10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (9 II 17)

opublikowano: 2017-02-09 15:54
wolna licencja
poleć artykuł:
Rzeź wołyńska, wybitni Jagiellonowie, nowe odkrycia w Qumran i bohaterski opór oddziału „Gryfa” w czasie powstania warszawskiego. To tylko niektóre tematy poruszane przez nas w minionym czasie. Zapraszamy do naszego zestawienia najciekawszych tekstów ostatnich dni w Histmag.org.
REKLAMA


Rzeź wołyńska – historia i pamięć o zbrodni UPA

Rzeź wołyńska to okrutna zbrodnia dokonana w latach 1943 - 1944. Ukraińscy nacjonaliści z UPA spowodowali, że Wołyń i Kresy spłynęły krwią Polaków. Dlaczego zbrodnia wołyńska była tak okrutna? Czy rzeź wołyńska to ludobójstwo? Jak tę trudną relacje przedstawił film „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego? Jak prezentuje się stan badań na temat wołyńskiej zbrodni. I jak Wołyń 43' funkcjonuje we współczesnej pamięci Polaków i Ukraińców? O tym wszystkim przeczytacie w naszych artykułach.

Rekrutujemy do działu promocji i reklamy Histmag.org!

Czołowy polski portal historyczny Histmag.org poszukuje osoby do działu promocji i reklamy. Współpraca zdalna na podstawie umowy zlecenia (w wymiarze godzinowym na początek ok. 40h miesięcznie), polegająca na wspieraniu działań promocyjnych portalu i jego produktów (w szczególności e-booków). Oferujemy stałe wynagrodzenie uzależnione od ustalonej liczby przepracowanych godzin.

Władysław Jagiełło czy Kazimierz Jagiellończyk? Który z Jagiellonów był wybitniejszy?

W naszej sondzie zapytaliśmy czytelników o ulubionego władcę Polski z dynastii Jagiellonów. Jej wyniki pokazały, że spór rozegrał się wokół dwóch postaci: Władysława Jagiełły i Kazimierza Jagiellończyka. To ciekawa obserwacja mówiąca o tym, jak postrzegamy historię Polski późnego średniowiecza.

Archeolodzy odkryli kolejną grotę w Qumran

70 lat temu odkryto grotę w Qumran, a w niej bezcenne manuskrypty esseńskie. Kilka dni temu potwierdzono zaś znalezienie następnej jaskini. Co w niej odkryto?

Bałkańska wojna biskupów, czyli czyja jest Czarnogóra?

Czarnogóra ogłosiła niepodległość w 2006 r. i od tego czasu zrobiła wiele, by pokazać, że uniezależniła się od Serbii. Uznała niepodległość Kosowa, wystąpiła o członkostwo w NATO, a nawet ustanowiła językiem urzędowym czarnogórski. Serbskie wpływy w Czarnogórze wciąż jednak są silne. Na ich straży stoi Serbski Kościół Prawosławny (SPC). Zagraża im natomiast nieuznawany w świecie prawosławnym, ale wspierany przez władze państwowe Kościół Czarnogórski (CPC).

„Godzinki” Jakuba Wargockiego - cenny rękopis z XV w. powrócił do Polski

„Godzinki” Jakuba Wargockiego, rękopis z XV w., został zakupiony przez Bibliotekę Narodową na aukcji w Londynie. To jeden z cenniejszych zabytków, jaki wrócił do Polski w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

80 tysięcy polskich zabytków na interaktywnej mapie

Już ponad 84 tys. polskich zabytków znajduje się na interaktywnej mapie udostępnionej w internecie przez Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID). Wśród nich są m.in. pomniki historii i miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zabytki nieruchome oraz stanowiska archeologiczne.

Pałacyk Michla: bohaterski opór oddziału „Gryfa”

Na powstańczej mapie Warszawy znaleźć można wiele miejsc, na których zryw z sierpnia 1944 roku odcisnął swoje piętno. Jednym z najbardziej niezwykłych był pałacyk Michla.

„Milczenie” – reż. Martin Scorsese (zapowiedź)

XVII wiek. Dwóch młodych jezuitów pokonuje tysiące kilometrów, aby potajemnie przedostać się do Japonii, gdzie toczy się bezwzględna walka z chrześcijaństwem. Misjonarze poszukują swojego nauczyciela – słynącego z odwagi kapłana, o którym krążą plotki, że wyrzekł się wiary katolickiej i został buddyjskim mnichem. O tym opowiada film „Milczenie” – najmocniejszy, a jednocześnie najbardziej osobisty film w karierze Martina Scorsese, który pojawi się w kinach już 17 lutego!

Problem z polskimi obozami

Wiele mówi się w Polsce o błędnym i krzywdzącym terminie „polskie obozy koncentracyjne”. Tymczasem nie do końca zastanawiamy się, dlaczego taki skrót myślowy w ogóle jest możliwy.



Zobacz kolejne odcinki Co wydarzyło się... ? - naszej porannej rubryki z ciekawostkami, rocznicami i wiadomościami i interesującymi multimediami!

Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także dołączyć do Drużyny Histmag.org lub wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Cyfrowa baza załogi Auschwitz. IPN udostępnia listę zbrodniarzy

Krakowski IPN udostępnił bazę danych, gromadzącą funkcjonariuszy obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Na liście znajduje się 8,5 tys. esesmanów.

O polskich Trzystu z innej perspektywy

„Ochrzczeni w ogniu, czterdziestu do jednego, duchem Spartanie, śmierć i chwała, żołnierze Polski”. Tak śpiewał szwedzki zespół muzyczny „Sabaton” opisując obronę Wizny we wrześniu 1939 roku. Zacięta bitwa została nazwana później „Polskimi Termopilami”, których w naszej historii nie brakuje.

Terror w „Małej Moskwie”

Po II wojnie światowej Legnica - dawne miasto garnizonowe - okazała się idealnym miejscem na rozlokowanie wojsk radzieckich. Nowi „zarządcy” miasta z dnia na dzień stali się panami życia i śmierci jego mieszkańców.

Filmowa historia, czyli co nowego w kinie? [Luty]

Kinowe biografie Jackie Kennedy i bł. Karoliny Kózkówny czy nowy film Martina Scorsese – w lutym w kinach na wielbicieli historii czeka wiele produkcji, których nie można przegapić. Na co warto się wybrać w tym miesiącu?

Żołnierze Wyklęci - pokój zagadek IPN [video]

W czasie wizyty w pokoju zostaniecie przeniesieni do Polski z drugiej połowy lat czterdziestych i jako grupa Żołnierzy Niezłomnych otrzymacie zadanie odbicia więźnia. Podczas zabawy poznacie bohaterów podziemia niepodległościowego oraz realia życia w czasach stalinowskich – tak IPN zaprasza do odwiedzin edukacyjnego Pokoju Zagadek „Żołnierze Wyklęci” w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek historia” w Warszawie. Co sądzicie o takim sposobie popularyzacji historii?

Adam Czartoryski. Książę Wielkiej Emigracji i jego myśl polityczna

Powstanie listopadowe było przełomowym doświadczeniem dla Adama Jerzego Czartoryskiego. Pozostając w ciągu ostatnich trzydziestu lat życia poza krajem, stał się ambasadorem polskiej sprawy na europejskich dworach, oddając się energicznym, acz w niewielkim stopniu skutecznym zabiegom o zdobycie przychylności zachodnich mocarstw dla sprawy polskiej.

Sonda Histmag: najpopularniejszy z Jagiellonów to...

Nasza ostatnia sonda poświęcona ulubionemu władcy Polski z dynastii Jagiellonów wyłoniła dwóch liderów. Kogo? Zapraszamy do zapoznania się z wynikami oraz zagłosowania w sprawie bardzo aktualnej – połączenia Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku.

Konkurs: Wygraj darmowe wejściówki na film „Milczenie”!

„Milczenie” to najmocniejszy, a jednocześnie najbardziej osobisty film w karierze Martina Scorsese. Opowiada o misji dwóch młodych jezuitów w XVII wiecznej Japonii, gdzie toczy się bezwzględna walka z chrześcijaństwem. Już dziś możecie w naszym konkursie wygrać 5 podwójnych wejściówek na seans premierowy, który odbędzie się w Kinie Muranów w Warszawie 17 lutego o 20:30! Co trzeba zrobić, żeby otrzymać wejściówki?

„Nowe życie w nowej Polsce” – spotkanie w Muzeum POLIN w Warszawie

W czwartek 16 lutego o godz. 18:00 Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na wykład „Nowe życie w nowej Polsce. Instytucje i organizacje żydowskie 1944-1950”. Wykład odbywa się w ramach cyklu „Życie przecięte" Żydzi w Polsce 1944-1968. Wydarzenie pod patronatem naszego portalu!

Włodzimierz Spasowicz - „Śmierć w rzece Kura i inne zagadki kryminalne” - recenzja

Czy wszystko co ma związek ze sprawami kryminalnymi jest z definicji fascynujące? Jak się okazuje – niestety nie.

„Non omnis moriar. Abp Ignacy Tokarczuk we wspomnieniach” – oprac. M. Krzysztofiński – recenzja

Arcybiskup Ignacy Tokarczuk należał bez wątpienia do grona wybitnych hierarchów polskiego Kościoła doby PRL. Wyjątkowość tomu opracowanego przez Mariusza Krzysztofińskiego polega na tym, ze widzimy ordynariusza przemyskiego w relacjach świadków: biskupów, księży, opozycjonistów, którzy co warto podkreślić, nie zawsze się z abp Tokarczukiem zgadzali.

Nikolaus Wachsmann – „KL. Historia nazistowskich obozów koncentracyjnych” – recenzja

Niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne to nie tylko powszechnie znane KL Auschwitz czy KL Dachau. To przede wszystkim doskonale zorganizowany i upaństwowiony system izolacji, a z czasem także eksterminacji, osób uważanych przez III Rzeszę za gorszych bądź zagrażających społeczeństwu.

Rzecz o herbacie

Herbata znana była Chińczykom już w 2737 roku przed Chrystusem. Do Europy trafiła jednak znacznie później, bo w XVI wieku, za pośrednictwem Rosjan, który ochrzcili ja swojskim terminem czaj.

Zapowiedzi imprez historycznych (09.02.2017)

Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Łodzi!



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także dołączyć do Drużyny Histmag.org lub wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
http://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone