13 książek, na które warto zwrócić uwagę na Targach Książki w Warszawie 2022!
Zobacz też:
Na co warto zwrócić uwagę na stoiskach tegorocznych Targów Książki w Warszawie? O polecenie interesujących książek poprosiliśmy zaprzyjaźnionych Wydawców. Oto 13 interesujących publikacji, które możecie znaleźć na warszawskich Targach Książki!
Jacek Melchior - „Filmiłości” (Wydawnictwo Szelest, stoisko 2/A – stoisko Firmy Azymut)
„Filmiłości” Jacka Melchiora to historia czterech pokoleń kobiet z wielką historią kina w tle.
Świat wychowanej przed wojną Marii to „Dwie Joasie” i ruchome obrazki braci Lumière. Świat jej córki, Adeli, to Teresa Szmigielówna i Lucyna Winnicka, filmowe historie o kołchoźnikach i stachanowcach. Róża, wychowana na fotosach z tygodnika „Ekran” i zakochana w „Jeziorze osobliwości” trzęsła się na „Trzęsieniu ziemi” i płonęła wraz z „Płonącym wieżowcem”. Jej córka, Wanda, miała być słynną aktorką, kolejną wielką Vivien Leigh! Zamiast na ekrany, trafia do tajemniczej Magiaakademii, gdzie panuje Cinema Paradiso, a „La Stradę” znają wszyscy, nie mówiąc już o „Satyriconie” Felliniego…
Wojciech Rogacin, „Zełenski” (Wydawnictwo Wielka Litera, stoisko 6/B)
Wojciech Rogacin, „Zełenski”, pierwsza polska biografia prezydenta Ukrainy. Wyjątkowa opowieść od czasów dzieciństwa do prezydentury.
Już teraz historia życia Zełenskiego to fascynujący zapis dojrzewania do roli, o którą jeszcze kilka miesięcy temu nikt by go nie podejrzewał. Od popularnego aktora komediowego do przywódcy państwa, które odważnie przeciwstawiło się rosyjskiej agresji. Prezydent, który stał się mężem stanu oraz symbolem walki o wartości demokratyczne.
Martyn Rady, „Habsburgowie” (Wydawnictwo Bellona, stoisko 1/D – księgarnie Świat Książki)
Książka porywająca, barwna i dramatyczna. (...) Rodzinne tajemnice, morderstwa, kazirodztwo, szaleństwo, samobójstwa, zamachy. To historia na epicką skalę.
Jolanta Żyndul, „Żydzi i Piłsudski” (Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, stoisko 123)
Nicią przewodnią niniejszej książki jest pytanie, jaki był stosunek Żydów do Józefa Piłsudskiego, najważniejszego polskiego polityka okresu międzywojennego.
Jak go oceniali? Czego oczekiwali? Skąd brała się tak długo pamiętana powszechna żałoba, niemal rozpacz, po jego śmierci? Publikowane tutaj źródła – listy, podania, artykuły prasowe, kazania czy wspomnienia – dają wgląd w różnorodne postawy Żydów wobec Piłsudskiego, od rozczarowania i krytyki poprzez obojętność aż do uwielbienia.
Eric Hobsbawm, „O nacjonalizmie” (Krytyka Polityczna, stoisko 82)
W ciągu ostatnich dwóch dekad wraz z rosnącą falą popularności partii i ruchów nacjonalistycznych użycie terminu „nacjonalizm” gwałtownie wzrosło.
„O nacjonalizmie” to ostatnia książka jednego z najwybitniejszych historyków XX wieku, którego teksty należą do kanonu krytycznej historiografii. Doświadczenia życiowe autora sprawiają, że zagadnienie nacjonalizmu traktuje z wyjątkową powagą i wnikliwością.
Beniamin Czapla, „Antoni Patek. Zegarmistrz królów. Śladami życia” (Wydawnictwo Iskry/LIBER S.A., stoisko A/7)
Biografia człowieka, który stał się legendą, choć dla wielu jego nazwisko jest dzisiaj jedynie elementem znaku towarowego międzynarodowego koncernu Patek Philippe.
Portret Antoniego Patka wzbogacony jest o szerokie tło: autor książki kreśli szczegółowy obraz genewskiego środowiska emigracyjnego i wprowadza czytelnika w fascynujące dzieje produkcji zegarków.
Więcej informacji o Targach Książki w Warszawie 2022 można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia - LINK
Bez Twojej pomocy nie będziemy mogli dalej popularyzować historii! Wesprzyj naszą działalność już dziś!
Iwona Kienzler, „Wazowie na polskim tronie. Romanse, intrygi, polityka” (Wydawnictwo LIRA, stoisko 126)
Poznaj losy króla Zygmunta III, przyjrzyj się burzliwemu życiu jego dwóch synów, Władysława IV i Jana Kazimierza.
Wszystkim trzem przyszło panować w wyjątkowych dla Rzeczpospolitej czasach. Polska była wówczas potęgą, ale pojawiały się pierwsze syndromy upadku. W swojej książce Iwona Kienzler przybliża nam prywatne życie polskich Wazów, ich perypetie miłosne i rolę, jaką u ich boku odegrały kobiety.
Zuzanna Orlińska, „Sobowtór. Uczeń sztukmistrza - tom III” (Wydawnictwo Literatura, stoisko 20/F)
Trzeci tom fenomenalnego cyklu „Uczeń sztukmistrza”, wyróżnionego w konkursie Książka Roku Ibby 2021.
Marcin Zięba wraz ze swoim mistrzem – cyrkowcem i pirotechnikiem – Jordakim Kuparenką opuszczają Warszawę. Walczą pod wodzą Napoleona w kampanii moskiewskiej 1812. W stolicy pozostają ich bliscy, przyjaciele, artyści i wielkie umysły epoki. Ta nowocześnie napisana powieść historyczna to prawdziwa perełka na rynku wydawniczym 2022 roku.
Paweł Skibiński, „Kościół wobec totalitaryzmów (1917-1989). Światowy katolicyzm i doświadczenia Polaków” (Instytut Pileckiego, stoisko 14/F)
Czy wyznawanie chrześcijaństwa w ogóle, a przynależność do Kościoła katolickiego w szczególności, miały wpływ na to, jak zachowywali się poszczególni ludzie, jak i całe społeczności, skonfrontowani z totalitarnym złem? I czy polskie doświadczenie związku między antytotalitarnym oporem a religijnością jest regułą w skali – patrząc chronologicznie – całego XX wieku, a – geograficznie rzecz ujmując – całej Europy oraz świata, czy może jedynie wyjątkiem wynikającym ze specyfiki kultury polskiej?
red. Katarzyna Madoń-Mitzner, „Maria i Kazimierz Piechotkowie. Wspomnienia architektów” (Dom Spotkań z Historią, stoisko 140)
Książka Maria i Kazimierz Piechotkowie. Wspomnienia architektów opowiada o losach pary cenionych architektów oraz o łączącej ich niesamowitej więzi.
To opowieść biograficzna na tle ważnych wydarzeń XX-wiecznej historii Polski. Publikacja jest bogato ilustrowana zdjęciami oraz rysunkami i projektami Piechotków z ich prywatnych zbiorów, prezentuje ich najważniejsze projekty, zrealizowane i pozostające w sferze planów.
Michał Kuchciak, „Warszawska Brygada Pancerno-Motorowa jako zaporowy związek taktyczny w 1939 roku” (Wydawnictwo IPN, stoisko 15/F)
Celem niniejszej monografii jest ukazanie genezy i historii WBPM, określenie roli, jaką odegrała podczas walk we wrześniu 1939 r., ocena stopnia sprawdzenia się wspomnianej jednostki jako zaporowego związku taktycznego, weryfikacja dotychczasowego stanu wiedzy i zaprezentowanie nowego, popartego źródłami oraz mniej znaną literaturą spojrzenia na niektóre zagadnienia związane z jej dziejami.
Jarosław Molenda, „Sadystka z Auschwitz” (Wydawnictwo Filia, Filia na Faktach, stoisko 112)
Oto przerażająca historia Marii Mandl, której kariera od wiejskiej dziewczyny po „menedżerkę” śmierci pokazuje, że okrucieństwo nie ma płci, a niewyobrażalne zło może mieć łagodną twarz.
Spośród czterdziestu milionów niemieckich kobiet jedna trzecia była członkiniami NSDAP, a trzydzieści tysięcy należało do świty SS. Obok kobiet, które zmuszane były do wykonywania tego zajęcia, wiele ochotniczo zgłaszało się do SS. Jedną z nich była Maria Mandl.
Krzysztof Goluch, „W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Tom I. Operacja berlińska” (Wydawnictwo Novae Res, stoisko 8/A)
Zima 1919 roku. Wielka Wojna zmiotła imperia i stworzony przez nie ład, a zwycięskie mocarstwa usiłują zaprowadzić nowy porządek. W Wersalu rozpoczyna się spotkanie przywódców państw Ententy z udziałem premiera Ignacego Jana Paderewskiego i Romana Dmowskiego. Polska ponownie pojawia się na mapie, a wszystkie jej ziemie dążą ku zjednoczeniu – za pomocą dyplomacji lub czynu zbrojnego… To początek gry, której reguły nie są ustalone, a jeden nieostrożny ruch może kosztować życie.
Więcej informacji o Targach Książki w Warszawie 2022 można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia - LINK
Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!
Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!
Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/