnich dniach! Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać takie zestawienie co tydzień!


Mercedesem na Miodową… Zbigniew Ścibor-Rylski i pierwsze dni powstania warszawskiego

Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski w czasie powstania warszawskiego dowodził kompanią „Motyl” w Batalionie „Czata 49”. Jaka atmosfera towarzyszyła pierwszym dniom powstania? Czy mieszkańcy stolicy wierzyli w rychły koniec okupacji niemieckiej?

Z igrzysk olimpijskich na estradę muzyczną: Jerzy „Jurand” Koszutski

Jako nastolatek wygrał pierwszy wyścig rowerowy. Następnie w ciągu kilku lat stał się czołowym polskim kolarzem torowym i w 1928 roku pojechał na IO w Amsterdamie. Gdy wszyscy myśleli, że największe sukcesy sportowe dopiero przed nim, Jerzy Koszutski zsiadł z roweru i... założył zespół wokalny.

Krwawe walki o Dworzec Gdański w sierpniu 1944 roku

5 sierpnia 1944 roku powstańcy rozpoczęli natarcie na Dworzec Gdański. Bitwa okazała się jedną z najbardziej krwawych akcji w czasie całego powstania warszawskiego. Według części historyków, klęska przesądziła o późniejszym upadku Starego Miasta.

Bitwa o twierdzę Brześć

31 lipca 1920 r. twierdza Brześć skapitulowała przed przeważającymi siłami Armii Czerwonej w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Jak przebiegały walki na tym odcinku frontu na przełomie lipca i sierpnia 1920 r.?

„Zielony Rycerz” – recenzja i ocena

Jeśli na hasło „legendy arturiańskie” uśmiechasz się z politowaniem, to w tym wypadku możesz się mocno zdziwić. „Zielony Rycerz” nie jest naiwną bajką, a filmową adaptacją ciężkiego kalibru tak pod kątem estetyki, jak i przesłania.

Sonda Histmag.org – Które z sierpniowych wydarzeń miało najdonioślejsze skutki dla historii Polski?

W historii Polski wiele ważnych wydarzeń miało miejsce w sierpniu. Spytaliśmy naszych Czytelników, które z wydarzeń owego miesiąca miało największe skutki dla naszego kraju. Oto wyniki – otrzymaliśmy niemal 2000 głosów! Teraz z kolei pytamy, czy chętnie oglądacie rekonstrukcje historyczne?

Polsko-sowieckie rozmowy w sprawie Niemiec z 1923 roku

W drugiej połowie 1923 roku relacje między II RP a ZSRR były najgorsze od końca wojny polsko-bolszewickiej. Sowieci nie realizowali postanowień traktatu ryskiego, zaś władze Polski nie kwapiły się do uznania Związku Sowieckiego. Pomimo licznych prób polskiego charge d’affaires Romana Knolla napięcie nie opadało. Zmieniło się to dopiero na przełomie sierpnia i września.

Wielka Szpera i likwidacja Litzmannstadt Ghetto

Wielka Szpera, czyli brutalna akcja wysiedleni dzieci i starców do niemieckich obozów zagłady, była jednym z najtragiczniejszych momentów w dziejach łódzkiego getta. Wspomina Leon Weintraub.

Blisko 370 tys. Czytelników i 890 tys. odsłon Histmag.org w lipcu! Dziękujemy!

W lipcu odnotowaliśmy 369 061 użytkowników i 889 122 odsłony. Liczba naszych Czytelników w porównaniu z lipcem ubiegłego roku wzrosła o ok. 10%. Dziękujemy za zainteresowanie treściami na naszych stronach. Zachęcamy do wspierania naszego portalu lub zakupu reklamy w Histmagu.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe oraz nasze e-booki i audiobooki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:Konkurs: Nowości IPN w sierpniu

Zapraszamy do wzięcia udziału w naszym konkursie, w którym do wygrania jest 5 egzemplarzy nowych pozycji wydawniczych Instytutu Pamięci Narodowej.

Sanatorium Zagłada

Dla Lwa Wilcka sielankowe i beztroskie życie kończy się wraz z przekroczeniem progu jego domu przez niemieckich żołnierzy. Gdy wypali mauser oficera Wehrmachtu, rozpocznie się zupełnie nowa, nieznana epoka, a dawne ideały odejdą w zapomnienie.

„Szlaki nadziei”: nowy projekt upamiętni losy cywili i żołnierzy gen. Andersa

19 lipca Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum II Wojny Światowej zainaugurowały nowy projekt – „Szlaki nadziei”. Przedsięwzięcie ma na celu upamiętnienie losów armii generała Andersa i ludności polskiej, ewakuowanej ze Związku Sowieckiego. Ukazany zostanie także szlak bojowy 1. Dywizji Pancernej Generała Maczka.

Festiwal Słowian i Wikingów 2021 nie odbędzie się. W planie są za to inne imprezy

Tegoroczny Festiwal Słowian i Wikingów 2021 nie odbędzie się z powodu panującej sytuacji epidemicznej. W planie są za to inne imprezy. Poniżej przedstawiamy kalendarz wydarzeń organizowanych przez Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg Vineta.

„Żeby nie było śladów” - film o sprawie Grzegorza Przemyka powalczy o Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji!

Grzegorz Przemyk, syn poetki Barbary Sadowskiej i Leopolda Przemyka, został pobity przez milicjantów, a w konsekwencji odniesionych obrażeń zmarł 3 dni przed swoimi 19 urodzinami. Świętowanie zdanej matury zakończyło się tragicznie. Jego pogrzeb przerodził się z kolei w manifestację antykomunistyczną. W 2016 roku Cezary Łazarewicz wydał książkę „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”, a kilka lat później na jej podstawie powstał scenariusz filmu fabularnego Jana P. Matuszyńskiego. Obraz ten niebawem trafi do polskich kin.

Przedstawiciele świata nauki popierają odbudowę Pałacu Saskiego

61 przedstawicieli świata nauki opowiedziało się za odbudową Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Oświadczenie w tej sprawie przesłał PAP pomysłodawca inicjatywy – dr hab. prof. UAM Bartosz Korzeniewski.

Stocznia Gdańska trafi na listę UNESCO? Okazuje się, że to problematyczne

Sprawa wpisu Stoczni Gdańskiej na listę światowego dziedzictwa UNESCO nie została jeszcze zakończona, a jego losy wciąż się ważą. W związku z opinią Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS) wniosek Polski został odroczony. Dlaczego tak się stało?

Egipt: Archeolodzy odkryli centrum obsługi chrześcijańskich pielgrzymów z VI w.

Monumentalne, kamienne budowle zachowane do pół metra wysokości, odkryli w Marei, w północnym Egipcie polscy archeolodzy. Mieszkali w nich w VI w. pielgrzymi, wędrujący do chrześcijańskiego sanktuarium w Abu Mena.

Dywizjon 303 - bożyszcza całej Anglii?

Dywizjon 303 w dużej mierze przyczynił się do uratowania Anglii w 1940 roku. Po zwycięskiej bitwie piloci polskiego dywizjonu stali się niezwykle popularni. W jaki sposób nasi bohaterowie poruszyli angielską i amerykańską opinię publiczną?

Ryszard Riedel: legenda polskiego bluesa

Ryszard Riedel zmarł 30 lipca 1994 toku w Szpitalu nr 1 w Chorzowie w wyniku niewydolności serca spowodowanej długotrwałym uzależnieniem od heroiny. Wokalista zespołu Dżem był jednym z najlepszych polskich muzyków rockowych przełomu lat 80. i 90.

„Hannibal ante portas!” – bitwa pod Kannami, 2 sierpnia 216 r. p.n.e.

