10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (9 V 19)
Histmag.org – Medium zależne... od Ciebie! [Video]
Nasz cel to zebranie 5 tys. złotych w maju. Pomóż nam go zrealizować i wesprzyj nas swoją darowizną!
Polscy archeolodzy odkryli nieznaną drogę migracji Homo erectus z Afryki
Na Pustyni Wschodniej w Sudanie polscy archeolodzy odkryli ślady obecności Homo erectusa, pochodzące sprzed 500 tysięcy lat. Zdaniem odkrywców jest to dowód na istnienie nieznanego do tej pory szlaku migracji tego gatunku poza kontynent.
Ted Bundy: seryjny morderca, nekrofil, ulubieniec Ameryki
Ted Bundy, a właściwie Theodore Robert Bundy zawładnął wyobraźnią mas w momencie, gdy ujawniono jego rolę w kilkudziesięciu zbrodniach dokonanych na terenie sześciu stanów USA. Udowodniono mu zamordowanie dwudziestu kobiet, przyznał się do zabicia około trzydziestu, a niektórzy szacują, że jego ofiarami padło ich nawet sto. Schwytanie seryjnego mordercy było jedynie początkiem sądowej telenoweli, która fascynowała zwrotami akcji, arogancją oskarżonego i nieudolnością organów ścigania.
Premiera: „Z historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć. Część 2”
Zapraszamy w kolejną podróż po kraju śladami przeszłości - kilkanaście historycznych krain i dziesiątki atrakcji turystycznych: cerkwie i kościoły, zamki i pałace, muzea i pola bitew. Wszystkie te miejsca zasługują na bliższe poznanie i odwiedziny już w najbliższym czasie!
Czarnobyl: Zlikwidować strefę śmierci
Byli likwidatorami skutków katastrofy w Czarnobylu. Wielu z nich nie zdawało sobie sprawy z tego, w jakich warunkach przyjdzie im pracować. Zapłacili za to wysoką cenę.
Pierwsze okręty podwodne: szybciej, głębiej, mocniej
Współczesne atomowe okręty podwodne to jeden z cudów techniki wojskowej – niemal niewykrywalne, zdolne operować po drugiej stronie globu, mogące pomieścić ponad setkę załogantów. Przeszły więc długą drogę od swych pierwszych, drewnianych przodków. Jak powstawały pierwsze okręty podwodne?
Histmag w oczach Czytelników – wyniki kwietniowej ankiety
W naszym badaniu wzięło udział 329 Czytelników i Czytelniczek Histmaga. Kto czyta nasz portal, jakie są Wasze zainteresowania i jak oceniacie nasze działania?
Nagrody Historyczne „Polityki” 2019: docenić badaczy, upamiętnić bohaterów
Nagrody Historyczne „Polityki” obchodziły w tym roku 60-lecie swojego istnienia. Od 1959 roku wyróżniane są książki, które nie tylko upamiętniają znanych i cenionych bohaterów historii, ale też pobudzają do głębszej refleksji na temat współczesnego świata. Za nami kolejna gala wręczenia tych prestiżowych wyróżnień.
300 tys. Czytelników Histmag.org w kwietniu!
W kwietniu odnotowaliśmy 299 459 użytkowników i 764 426 odsłon naszych stron – liczba naszych Czytelników w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła o ponad 15%! Dziękujemy za zainteresowanie treściami na naszych stronach. Zachęcamy do wspierania naszego portalu lub zakupu reklamy w Histmagu.
Praktyki w Histmag.org – z nami nauczysz się pracy w mediach!
Oferujemy praktyki: redakcyjne, informatyczne oraz w dziale promocji i reklamy! Chcesz popularyzować wiedzę historyczną w interesujący i nietypowy, ale rzetelny sposób? Interesuje Cię działanie „od środka” dużego portalu tematycznego? A może szukasz ciekawego miejsca, żeby rozwinąć swoje umiejętności w zakresie marketingu i reklamy lub praktycznie rozwinąć zdolności informatyczne? Zgłoś się na praktyki studenckie w Histmag.org!
Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!
Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!
Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:
Konkurs: Leonardo da Vinci
Spod pędzla Leonarda da Vinci wyszły dwa najsłynniejsze obrazy w historii malarstwa: Ostatnia Wieczerza i Mona Lisa. On sam uważał się jednak nie tylko za malarza, ale też za naukowca i inżyniera. Dzieje tego słynnego artysty spisał Walter Isaacson w swojej najnowszej publikacji. W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 egzemplarze tej książki!
Konstytucja 3 maja i późniejsze polskie konstytucje - historia i dziedzictwo
Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 roku przez Sejm Wielki. Uważana jest ona za pierwszą europejską ustawę zasadniczą. Jak doszło do jej uchwalenia? Dlaczego warto i jak świętować 3 maja? Czego możemy się nauczyć od sejmu staropolskiego? I jak wyglądały kolejne polskie konstytucje? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszych artykułach!
Muzeum Stutthof ma problem z butami byłych więźniów…
Dziś mija 74. rocznica oswobodzenia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof. Jak bumerang powraca jednak kwestia pewnego szokującego okrycia, którego dokonano w 2015 roku w pobliżu Muzeum Stutthof.
Przemówienie Józefa Becka: honor i dyplomacja
Przemówienie Józefa Becka w Sejmie z 5 maja 1939 roku zawierało między innymi słowa: „My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenną. Tą rzeczą jest honor”. Pięć miesięcy później Adolf Hitler odebrał defiladę Wehrmachtu w Warszawie.
W Krakowie utworzone zostanie nowe Muzeum Stanisława Wyspiańskiego
Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Stowarzyszeniem Architektów Polskich ogłosiło konkurs architektoniczny na projekt pawilonu, w którym utworzone zostanie nowe muzeum poświęcone twórczości Stanisława Wyspiańskiego.
500 obserwujących Histmag.org na Instagramie!
Histmag.org na Instagramie śledzi już 500 osób! Dziękujemy za okazane zainteresowanie. Jeśli nie ma Cię jeszcze z nami na „Insta” – gorąco zachęcamy do śledzenia naszego profilu!. Codziennie znajdziesz tam historyczne ciekawostki – w fotografii i sztuce.
Cóż, że ze Szwecji? Dynastia Wazów
Wazowie pojawili się na arenie europejskiej w pierwszej ćwierci XVI stulecia, wstrząsnęli kontynentem – głównie za sprawą wojennych czynów Gustawa Adolfa – po czym zniknęli w drugiej połowie XVII wieku, ustępując miejsca innym dynastiom. Pozostawili jednak po sobie trwały ślad.
Jak odbudować NOTRE-DAME? – cz. 2 [Video]
Jaka będzie przyszłość Notre-Dame? W jaki sposób ją odbudować? Co konkretnie zniszczył wielki pożar? Na kanale „Radosław Gajda & Natalia Szcześniak” pojawiła się druga część vloga o jednej z najważniejszych katedr Europy. Warto zobaczyć!
W kwietniu 82 osoby wsparły nas kwotą 2240 zł! Dziękujemy i prosimy o dalsze wsparcie!
To dzięki Wam możemy tworzyć i rozwijać nasz portal!
Berek Joselewicz – bohater romantyczny
5 (lub 8) maja 1809 roku zmarł oficer Berek Joselewicz, który w historii Polski jest jednym z symboli romantycznego bohatera żydowskiego pochodzenia, w myśl słów Adama Mickiewicza – „Żyd poczciwy, Ojczyznę jako Polak kochał”.
Marek Teler o Inie Benicie dla Wirtualnej Polski
Marek Teler, redaktor Histmaga, od miesięcy tropił losy Iny Benity, gwiazdy przedwojennego kina. W finale udało mu się rozwiązać jedną z zagadek polskiego show-biznesu, a dziś popularyzuje wiedzę na jej temat.
Historia Włoch: od Królestwa Sardynii i zjednoczenia do dziś [Video]
Animacja udostępniona na kanale EmperorTigerstar w portalu YouTube pokazuje przy użyciu mapy historię Włoch od czasów Królestwa Sardynii, przez okres jednoczenia się, aż po dziś. Polecamy!
Droga do Konstytucji 3 maja [infografika]
Konstytucja 3 maja była drugą na świecie, a pierwszą w Europie spisaną ustawą zasadniczą. Jak doszło do jej powstania i uchwalenia?
Historia Azji na mapie, rok po roku [Video]
Historia Azji przedstawiona na mapie, od najstarszych dziejów ludzkości po dziś – taką ciekawą animację można zobaczyć na kanale YouTube Ollie Bye. Polecamy!
Jak działała struktura społeczna w jednym z najstarszych miast świata?
Struktura społeczna mieszkańców jednego z najstarszych miast świata – położonego w Turcji Çatalhöyük – była bardziej złożona, niż się naukowcom wydawało. Pokrewieństwo mogło odgrywać w niej drugorzędną rolę – ustalili naukowcy na podstawie badań DNA zmarłych.
Sonda Histmag.org: Czy studia historyczne w Polsce dobrze przygotowują do zawodu historyka?
W ostatniej sondzie zapytaliśmy, czy Waszym zdaniem studia historyczne w Polsce dobrze przygotowują do zawodu historyka? Zobaczcie sami jak głosowali Nasi Czytelnicy! Teraz z kolei kierujemy do Was pytanie: który zamek w Polsce uważacie za najpiękniejszy?
Bitwa o Berlin – animacja [Video]
Na kanale The Armchair Historian można obejrzeć ciekawą animację przedstawiającą ostatnie miesiące II wojny światowej i walki o Berlin. Warto zobaczyć!
Majowy numer miesięcznika „Odkrywca” (nr 05/2019)
W majowym numerze „Odkrywcy” opublikowano kilkanaście artykułów z dziedziny eksploracji! Znajdziemy tu informacje o tym, jak pasjonaci historii wczołgiwali się w podziemia Książa w poszukiwaniu księgozbioru, wili się w ciasnych piwniczkach Kostrzyna, a ich łupem stały się blankiety do maszyny szyfrującej Enigma.
5 najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy w maju!
Prezentujemy wybór najciekawszych majowych nowości w Księgarni Odkrywcy. W tym miesiącu warto zwrócić uwagę m.in. na książki: „Artylerzysta Piłsudskiego. Wspomnienia gen. Jana Chmurowicza", „Gladiatorzy i walki z dzikimi zwierzętami na arenach”, „Stalowe drapieżniki. Polskie okręty podwodne 1926-1947”.
Bogusław Kopka - „Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944-1956”
Najnowsza książka Bogusława Kopki „Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944-1956” to wstrząsająca opowieść o najbardziej tajemniczym i okrutnym okresie w najnowszych dziejach naszego kraju oraz o zbrodniach komunistycznych władców Polski.
Walter Isaacson - „Leonardo da Vinci”
„Leonardo da Vinci” to najnowsza książka autora bestsellerów „Steve Jobs” i „Innowatorzy” – pobudzający wyobraźnię literacki portret Leonarda da Vinci. Odwołując się do liczących tysiące stron notatników geniusza, a także do najnowszych odkryć związanych z jego życiem i dorobkiem, Walter Isaacson snuje porywającą opowieść i po mistrzowsku splata wątki twórczości artystycznej Leonarda z jego dokonaniami naukowymi.
„UBOAT” – pierwsze wrażenia z gry
Czy da się pożenić symulator z grą survivalową? Deep Water Studio podjął taką próbę i pierwsze wyniki są z pewnością zachęcające.
Laurenza Domenico – „Maszyny Leonarda. Niezwykłe wynalazki i tajemnice rękopisów Leonarda da Vinci” – recenzja i ocena
Zmarły pięćset lat temu Leonardo da Vinci był autorem koncepcji m.in. pierwszego helikoptera, czołgu i mostu obrotowego. Jak na szkicach i modelach wyglądają zaprojektowane przez niego maszyny? Czy prace renesansowego mistrza nadal mogą stanowić inspirację dla inżynierów i wynalazców?
Walter Isaacson – „Leonardo da Vinci” – recenzja i ocena
Książka Waltera Isaacsona „Leonardo da Vinci” uświetnia 500. rocznicę śmierci wielkiego twórcy. Oto najpełniejsza i chyba najlepsza biografia geniusza z Toskanii, jaka dotychczas ukazała się na rynku wydawniczym.
Tom Phillips – „Ludzie. Krótka historia o tym jak spieprzyliśmy wszystko” – recenzja i ocena
U-1206 zatonął przez…awarię toalety, pies został burmistrzem w Kalifornii, a jedna z rzek w Ohio płonęła już 13 razy!– takich smaczków książce „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko” Toma Phillipsa jest więcej. Autor z zamiłowaniem tropi ciekawe historie i wyciąga je na światło dzienne. I choć publikacja to poniekąd trywializowana historia ludzkich dziejów, to warto się z nią zapoznać.
Ronen Bergman – „Powstań i zabij pierwszy” – recenzja i ocena
Dzieje „jądra ciemności izraelskich tajnych służb” opowiedziane przez uznanego reportera. Wielkie zwycięstwa i spektakularne porażki izraelskiego wywiadu w książce Ronena Bergmana.
Piotr Korczyński - „Dla ojczyzny ratowania: szubienica, pal i kula”
Książka „Dla ojczyzny ratowania: szubienica, pal i kula” Piotra Korczyńskiego to pasjonująca lektura dla miłośników historii, zwłaszcza zajmujących się badaniami dziejów wojskowości i militarnych aspektów Polski średniowiecznej, Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Polski pod zaborami oraz w XX wieku oraz osób zainteresowanych tematem wojskowości, formacji wojskowych, strategii i życia codziennego żołnierzy.
Guy Sajer – „Zapomniany Żołnierz” – recenzja i ocena
„Zapomnianego Żołnierza” czytałem po raz pierwszy jako 17-latek. Po niemal dekadzie wracam do historii Guya Sajera, aby ponownie stwierdzić, że są to najlepsze wspomnienia z okresu II wojny światowej, jakie w życiu czytałem.
Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!
Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!
Życzę miłej lektury!
Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681