10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (9 XI 17)

opublikowano: 2017-11-09 17:18
wolna licencja
poleć artykuł:
Bomba Kaliskiego – polskie badania termojądrowe, rewolucja październikowa 1917 roku w Rosji – narodziny komunistycznego totalitaryzmu czy pozostałości potężnej świątyni sprzed 7 tys. lat w Polsce – to tylko niektóre spośród tematów poruszanych przez nas ostatnio na łamach Histmag.org. Polecamy zestawienie naszych najciekawszych tekstów!
REKLAMA


Bomba Kaliskiego – polskie badania termojądrowe

Grono państw prowadzących badania jądrowe jest nad wyraz elitarne: w jego skład wchodzą kraje dysponujące nie tylko odpowiednimi środkami, ale też wybitnymi naukowcami. Do tego klubu należała też Polska.

Rewolucja październikowa 1917 roku w Rosji – narodziny komunistycznego totalitaryzmu

Tak zwana rewolucja październikowa 1917 roku jest najważniejszym wydarzeniem w historii XX wieku. Chociaż była początkowo ograniczona tylko do Rosji, ustrój stworzony w tym państwie w jej wyniku zapanował w kolejnych dekadach w wielu innych zakątkach naszej planety, odciskając swój ślad na życiu ludzkości.

Pozostałości potężnej świątyni sprzed 7 tys. lat w Polsce

Ok. 120 m średnicy mają pozostałości olbrzymiej świątyni sprzed niemal 7 tys. lat, odkrytej w Nowym Objezierzu (Zachodniopomorskie). W jej wnętrzu czczono pamięć przodków, zawierano małżeństwa i świętowano zrównanie dnia z nocą – uważają archeolodzy.

Na co zmarł Chopin? Badania serca kompozytora rzucają nowe światło na sprawę

Wokół przyczyny śmierci Fryderyka Chopina narosło wiele różnych teorii i domysłów. Teraz, dzięki badaniom polskich naukowców przeprowadzonych na sercu kompozytora, być może uda się rozwiać wątpliwości. Wyniki oględzin zostaną opublikowane na łamach „The American Journal of Medicine”.

Imperium Durrani – XVIII-wieczna potęga Afganistanu

W ciągu dwóch stuleci najnowszej historii Afganistan stawił opór trzem światowym mocarstwom. Zanim jednak do tego doszło, pod Hindukuszem powstało silne państwo, które na krótko wstrząsnęło Azją Centralną.

Ruszyły prace nad digitalizacją zbiorów Biblioteki Kórnickiej!

Dostęp do oryginałów dokumentów i innych źródeł historycznych jest dla badacza historii czymś niezastąpionym. Jednak nikt już nie kwestionuje, że ogromnie pomocnym w pracy nad źródłami są ich kopie, zwłaszcza te udostępnione on-line. Dlatego już od 2020 roku bogactwo, które skrywają zamek w Kórniku czy pałac Działyńskich w Poznaniu będzie dostępne w sieci w ramach projektu „Cyfrowe udostępnianie zasobów Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Kórnickiej”!

„Polskie obozy zagłady” – czy jesteśmy świadkami przełomu?

Ostatnie dni przyniosły duże zmiany ws. używania frazy „polskie obozy zagłady”. Najpierw niemiecki sąd uznał, że stacja telewizyjna ZDF musi przeprosić za wykorzystanie tego sformułowania. Teraz do Sejmu wraca projekt penalizujący podobne zachowania.

Najpierw rewolucja, a potem... ZSRR przez dekady [Galeria]

Mija dziś 100 lat od wybuchu tzw. rewolucji październikowej. Przewrót ten doprowadził do powstania w 1922 roku Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich – komunistycznego państwa-molocha pełnego paradoksów. Oto przegląd niektórych wydarzeń, miejsc i postaci, które na przestrzeni dekad miały duży wpływ na „czerwone imperium”. Od idei – do terroru. Od klęski głodu – do wielkich inwestycji.

Premiera: Tomasz Kruk – „Dramat Afganistanu: XIX wiek”

Wielkie konflikty współczesności mają swoje korzenie w przeszłości. Tomasz Kruk w e-booku „Dramat Afganistanu: XIX wiek” pokazuje, że już w połowie dziewiętnastego stulecia ten leżący w Azji Środkowej kraj potrafił sprawić problemy największym mocarstwom.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Konkurs: „Syrop z piołunu”!

„Syrop z piołunu. Wygnani w akcji "Wisła"” to nowa książka Pawła Smoleńskiego dotycząca akcji "Wisła". W naszym konkursie możecie wygrać jeden z 4 egz. tej książki!

Konkurs: „Ryngraf”!

„Ryngraf” Piotra Śliwińskiego to epopeja powstańcza, w której pojawiają się piękna i tragiczna miłość, ciemna intryga i zamach na Kościuszkę. W naszym konkursie możecie wygrać jeden z 4 egz. tej książki!

Czy starożytni Grecy lubili jeść w barach?

Wspólne jedzenie to wielka przyjemność. Wiedzieli o tym już starożytni Grecy, którzy chętnie szukali okazji na wspólne biesiady. Ale czy w starożytności wypadało jadać w barach?

Salomea - zdrajczyni na polskim tronie?

Choć w średniowieczu trudno mówić o tożsamości narodowej, to na pewno istniały różne sprzeczne lojalności. Czasem władca jednego państwa - lub jego małżonek - potrafił świadomie działać na szkodę swojego władztwa. Czy tak było w przypadku księżnej Salomei z Bergu?

Thomas „Stonewall” Jackson - bóg nowoczesnej wojny

Dla Thomasa J. Jacksona wojna zaczęła się dokładnie o godzinie dwunastej trzydzieści po południu 21 kwietnia 1861 roku w miasteczku Lexington, położonym w dolinie Shenandoah w stanie Wirginia. Bardzo podniosły był to moment.

Targi Książki Historycznej w Warszawie 2017!

W dniach 30 listopada – 3 grudnia 2017 roku w godz. od 10.00 do 18.00 w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie – Muzeum (plac Zamkowy 4) odbędą się, organizowane już po raz dwudziesty szósty Targi Książki Historycznej. Na tej stronie w miarę pojawiania się informacji będziemy publikować program targów, plan stoisk i opis innych atrakcji. Serdecznie zapraszamy!

IPN wierzy, że udało się odnaleźć szczątki „Nila” i Pileckiego

Czy udało się odnaleźć szczątki rotmistrza Witolda Pileckiego, generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” i innych ofiar komunistycznego aparatu państwa? Dr hab. Krzysztof Szwagrzyk w trakcie radiowego wywiadu opowiedział nieco o bieżących działaniach IPN.

Jesteśmy „stąd” i „u siebie”? Odpowiedzi szukajmy na wystawie „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”

Przesunięcie w 1945 roku granic Polski pociągnęło za sobą konsekwencje polityczne, gospodarcze, ale przede wszystkim społeczne. Odbudowa wojennych zniszczeń i więzi społecznych, oswojenie obcej przestrzeni i kultury składają się na proces „wrastania” powojennych mieszkańców w „nową” Polskę, o którym opowie najnowsza wystawa, którą od 6 listopada będziemy mogli oglądać na placu przed Centrum Historii Zajezdnia.

„Rozstrzelani za uratowanie kobiety” – zbiórka na wydanie książki!

„Rozstrzelani za uratowanie kobiety” – ruszyła społeczna akcja zbiórki na wydanie książki o wydarzeniu, o którym milczano przez dziesiątki lat. Chodzi o potyczkę żołnierzy Wojska Polskiego i Armii Sowieckiej w obronie kobiety, do której doszło w 1947 roku w Lesznie. Projekt pod patronatem naszego portalu!

Polskie osiągnięcia naukowo techniczne - odc. 10!

Najnowszy, 10 już odcinek Polskich Osiągnięć Naukowo-Technicznych jest już dostępny na stronie Mówią Wieki. W tym odcinku serii dwa ciekawe artykuły: Paweł E. Tomaszewski pisze o "twórczym błedzie" Jana Czochralskiego, natomiast Zbigniew Tucholski bliżej przedstawia nam jego największy wynalazek - bahnmetall. Zapraszamy do lektury!

Andrzej Zieliński – „Żony, kochanki, damy, intrygantki. Niezwykłe kobiety u boku naszych władców”

W historii Polski kobiety, żony i kochanki, miały bardzo często istotny udział w tworzeniu, rozwoju i upadku państwowości, a nierzadko bezpośrednio lub pośrednio wpływały na losy Europy. Niejednokrotnie to one właśnie, w najtrudniejszych dla kraju momentach, potrafiły zmobilizować swoich ukoronowanych mężów do podjęcia konkretnych, zdecydowanych działań. I właśnie o nich opowiada książka Andrzeja Zielińskiego „Żony, kochanki, damy, intrygantki. Niezwykłe kobiety u boku naszych władców”.

Paweł Smoleński – „Syrop z piołunu. Wygnani w akcji "Wisła"”

Po zmianie granic w Polsce Ludowej zostało siedemset tysięcy Ukraińców. Nie pasowali do nowej wizji państwa, dlatego wiosną 1947 roku władze postanowiły „rozwiązać ostatecznie problem ukraiński”. Rozpoczęto deportacje, które objęły wszystkich „podejrzanych o ukraińskość”, włączając Łemków i mieszane rodziny polsko-ukraińskie.

Piotr Śliwiński – „Ryngraf”

„Ryngraf” Piotra Śliwińskiego to epopeja powstańcza, w której pojawiają się piękna i tragiczna miłość, ciemna intryga i zamach na Kościuszkę, a obok postaci fikcyjnych występuje cała plejada historycznych, z królem Stanisławem Augustem, księciem Józefem, księdzem Kołłątajem, pułkownikiem Kilińskim czy feldmarszałkiem Suworowem...

Gabriela Jatkowska - „Przerwane igrzyska. Niezwykli sportowcy II Rzeczypospolitej” - recenzja

Oto przed nami opowieść o największych przedwojennych polskich sportowcach. Poznamy losy Janusza Kusocińskiego, Jadwigi Jędrzejowskiej czy Marii Kwaśniewskiej, którzy w czasach II Rzeczpospolitej rozpalali emocje kibiców w całym kraju.

M. Panas-Goworska i A. Goworski – „Naznaczeni przez rewolucję bolszewików” – recenzja

Sto lat temu w Piotrogrodzie doszło do rewolucji, która zmieniła losy świata. Oto historia władzy bolszewików w Rosji ukazana z perspektywy dziewięciu różnych bohaterów. Czy warto po nią sięgnąć?

Paweł Smoleński – „Syrop z piołunu. Wygnani w akcji «Wisła» – recenzja

Stosunki polsko-ukraińskie już dawno nie są wzorcowe. Na poziomie rządowym wciąż pełno jest słów o braterstwie, konieczności pomocy i solidarności w obliczu konfliktu w Donbasie. Ale w polskim społeczeństwie rosnący sprzeciw budzi kwitnący na Ukrainie kult Stepana Bandery.

Georges Mink - „Polska w sercu Europy. Od roku 1914 do czasów najnowszych. Historia polityczna i konflikty pamięci” - recenzja

Francuski badacz stawia kluczowe pytania o polską pamięć, tożsamość i historię XX wieku. Jak wygląda Polska widziana znad Sekwany?

Łukasz Gładysiak – „Skazani na klęskę, 33. Dywizja Grenadierów SS Charlemagne w bojach na Pomorzu (luty-marzec 1945 rok)” – recenzja

Dramatyczne walki dywizji Waffen-SS „Charlemagne” na Pomorzu Zachodnim były tylko zwieńczeniem długiej historii. Jak doszło do tego, że Francuzi byli jednymi z ostatnich obrońców III Rzeszy?

Robert F. Barkowski – „Poczet władców słowiańskich 631-1168” – recenzja

Wydaje się, że początki Słowiańszczyzny są dziś bardziej zmistyfikowane, niż jeszcze ćwierć wieku temu, a „turbosłowianie” atakują nas ze wszystkich stron. Jak na tym tle prezentuje się książka Roberta F. Barkowskiego?

Henry Kissinger – „Porządek światowy” – recenzja

Czy jest coś takiego jak porządek światowy? A jeśli istnieje - to jeden czy wiele? Na te pytania odpowiada Henry Kissinger, wielki dyplomata Stanów Zjednoczonych.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone