Autor: Redakcja
Tagi: Przeglądy nowości, Książki, Warszawa
Opublikowany: 2022-11-23 11:00
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

16 książek, na które warto zwrócić uwagę na Targach Książki Historycznej w Warszawie 2022!

Jubileuszowa edycja Targów Książki Historycznej odbędzie się w dniach 24-27 listopada w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Zapytaliśmy zaprzyjaźnionych Wydawców, co polecają Wam do czytania. Oto 16 interesujących publikacji, które możecie znaleźć na warszawskich Targach Książki Historycznej!
REKLAMA

Między 24 a 27 listopada odwiedźcie stoiska podczas Targów Książki Historycznej w Warszawie! To niepowtarzalna okazja na uzupełnienie domowej biblioteczki dla każdego fana literatury faktu, beletrystyki i nie tylko. A na co w trakcie tegorocznej edycji warto zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadają Wam nasi zaprzyjaźnieni Wydawcy. Listę książek znajdziecie poniżej.

Marek Teler – „Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej” (Wydawnictwo CM, stoisko nr 41) 

Lula Kryńska była typową humanistką z artystycznym zacięciem. „Kobietą bez kości” nazywano Bożenę Alesso. Chociaż Włodzimierz Łoziński był chwalony przez recenzentów, reżyserzy zaszufladkowali go w rolach płaczliwych amantów. Co łączy te postaci? Dowiesz się z książki Marka Telera - „Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośniczek i miłośników historii dziesiątej muzy.

Współwydawcą tej książki jest portal Histmag.org.

Kai Bird Martin J. Sherwin – „Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej” (Wydawnictwo Replika, stoisko nr 15) 

Książka dogłębnie przedstawia życie i czasy Roberta Oppenheimera, ujawniając wiele zdumiewających, bezprecedensowych szczegółów oraz różnych aspektów jakie towarzyszyły jego pracy. To portret genialnego i ambitnego, a zarazem złożonego i pełnego wad człowieka, który na zawsze zmienił świat, a dla wielu stał się współczesnym ucieleśnieniem mitu o Prometeuszu. Na podstawie tej nagrodzonej Pulitzerem biografii powstaje film w reżyserii Christophera Nolana, reżysera m.in. „Dunkierki”

Mariusz Samp – „Ruskie żony polskich władców” (Wydawnictwo LIRA, stoisko nr 9)

Jaką rolę odgrywały Rusinki u boku swych mężów? Co wiemy o ich codziennym życiu? Czy potrafiły się odnaleźć w świecie zdominowanym przez mężczyzn? Jak sprawdzały się  jako matki i żony? W swojej najnowszej książce dr Mariusz Samp szuka odpowiedzi na te pytania. Na podstawie dostępnych źródeł kreśli portrety kobiet – ruskich księżniczek, dla których los często nie był łaskawy. Niektóre z nich zapisały się w historii jako silne osobowości. Zapraszamy czytelników w kolejną podróż w odległe czasy średniowiecza!

Christian Ingrao – „Obietnica Wschodu. Nazistowskie nadzieje i ludobójstwo 1939-1943”(Instytut Pileckiego, stoisko nr 47)

Wschód Europy zajmował szczególne miejsce w planach nazistów. Zgodnie z ich wizją wyrażoną w Generalnym Planie Wschodnim miał on podlegać niemieckiej kolonizacji. Warunkiem powodzenia było wysiedlenie lub wymordowanie dużej części zamieszkującej tam ludności. Wyjątkowym przykładem tego, jak uzyskiwana dzięki niemieckim zbrodniom „przestrzeń życiowa" stawała się polem do realizacji utopijnego porządku społecznego, pozostaje Zamojszczyzna.

REKLAMA

Stephen Bull – „Niemieckie mundury II wojny światowej” (Wydawnictwo RM, stoisko nr 11)

Książka „Niemieckie mundury II wojny światowej” stanowi kompendium wiedzy o transformacji umundurowania niemieckiego żołnierza w okresie od rozpoczęcia działań wojennych w 1939 roku do bezwarunkowej kapitulacji Niemiec w 1945 roku. Ilustruje ewolucję, jaką w ciągu prawie sześciu lat wojny totalnej przeszło uzbrojenie i wyposażenie żołnierza armii niemieckiej. Stephen Bull, autor książki, to historyk, kurator w Lancashire Museums i National Army Museum. Pracował również dla BBC.

Jan Józef Lipski – Umysł niepodległy. Autobiografia odczytana” (Wydawnictwo Ośrodka KARTA, stoisko nr 100)

Jan Józef Lipski sam opo­wiada o sobie, sprawach, z którymi się stykał i w które się angażował, wykłada swoje myśli na różne tematy. Na opowieść składają się teksty, w których reagował natychmiast, oraz relacje, w których opisywał zdarzenia po wielu latach. Jeśli chcemy, by trwała Polska mądra, dumna i szlachetna, to dzieło Lipskiego powinno nam towarzyszyć, budzić rozum i sumienia
- prof. Andrzej Friszke

Maria Ferenc – „Każdy pyta, co z nami będzie”. Mieszkańcy getta warszawskiego wobec wiadomości o wojnie i Zagładzie (Wydawnictwo Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, stoisko nr 43)

Praca Marii Ferenc to wnikliwa analiza ludzkich zachowań w obliczu zagrożenia. Autorka pokazuje, jak ważna w getcie warszawskim była informacja – wiadomości na tematy najistotniejsze dla jego mieszkańców, a przy tym codzienne, takie jak przebieg wojny, wydarzenia po drugiej stronie muru, codzienne prześladowania, a następnie masowe mordowanie Żydów. Badaczka zwraca uwagę na to, jak różne środowiska – od konspiracji politycznej po „zwykłych ludzi” – zdobywały i interpretowały nowiny.  

Jerzy Kirszak, Bogusław Polak, Michał Polak –  „Generał broni Władysław Anders 1892–1970. Czyny i pamięć” (Wydawnictwo IPN, stoiska nr 74,75)


Generał Władysław Anders zajął trwałe miejsce w panteonie narodowym wśród najwybitniejszych wodzów polskich XX w. Sławę przyniosła mu trwająca kilkanaście miesięcy kampania włoska. Droga do chwały wiodła przez I Korpus Polski w Rosji, powstanie wielkopolskie, wojnę z bolszewikami, boje wrześniowe 1939 r. Po 1945 r. przyszło mu jeszcze przez ćwierć wieku toczyć zmagania na emigracji. Do końca życia pozostał strażnikiem pamięci ofiar zbrodni katyńskiej.  

Histmag potrzebuje Twojej pomocy! Zostań naszym Patronem na Patronite.pl!

REKLAMA

Swetoniusz – „Żywoty cezarów” (Wydawnictwo „Czytelnik”, stoisko nr 97)

„Żywoty cezarów” Swetoniusza to zbiór biografii pierwszych dwunastu jedynowładców imperium rzymskiego, rządzących nim od połowy I wieku p.n.e. do roku 96 naszej ery. Autor pisze o pochodzeniu, czynach wojennych, cechach charakteru, wyglądzie zewnętrznym i okolicznościach śmierci każdego z władców. Dużo miejsca poświęca sprawom dotyczącym ich kręgu rodzinnego i dworskiego, powtarza plotki i anegdoty krążące o tym środowisku.
Nową edycję „Żywotów cezarów” wzbogacają ilustracje, indeks oraz tablice genealogiczne.  

Piers D. Mitchell, „Medycyna podczas krucjat. Wojna, rany i średniowieczna chirurgia” (Wydawnictwo Astra, stoisko nr 35)

To pierwsza publikacja poświęcona medycynie w czasie krucjat.

Książka stanowi interdyscyplinarne studium przedstawiające obrażenia bitewne oraz sposoby ich leczenia zarówno z punktu widzenia świadectw epoki, jak i z perspektywy dzisiejszej nauki. 

Autor omawia również kwestię wymiany wiedzy medycznej między Wschodem a Zachodem i przedstawia prawa regulujące błędy w sztuce lekarskiej w Królestwie Jerozolimskim. Poddaje gruntownej rewizji wiele niesłusznych przekonań dotyczących ówczesnej praktyki medycznej.

Mike Davis – „Późnowiktoriański holokaust. Głód, El Nino i tworzenie Trzeciego Świata” (GLOWBOOK, stoisko nr 99)

Autor skupia się na trzech obszarach dotkniętych przez susze, a następnie klęski głodu: Indiach, północnych Chinach, oraz północno-wschodniej Brazylii. Na wszystkie trzy wpływ miały te same, związane z globalnym klimatem czynniki, stojące za gigantyczną utratą plonów, wszystkie też doświadczyły zabójczych klęsk głodu dziesiątkujących lokalne społeczności. Jednak w każdym przypadku efekty suszy zostały spotęgowane przez tragiczne decyzje polityczne podjęte przez poszczególne rządy.

Nina Smolar – „Churchill. Opowieść o przegranym zwycięzcy (Wydawnictwo Poznańskie, stoisko nr 17)

Sir Winston Leonard Spencer Churchill za życia został odznaczony 37. orderami i medalami brytyjskimi i licznych krajów, 11 doktoratami honoris causa, a także innymi tytułami. W Wielkiej Brytanii wygrywał wszystkie plebiscyty na człowieka naj… najlepszego brytyjskiego premiera w XX wieku, największego Brytyjczyka wszech czasów. Książka, którą oddajemy Czytelnikowi jest opowieścią o wielkim mężu stanu, wybitnym polityku, nobliście i człowieku, który żył w niezwykle ciekawych czasach.

dr hab. Anna Sylwia Czyż, prof. UKSW – „Pałace Wilna XVII–XVIII wieku” (Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą, stoisko nr 6)

REKLAMA

Pierwszy naukowy katalog architektury rezydencjonalnej Wilna XVII i XVIII w. Autorka wykazała, że poszczególne rezydencje nie powstawały w sposób przypadkowy i dokonała cennych spostrzeżeń nt. szerszych kontekstów architektury tego miasta. Pałace i dwory Wilna nie były dotychczas przedmiotem oddzielnych badań. Książka rozpoczyna więc nowy etap prac nad rezydencjonalną architekturą stolicy Litwy. Z pewnością zainteresuje nie tylko naukowców, lecz także szerokie grono osób zainteresowanych Wilnem i jego dziejami. 

Antoni Mączak – „Życie codzienne w podróżach po Europie w XVI i XVII wieku” (Państwowy Instytut Wydawniczy, stoisko nr 93)

 Profesor Antoni Mączak, wybitny historyk epoki nowożytnej, opisał codzienność – czasem zaskakująco podobną do tej, którą znamy – podróży po Europie w XVI i XVII wieku. Relacje kupców, włóczęgów, arystokratów, żołnierzy czy żaków to tylko część materiału źródłowego. Już w XVI stuleciu powstawały bowiem przewodniki, zestawienia cen, wielojęzyczne „rozmówki” i dokumenty podróżne, a także zupełnie fantastyczne opowieści o odległych krainach.

Jakub Gałęziowski – „Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” (Krytyka Polityczna, stoisko nr 10)

Znakomita historia społeczna odkrywająca temat przemilczany i wstydliwy. Gałęziowski pokazuje losy Polek, które podczas II wojny światowej utrzymywały intymne stosunki z żołnierzami niemieckimi, tych, które stały się ofiarami gwałtów dokonywanych przez żołnierzy radzieckich, i tych, które weszły w seksualne relacje z ciemnoskórymi żołnierzami US Army. Dociera do unikatowych źródeł i przeprowadza wywiady z dziećmi urodzonymi z powodu wojny. Przywraca pamięci rzeczywistość, o której chciano zapomnieć.

Piotr Zychowicz – „Ukraińcy. Opowieści niepoprawne politycznie IV” (Dom Wydawniczy „REBIS”, stoisko nr 94)

Piotr Zychowicz w swojej nowej książce opisuje najbardziej kontrowersyjne wydarzenia z tragicznej historii relacji polsko-ukraińskich. Bez upiększania i brązu. Bez hurra-patriotycznej cenzury i politycznej poprawności.

Zychowicz pisze o tragicznym XX wieku - gdy Polaków i Ukraińców poróżnił krwawy konflikt o ziemię - ale cofa się również do czasów powstania Chmielnickiego. Czy fiasko ugody z Kozakami i budowy Rzeczypospolitej Trojga Narodów było największą zaprzepaszczoną szansą w dziejach Polski?

Zobacz też:

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy