Autor: Michał Świgoń
Tagi: Redakcyjne
Opublikowany: 2020-01-09 15:39
Licencja: wolna licencja

10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (9 I 20)

Najlepsze książki historyczne II półrocza 2019 – nominacje; „Prawdziwy” Andrzej Kmicic - Samuel Kmicic, pierwowzór bohatera rozdartego; Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że w latach 1944-45 Armia Czerwona wyzwoliła Polskę? – wyniki sondy; Magyar, spanyol – két jó barát? Interwencja wojskowa Hiszpanii na Węgrzech w 1956 roku – to tylko niektóre z tematów, które poruszaliśmy w ostatnich dniach. Zobacz zestawienie najciekawszych treści opublikowanych w Histmagu!


Znamy książki nominowane do tytułu najlepszej książki historycznej II półrocza 2019 roku!

Internauci i jurorzy wyłonili publikacje historyczne nominowane do nagrody w ramach plebiscytu Historia Zebrana. Przedstawiamy nominowane książki i rozpoczynamy drugi etap głosowania!

„Prawdziwy” Andrzej Kmicic - Samuel Kmicic, pierwowzór bohatera rozdartego

Andrzej Kmicic, główny bohater „Potopu” Henryka Sienkiewicza, stał się uosobieniem postaci niejednoznacznej. Z jednej strony furiat, z drugiej nieustraszony obrońca Częstochowy. „Historyczny” Samuel Kmicic w dobie „potopu” i wojny z Carstwem Moskiewskim prezentował się zupełnie inaczej. Ale czy mniej interesująco?

Sonda Histmag.org: Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że w latach 1944-45 Armia Czerwona wyzwoliła Polskę?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy, czy zgadzacie się ze stwierdzeniem, że w latach 1944-45 Armia Czerwona wyzwoliła Polskę? Zobaczcie sami jak głosowali Nasi Czytelnicy! Teraz z kolei kierujemy do Was pytanie: czy uważacie, że wybudowanie w stolicy łuku triumfalnego upamiętniającego Bitwę Warszawską to dobry pomysł?

Magyar, spanyol – két jó barát? Interwencja wojskowa Hiszpanii na Węgrzech w 1956 roku

Znamy historię oddolnej polskiej pomocy Węgrom w trakcie powstania antykomunistycznego w 1956 roku. Jednak Hiszpania chciała wtedy walczyć ze Związkiem Radzieckim bezpośrednio! Czemu w Madrycie planowano wielkie środkowoeuropejskie powstanie oraz dlaczego ostatecznie nie udało się przerzucić nawet jednego żołnierza na terytorium Węgier?

„Idylla” okupacji, czyli klisze propagandy [Galeria]

Francuski fotograf André Zucca miał na swoim koncie mało chwalebny epizod życia – w czasie II wojny światowej pracował dla niemieckiego pisma „Signal”, wykonując propagandowe zdjęcia okupowanego Paryża. Jak wyglądała „idylliczna okupacja” francuskiej stolicy według Zucci?

Dlaczego „Psy” Władysława Pasikowskiego odniosły sukces?

Już niedługo do kin trafi długo oczekiwany film w reżyserii Władysława Pasikowskiego „Psy 3. W imię zasad”. Trudno powiedzieć czy po premierze trzeciej części przygód Franza Maurera będzie tak samo głośno i kontrowersyjnie jak prawie trzydzieści lat temu – niemniej warto przypomnieć skąd się wziął niesłychany sukces „Psów” i to wzdychanie do twardych gości, którzy zrobią tutaj „porządek”.

Wawel w obiektywie turystów. Od stycznia we wnętrzach Zamku Królewskiego można wykonywać zdjęcia

Nowy rok przyniósł zmianę restrykcyjnych zasad obowiązujących na Wawelu. Zamek Królewski w Krakowie należał do tej pory do nielicznych instytucji muzealnych, w których zabronione było wykonywanie zdjęć. Teraz się to zmieni.

Jak „Tom i Jerry”. O relacjach Kanady i Stanów Zjednoczonych – część I

Choć stosunki międzynarodowe dwóch wielkich państw Ameryki Północnej, Kanady i Stanów Zjednoczonych trwają już blisko 250 lat, do dzisiaj odznaczają się one burzliwością i chęcią dominacji silniejszego, w tym wypadku USA.

Ustalenie polskich badaczy: tysiące lat temu mieszkańcy dzisiejszego Dubaju stosowali recykling

Metalurdzy sprzed 3 tys. lat, żyjący w południowej części Zatoki Perskiej (dzisiejszy Dubaj), stosowali recykling: z potłuczonych naczyń ceramicznych wyrabiali inne narzędzia do pracy – ustalili polscy naukowcy.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:Starożytny Egipt był dojrzałą kulturą muzyczną, ale nie wiemy, jak brzmiała ówczesna muzyka

W starożytnym Egipcie grano w sumie aż na kilkudziesięciu typach instrumentów muzycznych. Mimo tego, że odkryto ich sporo i znane są ich przedstawienia na ścianach grobowców – nie da się zrekonstruować brzmienia muzyki kraju faraonów – mówi w rozmowie z PAP archeolog Katarzyna Tatoń.

Niedzielnik Adamkiewicza: Zabawa w pasiaki

Siedmioletnie dzieci przebrane w pseudopasiaki, „zagazowywane” za pomocą maszynki do robienia dymu, przypominać miały o tragicznych wydarzeniach jakie w czasie II wojny światowej miały miejsce na Zamojszczyźnie. Taki przynajmniej pomysł na upamiętnienie miały nauczycielki w Szkole Podstawowej w Łabuniach. Inscenizacja budzić musi opór moralny, ale pozwala też postawić pytanie, czy potrafimy jeszcze myśleć symbolicznie, to co intymne przekazując w sposób emocjonalny, ale bez zbędnej pornografii.

Chicago ery Reagana [Galeria]

Jeff Wassmann (ur. 1958) amerykański artysta, pisarz i fotograf, w drugiej połowie lat 80. rozpoczął swój fotograficzny projekt ukazujący życie codzienne w słynnym „Wietrznym mieście”. Warto razem z nim zajrzeć na klimatyczne ulice Chicago ery Reagana!

Karol Andegaweński – ambitny młodszy brat królewski

7 stycznia 1285 r. zmarł Karol I Andegaweński, młodszy brat króla Francji Ludwika IX. Dzięki niezwykłej energii, ambicji i wytrwałości udało mu się nie tylko podporządkować sobie trzy francuskie hrabstwa, ale również zasiąść na tronie Sycylii i Neapolu. Karol uzyskał także tytuł… króla Jerozolimy i snuł plany opanowania Konstantynopola.

Heinrich Hoffmann – oficjalny fotograf Hitlera [Galeria]

Heinrich Hoffmann jak mało który człowiek przyłożył swoją rękę do budowy machiny propagandowej III Rzeszy – był oficjalnym fotografem Adolfa Hitlera, a za swoją działalność został zresztą po wojnie skazany. Co więcej, to właśnie w jego zakładzie fotograficznym Hitler poznał Evę Braun... Oto zbiór niektórych zdjęć Hoffmanna przedstawiających „karierę” niemieckiego dyktatora.

Zjednoczenie wspólną monetą. Stefan Batory i reformy monetarne

Stefan Batory to współcześnie jeden z najlepiej ocenianych królów elekcyjnych dawnej Rzeczypospolitej. Swoją sławę zawdzięcza głównie błyskotliwej kampanii militarnej, poprowadzonej przeciwko Iwanowi IV Groźnemu i przyłączeniu Inflant do Rzeczypospolitej. Mało kto jednak pamięta o jego reformach monetarnych.

Jan Rodowicz „Anoda”. Bohaterskie życie i zagadkowa śmierć

Jan Rodowicz „Anoda” zmarł w areszcie MBP 7 stycznia 1949 roku. Żołnierz AK, harcerz Szarych Szeregów, powstaniec warszawski, student architektury Politechniki Warszawskiej. To dużo jak na jeden, zaledwie dwudziestosześcioletni życiorys.

Innocenty III - despotyczny teokrata czy uniwersalistyczny marzyciel?

Innocenty III – takie papieskie imię przybrał Lotariusz z Segni, syn Trazymunda, pochodzący z rodziny hrabiów Segni i Klarycji z rodu Scottich. Gdy 8 stycznia 1198 roku zmarł papież Celestyn III, tego samego dnia, mimo nawoływań umierającego papieża, purpuraci ogłosili nową głową Kościoła niespełna czterdziestoletniego uczonego.

Skąd się wzięła konwokacja?

6 stycznia 1573 roku zebrał się w Warszawie zjazd konwokacyjny. Konwokacja – nowa formuła zgromadzenia obradującego bez króla – nie tylko miała ustanowić zasady elekcji nowego władcy. Stało przed nią zadanie o wiele poważniejsze. Balansując na granicy obyczaju politycznego, zwołano ją, aby zażegnać potężny kryzys, jaki wstrząsnął Rzeczpospolitą po śmierci Zygmunta Augusta.

Pierwszy zamach stanu w II RP

W listopadzie 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, a jej pierwszy oficjalny rząd sformował socjalista Jędrzej Moraczewski. Sytuacja wewnętrzna była jednak daleka od stabilizacji. 100 lat temu, w nocy z 4 na 5 stycznia 1919 roku, młodemu państwu zagroził zamach stanu.

Więźniarki z Ravensbrück - piekło żeńskiego obozu koncentracyjnego

Jak wyglądały warunki w żeńskich obozach koncentracyjnych? Były lżejsze, czy też kobiece odpowiedniki strażników Auschwitz i Buchenwaldu wyróżniały się jeszcze większym okrucieństwem?

Mazowieckie: archeolodzy odkryli zaginione średniowieczne wsie

W okolicach Konstancina i Karczewa na terenach zalewowych Wisły na południe od Warszawy, archeolodzy odkryli pozostałości zaginionych średniowiecznych wsi. Natknęli się też na ślady pobytu po osadnikach z Pomorza, Holandii i Niemiec sprzed kilkuset lat.

Styczniowe wydanie miesięcznika „Odkrywca” (nr 01/2020)

Tematem głównym 252. numeru jest cudowna broń. Dwa najważniejsze artykuły numeru: "Zagadka Wunderwaffe rozwiązana" i "Kuriozalne uzbrojenie ochronne" - choć należą do różnych gatunków dziennikarskich, to łączy je fantazja wymyślania doskonałych rozwiązań, którymi pokonamy każdego wroga, a nas samych kule nie będą się imać.

Piotr Szarota – „Paryż 1938” – recenzja i ocena

Paryż w 1938 roku to jedno z ostatnich miejsc, gdzie żyje przekonanie o niezwyciężoności demokracji. Próby zachowania pokoju za wszelką cenę, pomieszane z wizją nadchodzącej wojny, przenikają każdy aspekt spokojnego, kawiarniano-kabaretowego życia. Wszystko to w ciągu dramatycznych dwunastu miesięcy.

Ignacy Matuszewski – „O Polskę całą, wielką i wolną” – recenzja i ocena

Monumentalny zbiór tekstów Ignacego Matuszewskiego to dzieło, do którego warto wracać. Ten żołnierz i polityk jako publicysta i pisarz okazał się bystrym i krytycznym obserwatorem otaczającej rzeczywistości.

Jacek Kowalski – „Średniowiecze. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy” – recenzja i ocena

Obalania mitów o średniowieczu podejmowało się już bardzo wielu historyków i publicystów. Tych mitów ciągle jest dużo i bynajmniej nie ograniczają się do najczęściej podejmowanych wątków inkwizycji i krucjat. Dlatego ogromnie cieszy różnorodność i bogactwo niniejszej pozycji.

Robert Walenciak, Andrzej Werblan – „Polska Ludowa. Postscriptum” – recenzja i ocena

Członek najwyższych władz komunistycznych, partyjny ideolog, jedna z najbardziej makiawelicznych postaci w szeregach PZPR. Zarazem jeden z najbardziej przenikliwych analityków narodowych dziejów, wybitna umysłowość, obok tez której trudno przejść obojętnie. Andrzej Werblan w rozmowie z Robertem Walenciakiem przestawia autorskie Postscriptum do dziejów PRL.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
m.swigon@histmag.org
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy