10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (8 VII 21)
Historia Zebrana: Znamy najlepsze książki historyczne I półrocza 2021 roku!
Za najlepsze publikacje historyczne I półrocza 2021 roku jurorzy uznali książki: „Henryk Sławik 1894–1944. Biografia socjalisty” (IPN), „Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju” (Instytut Polonika), „Walki powietrzne w obrazach” (IPN). Z kolei w głosowaniu internautów zwyciężyły: „Wojna lekarzy Hitlera” (Agora), „Piłsudski między Stalinem a Hitlerem” (Bellona), „Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska” (Azory). Gratulujemy!
Od nazisty do szefa ONZ? Kontrowersyjna kariera Kurta Waldheima
Ambitny dyplomata, szanowany profesor, wysoko ceniony sekretarz generalny ONZ i wreszcie prezydent Austrii – tak pokrótce można opisać powojenną karierę Kurta Waldheima. Być może rozwinęłaby się ona jeszcze bardziej gdyby nie tajemnica, którą postanowił wymazać ze swego życiorysu.
Eunuch: kim byli strażnicy łoża?
Obraz eunucha – strażnika haremu i powiernika sekretów sułtanek – zagościł w powszechnej świadomości dzięki tureckim serialom historycznym. Służba eunuchów jest niemal tak stara jak władza państwowa, a eunuchów spotkać można było u boku władców w starożytnym Egipcie, Asyrii i Grecji, Kalifacie Abbasydów, Bizancjum czy Chinach.
Czy Polska miała szansę odeprzeć agresję ZSRR w 1939 roku?
Rosyjski historyk Boris Sokołow zauważa zalety Wojska Polskiego i wysoki poziom umiejętności kadry dowódczej u schyłku lat trzydziestych. Jak prezentował się potencjał polskiej armii na tle groźnych sąsiadów? Czy losy II Rzeczpospolitej mogły potoczyć się inaczej?
Premiera: Praca zbiorowa – „Poradnik młodego humanisty. Studia bez tajemnic”
Studiowanie to nie lada wyzwanie, ale i niesamowita przygoda. Jak studiować i nie zwariować? Jak zdać śpiewająco i nie zagubić się w uniwersyteckich meandrach? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w najnowszej publikacji Histmag.org – e-booku „Poradnik młodego humanisty. Studia bez tajemnic”. Autorzy e-booka z powodzeniem ukończyli ten etap i teraz dzielą się praktycznymi lifehackami!
Matura do poprawki? Czy obecna forma egzaminu dojrzałości spełnia swoją rolę? A może czas na powrót egzaminów wstępnych na studia?
Forma egzaminu dojrzałości budzi spore emocje od samego początku wprowadzenia tzw. nowej matury. Jak oceniamy ją z perspektywy czasu? Czy faktycznie spełnia swoją rolę, czy też może wymaga poprawek? A może warto rozważyć ponowne wprowadzenia egzaminów wstępnych na studia? Otwieramy dyskusję na temat matur i zachęcamy Państwa do komentowania.
Gen. Karol Świerczewski. Skazy na legendzie
W ankiecie na najwybitniejszego Polaka przeprowadzonej u schyłku PRL Karol Świerczewski zajął miejsce w pierwszej dziesiątce. Prawda o „Walterze” z trudem przedostawała się do społecznej świadomości nawet po upadku komunizmu. Jak kruszał pomnik generała, który „kulom się nie kłaniał”?
Eugeniusz Cezary Król: Goebbels chciał widzieć w Führerze odwzorowanie wodza Germanów Arminiusza
Joseph Goebbels, minister propagandy Trzeciej Rzeszy i jeden z najbliższych współpracowników Adolfa Hitlera przez lata spisywał swoje wspomnienia, spostrzeżenia oraz komentarze do bieżących wydarzeń. Jego „Dzienniki” wydano drukiem wiele lat temu. Teraz wydawnictwo Bellona postanowiło wznowić trzytomowe wydanie „Dzienników” w przekładzie i opracowaniu oraz ze wstępem profesora Eugeniusza Cezarego Króla.
„To byli celebryci, idole tego czasu”. Kacper Nowak o konkwistadorach w audycji PR4!
Wzniosłe hasła i brutalność epoki konkwistadorów były tematem audycji PR4 „Zaklinacze czasu”, której gościem był Kacper Nowak – autor e-booka „Konkwista. W imię Boga, złota i Hiszpanii”. Jak wyglądały podboje Ameryk na przełomie XV i XVI w.? Jak traktowano konkwistadorów w ich krajach ojczystych, a jak na podbijanych przez nich ziemiach? Posłuchajcie audycji!
W czerwcu 61 osób wsparło nas kwotą 1412 zł! Dziękujemy i prosimy o dalsze wsparcie!
To dzięki Wam możemy tworzyć i rozwijać nasz portal!
Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe oraz nasze e-booki i audiobooki!
Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!
Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:
Konkurs: 100 polskich bitew
Książka Krzysztofa Jabłonki „100 polskich bitew. Na lądzie, morzu i w powietrzu” to wielki kanon polskich triumfów i wielkich klęsk. Publikacja zawiera informacje o ponad 100 bitwach, więcej niż 100 map i planów i ponad 700 zdjęć i ilustracji. W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 egzemplarze tej książki!
Rozstrzygnięcie czerwcowych konkursów!
W czerwcu przeprowadziliśmy w naszym portalu pięć konkursów, w których można było wygrać ciekawe książki. Sprawdź, czy jedna z nagród nie powędruje już wkrótce do Ciebie!
Jak Duńczycy najechali Wołgoszcz?
W połowie XII wieku nasiliły się słowiańskie wyprawy pirackie na wybrzeża Danii. Ponoć wielu Duńczyków stało się niewolnikami służącymi w słowiańskich grodach. Król Waldemar I, po uporaniu się z innymi sprawami, postanowił przeprowadzić akcję odwetową.
Sonda Histmag.org – Którą z historycznych europejskich stolic najchętniej zobaczył(a)byś w najbliższe wakacje?
W ostatniej sondzie zapytaliśmy o to, którą z historycznych europejskich stolic najchętniej zobaczylibyście w najbliższe wakacje. Tak głosowali Czytelnicy! Teraz z kolei pytamy o to, czy chętnie czytacie e-booki lub słuchacie audiobooków, czy raczej preferujecie tradycyjne, papierowe książki?
Bitwa pod Grunwaldem – cz. 2 [Video]
„Historia na szybko” na kanale TrashingMadPL powraca z drugą częścią filmu o bitwie pod Grunwaldem. W materiale m.in. omówiona została taktyka obu stron oraz dokonano przeglądu polskich chorągwi. Zobaczcie sami!
Doktor Henryk Mosing i jego powołanie
Henryk Mosing był utalentowanym epidemiologiem, bliskim współpracownikiem samego Rudolfa Weigla. Nie opuścił rodzinnego Lwowa nawet po wysiedleniu polskiej ludności z dawnych województw wschodnich. W 1961 roku przyjął święcenia i został tajnym kapłanem działającym na terenie Związku Sowieckiego.
Młoda Polka w Wolnym Mieście Gdańsku
Hania Wolińska jest damą do towarzystwa hrabiny von Richter. Wkrótce ma opuścić Gdańsk i powrócić do domu, do Warszawy. Pewnego ranka zatrzymuje ją dwóch SS-manów…
Polskie skarby pod Andami
W czasie II wojny światowej rodziny Potockich i Radziwiłłów posiadały wielkie kolekcje sztuki, mebli i kosztowności. Spora część z nich została zrabowana przez nazistów i Armię Czerwoną, sporo zaginęło w wojennej zawierusze. Wydawało się, że przepadły na zawsze. Jednak dzięki zawziętości opisanych tu osób udało się natrafić na peruwiańskie tropy kolekcji. Co najistotniejsze, wydaje się, że to nie koniec odzyskiwania precjozów.
Anonimowy darczyńca przekazał Muzeum Powstania Warszawskiego niemal 400 legitymacji powstańczych
Muzeum Powstania Warszawskiego wzbogaciło się o cenne pamiątki. Chodzi o 382 powstańcze legitymacje wraz z trzema powstańczymi przepustkami, które anonimowy darczyńca przekazał instytucji. Wszystkie legitymacje można obejrzeć na wystawie czasowej „Powstańcze legitymacje” w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Rekonstrukcja części wielkiej budowli sprzed 7 tys. lat na potrzeby filmu
Fragment monumentalnej budowli sprzed 7 tys. lat o średnicy 110 m, składającej się z czterech dookolnych rowów i palisad, zrekonstruowano niedaleko miejsca odkrycia w Nowym Objezierzu (Zachodniopomorskie) na potrzeby filmu dokumentalnego. Jego premierę zaplanowano na późną jesień lub zimę.
80 lat temu we Lwowie Niemcy dokonali zbrodni na polskich profesorach
Sprawa mordu na profesorach lwowskich nadal jest otwarta – napisała w 1967 r. we „Wspomnieniach wojennych” Karolina Lanckorońska – wybitna mecenas sztuki, ale też badaczka tej zbrodni sprzed już 80 lat. Egzekucji na polskich uczonych dokonali Niemcy wspierani przez kolaborujących z nimi Ukraińców.
Przedwojenna matura a matura współczesna
Przedwojenna matura to dla niektórych synonim prawdziwie trudnego egzaminu, na którym padały pytania mogące równać się dzisiejszym obronom prac magisterskich. Jak wyglądał egzamin dojrzałości w II Rzeczpospolitej?
Nienawiść po Czerwcu 1976 r. Edward Gierek i negatywna propaganda
2 lipca 1976 r. w katowickim Spodku odbył się wielki wiec poparcia dla Edwarda Gierka, podczas którego potępiono protestujących kilka dni wcześniej robotników z Radomia, Ursusa i Płocka. W tych dniach „liberalny” do tej pory I sekretarz pokazał swoją inną, agresywną twarz. Rozpoczęła się propagandowa walka z przeciwnikami politycznymi.
Lipcowe wydanie miesięcznika „Odkrywca” (7/2021)
Zdeponowane, ukradzione, zagubione, poszukiwane przez służby – oto losy wielu przedmiotów z naszych historii. Tego typu intrygi dominują w numerze lipcowym miesięcznika „Odkrywca”. W tytułach i leadach znajdziecie wiele razy powtarzane: „gdzie”, „na tropie”, „polowanie”, „udaje się odnaleźć”. Bo od 20 lat „Odkrywca” jest właśnie takim „skarbowym” czasopismem, jedynym wydawanym niezmiennie w druku. Warto zanurzyć się po raz któryś z rzędu w te prawdziwe, choć często niewiarygodne historie, w których brało udział MSW, Target-Force czy CAFTs.
Andrzej Perepeczko – „Irenka. Dziewczynka z Wilna”
Książka Andrzeja Perepeczki „Irenka. Dziewczynka z Wilna” opowiada o pogodnej, ciekawej świata dziewczynce. Urodziła się ona w Wilnie w 1932 roku, pięknym mieście na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej. Kochająca i wspierająca się rodzina, przeświadczenie o nieustającej opiece Matki Boskiej Ostrobramskiej chroniły ją przed rozpaczą podczas burzliwych działań wojennych, kiedy nad Wilno napłynęły hitlerowskie i sowieckie chmury.
Robert F. Barkowski – „Rugia 1168” – recenzja i ocena
Upadek Arkony, głównego centrum kultowego na wyspie Rugii, był zarazem końcem ostatniego bastionu jawnie wyznawanego pogaństwa słowiańskiego. Sławny chram Świętowita uległ zniszczeniu, a jego kilkumetrowej wysokości posąg został obalony, porąbany i spalony przez duńskich zdobywców. Najnowsza pozycja serii „Historyczne Bitwy” opisuje okoliczności podboju ostatniej ostoi słowiańskich bogów.
Lee Edwards – „Rewolucja konserwatywna. Rzecz o ruchu, który odmienił Amerykę” – recenzja i ocena
Ronald Reagan jest jednym z najbardziej znanych, a w naszym kraju także popularnych prezydentów Stanów Zjednoczonych. Newt Gingrich i Barry Goldwater nie są z pewnością tak rozpoznawalni, ale zainteresowanym amerykańską polityką ich nazwiska mówią wiele. Nieco mniej znany jest chyba Robert Taft. Na przykładzie tych czterech ikonicznych postaci i przekazywania sobie przez nich pałeczki w konserwatywnym skrzydle Partii Republikańskiej, Lee Edwards ukazuje pół wieki historii amerykańskiej prawicy.
Agnieszka Janiszewska – „Aż po horyzont” (tom I i II) – recenzja i ocena
Agnieszka Janiszewska w swojej najnowszej powieści porusza trudny problem akceptacji własnej przeszłości. Przeplatają się tu lata wojny oraz siermiężna rzeczywistość PRL. Czy warto wybrać się w tę podróż?
Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe oraz nasze e-booki i audiobooki!
Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!
Życzę miłej lektury!
Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681