„Hannibal ante portas!” Sentencja ta, oznaczająca w potocznym języku „rychłe niebezpieczeństwo”, późnym latem 216 r. p.n.e. była często powtarzana przez mieszkańców stolicy republiki. Po druzgocącej klęsce legionów rzymskich (bitwa pod Kannami) kartagiński nieprzyjaciel stanął bowiem „u wrót Rzymu”, zyskując niepowtarzalną okazję do zdobycia Wiecznego Miasta.

Portal JP2online.pl nominowany do nagrody Wydarzenie Historyczne Roku!

Portal JP2online.pl – największa baza wiedzy o Janie Pawle II – został nominowany do Wydarzenia Historycznego Roku 2020. W 14. edycji plebiscytu portal znalazł się w finałowym gronie 5 najciekawszych propozycji w kategorii „Edukacja”. Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza do głosowania na portal, który został udostępniony z okazji ubiegłorocznych 100. urodzin Karola Wojtyły.

Sierpniowe wydanie miesięcznika „Odkrywca” (8/2021)

Na okładce sierpniowego numeru mamy jednego z odkrywców dzwonu z pustelni św. Jana z Dukli. We wstępniaku w wydaniu drukowanym posłużyliśmy się tytułem „Dzwon, który wzbudza pamięć”, co jest parafrazą tytułu przywoływanego przez nas artykułu Lesława Wilka z Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych, organizatora poszukiwań dzwonu z pustelni św. Jana z Dukli. Pan Lesław napisał „wzbudzał”. Teraz my wiemy, że po poszukiwaniach zakończonych sukcesem, dzwon przeszłość wzbudza „teraz” i „wzbudzi” w przyszłości. I tak jest z każdym tego typu odkryciem!

5 najciekawszych propozycji IPN w sierpniu

Oto 5 nowości wydawniczych IPN. Wśród nich m.in. „Pisarstwo Prymasa Tysiąclecia”, „Stefan Żywotko. Ze Lwowa po mistrzostwo Afryki” czy „Węzeł gordyjski. Katolicy świeccy w PRL (1956-1989)”. Sprawdźcie je!

Max Czornyj – „Sanatorium Zagłada” – recenzja i ocena

Arystokrata, dziecko belle époque, wychowywany z dala od wielkiej polityki, który zderza się z bezwzględną rzeczywistością naznaczoną koszmarem II wojny światowej. Jak się w niej odnajdzie i czy zdoła przeciwstawić się złu szalejącemu wokół?

Niklas Natt och Dag – „1793”

W książce „1793” Niklas Natt och Dag tworzy obraz miasta w końcowych latach epoki gustawiańskiej. Zrywa maskę przepychu i przedstawia straszliwą, lecz fascynującą rzeczywistość Szwecji końca XVIII wieku. Mija rok od tragicznego zamachu na życie króla Szwecji, Gustawa III. Następca tronu jest niepełnoletni, wojny ogołociły państwową kasę...

Sue Smethurst – „Ku wolności”

W książce „Ku wolności” Sue Smethurst opowiada prawdziwą historię Mindli i jej męża Kubusia Horowitza – artysty słynnego Cyrku Braci Staniewskich, napisaną przez nagradzaną i uznaną autorkę oraz dziennikarkę Sue Smethurst, której mąż jest wnukiem bohaterów tej historii.

Krzysztof Dybciak – „Pisarz, który został papieżem. Twórczość Karola Wojtyły – Jana Pawła II” – recenzja i ocena

Zastanawialiście się kiedyś, który z polskich autorów sprzedał najwięcej książek na świecie? Jeśli nie, to odpowiedź dla wielu może wydawać się zaskakująca. Dzięki publikacji „Pisarz, który został papieżem”, możemy zapoznać się nie tylko z twórczością literacką Jana Pawła II, ale również recepcją jego słowa pisanego, które miało szczególne znaczenie w okresie pontyfikatu.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe oraz nasze e-booki i audiobooki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
m.swigon@histmag.org
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681


Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Sonda!
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy