10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (6 VIII 20)

opublikowano: 2020-08-06 15:11
wolna licencja
poleć artykuł:
Powstanie Warszawskie – przyczyny wybuchu, przebieg i niemieckie zbrodnie; Jak Bolesław Śmiały wywiódł w pole Niemców; Fryderyk Chopin: Poeta fortepianu; Najbardziej niezwykłe muzea w Polsce – wspólny wybór Czytelników i Redakcji Histmag.org! – to tylko niektóre z opublikowanych przez nas ostatnio materiałów. Zobacz zestawienie naszych najciekawszych treści!
REKLAMA


Powstanie Warszawskie – przyczyny wybuchu, przebieg i niemieckie zbrodnie

Powstanie Warszawskie to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski XX wieku. Jego geneza, powstańcze bitwy, zbrodnie niemieckie oraz pamięć o nim do dziś są tematem dyskusji i zainteresowania wielu pokoleń. Tu znajdziesz informacje i opinie o Powstaniu Warszawskim.

Jak Bolesław Śmiały wywiódł w pole Niemców

Bolesława Śmiałego pamiętamy głównie przez pryzmat konfliktu z biskupem Stanisławem. Ten polski władca miał jednak na koncie znaczne sukcesy w polityce zagranicznej.

Fryderyk Chopin: Poeta fortepianu

Fryderyk Chopin w karierze artystycznej osiągnął niemal wszystko. Już jako dziecko został okrzyknięty geniuszem. W życiu prywatnym nieustannie szukał spełnienia, targany tęsknotą, pragnieniem bliskości oraz rodzinnego ciepła. Jak żył i w czym tkwi fenomen jego twórczości?

Najbardziej niezwykłe muzea w Polsce – wspólny wybór Czytelników i Redakcji Histmag.org!

Wielu z nas tegoroczny urlop spędza w Polsce. My uważamy, że to świetna okazja aby poznać niezwykłe miejsca, których wbrew pozorom nie brakuje w naszym kraju. Oto stworzone wspólnie przez Czytelników i Redakcję Histmaga zestawienie najlepszych muzeów w poszczególnych krainach historycznych Polski!

340 tys. Czytelników i 1,065 mln. odsłon Histmag.org w lipcu! Dziękujemy!

W lipcu odnotowaliśmy 339 666 użytkowników i 1 065 062 odsłon! Dziękujemy za zainteresowanie treściami na naszych stronach! Zachęcamy do wspierania naszego portalu lub zakupu reklamy w Histmagu.

Elżbieta Bowes-Lyon – królowa idealna czy intrygantka na tronie?

4 sierpnia 1900 roku na świat przyszła Elżbieta Bowes-Lyon, znana bardziej jako Elżbieta, królowa matka. Kobieta, która urodziła się u schyłku epoki wiktoriańskiej, przeżyła dwie wojny, większość członków swojej rodziny i doczekała ery Internetu. Kobieta, która za wszelką cenę postanowiła wejść w szeregi brytyjskiej rodziny królewskiej.

Pruski generał przeciw Polsce: Carl von Clausewitz

Carl von Clausewitz jest autorem tezy, że „wojna jest kontynuacją polityki”. Wprowadzał ją w życie także poprzez zajadłe zwalczanie polskich dążeń niepodległościowych i to w czasie, gdy sporo jego rodaków było przeciwnego zdania. Niewielu wie, że jego antypolska aktywność wpędziła go do grobu.

Turecki szowinizm, czyli Enver Pasza i jego historia

4 sierpnia 1922 r. zmarł Enver Pasza – zagorzały turecki patriota, a zarazem architekt upadku Imperium Osmańskiego. Postać kontrowersyjna, współodpowiedzialna za ludobójstwo Ormian, ale jednocześnie na swój sposób interesująca, będąca ostatnim śladem przemijającej epoki.

Na YouTube jest nas już 1.000!

Kanał Histmag.org na YouTube śledzi już 1.000 Użytkowników! Dziękujemy, że z nami jesteście – Wasze zainteresowanie jest dla nas niezwykle ważne. Jeśli nie ma Cię jeszcze z nami na YouTube, gorąco zachęcamy do zasubskrybowania kanału!



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Konkurs: Wojna polsko-bolszewicka 1918–1920

W książce „Przegrane zwycięstwo. Wojna polsko-bolszewicka 1918–1920” Andrzej Chwalba przedstawia najważniejsze wydarzenia, przebieg działań militarnych, politycznych i dyplomatycznych oraz fascynujące portrety głównych bohaterów okresu wojny polsko-bolszewickiej. W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 egzemplarze tej publikacji!

Gliwicki protest w obronie krzyża

W czerwcu 1960 roku na terenie parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gliwicach doszło do walk w obronie krzyża, który według polecenia władz komunistycznych miał zostać rozebrany. Modlący się pod krzyżem zostali brutalnie zaatakowani...

„Pierwsze jaskółki klęski”, 31 lipca - 6 sierpnia [Wiktoria 1920]

31 lipca wojska sowieckie Frontu Zachodniego osiągają linię: Kowel–Tykocin– Nowogród; następnego dnia wchodzą do Brześcia nad Bugiem. Bolszewicy proklamują Białoruską Republikę Sowiecką.

Bitwa o Anglię – Polacy, o których warto przypomnieć!

Gdy w 1940 roku trwała bitwa o Anglię, Polacy biorący udział w tym starciu strącili około 170 niemieckich samolotów. Ich wysiłek po zakończeniu drugiej wojny światowej nie został doceniony przez Brytyjczyków. 75. rocznica bitwy o Anglię była okazją do przypomnienia o wkładzie Polaków w obronę wyspy.

Córka nazisty

Opowieść o przeszłości, winach i odkupieniu, a także o ciężarze, który dźwigają pokolenia. Max Czornyj w swojej najnowszej książce próbuje odnaleźć odpowiedź na pytanie o istnienie genu zła...

Obłęd w Warszawie - 31 lipca 1944

Dlaczego wybuchło powstanie warszawskie? Czy z wojskowego punktu widzenia miało ono szanse na sukces? Kto odpowiada za rzeź cywilnych mieszkańców stolicy? - pyta Piotr Zychowicz. Dlaczego 31 lipca 1944 obłęd zapanował w Warszawie?

USA w czasach II wojny światowej – piękne fotografie w kolorze i wysokiej jakości [Galeria]

Jakość tych fotografii potrafi czasem aż zaprzeć dech w piersiach! Alfred T. Palmer (1906–1993), fotograf pracujący dla amerykańskiej agencji rządowej, w czasie II wojny światowej udowodnił, że można zrobić ciekawe zdjęcia nie tylko na froncie. Palmer odwiedzał zakłady produkcyjne, elektrownie, bazy wojskowe w różnych zakątkach USA. Oto niektóre z jego interesujących prac.

Rozwiązano jedną z zagadek Stonehenge

Naukowcy odkryli pochodzenie megalitów użytych do budowy kręgu. Wszystko dzięki nowym analizom geochemicznym.

Bitwa o twierdzę Brześć

31 lipca 1920 r. twierdza Brześć skapitulowała przed przeważającymi siłami Armii Czerwonej w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Jak przebiegały walki na tym odcinku frontu na przełomie lipca i sierpnia 1920 r.?

Jak zmieniało się pismo Chopina? Sprawdzili to kryminalistycy z UW

Fryderyk Chopin na kopertach pisał zawsze starannie, a do rodziny zwykle dużo mniej czytelnie i drobniejszym pismem. Często robił dopiski na marginesach, nie podpisywał się pełnym imieniem i nazwiskiem. Jak zmieniał się charakter pisma kompozytora? Sprawdzili to kryminalistycy z UW.

Kuzynka Marie

Jest rok 1914. Do majątku w Korbielowie przyjeżdża młoda kobieta, której ojciec przed laty mieszkał w tej posiadłości. Zapoznajcie się z fragmentem najnowszej powieści Agnieszki Janiszewskiej.

Naukowcy odkryli system tuneli pod zamkiem w Olsztynie

Nieznaną jaskinię, złożony system tuneli i szczelin odkryli archeolodzy pod zamkiem w Olsztynie na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Część z nich mogła być wykorzystywana przez ludzi w średniowieczu, a może zdecydowanie wcześniej – wynika z ustaleń.

Sierpniowe wydanie miesięcznika „Odkrywca”

Gdy czytelnicy „Odkrywcy” będą czytali te słowa, do Konferencji „Odkrywcy” na Helu pozostanie mniej niż 50 dni. W tym wydaniu przypominamy niemieckie zdjęcia Helu tuż po kapitulacji w październiku 1939 roku. A to nie koniec atrakcji…

IPN zaprasza na wystawę „Wojna światów 1920 r.”

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na wystawę „Wojna światów 1920 r.”, która od 12 sierpnia br. będzie prezentowana w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

„Ślady” – nowa wystawa Muzeum Historii Krakowa

Wystawa jest opowieścią o śladach – obrazach II WŚ przekazywanych przez świadków, bohaterów ekspozycji. Dzięki nim poznajemy fragmenty historii Krakowa, które wiążą się z konkretnymi miejscami na mapie miasta. Poruszamy się po nim w obszarze wyznaczonym wydarzeniami z lat 1939–1945, a prowadzą nas relacje bohaterów.

5 najciekawszych propozycji IPN w sierpniu

Oto 5 nowości wydawniczych IPN. Wśród nich m.in. „Raporty polskie Stasi 1981-1989. Tom 1 (...)”, „»Karnawał« po amerykańsku. Ambasada USA w Warszawie wobec wydarzeń w Polsce od sierpnia 1980 r. do grudnia 1981 r.”, czy „Solidarność Walcząca”.

Radosław Golec – „Generał i Diuk. Tajemnice rządu Sikorskiego i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie”

Tajemnice rządu RP na uchodźstwie, sekrety naczelnego wodza i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie aż do katastrofy gibraltarskiej w 1943 roku.

Andrzej Chwalba – „Przegrane zwycięstwo. Wojna polsko-bolszewicka 1918–1920”

Książka „Przegrane zwycięstwo. Wojna polsko-bolszewicka 1918–1920” Andrzeja Chwalby jest nie tylko próbą zebrania i usystematyzowania ogromu wiedzy na temat tej wojny. To również nowe spojrzenie na kluczowe zagadnienia okresu i wnikliwa analiza procesów – także społecznych.

Paweł Wakuła – „Bjorn. Kruki Odyna”

„Bjorn – Kruki Odyna” to opowieść o początkach państwa Polan i o bohaterach znanych ze skandynawskich sag. Losy Świętosławy, Bolesława Chrobrego i Bjorna Stenskalle na zawsze złączyło przeznaczenie. Nici splątane przez Norny może przeciąć tylko miecz.

„Nieznane instrukcje, wytyczne, okólniki Departamentu V Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego dotyczące ruchu ludowego…” – recenzja i ocena

Jednym z obiektów zainteresowana i działalności operacyjnej komunistycznych służb bezpieczeństwa było szeroko pojęte środowisko ludowe. Mimo dość intensywnej aktywności badawczej w tym obszarze, wiele faktów dotyczących stosunku bezpieki do ludowców pozostaje nieznanych polskiemu czytelnikowi. Liczne z nich wydobywa na światło dzienne recenzowana publikacja.

Max Czornyj – „Córka nazisty” – recenzja i ocena

Czy istnieje coś takiego jak „gen zła”? Czy zbrodnicza przeszłość przodków może determinować podobne skłonności u potomnych? Wreszcie – czy można karać dzieci za haniebne czyny ich rodziców? Na te wszystkie pytania odpowiedzi szuka Max Czornyj w swojej najnowszej powieści o córce jednego z prominentów III Rzeszy.

„Niemiecki urzędowy materiał w sprawie masowego mordu w Katyniu” – recenzja i ocena

W 1943 roku Centralne Wydawnictwo NSDAP w Berlinie wydało raport w sprawie mordu w Katyniu. Czy publikacja jednego systemu totalitarnego nastawionego na eksterminację Polaków, opisująca zbrodnie innego systemu o takich samych założeniach, może być rzetelna?

„Lista Schindlera” – reż. Steven Spielberg – recenzja i ocena filmu

„Lista Schindlera” Stevena Spielberga to jeden z najważniejszych filmów poruszających problematykę Holocaustu. Nie minęło jeszcze 100 lat od zakończenia II wojny światowej a tymczasem jak bumerang powraca zjawisko nienawiści i dyskryminacji rasowej. Problematyka, którą poruszył Spielberg w słynnej „Liście” wciąż pozostaje aktualna, dlatego warto przypomnieć sobie wszystkie blaski i cienie produkcji z 1993 roku.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone