Opublikowano
2019-02-07 16:26
Licencja
Wolna licencja

10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (7 II 19)

Najlepsze książki historyczne 2018 roku; Kurdystan – podzielony naród; Jak wyglądała Twoja okolica w XIX wieku? Sprawdzisz to na interaktywnych mapach!; Jakim królem byłby Jan Zamoyski? – to tylko niektóre materiały, które ostatnio opublikowaliśmy na Histmagu. Zobacz zestawienie naszych najciekawszych treści!


Możesz też otrzymywać takie zestawienie co tydzień na swoją skrzynkę. Aby to zrobić, załóż konto w naszym serwisie!Historia Zebrana: Znamy najlepsze książki historyczne 2018 roku!

Za najlepsze publikacje historyczne 2018 roku jurorzy uznali książki: „Profesor Weigl i karmiciele wszy” (Iskry), „Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej tom 1” (Rebis), „Księga Stulecia Niepodległości” (Karta). Z kolei internauci w powszechnym głosowaniu wybrali pozycje: „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu” (Poznańskie), „Bilety do sklepu. Handel reglamentowany w PRL” (PWN) i „Tajemnica Doliny Śmierci” (CB). Gratulujemy!

Kurdystan – podzielony naród

Kurdystan niezmiennie ma przeciwko sobie geografię i bliskowschodnie mocarstwa, którym nie w smak niezależne państwo Kurdów. Tymczasem u podnóża gór Zagros, wzdłuż górskich szczytów Taurusu i na pełnych piasku nizinach Iraku oraz Syrii Kurdowie każdego dnia śnią sen o swoim wolnym państwie.

Jak wyglądała Twoja okolica w XIX wieku? Sprawdzisz to na interaktywnych mapach!

Serwis Mapire udostępnił interaktywną kompilację XIX-wiecznych map przedstawiających różne zakątki Europy – w tym, co najważniejsze, tereny dzisiejszej Polski. Zobacz, jak wyglądała Twoja okolica ponad 100 lat temu!

Jakim królem byłby Jan Zamoyski?

Był świetnym gospodarzem i utalentowanym wodzem. Mało brakowało, a Jan Zamoyski zasiadłby na polskim tronie. Plany te zniweczyła egzekucja Samuela Zborowskiego.

Ludwik Węgierski: czy siostrzeniec Kazimierza Wielkiego zasłużył na niesławę?

Ludwik Węgierski, następca ostatniego Piasta na polskim tronie, był jednym z najwybitniejszych monarchów ówczesnej Europy. Król jednak nigdy nie nauczył się języka polskiego i wkrótce po koronacji opuścił Koronę, pozostawiając rządy regencyjne matce. Ocena rządów Andegawena wciąż budzi więc spory.

Dawna Japonia w fotografii Felice Beato [Galeria]

Felice Beato był światowym człowiekiem. Urodził się na greckiej wyspie Korfu i był z pochodzenia Włochem, pozostając jednocześnie poddanym brytyjskim. Dał się poznać jako zdolny fotograf – jako jeden z pierwszych utrwalał na swoich zdjęciach życie na Dalekim Wschodzie. Między 1863 i 1884 rokiem mieszkał w Japonii – dzięki temu możemy do dziś podziwiać piękne, kolorowane później fotografie z Kraju Kwitnącej Wiśni. Oto XIX-wieczna Japonia, która powoli otwiera się na świat, tkwiąc jednak wciąż w swych bogatych tradycjach.

Krwawa łaźnia w Gąsawie

Zabójstwo Leszka Białego wstrząsnęło rozbitym państwem polskim. Kto stał za zbrodnią w Gąsawie w 1227 roku? Jakie były jej przyczyny i co oznaczała dla Konrada mazowieckiego? Co dziś wiemy na ten temat?

Odtwórcy nie ograniczają się do dyskusji na temat tego, jak popularyzować historię. Oni po prostu to robią!

Kim jest rekonstruktor, a kim odtwórca historyczny? Jakie korzyści dla popularyzacji historii niesie ze sobą ruch rekonstrukcyjny? Jak odtwórstwo wczesnego średniowiecza w Polsce zmieniało się przez lata i w jakim stanie jest teraz? O tym i wielu innych kwestiach rozmawiamy z dr. Michałem Bogackim, dyrektorem Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie przy okazji otwarcia wystawy „Uwaga Historia! Odtwórstwo historyczne wczesnego średniowiecza w Polsce”!

Blisko 365 tys. Czytelników w styczniu!

W styczniu odnotowaliśmy 363 639 użytkowników i 919 470 odsłon naszych stron – liczba naszych Czytelników w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła o prawie 15%! Dziękujemy za zainteresowanie treściami na naszych stronach. Zachęcamy do wspierania naszego portalu lub zakupu reklamy w Histmagu.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:Konkurs: Wnuki Jozuego

Uwikłani w historię Izraelczycy i Palestyńczycy tkwią w pułapce nienawiści, od której nie ma ucieczki. Paweł Smoleński w książce „Wnuki Jozuego” patrzy, słucha, zadaje pytania i próbuje opisać świat wymykający się łatwym ocenom. W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 egzemplarze tej książki.

Akcja „Kutschera” – śmierć „kata Warszawy”

Akcja „Kutschera” z 1 lutego 1944 roku była jedną z najważniejszych akcji zbrojnych Armii Krajowej. Tego dnia członkowie polskiego podziemia zastrzelili Franza Kutscherę, znienawidzonego przez mieszkańców stolicy dowódcę SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa.

Okrągły Stół. Bezkrwawe zwycięstwo czy kapitulacja?

Spór o rolę Okrągłego Stołu trwa do dzisiaj. Która strona ma rację? Czy można to jednoznacznie rozstrzygnąć?

Lista niezgody, czyli o tym jak wykaz wydawnictw naukowych podzielił polskich naukowców

Po kilku miesiącach prac, 18 stycznia 2019 roku, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło Wykaz wydawnictw naukowych publikujących recenzowane monografie naukowe, który docelowo ma służyć do ewaluacji publikacji książkowych w latach 2017–2020. Stał się on kością niezgody, ponieważ w spisie tym uwzględniono wydawnictwa, które zdaniem niektórych naukowców niekoniecznie powinny się tam znaleźć.

Tomasz Leszkowicz o plebiscycie Historia Zebrana w RDC!

Gościem czwartkowej audycji Markowy Program w Radiu RDC był redaktor Histmaga i juror w konkursie Historia Zebrana Tomasz Leszkowicz. Tematem rozmowy było podsumowanie naszego konkursu i plebiscytu na najlepszą książkę historyczną 2018 roku. Posłuchaj zapisu tej audycji!

Starożytne afrykańskie królestwo upadło przez zmiany środowiska – twierdzą badacze

Potężne Królestwo Meroe, które zajmowało dzisiejszy teren Sudanu upadło w IV w. n.e. Naukowcy przypuszczają, że wydarzenie to mogło być związane ze zmianami w środowisku naturalnym. Analizy szczątków ówczesnych ludzi wydają się potwierdzać tę hipotezę.

Egipt: archeolodzy odkryli grobowiec zawierający ponad 40 mumii

Egipskie Ministerstwo Starożytności poinformowało o pierwszym w tym roku ważnym odkryciu na terenie tego kraju. W prowincji Al-Minja natrafiono na grobowce zawierający ponad 40 mumii.

Obrady Okrągłego Stołu okiem histmagowej społeczności

Dokładnie 30 lat temu, 6 lutego 1989, przedstawicieli władz Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, demokratycznej opozycji oraz strony kościelnej zasiedli przy wspólnym stole do negocjacji, które trwały do 5 kwietnia. Rozmowy te zostały utrwalone na kartach historii jako obrady Okrągłego Stołu.

Archeolodzy: średniowieczne Gniezno miało wysoką rangę, chociaż jego relikty zachowały się słabo

O wysokiej randze Gniezna wiemy do dzisiaj o wiele więcej ze źródeł pisanych niż z badań archeologicznych. Niestety pozostałości po położonym tam grodzie Mieszka I w przeciwieństwie do Poznania są bardzo zniszczone i słabo zachowane – opowiadają PAP badacze Gniezna.

Victor Capesius – bestia z Auschwitz

Był farmaceutą i głównym aptekarzem w Auschwitz. Uprzejmy przedstawiciel koncernów, a za bramą obozu bezwzględny potwór. Za popełnione zbrodnie spędził jedynie kilka lat w więzieniu.

Grób Karola Marksa został uszkodzony

Znajdujący się na londyńskim cmentarzu Highgate grób filozofa, socjologa i ekonomisty Karola Marksa został uszkodzony. Nieznany sprawca za cel obrał sobie marmurową tablicę.

Historia Panzerschrecka [Video]

W kolejnym odcinku swojego vloga w portalu YouTube IrytujacyHistoryk opowiada o Panzerschrecku – niemieckim granatniku przeciwpancernym z okresu II wojny światowej. Zobaczcie sami!

Makabryczny zbiór szkieletów profesora Hirta

W 1943 roku niemiecki lekarz August Hirt zorganizował akcję selekcji i gromadzenia czaszek oraz szkieletów więźniów dla Uniwersytetu Rzeszy. W celu uzupełnienia kolekcji zagazowano 86 osób.

Raport podsumowujący działania w ramach programu Nieskończenie Niepodległa!

Jak w niebanalny sposób opowiedzieć o historii odzyskania przez Polskę niepodległości oraz najważniejszych wydarzeniach ostatniego stulecia? Program „Nieskończenie Niepodległa”, realizowany przez Ośrodek KARTA, był właśnie taką niezwykłą próbą przybliżenia dziejów Polski. Histmag.org także wziął udział w tej akcji – pora na podsumowania!

„Astronomia niepodległa” – nowy serial o historii polskiej astronomii

„Astronomia niepodległa” – nowy serial dokumentalny o historii polskiej astronomii, rusza w czwartek w TVP 3. Produkcję Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz Telewizji Polskiej wsparło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Front wschodni 1941: animacja dzień po dniu [Video]

Na kanale YouTube Eastory dostępna jest animacja przedstawiająca dzień po dniu sytuację na froncie wschodnim II wojny światowej w 1941 r. Jak wyglądały postępy niemieckiej armii i jej sojuszników w pierwszych miesiącach walk z ZSRR? Polecamy uwadze!

Muzeum Kiełbasy na terenie dawnego obozu koncentracyjnego?

Muzeum Kiełbasy, park rozrywki i miejsce pamięci w jednym - taki pomysł wysunął prywatny inwestor, a władze miasta Mühlhausen (Turyngia) wstępnie poparły go, zatwierdzając plan zagospodarowania przestrzennego. Sprawa odbiła się szerokim echem w całym kraju. W konsekwencji interwencję podjął minister kultury Benjamin Immanuel Hoff.

Rusza nabór do IX edycji Grant Oral History!

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” ogłasza nabór wniosków do IX edycji konkursu „Grant Oral History”. Zgłoszenia przyjmowane będą do 14 lutego 2019 r.

Lutowy numer miesięcznika „Odkrywca” (nr 02/2019)

W lutowym numerze miesięcznika „Odkrywca” m.in. dwie historie, które, mimo że nie znajdują się jedna obok drugiej w gazecie, mimo że dotyczą zupełnie innej tematyki, jednak warto je przeczytać najlepiej w tym samym dniu. Dlaczego?

Numer Specjalny „Mówią wieki” 02/2018 pt. „Polskie dziedzictwo za granicą”

Numer powstał we współpracy z Instytutem „Polonika”. We wstępie prof. Michał Kopczyński pisze: w ostatnich trzech stuleciach polskie dzieje tak się układały, że wielu Polaków znalazło się poza granicami kraju. Pozostały pamiątki po ich obecności. Często zapomniane, niekiedy celowo niszczone, stopniowo znikały z naszej pamięci kulturowej. To wydanie „Mówią wieki” to jeden z elementów przywracania owej pamięci!

Paweł Smoleński – „Wnuki Jozuego”

Na Zachodnim Brzegu biblijne opowieści sprzed tysięcy lat znaczą tyle samo, co doniesienia prasowe, są równie realne i aktualne. Dla coraz liczniejszych żydowskich osadników słowa Księgi są podstawą roszczeń do tej ziemi. Ale co począć z arabskimi sąsiadami? Uwikłani w historię Izraelczycy i Palestyńczycy tkwią w pułapce nienawiści, od której nie ma ucieczki. O tym opowiada Paweł Smoleński w książce „Wnuki Jozuego”.

Agnieszka Tetrycz-Puzio – „Konrad I Mazowiecki – kniaź wielki lacki”

Niewątpliwie Konrad Mazowiecki to jedna z barwniejszych postaci polskiego średniowiecza – władca wyrazisty i kontrowersyjny. Agnieszka Tetrycz-Puzio w książce „Konrad I Mazowiecki – kniaź wielki lacki” podejmuje próbę weryfikacji czarnej legendy tego księcia, poprzez przyjrzenie się jego działalności, ukazanie jego osobowości, stosunku do rodziny, sojuszników i współpracowników.

Andrzej Chwalba, Wojciech Harpula – „Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski” – recenzja i ocena

„Zwrotnice dziejów” to historyczny efekt motyla, który ma szansę stać się jedną z ciekawszych pozycji historycznych w bieżącym roku.

Michał Wójcik – ,,Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg – najgroźniejszej polskiej agentki” – recenzja i ocena

Kim była ta młoda agentka i dla kogo tak naprawdę pracowała? Co wiemy o Wandzie Kronenberg?

Thierry Lentz, Patrice Gueniffey (red.) – „Upadek wielkich imperiów” – recenzja i ocena

Choć współcześnie mianem imperium określa się głównie Stany Zjednoczone i Chiny, a wizja podboju i hegemonii jest coraz bardziej rozmyta, to śledząc historię światowych cywilizacji, uświadamiamy sobie jak ważną rolę odegrały w niej mocarstwa. A historia wciąż zatacza koło…

Magali Delaloye – „Historia erotyczna Kremla. Od Iwana Groźnego do Raisy Gorbaczowej” – recenzja i ocena

Władza i seks – te dwie sfery życia nie raz zatrzęsły murami Kremla. Jak prezentuje się „Historia erotyczna” tamtejszych elit?

Bartłomiej Grzegorz Sala – „W upiornym laboratorium” – recenzja i ocena

Wampiry, wilkołaki czy bazyliszki to część naszej kultury. Czy książka Bartłomieja G. Sali właściwie systematyzuje nasze wyobrażenia o tych stworach?Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Możesz też otrzymywać takie zestawienie co tydzień na swoją skrzynkę. Aby to zrobić, załóż konto w naszym serwisie!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Michał Świgoń

Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami oraz z Czytelnikami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org